Kreta - aktualności z grudnia 2023 r.

Życzenia noworoczne 2024

W Nowym Roku 2024 życzymy wszystkim naszym Czytelnikom i wielbicielom Krety pomyślności, zdrowia i radości oraz wielu wymarzonych wyjazdów na Kretę. Aby Nowy Rok przyniósł nam wszystkim tylko same dobre chwile oraz uśmiech na twarzach.
Gosia i Piotrek
crete.pl

Kartka noworoczna

Gosia i Piotrek,  data_2023-12-31 10:46:47 2023-12-31 10:46:47 Liczba komentarzy: brak

Vasilopita - noworoczne ciasto z monetą

Końcówka roku kojarzy nam się przede wszystkim z pieczeniem vasilopity. To noworoczne ciasto z monetą, która ponoć przynosi szczęście i pomyślność tej osobie, która znajdzie ją w swoim kawałku ciasta.

W zależności od regionu Grecji można spotkać wiele różnych przepisów na vasilopitę. Niektóre z tych ciast przypominają słodką chałkę a w innych bazą do przygotowania jest ciasto filo, które zawijane jest z dodatkiem słodkiego lub pikantnego nadzienia. Poniżej znajdziecie przepis na tradycyjną vasilopitę w postaci ciasta biszkoptowego.

Do Nowego Roku jest jeszcze chwilę, więc zdążycie ją jeszcze upiec. :)

Ciasto vasilopita

Gosia,  data_2023-12-29 20:40:16 2023-12-29 20:40:16 Liczba komentarzy: brak

Nowe Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Wielbicieli archeologii ucieszy informacja o tym, że Rethymno przygotowuje się do budowy nowego Muzeum Archeologicznego. To bardzo dobra wiadomość, bo obecna placówka w porównaniu do imponujących muzeów w Heraklionie czy Chanii wypada bardzo słabo i wyjątkowo skromnie. Nowe miejsce z pewnością stanie się ważnym miejscem na turystycznej mapie tego miasta.

Muzeum Archeologiczne w RethymnoEkspozycja z obecnego Muzeum Archeologicznego w Rethymno

Gosia,  data_2023-12-27 19:27:04 2023-12-27 19:27:04 Liczba komentarzy: brak

Życzenia świąteczne

Wszystkim naszym polskim i zagranicznym Czytelnikom, Znajomym i Przyjaciołom, życzymy Zdrowych i Wesołych Świąt spędzonych z bliskimi, odpoczynku od zwariowanej codzienności oraz prezentów ile Mikołaj uniesie.

Καλά Χριστούγεννα!

Gosia i Piotr
crete.pl

Kartka świąteczna 2023

Gosia i Piotrek,  data_2023-12-24 11:37:35 2023-12-24 11:37:35 Liczba komentarzy: brak

Świąteczne podróżowanie

Okres świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku to w Grecji czas wzmożonego podróżowania. Czas ten przeznaczony jest jednak nie tylko na podróże w rodzinne strony. To również dobry moment na krótkie wakacje, a w obszarze turystycznych zainteresowań Kreta jest jednym z popularniejszych wyborów. Zainteresowanie podróżami odzwierciedlają nie tylko rezerwacje w kreteńskich hotelach. Bardzo często również wybierane są inne zimowe destynacje w Grecji, w których w przeciągu dwóch tygodni świąt (Boże Narodzenie, Nowy Rok, Epiphany) poziom rezerwacji jest bardzo wysoki i sięga nawet 90%. Wzmożony ruch turystyczny odnotowują również agencje turystyczne.

Świąteczne podróże

Gosia,  data_2023-12-23 10:34:14 2023-12-23 10:34:14 Liczba komentarzy: brak

Muzyka Krety na kanale Urzędu Miejskiego w Heraklionie

Lubicie słuchać kreteńskiej muzyki? Jeśli tak to może w tym przedświątecznym rozgardiaszu znajdziecie godzinkę na posłuchanie koncertu? Na kanale kulturalnym Urzędu Miejskiego w Heraklionie udostępniono dzisiaj zapis występu trzech znanych kreteńskich muzyków: Frangiskosa Baltzakisa, Giorgosa Psarakisa i Yannisa Harkoutsisa. Zachęcamy do posłuchania!

Gosia,  data_2023-12-20 19:56:12 2023-12-20 19:56:12 Liczba komentarzy: brak

Świąteczne dekoracje na Krecie

Jedną z oznak szybko zbliżających się świąt jest pojawienie się miejskich iluminacji oraz uruchomienie oświetlenia na choinkach postawionych na głównych placach. W Grecji na te wydarzenia przychodzą tłumy mieszkańców, zwłaszcza gdy dopisuje pogoda. Na dwóch poniższych filmikach możecie zobaczyć przyozdobione w światełka Rethymno oraz włączenie oświetlenia na choince znajdującej się w Porcie Weneckim w Chanii.

Przedświąteczne Rethymno

Gosia,  data_2023-12-18 18:34:57 2023-12-18 18:34:57 Liczba komentarzy: brak

Hotele niskich kategorii wysokim wsparciem lokalnej gospodarki

Ciekawe dane na temat greckich hoteli przekazała ostatnio Grecka Izba Hoteli. Dane te dobrze pokazują, że w hotele niższych kategorii wnoszą duży wkład w lokalną gospodarkę i zatrudnienie. Są też podstawą greckiej gościnności oraz są swoistymi „strażnikami” lokalnych tradycji. Wedle informacji uzyskanych przez tamtejszą Izbę Hoteli to właśnie goście tych miejsc po powrocie z wakacji podkreślają serdeczność swoich gospodarzy. Naszym  zdaniem to również doskonały sposób by poczuć prawdziwą grecką gościnność.

Hotel w Makrygialos


Grecja planuje prywatyzację 22 mniejszych portów lotniczych

Ostatnio sporo u nas tematów okołolotniczych. Dziś również mamy ciekawą informację dotyczącą tej tematyki. Oczekuje się, że w 2024 roku greckie władze rozpoczną nową rundę prywatyzacji 22 mniejszych regionalnych portów lotniczych. Program prywatyzacji obejmujący także wprowadzenie prac modernizacyjnych dotyczy lotnisk znajdujących się między innymi na wyspach Naxos, Paros, Chios, Ikaria, Karpathos, Milos. Na liście portów przeznaczonych do reprywatyzacji znajduje się również niewielkie lotnisko znajdujące się w mieście Sitia na Krecie.

Fraport w Chanii

Gosia,  data_2023-12-11 20:05:22 2023-12-11 20:05:22 Liczba komentarzy: brak

Kefi - kulinarna podróż po greckich wyspach

Grecja to kraj morza i słońca. Są to dwa magnesy, które przyciągają co roku miliony turystów spragnionych nieprzerwanie słonecznej pogody oraz beztroskich kąpieli w obłędnie niebieskim morzu. Jednak wyjazd do Grecji oprócz poznawania zabytków i oglądania pięknych widoków, może stać się także kulinarną wyprawą. Możemy się założyć że każdy kto choć raz był w tym kraju miał okazję spróbować przynajmniej kilku najbardziej znanych potraw. Musaka, gyros, tzatziki, souvlaki wymieniane są zawsze gdy pytamy o ulubione greckie dania.

Jednak kulinarna Hellada jest dużo bardziej różnorodna niż ta którą turyści mają możliwość poznać w trakcie krótkich wakacji. Grecja składająca się zarówno z części kontynentalnej oraz wysp oferuje dużo więcej niż souvlaki i musakę. Mnogość wysp sprzyja rozwijaniu smaków i tworzeniu połączeń charakterystycznych dla danego miejsca. Te same potrawy mogą być przyrządzane na różny sposób w zależności od miejsca. Wyspiarze bowiem mają do dyspozycji przede wszystkim to co daje im ich własna ziemia, a także ich historia i specyficzne warunki naturalne. W obecnych czasach gdy wymiana towaru jest znacznie szybsza i prostsza, oczywiście korzystają także z produktów dostępnych poza własną wyspą. Jednak dawniej mogli liczyć przede wszystkim na efekty swojej pracy i umiejętności. W rezultacie każda wyspa ma swoje smaki i charakterystyczne potrawy.

