Apollon K. - podniesienie i usunięcie wraku

data_2022-06-26 19:23:17 2022-06-26 19:23:17

Niedawno informowaliśmy Was o tym, że łódź “Apollon K” cumująca w miejscowości Agia Roumeli, zderzyła się w tamtejszym porcie z nabrzeżem. Do zdarzenia doszło z powodu trudnych warunków pogodowych, a dokładnie z powodu silnego podmuchu wiatru. Łódź po kontakcie z betonową konstrukcją pirsu zaczęła nabierać wody, co w konsekwencji doprowadziło do jej częściowego zatonięcia.

Apollon K. na przystani w Agia Roumeli

Apollon K. na przystani w Agia Roumeli

Bierność NEN Kritis

Ta relatywnie niewielka jednostka należąca do firmy NEN Kritis obsługiwała rejsy pasażerskie na trasie Agia Roumeli - Paleochora. Armator ten deklarował, że dzień po tym wydarzeniu, łódź odpłynie samodzielnie do portu w Paleochorze. Wedle wstępnych informacji miały być tam przeprowadzone niezbędne prace remontowe przywracające jej pełną sprawność. I chociaż od tego czasu minęło już kilkanaście dni to jednak firma NEN Kritis nie podjęła żadnych działań.

Bierność armatora oraz opieszałość związana z tą sytuacją budzi coraz większe niezadowolenie ze strony lokalnych władz ale także zarządu tamtejszego portu. Swojego oburzenia nie kryją również mieszkańcy, którzy złożyli list otwarty do greckiego Ministerstwa Transportu.

W swoim piśmie domagają się oni podjęcia natychmiastowych działań związanych z usunięciem niesprawnej jednostki z nabrzeża. Mieszkańcy podkreślają, że wrak nie tylko utrudnia lokalną żeglugę, ale stanowi również zagrożenie dla tamtejszego środowiska naturalnego. Ewentualne wycieki paliwa i innych substancji mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przybrzeżne wody, które wraz w wybrzeżem stanowią teren objęty ochroną w ramach programu Natura 2000.

Apollon K.Apollon K. na przystani w Paleochorze

Rejsy historyczną łodzią?

Czarę goryczy przelał również fakt, że w ramach zastępstwa Apollona K, armator NEN Kritis podstawił archaiczną drewnianą łódź Hermes, która ma obecnie obsługiwać rejsy realizowane pomiędzy Agia Roumeli a Paleochorą. Mieszkańcy zwracają uwagę na to, że jest to jednostka, która w tej chwili ma już ponad 60 lat. Współcześnie tego typu statki, można oglądać w Agia Roumeli tylko i wyłącznie na starych archiwalnych czarno-białych fotografiach.

W otwartym liście pojawia się pytanie: Czy taki sposób organizacji rejsów z wykorzystaniem przestarzałego sprzętu spełnia współczesne normy bezpieczeństwa? Mieszkańcy Agia Roumeli twierdzą, że nie i co więcej zdecydowanie odradzają swoim znajomym korzystanie z usług NEN Kritis.

Armator sprzeciwia się takim twierdzeniom i podkreśla, że w ostatnim czasie Hermes przeszedł dwie inspekcje. Podczas żadnej z nich nie stwierdzone zostały żadne uchybienia, a łódź został dopuszczona do użytku.

Apollon K. pocięty na żyletki

Trudno powiedzieć jak dalej potoczy się sytuacja z Apollon K. Obecnie pojawiają się głosy, że jednostka powinna być jak najszybciej usunięta z nabrzeża. Powołany został specjalny komitet, w którym zasiadają przedstawiciele zarządu portu oraz lokalnych władz. W ramach cyklicznych spotkań opracowany zostanie plan dalszego działania. Wiadomo już, że jeśli NEN Kritis nie usunie uszkodzonej jednostki, to problemem tym zajmą się odpowiednie organy państwowe. Jeśli tak by się stało to całkiem możliwe, że Apollon K zostanie pocięty na złom.

Piotrek,  data_2022-06-26 19:23:17 2022-06-26 19:23:17
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158603572072551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera