Nowe Muzeum Archeologiczne w Rethymno

data_2023-12-27 19:27:04 2023-12-27 19:27:04

Wielbicieli archeologii ucieszy informacja o tym, że Rethymno przygotowuje się do budowy nowego Muzeum Archeologicznego. To bardzo dobra wiadomość, bo obecna placówka w porównaniu do imponujących muzeów w Heraklionie czy Chanii wypada bardzo słabo i wyjątkowo skromnie. Nowe miejsce z pewnością stanie się ważnym miejscem na turystycznej mapie tego miasta.

Muzeum Archeologiczne w RethymnoEkspozycja z obecnego Muzeum Archeologicznego w Rethymno

Muzeum jest przygotowywane w ramach umowy między Ministerstwem Kultury i gminą Rethymno, a budżet przeznaczony na nową placówkę wynosi blisko 3 miliony euro. Powierzchnia obiektu ma powstać na działce o powierzchni prawie 6000 metrach kwadratowych, w zachodniej nadmorskiej części miasta w pobliżu Fortezzy. Działka na ten cel została przekazana już w 2010 roku przez gminę Rethymno do Ministerstwa Kultury.

Długa droga muzeum

Program architektoniczny i wstępne plan muzealny zostały już zatwierdzone w latach 2011 i 2013. W 2017 roku dokonywano jeszcze modyfikacji planu zagospodarowania przestrzennego gminy, w którym określono teren budowy muzeum, warunki zabudowy oraz ograniczenia występujące w terenie. Pod koniec 2021 roku w Regionalnym Programie Operacyjnym „Kreta 2014-2020” ujęto finansowanie opracowania Nowego Muzeum Archeologicznego w Rethymnonie oraz ogłoszono międzynarodowy konkurs na przygotowanie studium architektonicznego.

W oparciu o informacje zawarte w programie architektonicznym wiadomo, że przestrzenie nowego Muzeum Archeologicznego będą podzielone na przestrzenie wystawiennicze o powierzchni 1300 m2, pomieszczenia szkoleniowe oraz audytorium o powierzchni 180 m2. Resztę powierzchni będą stanowić między innymi magazyny, biura administracji, obszary zaplecza technicznego i pomieszczenia użyteczności publicznej. Całkowita powierzchnia muzeum wyniesie 4200 m2.

W salach nowego muzeum wystawione zostaną przedmioty świadczące o bogactwie architektonicznym miasta i całego regionu Rethymno. Oprócz tradycyjnych form ekspozycyjnych zastosowane mają być różne media wizualne i cyfrowe. Nowe muzeum dzięki swojemu położeniu w jednej z najważniejszych dzielnic miasta na pewno szybko stanie się jednym z ważniejszych punktów miasta i wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Budowa tego obiektu będzie odpowiedzią na żądania lokalnej społeczności oraz Eforatu Starożytności w Rethymno. Aż ciężko bowiem uwierzyć, że Rethymno jest jedyną stolicą jednostek regionalnych Krety, która do tej pory nie posiada nowoczesnego muzeum archeologicznego.

Otwarte pozostaje jedynie pytanie jak szybko to muzeum powstanie.

Gosia,  data_2023-12-27 19:27:04 2023-12-27 19:27:04
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/296357813365378

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera