Kreta - aktualności z lipca 2020 r.

Pałac minojski w Malia

Ostatnio kilka razy pisaliśmy i pokazywaliśmy Wam Malię, popularną miejscowość turystyczną, która położona jest na północy Krety. Warto wiedzieć, że kilometr od niej znajduje się znane i dość duże stanowisko archeologiczne. Odkyte tu pozostałości zabudowań uznawane są za trzeci co do wielkości minojski pałac Krety. To właśnie tutaj odkryto jeden z najcenniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artefaktów: złoty wisiorek z pszczołami. Jeśli zwiedzaliście Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, być może zapamiętaliście tę charakterystyczną ozdobę. Zapraszamy do obejrzenia filmu nakręconego na terenie wykopalisk w Malia. Jeśli zaś chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o pałacu w Malia to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: Pałac w Malia

Gosia,  data_2020-07-31 20:52:45 2020-07-31 20:52:45 Liczba komentarzy: brak

Najnowsze informacji o koronawirusie na Krecie

Powoli mija już miesiąc od kiedy na lotniska na Krecie dozwolone zostały międzynarodowe loty. Chociaż część lokalnych mieszkańców miała obawy, że otwarcie się na zagranicznych turystów może spowodować drastyczny wzrost liczby zachorowań na koronawirusa, to jednak na wyspie jak na razie sytuacja epidemiologiczna jest dosyć stabilna. W chwili obecnej łącznie na Krecie przebywa 18 osób, w przypadku których potwierdzone zostało zakażenie COVID-19. Najnowsze zachorowanie na koronawirusa zostało stwierdzone w dniu dzisiejszym u jednego z pasażerów samolotu, który wylądował na lotnisku w Chania.

Koronawirus na Krecie

Piotrek,  data_2020-07-30 19:15:12 2020-07-30 19:15:12 Liczba komentarzy: brak

Najlepsze plaże południowego wybrzeża prefektury Rethymno

Zapraszamy dziś na filmowy przegląd plaż prefektury Rethymno położonych na południowym wybrzeżu. Mają one zupełnie inny charakter niż plaże zlokalizowane na północy Krety. Zobaczycie tu takie miejsca jak między innymi Souda, Kalipso, Plakias, Damnoni, Preveli, Ligres, Agia Fotini, Triopetra, Agios Pavlos, Agia Gallini i kilka innych mniej znanych.

Gosia,  data_2020-07-29 20:51:50 2020-07-29 20:51:50 Liczba komentarzy: brak

Nowe przepisy dotyczące noszenia maseczek w Grecji

W zeszłym tygodniu informowaliśmy Was o tym, że ze względu na wzrastającą liczbę odnotowywanych zachorowań na koronawirusa w Grecji został przywrócony obowiązek korzystania z maseczek w supermarketach. Już od jutra od środy 29.07 wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia związane z zasłanianiem ust i nosa w miejscach publicznych. Wedle najnowszych przepisów noszenie maseczek będzie obowiązkowe również we wszystkich pozostałych sklepach detalicznych (niezależnie od ich wielkości), w urzędach oraz innych budynkach użyteczności publicznej, bankach, sklepach spożywczych, piekarniach, zakładach fryzjerskich oraz kosmetycznych, a także w windach. Na razie obostrzenia te nie będą dotyczyły kościołów.

Supermarket Vasilis

Piotrek,  data_2020-07-28 20:09:58 2020-07-28 20:09:58 Liczba komentarzy: brak

Do końca sierpnia bez festiwali

Tradycją kreteńskiego lata były różnego rodzaju festiwale organizowane na całej wyspie. Nie chodzi tylko o te filmowe ale przede wszystkim o wydarzenia kulinarne. W zasadzie każdy powód był dobry aby zorganizować spotkanie, któremu towarzyszyło dobre jedzenie, tańce i muzyka na żywo. Nasi stali czytelnicy z pewnością pamiętają nasze newsy zapowiadające festiwale bananów, cebuli, pomarańczy, sfakian pie, graviery, dorsza, sardynek czy sera. Niestety w tym sezonie prawdopodobnie żaden z nich nie dojdzie do skutku. Trwający obecnie zakaz organizacji tego typu imprez został właśnie przedłużony do końca sierpnia, co zapowiedział wiceminister rozwoju Nikos Papathanasis.

Lato bez festiwali

Tradycyjne tkaniny z Axos

Tkaniny to jedne z najczęstszych pamiątek kupowanych na Krecie. Do podróżnych walizek trafiają obrusy, ściereczki, dywaniki czy łóżkowe narzuty pokryte tradycyjnymi kreteńskimi motywami i wzorami. Niestety, ale większość tego asortymentu, zwłaszcza w turystycznych miejscach, to tanie wyroby fabryczne, nie mające wiele wspólnego z ręcznymi wyrobami. Wyroby handmade kosztują odpowiednio więcej, bo proces ich wytwarzania jest znacznie dłuższy. Niestety ale prawa rynku są nieubłagane. Za 5 € raczej nikt nie kupi tradycyjnego ręcznego wyrobu niezależnie czy kupujecie obrus, czy „kreteński” tradycyjny nóż.


Spacer po Rethymno i nie tylko

Jeśli nie macie innych planów na ten wieczór to zapraszamy Was na ponad godzinny spacer ulicami Rethymno. Jeśli nie planujecie w tym roku wizyty na Krecie to taki spacer przypomni urocze uliczki i najważniejsze zakątki tego miasta. Oprócz Rethymno na filmie zobaczycie także plażę Preveli oraz pobliski las palmowy, a także ciekawą i mało znaną plażę Spilies położoną za miejscowością Skaleta na północnym wybrzeżu. Film w Rethymno nagrywany był w pierwszych dniach lipca, więc zobaczycie prawie puste ulice i tawerny.

Gosia,  data_2020-07-25 19:51:52 2020-07-25 19:51:52 Liczba komentarzy: brak

Symboliczny gest kreteńskiego Kościoła

Dzisiaj w południe rozbrzmiały dzwony wielu kościołów na Krecie. Był to symboliczny akt kreteńskiego kościoła w odpowiedzi na przekształcenie Hagia Sophia w Stambule na meczet oraz pierwszą muzułmańską modlitwę w tym miejscu. W Chanii w dzwony bito przez 10 minut, podobnie było w Heraklionie, Rethymno i kilku innych miejscowościach. Szczególne wzruszające uroczystości miały miejsce w katedrze św. Menasa w Heraklionie, na których zgromadziło się wielu wiernych by wziąć udział w pokojowym proteście przeciwko przekształceniu Hagia Sophia w meczet. To przejmująca chwila o której przywódcy Kościoła Krety mówią, że to dzień żałoby a także szczególny dzień dla hellenizmu, chrześcijaństwa oraz całego zachodniego świata.


Jak na razie - lato bez turystów

Napisanie, że tegoroczny ruch turystyczny na Krecie po uwolnieniu greckich lotnisk jest rozczarowujący będzie bardzo delikatnym określeniem obecnego sezonu. Zatłoczone w ubiegłych latach typowo wypoczynkowe miejscowości znajdujące się na północnym wybrzeżu wyspy po prostu świecą pustkami. Oczywiście raczej to nie dziwi bo jak podano ostatnio od 1 do 19 lipca do całej Grecji przyjechało do tej pory niespełna milion turystów. Jako ilustracje do tego artykułu zamieszczamy Wam krótkie filmiki nakręcone w ostatnich dniach w Mali oraz w Stalidzie. Nawet wieczorami w rejonie najbardziej popularnych ulic oraz gwarnych niegdyś barów i restauracji widać dosłownie pojedynczych turystów.

Piotrek,  data_2020-07-23 19:27:37 2020-07-23 19:27:37 Liczba komentarzy: brak

Dalsze informacje o konflikcie między Grecją a Turcją

Po naszej wczorajszej informacji o wzroście napięcia między Grecją a Turcją wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, jaki jest dalszy ciąg tej historii. Na razie najważniejszą wiadomością jest to, że przynajmniej chwilowo udało się powstrzymać eskalacje działań, jakie wczoraj podejmowane były przez oba państwa. Wedle niepotwierdzonych informacji w mediację między obiema stronami zaangażowana była niemiecka kanclerz, Angela Merkel. Do powstrzymania się od wszelkich działań wezwał Turcję także Departament Stanu USA.

Greckie F-16

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-22 20:10:35 2020-07-22 20:10:35 Liczba komentarzy: brak

Grecko-tureckie wrzenie

Przez ostatnie miesiące uwagę całego świata przykuwa pandemia oraz kryzys wywołany wielotygodniowym lockdownem. Tymczasem trzeba wiedzieć, że Grecja boryka się z jeszcze jednym problemem: Turcją. Ostatnie działania, jakie podejmują Turcy, w ostatnich dniach spowodowało ostrą reakcję greckich władz. Niestety problem ten nie jest przekazywany przez polskie media, więc większość osób zapewne nie wie, że na linii Grecja-Turcja temperatura konfliktu osiąga punkt wrzenia.

Decyzja wydana przez stronę turecką dotycząca przeprowadzenia badań poszukiwawczych na terenie greckiego szelfu kontynentalnego i wysłanie statku badawczego w ten rejon postawiła wczoraj na nogi grecką marynarkę wojenną. Co najmniej 15 okrętów greckiej floty morskiej utworzyło na Morzu Egejskim swoisty „mur”, którego zadaniem jest stałe monitorowanie działań tureckich. Mniejsze statki straży przybrzeżnej stale patrolują przestrzeń między Samotraką a Rodos, większe jednostki patrolują zaś kluczowe miejsca aby zapobiec wszelkim nielegalnym działaniom Turcji.

Grecja w stanie gotowościZdjęcie pochodzi z newsbeast.gr

Gosia,  data_2020-07-21 20:31:17 2020-07-21 20:31:17 Liczba komentarzy: brak

Grecja ograniczna ilość przejść drogowych

Dzisiaj news niezwiązany bezpośrednio z Kretą, jednak publikujemy go ze względu na trwający sezon wakacyjny. Z pewnością powinny zapoznać się z nim wszystkie osoby, które w najbliższym czasie planują dostać się do Grecji drogą lądową dojeżdżając np. własnym samochodem.

Samochodem do Grecji

Starsza część miejscowości Malia

Chociaż dla wielu osób pierwsze skojarzenie z Malią będzie beztroska całonocna zabawa do białego rana, to jednak warto wiedzieć, że miejscowość ma także zupełnie inne, znacznie spokojniejsze oblicze.  Oddalając się od wybrzeża, gwarnych klubowych uliczek wkracza się w bardzo malowniczą starą cześć tego miasteczka, której wygląd nie odbiega od wielu innych tego typu urokliwych wiosek. Niskie tradycyjne budynki wykonane z kamienia poprzedzielane są wąskimi uliczkami. Całość gąszczu zabudowy sprawia wrażenie swego rodzaju labiryntu. Krążąc nim można natknąć się na tawerny, różnego rodzaju sklepiki. Czujne oko wprawnego turysty wypatrzy też różnego rodzaju detale świadczące długiej historii tej miejscowości.

Dziś właśnie chcielibyśmy zaprosić Was na krótki spacer po starszej części Mali, który został przygotowany przez Zameera Pactyana, jednego z użytkowników youtube. Powyższy film to jeden z wielu tego typu materiałów, który dostępny jest na jego profilu.

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-19 19:31:34 2020-07-19 19:31:34 Liczba komentarzy: brak

Maseczki ponownie obowiązkowe w sklepach

Jeszcze zaledwie kilka dni temu klienci w supermarketach w Grecji mogli zacząć robić zakupy bez zakładania maseczki, a już od dnia dzisiejszego ten obowiązek został przywrócony. Greckie władze zdecydowały się na ponowne wprowadzenie tego przepisu ze względu na wzrastającą liczbę potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa.

Dodatkowo wydano zalecenie, aby klienci stosowali tylko maseczki materiałowe albo chirurgiczne. Zabronione są natomiast maseczki ze specjalnym zaworem. Przyczynę tego zakazu władze argumentują skomplikowaniem używania i konieczności specjalnego przeszkolenia w stosowaniu tego typu masek.

Turyści w Chania

Gosia,  data_2020-07-18 21:04:18 2020-07-18 21:04:18 Liczba komentarzy: brak

Niewielka Pachia Ammos

Jest na Krecie takie miejsce, w którym północne wybrzeże jest oddalone w linii prostej od południowego o około 12 km. Znajduje się ono niespełna 20 km na wschód od Agios Nikolaos, pomiędzy małą wioską Pachia Ammos (Παχειά Άμμος) a Ierapetrą, czyli czwartym co do wielkości miastem Krety. Poza tym, że jest to punkt, w którym wyspa ma najmniejszą szerokość, krzyżują się tu również drogi łączące Agios Nikolaos, Sitię i Ierapetrę. Jadąc tamtędy warto zwrócić uwagę na niepozorną miejscowość Pachia Ammos. Nie jest ona jednak typową zatłoczoną i gwarną miejscowością turystyczną, których nie brakuje na północy Krety. To spokojne miejsce, w którym znajduje się niewiele prywatnych pensjonatów za to jest kilka dobrych tawern.

Pachia Ammos - tawerna na wybrzeżu

Gosia,  data_2020-07-16 19:12:44 2020-07-16 19:12:44 Liczba komentarzy: brak

Wąwóz Pefki

Wąwóz Pefki to jeden z krótszych i zarazem jeden z łatwiej dostępnych pieszych szlaków na Krecie, szczególnie jeśli macie w planach pobyt w Makry Gialos. Właśnie w tej dosyć popularnej miejscowości znajdującej się na południowo wschodnim krańcu wyspy znajduje się punkt wyznaczający początek tego szlaku. Jeśli więc będziecie wypoczywać w Makry Gialos i chcielibyście przejść przez wąwóz Pefki to nawet nie będziecie zmuszeni do jakiegokolwiek dojazdu. Po prostu wystarczy odrobina mobilizacji oraz chęci. Poniżej do newsa dołączamy krótki film nakręcony w tym wąwozie przez Giannisa Psaroudakisa.

Planując ten wypad warto rozważyć go w formie całodziennej wycieczki połączonej z wypoczynkiem oraz spacerem po malowniczej miejscowości Pefki. Wśród gęstej starej zabudowy znajdziecie tam kilka lokalnych tawern, w których warto zatrzymać się na obiad. Zamawiając lokalne dania możecie być pewni tego, że wszystko co zostanie przygotowane przez tamtejszą kuchnię będzie bardzo smakowite i przyrządzone przez jak dla siebie.

Piotrek,  data_2020-07-15 19:55:18 2020-07-15 19:55:18 Liczba komentarzy: brak

Dobra sytuacja na lotniskach na Krecie

W ostatnich dniach w greckiej prasie pojawiają informacje na temat tego, że praktyczne codziennie na granicach i na lotniskach wykrywane są nowe przypadki osób chorych na koronawirusa. Od 1 do 11 lipca przeprowadzono 67 797 testów i wykryto 218 zachorowań. Właśnie z tego względu zamknięta została granica z Serbią, a na przejściu granicznym z Bułgarią (Promachonas) wprowadzono nowe zaostrzone przepisy. Tu odsetek wykrytych przypadków był aż 4-krotnie wyższy niż średnia. Na szczęście w przypadku Krety sytuacja wygląda o wiele lepiej. Jak do tej pory w czasie tych kontroli na tamtejszych lotniskach wykryto zaledwie 4 przypadki osób zarażonych COVID-19.

Lotnisko w Heraklionie

Piotrek,  data_2020-07-14 09:48:23 2020-07-14 09:48:23 Liczba komentarzy: brak

Pasta z młodego bobu

Obłędna w smaku, wesoła zieloniutka, ciesząca oko pasta z młodego bobu to jedno z prostych i szybkich w przygotowaniu meze. Podawana z kawałkiem dobrego chleba jest kwintesencją lata. Z jej wykonaniem trzeba się śpieszyć bo młody, dobry bób znika szybko. Pasta ta jest tak dobra, że do następnego lata będziecie za nią tęsknić.

Pasta z młodego bobu

Gosia,  data_2020-07-12 19:34:40 2020-07-12 19:34:40 Liczba komentarzy: brak

Zagrożony las cedrowy na wyspie Chrissi

Chrissi to jedno z miejsc cieszących się większą popularnością wśród turystów wypoczywających w rejonie wschodniej części Krety. Wyspa ta znana jest głównie ze swoich malowniczych plaż, których piasek opisywany jest w folderach reklamowych jako złoty, a także z naturalnego cedrowego lasu. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że ze względu na bardzo intensywny ruch turystyczny, zagrożona może być tamtejsza wyjątkowa flora i fauna. Matthaios Filippakis pracujący w dyrekcji leśnej w wywiadzie udzielonym w Radio Lassithi powiedział, że około 80% ponad 100-letnich cedrów porastających Chrissi jest zagrożonych całkowitym obumarciem.

Las cedrowy

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-11 20:00:56 2020-07-11 20:00:56 Liczba komentarzy: brak

Zmiany w greckich protokołach zdrowotnych

Wczoraj grecki MSZ zaktualizował kilka informacji dotyczących PLF czyli formularza lokalizacji pasażera, którego wypełnienie jest obowiązkowe dla każdego przekraczającego grecką granicę. Od 9 lipca został skrócony został czas, w jakim należało wypełnić ten formularz przed podróżą do Grecji. Obecnie należy go przesłać co najmniej 24 godziny przed wjazdem (dotychczas było to co najmniej 48 godzin). Kod QR zostanie przesłany podróżnemu mailem w dniu planowanego przybycia do Grecji. Oprócz strony internetowej, PLF jest także dostępny również w aplikacji Visit Greece.

Zmiany w protokołach zdrowotnych

Nowa droga rowerowa w Paleochorze

Paleochora znajdująca się na południowym wybrzeżu Krety, jest miejscowością chętnie wybieraną przez turystów indywidualnych. Jej doskonałe położenie oraz dobre skomunikowanie z okolicznymi atrakcjami jest cenione szczególnie przez osoby nastawione na aktywny wypoczynek. Wszystko wskazuje na to, że prowadzone obecnie prace związane z modernizacją drogi łączącej tę miejscowość z Kounturą (Krios) będzie kolejnym atutem Paleochory. W ramach prowadzonego remontu wzdłuż jezdni wykonany zostanie 4,5 kilometrowy chodnik oraz ścieżka rowerowa. Władze gminy Kandanos-Selino deklarują, że ma to być najdłuższa droga rowerowa na Krecie.

Nowa ścieżka rowerowa w Paleochorze

Piotrek,  data_2020-07-09 20:01:56 2020-07-09 20:01:56 Liczba komentarzy: brak

Pierwsze dni sezonu

Tydzień temu Grecja otworzyła lokalne lotniska dla międzynarodowych lotów, co uznane zostało za symboliczny początek sezonu turystycznego. Niestety zgodnie z przewidywaniami jak na razie turystów wszędzie jest mało, co daje się zauważyć na każdym kroku. Zdjęcia rzędów pustych leżaków na plażach, opustoszałe uliczki popularnych turystycznych miast, zamknięte sklepy i hotele obiegają Internet. Turystyka oraz wszystkie usługi z nią powiązane przeżywają najtrudniejsze dni od wielu lat. Jak ostatnio powiedział Manosli Markopoulos, szef stowarzyszenia hotelarzy na Rodos „Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego, przynajmniej przez ostatnie 50–60 lat”.

Tawerna w Lentas

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-07 20:32:32 2020-07-07 20:32:32 Liczba komentarzy: brak

Plaża w Malia

Ostatnio zamieszaliśmy na naszej stronie film, na którym mogliście zobaczyć jak obecnie wygląda codzienne życie w Heraklionie. Dziś kontynuując tę tematykę chcielibyśmy podzielić się z Wami kolejnym filmem Zameera Pactyana, na którym możecie zobaczyć jak właśnie teraz wygląda plaża w Malia. Dodajmy, że w normalnej sytuacji w szczycie sezonu turystycznego, miejscowość ta tętni prawie 24-godzinnym nieustannym życiem, a plaża należy do jednej z bardziej zatłoczonych ma Krecie. Jak widać na poniższym filmie, obecnie nawet tak turystyczne miejsca można uznać za spokojne i relaksujące, co z pewnością może być dla wielu osób atutem zachęcającym do tego by jednak polecieć na Kretę.

Piotrek,  data_2020-07-05 20:07:09 2020-07-05 20:07:09 Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie oliwy nagrodzone w prestiżowym konkursie w Londynie

London IOOC to zdecydowanie jeden z najważniejszych i za razem największych europejskich konkursów, na których oceniana jest jakość oliwy. Próbki najwyższej jakości produktów, które konkurują ze sobą w kilku kategoriach, przesyłane są najróżniejszych krajów. Chociaż w ramach rywalizacji producenci mogą konkurować ze sobą również pod względem designu to jednak dla wszystkich najbardziej prestiżowe oraz nobilitujące są nagrody przyznawane za jakość. Tym bardziej miło jest nam poinformować, że trzy kreteńskie oliwy, które bardzo często goszczą w naszej kuchni zostały wyróżnione nagrodami London IOOC.

Oliwy 2020

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-04 20:06:09 2020-07-04 20:06:09 Liczba komentarzy: brak

Od jutra rejsy na Balos i Chrissi

Już od jutra pierwsi turyści, którzy obecnie wypoczywają na Krecie, będą mogli skorzystać z oferty rejsów realizowanych przez Cretan Daily Cruises. Od 4 lipca w ofercie tego armatora dostępne będą wycieczki na wyspę Chrissi oraz na Balos. Niestety na chwilę obecną nie ma żadnych informacji na temat tego kiedy wznowione zostaną rejsy na wyspę Koufonissi, które realizowane są z portu znajdującego się w miejscowości Makry Gialos.

Ruszają rejsy na Balos i Chrissi

Piotrek,  data_2020-07-03 20:16:24 2020-07-03 20:16:24 Liczba komentarzy: brak

Powolny start

Od wczoraj rozpoczęły się oficjalne przyloty turystów na Kretę. Ten dzień można potraktować jako swoistą późną inaugurację tegorocznego sezonu wakacyjnego. Pojawienie się turystów na wyspie z pewnością zmotywuje część przedsiębiorców do tak zwanego zakasania rękawów i rozpoczęcia zdecydowanie bardziej intensywnej pracy. Ożywienie to widać między innymi w rozkładzie jazdy KTEL w Chania. Od wczoraj w zależności od dnia ilość kursów autobusowych realizowanych na lotnisko oscyluje w zależności od dnia od 6 (w poniedziałki) do nawet 14 (w niedzielę).

Paleochora z góryPaleochora - jedna z miejscowości, które mają znacznie zmniejszoną ilość połączeń KTEL

Piotrek,  data_2020-07-02 19:23:27 2020-07-02 19:23:27 Liczba komentarzy: brak

Początek sezonu - pytania i odpowiedzi

Dzisiaj w Grecji wystartował sezon turystyczny. Lotniska regionalne zaczęły przyjmować loty międzynarodowe. Kreta, Rodos, Korfu oraz inne wyspy przywitały swoich pierwszych gości. W samym Heraklionie wylądowały dziś 42 samoloty między innymi z Niemiec, Holandii, Czech, Polski. Szczególnie gorąco przywitany został pierwszy samolot jaki wylądował w Heraklionie z Hannoveru. Brama wodna, muzyka oraz kreteńskie przekąski to tradycyjny sposób witania pierwszych turystów przez mieszkańców wyspy. Zazwyczaj jednak właśnie tak przyjmowani są turyści lądujący tu na przełomie marca i kwietnia. W tym roku z wiadomych przyczyn wcześniejszych lotów nie było.

Chania - turyści

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-01 20:05:35 2020-07-01 20:05:35 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. (...)
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera