Apollon K. - podniesienie i usunięcie wraku

Niedawno informowaliśmy Was o tym, że łódź “Apollon K” cumująca w miejscowości Agia Roumeli, zderzyła się w tamtejszym porcie z nabrzeżem. Do zdarzenia doszło z powodu trudnych warunków pogodowych, a dokładnie z powodu silnego podmuchu wiatru. Łódź po kontakcie z betonową konstrukcją pirsu zaczęła nabierać wody, co w konsekwencji doprowadziło do jej częściowego zatonięcia.

Apollon K. na przystani w Agia Roumeli

Apollon K. na przystani w Agia Roumeli

Bierność NEN Kritis

Ta relatywnie niewielka jednostka należąca do firmy NEN Kritis obsługiwała rejsy pasażerskie na trasie Agia Roumeli - Paleochora. Armator ten deklarował, że dzień po tym wydarzeniu, łódź odpłynie samodzielnie do portu w Paleochorze. Wedle wstępnych informacji miały być tam przeprowadzone niezbędne prace remontowe przywracające jej pełną sprawność. I chociaż od tego czasu minęło już kilkanaście dni to jednak firma NEN Kritis nie podjęła żadnych działań.

Bierność armatora oraz opieszałość związana z tą sytuacją budzi coraz większe niezadowolenie ze strony lokalnych władz ale także zarządu tamtejszego portu. Swojego oburzenia nie kryją również mieszkańcy, którzy złożyli list otwarty do greckiego Ministerstwa Transportu.

W swoim piśmie domagają się oni podjęcia natychmiastowych działań związanych z usunięciem niesprawnej jednostki z nabrzeża. Mieszkańcy podkreślają, że wrak nie tylko utrudnia lokalną żeglugę, ale stanowi również zagrożenie dla tamtejszego środowiska naturalnego. Ewentualne wycieki paliwa i innych substancji mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przybrzeżne wody, które wraz w wybrzeżem stanowią teren objęty ochroną w ramach programu Natura 2000.

Apollon K.Apollon K. na przystani w Paleochorze

Rejsy historyczną łodzią?

Czarę goryczy przelał również fakt, że w ramach zastępstwa Apollona K, armator NEN Kritis podstawił archaiczną drewnianą łódź Hermes, która ma obecnie obsługiwać rejsy realizowane pomiędzy Agia Roumeli a Paleochorą. Mieszkańcy zwracają uwagę na to, że jest to jednostka, która w tej chwili ma już ponad 60 lat. Współcześnie tego typu statki, można oglądać w Agia Roumeli tylko i wyłącznie na starych archiwalnych czarno-białych fotografiach.

W otwartym liście pojawia się pytanie: Czy taki sposób organizacji rejsów z wykorzystaniem przestarzałego sprzętu spełnia współczesne normy bezpieczeństwa? Mieszkańcy Agia Roumeli twierdzą, że nie i co więcej zdecydowanie odradzają swoim znajomym korzystanie z usług NEN Kritis.

Armator sprzeciwia się takim twierdzeniom i podkreśla, że w ostatnim czasie Hermes przeszedł dwie inspekcje. Podczas żadnej z nich nie stwierdzone zostały żadne uchybienia, a łódź został dopuszczona do użytku.

Apollon K. pocięty na żyletki

Trudno powiedzieć jak dalej potoczy się sytuacja z Apollon K. Obecnie pojawiają się głosy, że jednostka powinna być jak najszybciej usunięta z nabrzeża. Powołany został specjalny komitet, w którym zasiadają przedstawiciele zarządu portu oraz lokalnych władz. W ramach cyklicznych spotkań opracowany zostanie plan dalszego działania. Wiadomo już, że jeśli NEN Kritis nie usunie uszkodzonej jednostki, to problemem tym zajmą się odpowiednie organy państwowe. Jeśli tak by się stało to całkiem możliwe, że Apollon K zostanie pocięty na złom.

Piotrek,  data_2022-06-26 19:23:17 2022-06-26 19:23:17
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158603572072551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera