Kreta - aktualności z czerwca 2022 r.

Zwiedzaj lokalnie: rejon Rethymno - najciekawsze klasztory

Dzisiaj udostępniamy kolejną część naszej serii Zwiedzaj lokalnie. Tym razem pod lupę bierzemy klasztory i kościółki znajdujące się w prefekturze Rethymno, w obrębie której znajduje się tych kilka najbardziej znanych i najważniejszych. Warto uwzględnić je podczas swoich wędrówek po wyspie. Oczywiście tych mniej znanych kapliczek i kościółków jest bez liku, ale do nich warto zaglądać po prostu przy okazji, gdy wpadnie Wam w oko coś ciekawego. Trzeba się tylko dobrze rozglądać bowiem małe kapliczki i kościółki potrafią znajdować się w bardzo zaskakujących miejscach. Oczywiście jak zawsze namawiamy do szukania swoich odkryć, bo nasza lista absolutnie nie wyczerpuje tematu obiektów sakralnych, których na Krecie jest prawie nieskończona

Rejon Rethymno - najciekawsze klasztory

Gosia,  data_2022-06-30 19:54:57 2022-06-30 19:54:57 Liczba komentarzy: brak

Samochodowe wycieczki - propozycje tras

Sezon turystyczny w pełni, szczęśliwcy mogą cieszyć się wypożyczonymi samochodami, trochę mniej zaś ceną paliwa potrzebnego do realizacji eskapad. Niemniej jednak jeśli macie w planach intensywne zwiedzanie samochodem tej pięknej wyspy to podrzucamy kilka propozycji tras do zrealizowania z różnych miejscowości:

Propozycje samochodowych wycieczek po Krecie

Gosia,  data_2022-06-29 21:22:58 2022-06-29 21:22:58 Liczba komentarzy: brak

Nowy spot reklamowy Rejonu Krety

Współpraca Rejonu Krety z dwoma znanymi kanałami telewizyjnymi National Geographic i History Channel zaowocowała tematycznym spotem reklamowym Crete, Sense the authentic culture. Międzynarodowy zasięg tych stacji zapewni dotarcie filmiku reklamującego Kretę do milionów widzów w 126 krajach. Produkcja będzie emitowana przez najbliższe dwa miesiące, czyli akurat w trakcie gorącego sezonu turystycznego.

Gosia,  data_2022-06-28 19:38:35 2022-06-28 19:38:35 Liczba komentarzy: brak

Drogie samochodowe wycieczki po Krecie

Ceny paliw to gorący temat nie tylko w polskich mediach, ale i również w lokalnych portalach informacyjnych na Krecie. Paragony grozy drukowane przez kasy fiskalne na stacjach benzynowych są zmorą nie tylko lokalnych mieszkańców, ale i również turystów. Część osób stanowczo deklaruje, że podczas swoich wakacji będzie zmuszona do ograniczenia liczby kilometrów pokonywanych samochodem. Nie powinno to dziwić, szczególnie patrząc przez pryzmat cen, jakie można zobaczyć na tamtejszych dystrybutorach. Po uwzględnieniu słabości złotówki koszty tankowania samochody są dla polskich turystów po prostu bardzo wysokie.

Drogie samochodowe wycieczki po Krecie

Piotrek,  data_2022-06-27 19:51:18 2022-06-27 19:51:18 Liczba komentarzy: brak

Apollon K. - podniesienie i usunięcie wraku

Niedawno informowaliśmy Was o tym, że łódź “Apollon K” cumująca w miejscowości Agia Roumeli, zderzyła się w tamtejszym porcie z nabrzeżem. Do zdarzenia doszło z powodu trudnych warunków pogodowych, a dokładnie z powodu silnego podmuchu wiatru. Łódź po kontakcie z betonową konstrukcją pirsu zaczęła nabierać wody, co w konsekwencji doprowadziło do jej częściowego zatonięcia.

Apollon K. na przystani w Agia Roumeli

Apollon K. na przystani w Agia Roumeli

Piotrek,  data_2022-06-26 19:23:17 2022-06-26 19:23:17 Liczba komentarzy: brak

Niedostępny most nad Aradeną

Jeśli ktoś z Was planował w najbliższych dniach przejechać się (lub przejść) słynnym mostem nad wąwozem Aradena, to niestety ale tę wycieczkę trzeba przełożyć. W czwartek i piątek (23-24.06.2022) ruch na moście zostanie wstrzymany, ponieważ będą prowadzone prace inspekcyjne i konserwacyjne.

Most nad Aradeną

Gosia,  data_2022-06-22 20:33:16 2022-06-22 20:33:16 Liczba komentarzy: brak

Mało znane plaże południa Krety

Plakias to jedna z tych miejscowości, do których zawsze chętnie wracamy. Naszym zdaniem największe atuty tego miejsca to spokój jaki tam panuje, długa w większości piaszczysta plaża oraz okoliczny krajobraz z charakterystycznym skalnym klifem. Będąc tam nie warto jednak ograniczać się tylko do wypoczynku w tej miejscowości. W relatywnie bliskiej okolicy znajdziecie też kilka innych ciekawych miejsc. Warto wspomnieć choćby o takich plażach jak znajdującej się na wschód od Plakias, plaży Schinaria czy też Damnoni. Podążając dalej w tym kierunku znajdziecie na mapie również słynne Preveli, które jednak w szczycie sezonu bywa dosyć oblegane.

Dziś za pośrednictwem filmu Giannisa Psaroudakisa chcielibyśmy zabrać Was w wirtualną wycieczkę po plażach znajdujących się jednak nie na wschód, ale na zachód od Plakias. To zdecydowanie mniej turystyczny zakątek Krety, który przyciąga poszukiwaczy nieco innego oblicza Krety. Widoczne na filmie plaże takie jak Rodakino, Korakas, Agia Marina czy też Peristere rzadko są wymieniane w przewodnikach turystycznych i przez dużą część osób mogą być uznane jako mało ciekawe. Wybrane jednak z premedytacją pozwalają odnaleźć prawdziwy święty spokój od zgiełku panującego na innych plażach w sezonie turystycznym. Nie powinno więc chyba nikogo dziwić, że w weekendy do takich miejsc uciekają mieszkańcy północnego wybrzeża Krety. Bardzo często właśnie na tego typu plażach znajdują oni chwilkę odpoczynku od wszechobecnych turystów.

Piotrek,  data_2022-06-21 20:00:22 2022-06-21 20:00:22 Liczba komentarzy: brak

Jak płacić na Krecie

Wśród wielu pytań, jakie stawiają osoby wybierające się pierwszy raz do Grecji, dosyć często przewija się pytanie o sposób płatności w tamtejszych sklepach i tawernach. Dużo osób zastanawia się, czy wakacyjny budżet zabierać ze sobą w postaci żywej gotówki czy też w formie elektronicznej bazując na kartach płatniczych. Właśnie z tego względu postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, który w pewien sposób zbiera nasze własne doświadczenia związane z tą tematyką. Chcielibyśmy również rozwiać pewne mity nie zawsze znajdujące pokrycia w rzeczywistości, a często powielane na różnego rodzaju grupach dyskusyjnych.

Banknoty euro - każdy nominał

Piotrek,  data_2022-06-19 20:18:07 2022-06-19 20:18:07 Liczba komentarzy: brak

Meduzy świecące w greckich wodach - naukowcy zabierają głos

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że u wybrzeży Grecji zaczęły pojawiać się meduzy świecące (Pelagia noctiluca), które uważane są za jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków meduz występujących w Morzu Śródziemnym. Jej pojawianie się jest odnotowywane przez internautów w aplikacji iNaturalist oraz stronie internetowej inaturalist.org. Na mapie Grecji oznaczane są wszystkie miejsca, w których internauci zauważyli ten gatunek.

W przypadku Krety Pelagia noctiluca zauważono i odnotowano do tej pory w rejonach miast Chania, Ieraperta, Sitia i Heraklion oraz plażach w Elafonissi, Plakias, Agios Pavlos, Agia Pelagia, Kato Gouves i Xerokampos. Lista tych miejscowości opublikowana została w ostatnim czasie. Czy to oznacza jednak, że w tych rejonach kąpiel jest niebezpieczna i należy jej unikać?

Meduza purpurowa w GrecjiObszary Grecji, w których do tej pory zauważono obecność meduzy świecącej
Źródło: www.protothema.gr

Gosia,  data_2022-06-18 21:32:00 2022-06-18 21:32:00 Liczba komentarzy: brak

Wąwóz Trafoulas

Wąwóz Trafoulas znajduje się w paśmie górskim Asterousia w prefekturze Heraklion na południowym wybrzeżu Krety. Jego początek znajduje się na południowy wschód od wioski Krotos, a koniec wyznacza plaża Trafoulas położona nad Morzem Libijskim. Dziś możecie zobaczyć to miejsce na filmie Giannisa Psaroudakisa. Film znajdziecie na naszej stronie.

Gosia,  data_2022-06-15 20:31:00 2022-06-15 20:31:00 Liczba komentarzy: brak

Niebezpieczna meduza u wybrzeży Grecji

Kąpiele w ciepłych wodach Morza Egejskiego, które obmywa linię brzegową greckich wysp, to niewątpliwie duża przyjemność. Niepowtarzalny kolor wody i jej przejrzystość to atrybuty kojarzone z Grecją, wakacjami i urlopową beztroską. I choć z reguły mieszkańcy tego morza nie stanowią dla ludzi jakiegoś większego zagrożenia to warto wiedzieć, że od jakiegoś czasu znacznie zaczęła wzrastać populacja specyficznego gatunku meduz świecących Pelagia noctiluca.

Meduza świecąca © Hans Hillewaert

Turbulencje wakacyjnych lotów

Ten sezon przez wielu postrzegany jest jako pierwszy od kilku lat normalny sezon turystyczny. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że tegoroczne wakacje będą dosyć specyficzne i dalekie od tego co uznawaliśmy za normę w latach poprzedzających 2019 rok. Niedawno pisaliśmy Wam o podwyżkach cen wielu towarów i usług rzutujących na koszt wakacyjnego budżetu. Dziś dla odmiany nie będziemy pisać o cena, ale o kłopotach z jakimi obecnie boryka się branża lotnicza. Warto mieć świadomość tych problemów w perspektywie własnego lotu na Kretę. Wiele wskazuje, że w tym roku wiadomości o powtarzających się komplikacjach związanych z obsługą lotów będą często gościć we wszystkich portalach informacyjnych.

Lotnisko w Heraklionie

Piotrek,  data_2022-06-13 20:01:13 2022-06-13 20:01:13 Liczba komentarzy: brak

Pierwsze w tym roku gniazda żółwi Caretta caretta

Pani Lidia Koutrouditsou, szefowa lokalnego oddziału organizacji Archelon, przekazała informację, że na Krecie zlokalizowane zostały pierwsze w tym roku gniazda żółwia Caretta caretta. W rozmowie z serwisem Neakriti podkreśliła również, że w tym roku okres lęgowy żółwi rozpoczął się bardzo późno. Przesunięcie to ma najprawdopodobniej to związek z dosyć chłodną tegoroczną zimą. Zazwyczaj pierwsze gniazda żółwi są znajdowane przez pracowników i wolontariusze mniej więcej w drugiej połowie maja.

Gniazdo żółwiSpecjalna metalowa klatka oznacza gniazdo żółwi Caretta caretta

Pierwsze gniazdo żółwia zostało odkryte kilka dni temu na plaży w Rethymno. Tego samego dnia wolontariusze Archelonu zauważyli dwa kolejne gniazda na jednej z plaż w rejonie doliny Messara. Pani Lidia Koutrouditsou powiedziała również, że „pierwsze zebrane dane wyglądają dobrze, oczywiście jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić jak przebiegnie cały sezon”.

W dalszej części artykułu znajdziecie więcej informacji na temat działalności organizacji Archelon.

Piotrek,  data_2022-06-12 18:45:04 2022-06-12 18:45:04 Liczba komentarzy: brak

Silny wiatr uszkodził i unieruchomił dwa statki na południu Krety

Poranny porywisty wiatr, który dziś rano zawitał nad południowym wybrzeżem Krety, przysporzył sporo kłopotu tamtejszym jednostkom pływającym. W portach z cum zerwało się kilka mniejszych łódek oraz pontonów. Wiatr był też przyczyną dwóch zdarzeń z udziałem jednostek wykorzystywanych w ruchu turystycznym.

Apollon K - Nen Kritis

Piotrek,  data_2022-06-11 20:07:02 2022-06-11 20:07:02 Liczba komentarzy: brak

Zwiedzaj Kretę lokalnie

Kreta jest dużą wyspą, na zwiedzenie której trzeba przeznaczyć znacznie więcej niż 2-3 dni. Miejsc ciekawych jest tu wyjątkowo dużo. Odległości również bywają znaczne, ponieważ atrakcje często znajdują się w różnych regionach wyspy. Oczywiście gdy jedziecie pierwszy raz na Kretę to prawdopodobnie chcecie zobaczyć przede wszystkim najważniejsze miejsca i zabytki z list typu must-see.

Jednak jest spora grupa osób, które wracają na Kretę by poznać ją nieco dokładniej. Inni zaś nie mają możliwości albo chęci na długodystansowe wypady i wolą wybierać atrakcje położone blisko hotelu. Dlatego w ubiegłym roku zaczęliśmy tworzyć serię przewodników, którą ostatecznie nazwaliśmy Zwiedzaj lokalnie. Naszym zdaniem nazwa ta dobrze oddaje myśl przewodnią towarzyszącą tej serii.

Na czym to polega? Z każdej prefektury wybieramy najciekawsze miejsca i układamy je tematycznie według kilku kategorii. Seria ta jest w trakcie rozbudowy, więc na tę chwilę znajdziecie tu opracowany region Chania oraz częściowo region Rethymno. Niech ta seria będzie zachętą oraz inspiracją, aby zwiedzać także te miejsca, które znajdują się relatywnie blisko hotelu bądź pensjonatu, w którym aktualnie jesteście.

Artykuły, które publikowaliśmy do tej pory w dość luźnej formie, teraz udostępniamy pod przyciskiem Zwiedzaj lokalnie znajdującym się w menu po lewej stronie. Jeśli zaś nie znajdziecie tu ciekawiących Was atrakcji to być może odnajdziecie je w części Ciekawe miejsca na Krecie. To lista opisanych przez nas miejsc, na które warto zwrócić uwagę. W miarę naszych skromnych czasowych możliwości staramy się rozwijać obydwa projekty.

Zwiedzaj lokalnie

Gosia i Piotrek,  data_2022-06-07 20:31:01 2022-06-07 20:31:01 Liczba komentarzy: brak

Samaria - bezpłatny wstęp w najbliższą niedzielę (5.06.)

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat krytycznych kwestii dotyczących środowiska naturalnego, takich jak zmiana klimatu, utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie. Drugim celem jest zachęcenie do podejmowania aktywnych działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi naszej planety.
W ramach obchodów tego dnia Dyrekcja Parku Narodowego Samaria i Obszarów Chronionych Krety Zachodniej ogłaszają, że w niedzielę 5 czerwca 2022 r. wstęp do Parku Narodowego Samaria będzie bezpłatny. Godziny wstępu pozostają bez zmian.

Samaria-schody

Las palmowy Vai

Na Krecie jest wiele miejsc, które bez dwóch zdań można uznać za główne atrakcje turystyczne wyspy. Niektóre z nich są z pewnością miejscami wręcz ikonicznymi, które bezpośrednio kojarzą się z Kretą. Wam pozostawiamy odpowiedź na pytanie czy do tego grona zalicza się plaża Vai. Dziś jednak w nawiązaniu do tego miejsca chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na film, jaki przy pomocy drona został nakręcony przez Nikosa Sarantosa. Tym co zachęciło nas do wrzucenia tego klipu na stronę, jest kilka ujęć pokazujących z góry jak duży jest tamtejszy las palmowy. Oglądany z poziomu morza, od strony plaży, nie robi aż takiego wrażenia i wydaje się zdecydowanie mniejszy. Musimy się przyznać, że po obejrzeniu filmu z ciekawości odpaliliśmy mapy google :)

Piotrek,  data_2022-06-02 19:13:43 2022-06-02 19:13:43 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera