Pierwsze w tym roku gniazda żółwi Caretta caretta

data_2022-06-12 18:45:04 2022-06-12 18:45:04

Pani Lidia Koutrouditsou, szefowa lokalnego oddziału organizacji Archelon, przekazała informację, że na Krecie zlokalizowane zostały pierwsze w tym roku gniazda żółwia Caretta caretta. W rozmowie z serwisem Neakriti podkreśliła również, że w tym roku okres lęgowy żółwi rozpoczął się bardzo późno. Przesunięcie to ma najprawdopodobniej to związek z dosyć chłodną tegoroczną zimą. Zazwyczaj pierwsze gniazda żółwi są znajdowane przez pracowników i wolontariusze mniej więcej w drugiej połowie maja.

Gniazdo żółwiSpecjalna metalowa klatka oznacza gniazdo żółwi Caretta caretta

Pierwsze gniazdo żółwia zostało odkryte kilka dni temu na plaży w Rethymno. Tego samego dnia wolontariusze Archelonu zauważyli dwa kolejne gniazda na jednej z plaż w rejonie doliny Messara. Pani Lidia Koutrouditsou powiedziała również, że „pierwsze zebrane dane wyglądają dobrze, oczywiście jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić jak przebiegnie cały sezon”.

W dalszej części artykułu znajdziecie więcej informacji na temat działalności organizacji Archelon.

Archelon na Krecie

W okresie, kiedy żółwie zaczynają składać jaja, wybrzeże patrolowane jest przez wolontariuszy organizacji Archelon, która aktywnie wspiera ochronę tych zwierząt. Codziennie o godzinie 5 rano wolontariusze wyruszają na te plaże, o których wiadomo, że żółwie dotąd zakładały tam swoje gniazda. Ochotnicy sprawdzają czy pod osłoną nocy na piasku nie pojawiły się nowe ślady świadczące o nocnej obecności żółwi. To właśnie dzięki tej systematycznej pracy dowiadujemy się o nowo założonych gniazdach. Na plażach Krety Archelon rozpoczął swoją działalność w 1990 roku, czyli 7 lat po założeniu tej organizacji.

Każde takie nowo odkryte gniazdo jest szczegółowo opisywane przez wolontariuszy oraz oznaczane w bardzo widoczny sposób, który ułatwia ich monitorowanie. Dodatkowo ostrzega się również turystów i mieszkańców, że przebywając w ich okolicy powinny zachować szczególne środki ostrożności. Działalność człowieka stwarza niestety dodatkowe zagrożenie dla rozwoju żółwików. Dynamiczny rozwój turystyki na greckich wyspach, które są najpopularniejszym obszarem lęgowym, powoduje systematyczne zmniejszanie się liczby gniazd Caretta caretta. Parasole wbijane na plażach, duża liczba leżaków, sztuczne światła po zmroku, hałas, jeżdżenie pojazdami na plażach oraz śmieci pozostawiane przez turystów, powodują powolne wymieranie żółwi. Nawet zwykłe torebki foliowe pływające w morzu żółwiom kojarzą z meduzami będącymi ich przysmakiem, co stanowi dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Pracownicy organizacji Archelon, przypominają więc, że wraz z początkiem okresu lęgowego żółwi należy stworzyć im specjalne bezpieczne warunki.

Archelon na Krecie

Zalecenia podczas okresu lęgowego

Tak naprawdę żółwie nie stawiają szczególnie wygórowanych wymagań i w okresie lęgowym wystarczy stosować się do kilku zaleceń Archelonu.

Więcej informacji o żółwiach Caretta caretta oraz organizacji Archelon znajdziecie na naszej stronie: Żółwie Caretta caretta na Krecie

Piotrek,  data_2022-06-12 18:45:04 2022-06-12 18:45:04
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158584056337551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera