Dalsze informacje o konflikcie między Grecją a Turcją

Po naszej wczorajszej informacji o wzroście napięcia między Grecją a Turcją wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, jaki jest dalszy ciąg tej historii. Na razie najważniejszą wiadomością jest to, że przynajmniej chwilowo udało się powstrzymać eskalacje działań, jakie wczoraj podejmowane były przez oba państwa. Wedle niepotwierdzonych informacji w mediację między obiema stronami zaangażowana była niemiecka kanclerz, Angela Merkel. Do powstrzymania się od wszelkich działań wezwał Turcję także Departament Stanu USA.

Greckie F-16

Przypomnijmy, że zarzewiem tego konfliktu stała się wczorajsza decyzja tureckiego rządu, który ogłosił, że wysyła statek badawczy do poszukiwania ropy w rejonie wysepki Kastellorizo. Ta należąca do Grecji wysepka znajduje się zaledwie 3 km od południowego wybrzeża Turcji. Zarówno Ankara, jak i Ateny uznają zaś otaczające ją wody za swoją wyłączną strefę ekonomiczną. Próby poszukiwania złóż w tym miejscu spowodowały, że Grecja wysłała w morze swoją flotę morską aby patrolować dalsze działania strony tureckiej. Odpowiedzią Turcji było wysłanie swoich okrętów w rejon Kastellorizo. Jak twierdzą niektóre portale konflikt zbrojny wisiał na włosku.

Na chwilę obecną grecka flota w dalszym ciągu pozostaje w pogotowiu na morzu Egejskim. Patrolując swoje wody terytorialne marynarze nieustanie monitorują ruchy tureckich okrętów wojskowych, które według niepotwierdzonych informacji pozostają na razie w rejonie wyspy Kastellorizo. Co prawda pojawiła się wcześniej informacja, że okręty tureckie zawróciły do swoich portów ale ostatecznie nie zostało to potwierdzone przez grecki Generalny Sztab Obrony Narodowej.

Castelorizon
Wyspa Kastellorizo
źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mejisti (CC BY 3.0)

W takich momentach symboliczne stają się wszelkie gesty wykonywane przez skonfliktowane strony. Uwagę przykuł tweet umieszczony przez byłego greckiego ministra obrony narodowej, Panagiotisa Kammenosa. Minister opublikował ikonę św. Mikołaja, będącego patronem greckiej marynarki wojennej. Mimo że tweet ten nie zawierał komentarza został odebrany dość jednoznacznie.

Greckie władze centralne wezwały Turcję do zatrzymania swoich działań wojskowych oraz dalszych prób eksploatacji złóż naturalnych znajdujących się w rejonie wyspy Kastellorizo. Na razie nie wiadomo, jakie stanowisko wobec tego konfliktu zajmą takie międzynarodowe organizacje jak NATO czy też ONZ, które wedle greckiego rządu powinny włączyć się w mediacje w tym konflikcie. Premier Grecji uważa również, że jednym z działań podjętych w ramach UE, może być nałożenie sankcji na Turcję. Pewne jest to że ta wojna nerwów potrwa jeszcze kilkanaście dni. Ankara bowiem określiła czas pracy okrętu badawczego do 2 sierpnia.

Turystyka pierwszą ofiarą konfliktu

Niestety napięta sytuacja w strefie granicznej pomiędzy Turcją a Grecją, ma już swoje pierwsze (na szczęście nie w sensie dosłownym) ofiary. Działania wojskowe prowadzone przez obie strony spowodowały niepokój wśród turystów wypoczywających na greckich wyspach. W szczególności dotyczyło to wyspy Kastellorizo, która w ostatnich dniach stała się miejscem bardzo częstych powietrznych demonstracji siły.

Wczoraj popołudniu przez ponad dwie godziny prowadzone były szczególnie intensywne działania. Samoloty zarówno greckiego, jak i tureckiego lotnictwa, raz za razem na niskim pułapie przelatywały w bliskiej odległości od wyspy Kastellorizo. Te swoiste wojskowe "gry" były obserwowane z coraz większym zdumieniem oraz niepokojem przez turystów wypoczywających na tamtejszych plażach. Prawdziwy popłoch wywołał jednak przelot jednego z samolotów, którzy w bliskiej odległości od wyspy przekroczył barierę dźwięku. Grom wywołany w wyniku osiągnięciu tej szybkości wywołał spore zamieszanie oraz wręcz przegonił turystów z plaż.

Operacje wojskowe prowadzone przez obie strony spowodowały, że część turystów zaczęło wątpić w swoje bezpieczeństwo. W poniedziałek wieczorem biura podróży znajdujące się na wyspie Kastellorizo odnotowały duże zainteresowanie kupnem biletów na najbliższy prom odpływający na wyspę Rodos. W rozmowie z lokalnymi mediami właściciele tamtejszych pensjonatów oraz hoteli narzekali, że w tej chwili nie tylko mają problem z turystami opuszczającymi teraz ich obiekty, ale również odnotowują dużą ilość odwoływanych rezerwacji.

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-22 20:10:35 2020-07-22 20:10:35
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Maciej Bylewski
Maciej Bylewski
2020-07-22 18:45:20

Ufff ... Bo już się baliśmy o OMYŁKOWE zestrzelenie cywilnego samolotu

2
 Emilia Broszkiewicz
Emilia Broszkiewicz
2020-07-22 18:45:31

Ben

 Hovhannes Gevorgyan
Hovhannes Gevorgyan
2020-07-22 21:01:55

Respect from Armenia

4
 Robert Wita
Robert Wita
2020-07-22 21:54:34

Z dala od Turcji

5
 Weronika Komosa
Weronika Komosa
2020-07-23 08:19:47

Poczytałam o tym na różnych portalach:
-doradca Angeli Merkel spotkał się z doradcami premiera Grecji i prezydenta Turcji, ale premier Grecji po spotkaniu skomentował, że nie potrzebują posrednikow
-o sytuacji wiedzą ONZ, NATO I UE, ale tylko Stany się głośno wypowiedziały
-Turcja ma plany ekspansji na Grecję, ale nie wiadomo, czy chce sztucznie odwrócić uwagę od innych działań, czy rzeczywiście rozpocząć działania ekspansyjne, czy może po prostu szukają gazu i ropy, bo potrzebują pieniędzy
-Grecy powiedzieli, że na tych wodach, wbrew podejrzeniom Turcji, nie ma dóbr paliwowych
-Turcy uważają, że podział wód na Morzu Śródziemnym jest niesprawiedliwy, niezgodny z międzynarodowym prawem i Grecja nie może mieć tyle wód tylko dlatego, że ma dużo wysp
Źródło: wpisałam w Google "Greece Turkey" I w zakładce WIADOMOŚCI wchodziłam w najnowsze i obszerne artykuły

1
 Katerina Glownia
Katerina Glownia
2020-07-23 08:25:42

Weronika Komosa bardzo ciekawe, dzięki za informację w pigulce! :)

 Weronika Komosa
Weronika Komosa
2020-07-23 08:34:59

Katerina Glownia lecę w poniedziałek, wolałam się dowiedzieć, czego mogę się spodziewać

 Katerina Glownia
Katerina Glownia
2020-07-23 08:51:32

Weronika Komosa o tym samym pomyslalam: jeszcze tego nam brakuje w 2020! Trzymam kciuki za bezpieczną podróż. Ja bym chciała wpasć na Krete we Wrzesniu, ale kto wie czy mi się uda ;)

 Weronika Komosa
Weronika Komosa
2020-07-23 08:54:15

Katerina Glownia dziękuję!!! Trzymam kciuki za wrzesień :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-07-23 12:09:14

Dzisiejsze informacje w greckich gazetach są dalekie od optymizmu. Turcja ma podobno rozważać rozmieszczenie rakiet na swoim wybrzeżu. Oby to było spokojne lato.

 Katerina Glownia
Katerina Glownia
2020-07-23 13:46:42

CRETE - Kreta jak macie jakies greckie źródło do tego artykułu to podeślijcie proszę

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-07-23 15:12:30

Katerina Glownia wątpię abym już to odnalazła ☹️

 Weronika Komosa
Weronika Komosa
2020-07-23 08:29:38

Czytałam też artykuł, co do którego nie jestem przekonana, w którym mówiono o tajnym planie ekspansyjnym na Grecję i Armenię, który rzekomo ujrzał światło dziennie przez przypadek i niedopatrzenie jakiegoś polityka Turcji. Ten zapomniał usunąć kilku slajdów z prezentacji, która była jednym z dowodów w innej sprawie tureckiej. Została dołączona do akt tamtej sprawy, wbrew apelom rządu, aby utajnić te slajdy całkowicie i nie brać ich nigdy pod uwagę. Były tam daty:2000 zaktualizowana na 2016 i 2017, a operacja o której wspominano, nosiła nazwę od nazwiska turka, który w 1088 roku jako pierwszy wypłynął na wody Morza Śródziemnego I jest uznawany (szczególnie przez rządzących Turcją) jako bohater narodowy, wręcz największy bohater turecki.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-07-23 12:15:39

Weronika, gazety lubią spekulacje w takich sytuacjach. Niemieckie media wczoraj pisały o tym jak to po telefonie Merkel flota turecka zawróciła, a wieczorem Grecy wydali komunikat że nic takiego nie miało miejsca a tureckie okręty zajmują te same pozycje.

 Weronika Komosa
Weronika Komosa
2020-07-23 20:04:03

Dokładnie-czasem te informacje na kilometr jadą clickbitem

 Dariusz Misiałkiewicz
Dariusz Misiałkiewicz
2020-07-23 13:01:01

To Angela Merkel już nie jest Kanclerzem? Coś mnie ominęło?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-07-23 13:06:39

Zaangażowana była a nie była kanclerz.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157303609662551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
My za równe 3 tygodnie lecimy, pierwszy raz na Kretę:-)
Zawsze robię pstryka
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera