Silny wiatr uszkodził i unieruchomił dwa statki na południu Krety

Poranny porywisty wiatr, który dziś rano zawitał nad południowym wybrzeżem Krety, przysporzył sporo kłopotu tamtejszym jednostkom pływającym. W portach z cum zerwało się kilka mniejszych łódek oraz pontonów. Wiatr był też przyczyną dwóch zdarzeń z udziałem jednostek wykorzystywanych w ruchu turystycznym.

Apollon K - Nen Kritis

Uszkodzenie Apollon K. w Ag. Roumeli

Pierwsze z nich miało miejsce w sobotę o godzinie 8.30 w porcie Agia Roumeli, gdzie przycumowany statek "Apollon K.", należący do przewoźnika Nen Kritis, został zepchnięty w kierunku nabrzeża. Kolizja z betonową konstrukcja pirsu spowodowała uszkodzenie kadłuba a w konsekwencji było przyczyną nabierania wody przez tę jednostkę. Szczęśliwie w momencie tego incydentu na pokładzie statku nie było pasażerów, więc nie było konieczności podejmowania akcji ewakuacyjnej. Warto podkreślić, że w wyniku incydentu nie został poszkodowany ani jeden z członków załogi, którzy w momencie zdarzenia przygotowywali jednostkę do kolejnego rejsu.

Apollon K. w porcie w Ag. Roumeli
Apollon K. zacumowany przy molo w Agia Roumeli

Tamtejszy Zarząd Portu natychmiast zaangażował w działania ratownicze. Ustawione zostały między innymi pływające zapory, zapobiegające rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń, w tym w szczególności paliwa. Na szczęście do takiej ewentualności nie doszło a zgodnie ze słowami prezesa Morskiego Towarzystwa Transportowego Południowej Krety jego firma „bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ten wypadek”. Wedle jego słów Apollon K. odpłynie z Agia Roumeli w niedziele w południe. W tej chwili załoga prowadzi prace związane z naprawą uszkodzeń.

Można spodziewać się, że w najbliższych dniach mogą pojawić się pewne utrudnienia w rejsach realizowanych przez Apollona K. Jednostka ta kursowała na trasie pomiędzy portami w miejscowościach: Paleochora - Sougia - Ag.Roumeli. Rejsy te były szczególnie popularne wśród osób przechodzących przez Samarię. Warto mieć to na uwadze jeśli planujecie wypad do tego wąwozu. Proponujemy skorzystać z usług ANENDYK, czyli alternatywnego przewoźnika obsługującego tę trasę.

Makry Gialos - łódź piratów osiadła na skałach

Do kolejnego zdarzenia doszło w sobotę o godzinie 5 rano w miejscowości Makry Gialos. Cumujący tam niewielki statek wycieczkowy Evdokia stylizowany na łódź piracką został zepchnięty przez wiatr w kierunku wybrzeża. Podmuchy były tak silne, że mimo zrzuconej kotwicy jednostka nie była w stanie utrzymać swojej pozycji. W konsekwencji Evdokia osiadła na mieliźnie.

Evdokia w porcie w Makry Gialos
Evdokia zacumowana przy nabrzeżu w Makry Gialos

Również i w tym przypadku zarząd portu bardzo szybko podjął działania mające na celu ograniczenie ewentualnego zanieczyszczenia środowiska. Miejsce w którym osiadła Evdokia zostało w całości wyizolowane dmuchanymi zaporami. Na szczęście podobnie jak w przypadku zdarzenia w Ag. Roumeli nie doszło do takiej ewentualności.

Według informacji przekazanych przez armatora Cretan Daily Crusise do którego należy łódź Evdokia, rejsy na Koufonisi zostaną wznowione jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Niestety najprawdopodobniej na razie będą one realizowane przez inną jednostkę. Niezwykle klimatyczna Evdokia musi być poddana szczegółowemu przeglądowi oraz ewentualnym naprawom.

Piotrek,  data_2022-06-11 20:07:02 2022-06-11 20:07:02
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158582741502551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera