2023-02-16 19:27:45
Tsiknopempti oznacza greckie święto przypadające pod koniec karnawału, na 11 dni przed Czystym Poniedziałkiem. W tym roku ten dzień wypada właśnie dzisiaj i można z grubsza porównać go do polskiego "tłustego czwartku". Jednak w przeciwieństwie do Polaków, którzy tego dnia jedzą pączki, Grecy rozstawiają grille w wielu miejscach miast i miasteczek i grillują jak szaleni zajadając się dużymi ilościami mięsa.
Źródło: EntaXoyas/Wikimedia Commons/ CC BY 3.0
Tsiknopempti nie ma prostego tłumaczenia na polski. Wyraz Tsikna oznacza woń grillowanego mięsa, pémpti oznacza czwartek. Upraszczając można to tłumaczyć jako dymny czwartek, albo jeszcze lepiej jako czwartek pachnący dymem z grillowanego mięsa.
Według greckiej prawosławnej tradycji wierni, którzy czekają na czterdziestodniowy post przed Wielkanocą, w ten właśnie szczególny czwartek mogą zjeść tyle mięsa, ile zechcą i bawić się dopóki wystarczy im sił. Ta tradycja to oczywiście dobra okazja do spotkań rodzinnych lub w gronie znajomych tym bardziej, że w wielu miejscowościach na głównych placach są wystawiane grille, na których pieczone jest mięso. Wieczorem gdy Grecy zasiadają do stołów zastawionych jedzeniem słychać wszędzie muzykę, czasem śpiewy oraz głośne rozmowy. Tawerny tego dnia przygotowują specjalne menu, a jednym z najpopularniejszych dań są souvlaki oraz paidakia, czyli grillowane jagnięce żeberka. W niektórych rejonach Grecji oprócz grillowanych mięs pieczone jest także ciasto z pokrzywy (Πίτα με τσουκνίδες).
Prawdopodobnie genezy tego zwyczaju należy szukać w starożytnych obrzędach ku czci Bachusa. Przetrwały one do naszych czasów ale z pewnymi modyfikacjami. Jedzenie i picie to niewątpliwie celebracja ziemskich przyjemności, którą zgrabnie wytłumaczono koniecznością wzmocnienia się przed rygorystycznym postem wielkanocnym.
W dawnych czasach na wsiach oprócz grillowania mięsa, ludzie przebierali się i chodzili grupami od jednego domu do drugiego prosząc o poczęstunek i wino. Jednocześnie wciągali w te swoiste pielgrzymki sąsiadów od których właśnie otrzymali smakołyki. W dzisiejszych czasach Tsinkopempti w dużej mierze stracił swój religijny wymiar. To raczej kolejna okazja do spotkań w tradycyjnych tawernach, które tego dnia stają się głównymi atrakcjami.
Komentarze
komentarz z
Wolę to niż pączki
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/568693921971543