Kefi Dionisos Sturis

Gosia,  data_2023-12-10 20:58:09 2023-12-10 20:58:09 Liczba komentarzy: brak

Rocznica zatonięcia promu SS Heraklion

Katastrofa promu SS Heraklion, do której doszło z 7 na 8 grudnia 1966 roku, jest jednym z najbardziej przejmujących wydarzeń, jakie miały miejsce w Grecji. Do dziś nie do końca wiadomo ile ofiar pochłonęło morze. Ostatnią żywą osobę wyciągnięto z wody po 13 godzinach po zatonięciu statku. Po katastrofie tej na szczęście wyciągnięto nieco wniosków i zmieniono przepisy obowiązujące w greckiej żegludze. O tej tragedii przypomina także wzruszająca rzeźba "Pomnik ręki" autorstwa rzeźbiarza Antonia Papatzanaki, który znajduje się w Chanii na Placu Talosa, która postawiona została w 1990 roku ku pamięci ofiar SS Heraklion.

Pomnik ręki - Heraklion

W momencie tragedii duża część osób spała, więc nie miała czasu na reakcję i szansy na ucieczkę. Zabrakło wczesnego ostrzeżenia oraz skoordynowanych wysiłków załogi aby pomóc tym, którzy w panice biegali po korytarzu w poszukiwaniu drogi ucieczki. Ci którzy wpadli do zimnego morza zaczęli walkę o życie pozostając w wodzie przez wiele godzin. Pomimo nadanego drogą radiową komunikatu SOS przez wiele godzin nikt nie pospieszył na ratunek tonącym pasażerom promu. Sztorm o sile 8-9 w skali Beauforta oznacza fale o wysokości 6-9 metrów. Większość pasażerów nie wytrzymała walki o życie w tak skrajnych warunkach i utonęła na oczach przerażonych towarzyszy.

Gosia i Piotrek,  data_2023-12-08 19:38:20 2023-12-08 19:38:20 Liczba komentarzy: brak

LOT przywraca codzienne połączenie między Warszawą i Atenami

Chociaż dzisiejszy news nie jest bezpośrednio związany z Kretą, to jednak uznaliśmy, że warto o tym napisać na łamach naszej strony. Począwszy od 11 kwietnia 2024 roku polskie linie lotnicze LOT przywracają codzienne bezpośrednie połączenia Warszawy z Atenami.

LOT przywraca połączenie między Warszawą i Atenami

Gosia,  data_2023-12-06 19:56:35 2023-12-06 19:56:35 Liczba komentarzy: brak

Kiedy lotnisko w Heraklionie przejdzie do historii?

Wielu turystów przylatujących na Kretę na lotnisko N. Kazantzakisa w Heraklionie bardzo krytykuje ten obiekt. Niewielkie rozmiary portu lotniczego i przestarzała infrastruktura nie są w stanie zapewnić bezproblemowej i komfortowej obsługi pasażerów przylatujących na wakacje na wyspie. Sytuacja ta powoduje, że lotnisko w Heraklionie jest jednym z najgorzej ocenianych europejskich portów lotniczych i co gorsza ocena ta ciągle spada. Trzeba jednak pamiętać, że lotnisko to funkcjonuje od 1937 roku. Odkąd wystartowała budowa nowego terminala w Kastelli, który przejmie w przyszłości funkcję dotychczasowego portu lotniczego, wszyscy zastanawiają się kiedy nastąpi otwarcie nowego lotniska, które ma zabezpieczyć rosnące potrzeby transportu lotniczego w Grecji.

Lotnisko w Heraklionie

110. rocznica unii Krety z Grecją

110 lat temu 1 grudnia 1913 roku ostatecznie przypieczętowano zawarcie unii między Kretą i Grecją, które zakończyło panowanie obcych mocarstw na wyspie. Dzisiejsza rocznica to jeden z najważniejszych momentów w historii Krety, bowiem zawarcie unii definitywnie zamknęło epokę wielowiekowej walki Kreteńczyków o wolność.

Z tej okazji dzisiaj rano rozpoczęto uroczystości państwowe w Chanii, których pierwszym punktem była msza w Katedrze Metropolitalnej w Chanii. Później tradycyjnie ubrani Kreteńczycy w asyście przedstawicieli instytucji, wojska i obywateli przenieśli grecką flagę przez Port Wenecji do twierdzy Firkas, gdzie została wciągnięta na maszt.

Spiros Kayales - jeden z bohaterów, którego czyny przybliżyły zjednoczenie Krety z GrecjąSpiros Kayales - jeden z bohaterów, którego czyny przybliżyły zjednoczenie Krety z Grecją

Gosia,  data_2023-12-01 20:59:14 2023-12-01 20:59:14 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera