Booking.com

Samaria przyciąga turystów

data_2023-02-11 18:42:12 2023-02-11 18:42:12

Na Krecie jest wiele miejsc, które przez turystów silnie kojarzone z wakacyjnym pobytem na wyspie. Z pewnością do czołówki tych najbardziej rozpoznawalnych można zaliczyć wąwóz Samaria. O popularności tego miejsca niech choćby świadczy to, że na przestrzeni ostatnich 5 lat odwiedziło go blisko 635 tys. osób. Liczba ta z pewnością byłaby jeszcze większa gdyby w okresie tym, szczególnie w 2020 roku, nie obowiązywały ograniczenia ruchu turystycznego. Tym bardziej warto podkreślić, że na przestrzeni całego ubiegłorocznego, pierwszego od kilku lat pełnego sezonu, Samarię odwiedziło niespełna 169 tys. turystów.

Xyloskalo

Jest to rekordowy wynik, który szczególnie imponująco wygląda na tle ruchu turystycznego odnotowywanego w pandemicznych latach. Sumaryczna liczba gości odwiedzających w tym okresie wąwóz Samaria jest mniejsza od tej ubiegłorocznej. W 2021 roku na trekking przez tamtejszy szlak wybrało się około 95 tys. osób. Prawdziwa zapaść w ruchu turystycznym odnotowana została w 2018 roku, kiedy do wąwozu przybyło zaledwie 56 tys. osób, co jest wynikiem porównywalnym z 1981 roku.

Warto podkreślić jednak, że ubiegłoroczna liczba odwiedzających jest wyższa nawet od uznawanych dotychczas za rekordowe lata 2018-19, kiedy wąwóz Samaria był odwiedzany odpowiednio przez 155 i 159 tys. osób. Naszym zdaniem kilka najbliższych sezonów powinno przynieść pewną normalizację i stabilizację w zakresie liczby gości. Poprzedni rok pod wieloma względami był specyficzny. Dla wielu osób była to pierwsza od kilku lat okazja do zrealizowania zagranicznego wyjazdu, realizacji wakacyjnych planów czy też możliwości swobodnego zwiedzania.

Przy okazji omawiania wyników liczby osób odwiedzających wąwóz Samaria, warto zastanowić się jak miejsce to jest postrzegane przez swoich gości. Doskonałym źródłem odpowiedzi na to zagadnienie są wyniki corocznej ankiety organizowanej przez Obserwatorium Turystyki Śródziemnomorskiego Instytutu Rolniczego w Chanii we współpracy z Politechniką Kreteńską, Dyrekcją Lasów Chania i Zarządem Parku Narodowego Samaria. Celem badania jest nie tylko poznanie poziomu satysfakcji z wycieczki do wąwozu, ale również poznanie stanu wiedzy turystów na temat Samarii.

Ankieta w wąwozie Samaria

Dlaczego Samaria, dlaczego Kreta?

Mniej więcej co piąty turysta wypełniający ankietę przyznał, że głównym powodem wyboru Krety na miejsce wakacyjnego pobytu była chęć zrealizowania trekkingu przez wąwóz Samaria. Wynik ten pokazuje, jak niebagatelne znaczenie ma to miejsce dla lokalnej społeczności.

Aż połowa badanych przyznała, że o wąwozie Samaria dowiedziała się głównie dzięki informacjom z internetu. Co ciekawe całkiem sporo osób, bo około 40%, wskazywało, że do trekkingu przez tamtejszy szlak, namówili ich znajomi, krewni bądź bliska rodzina. Jak widać, tak zwana poczta pantoflowa to wciąż całkiem niezły sposób na promocję. Oczywiście warunkiem koniecznym na skorzystanie z takiej opcji jest uzyskanie dobrego wyniku poziomu satysfakcji gości. Na szczęście wąwóz Samaria nie musi martwić się o wysokość tego parametru. Zdecydowana większość gości odwiedzających to miejsce deklaruje, że jest zadowolona z wycieczki i z pewnością poleciłaby wizytę w Parku Narodowym Samaria swoim krewnym oraz znajomym.

Warto dodać również, że część osób wskazała w ankiecie, iż wizyta w wąwozie Samaria zmotywowała ich do poszukiwania informacji o innych pieszych szlakach na Krecie, które znajdują się w tym rejonie wyspy. Niektórzy deklarowali również, że chętnie pozostali by w rejonie wąwozu Samaria dłużej, korzystając z lokalnych noclegów oraz tamtejszych tawern.

Kto i jak odwiedza wąwóz Samaria

Chociaż szlak poprowadzony przez wąwóz nie należy do najkrótszych i wydaje się być dosyć wymagający pod względem fizycznym to jednak ze względu na płeć brak wyraźnego podziału pod względem ilości osób. Wycieczka do wąwozu Samaria jest równie chętnie wybierana przez mężczyzn, jak i przez kobiety.

Zdecydowana większość gości to osoby przedziale wiekowym między 20 a 50 lat. Aż 60% przebadanych posiadało wyższe wykształcenie oraz deklarowało roczne dochody na poziomie od 10 do 45 tys. €.

Co ciekawe aż 1/3 spośród badanych deklarowała, że nie była to ich pierwsza wizyta wąwozie Samaria. Jak widać miejsce przez dosyć dużą część osób nie jest postrzegane jako jednorazowa atrakcja turystyczna.

Zdecydowana większość turystów uczestniczących w badaniu ankietowym wskazała, że do wąwozu Samaria dostała się za pośrednictwem autobusu. W przypadku 42% gości były to autobusy należące do agencji turystycznych, natomiast niespełna 21% osób wskazało, że korzystało z pojazdów należących do lokalnego przewoźnika KTEL. Warto w tym miejscu dodać, że to właśnie koszty transferu do i z wąwozu Samaria jest jednym z najgorzej ocenianych elementów wycieczki.

Dworzec autobusowy w Paleochorze - autobus do wąwozu Samaria

Wnioski z badania

Jednym z podstawowych wniosków z badania jest to, że wymagane jest ze strony zarządu Parku zwiększenie dostępności informacji o wąwozie Samaria w przestrzeni cyfrowej. Dobrym wstępem do tych działań jest dostępna obecnie elektroniczna wersja biletu, która w przyszłości powinna być połączona z aplikacją mobilną zapewniającą turystom możliwość bliższego zapoznania się z dodatkowymi informacjami na temat historii wąwozu Samaria oraz tamtejszej florze i faunie. Rozważyć powinno się również w przyszłości udostępnienie dodatkowych alternatywnych tras poprowadzonych w obrębie parku.

Piotrek,  data_2023-02-11 18:42:12 2023-02-11 18:42:12
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/565249378982664

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Rok temu byłam w czerwcu, południu wyspy wypalone, silny gorący wiatr powodujący burze piaskową. Podziwiam ludzi tam mieszkających, duży szacunek. Ja bym nie dała rady tam żyć
gość Alicja rainka : A jaki to Grek użyje masła, oliwa i jeszcze raz oliwa.Zadnego masła. 1199
Będzie się jarać to na bank
Mam ogromny sentyment do Krety i jego mieszkańców. Zawsze cudowne wakacje :) jednak po tygodniu w maju horror. Ogromne temperatury, zimne morze i baseny.
Ciekawi mnie, skąd Kretenczycy mają slodką wodę? Czy są tu jakies zrodla gruntowe? Własciciel naszego miejsca urlopowego pobytu nie wiedzial, ale mowil, że deszcz tej zimy padal dwa razy.
Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera