Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
Grecja to kraj, który może pochwalić się nie tylko jednymi z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków, ale również miejsce z niezwykłymi krajobrazami, a także unikalną florą i fauną. Niestety czasami zdarza się, że odbiór tego naturalnego piękna psuje widok porozrzucanych śmieci. Właśnie na tego typu problemy nastawione są działania podejmowane w ramach programu "Let’s do it Greece". W tym roku 7 kwietnia organizowana będzie już ósma edycja tego wydarzenia, które jest jedną z największych tego typu ogólnogreckich akcji opartych na wolontariacie.
Wąwóz Achendrias (Αχεντριανό φαράγγι) znajduje się około 50 km na południe od Heraklionu. Ma około 8 km długości, jego początek znajduje się w okolicach pasma górskiego Asterousia, koniec zaś sięga niewielkiej plaży Maridaki. Przez większość swojej długości jest łatwo dostępny, wyjątkiem jest jego końcowa część, kończąca się wodospadem Lichnistis (ΚαταρράκτηςΛιχνιστή). W rzeczywistości tworzy go seria pięciu wodospadów, z których najdłuższy ma aż 60 metrów. Wiosna to najlepszy moment na jego obejrzenie, latem bowiem wysycha, jak większość kreteńskich wodospadów.
Chania to jedno z miast cieszących się największą popularnością wśród osób wypoczywających na Krecie. Nie powinno to dziwić, gdyż przez wielu turystów uznawana jest za najpiękniejsze spośród kreteńskich miast. Zeszłoroczne badanie ankietowe przeprowadzone wśród turystów wypoczywających w tej części Krety wykazało jednak, że poza oczywistymi zaletami Chania ma również swoje bolączki, które niekorzystnie wpływają na ocenę tego miasta.
Po ubiegłorocznych rekordowych przychodach, jakie zostały uzyskane w greckim sektorze turystycznym, duża część analityków rynku wskazywała, że w tym roku poprawienie tych wyników finansowych będzie bardzo trudne. Pierwsze dane z tego sezonu spływające do Banku Grecji wydają się przeczyć tym obawom. W raporcie przygotowanym przez tę instytucję znalazła się informacja, że w styczniu grecka turystyka odnotowała około 53% wzrost przychodów w porównaniu do tego samego miesiąca w roku ubiegłym.
Dziś publikujemy obiecany kilka dni temu przepis na pomarańczowo-migdałową chałwę z semoliny. To tradycyjny grecki deser popularny szczególnie w okresie postu. Jest on bardzo słodki, tuczący i dość ciężki, więc nie należy przesadzać z wielkością porcji. Taka chałwa nie wymaga pieczenia, a po przygotowaniu należy ją przechowywać w lodówce i podawać schłodzoną.
Dzisiaj w rocznicę wydarzeń 25 marca 1821 roku, Grecy obchodzą Dzień Niepodległości. 198 lat temu w święto Zwiastowania Bogurodzicy, jednego z najważniejszych dni prawosławnego kościoła, arcybiskup Germanos pobłogosławił w klasztorze Agia Lavra biały sztandar z niebieskim krzyżem. Ten symboliczny gest stał się początkiem ogłoszonej w tym dniu rewolucji, która miała doprowadzić do utworzenia niepodległej Grecji. Po przeszło 400 latach ciągłego stawiania oporu tureckiej okupacji w końcu pojawiła się wśród Greków nadzieja na utworzenie niezależnego państwa. Szansę tę wzmocnił jeszcze fakt upadku Imperium Osmańskiego, które od 1453 roku od czasu upadku Konstantynopolu, zajmowało tereny obecnej Grecji.
Wedle informacji przekazanych przez grecką Centralną Radę Archeologiczną w 2020 roku zostaną wprowadzone kolejne zmiany w obrębie cen biletów do muzeów i na wykopaliska. Na jednym z ostatnich posiedzeń tej rady zmiany te zostały jednogłośnie przegłosowane i tym samym projekt ten uzyskał zielone światło. Niestety w większości wypadków zmiany te będą dla turystów równoznaczne z podwyżkami cen biletów wstępu.
Dziś zapraszamy na filmową wycieczkę na górę Juchtas (Όρος Γιούχτα). Góra ta znajduje się w centralnej części Krety, w pobliżu wioski Archanes, około 10 km na południe od Heraklionu. Tę niewysoką (811 m n.p.m.) górę otaczają winnice oraz gaje oliwne. W starożytności uważano ją za świętą górę, gdyż jej profil przypomina ludzką twarz patrzącą w niebo. Uważano że jest to twarz Zeusa, a góra jest jego grobowcem.
Góra Juchtas była także ważna dla Minojczyków, tutaj znajdowały się dwa sanktuaria. W jednym z nich znaleziono leżący na ołtarzu ludzki szkielet z wbitym nożem. Jest to podobno dowód na składanie ofiar z ludzi przez tę cywilizację.
W dniu wczorajszym wzdłuż ciągów pieszych w Heraklionie ustawione zostały cztery solarne ławki. Są to sprytne urządzenia, które nie tylko pozwalają naładować nadwątloną baterię w smartfonie, ale również dają możliwość skorzystania za pośrednictwem sieci Wi-Fi z dostępu do internetu. Warto podkreślić, że ławki te są całkowicie autonomiczne i nie wymagają podłączenia do tradycyjnej sieci energetycznej. Całość energii wykorzystywana do zasilania wbudowanych urządzeń elektronicznych pozyskiwana jest za pośrednictwem paneli słonecznych.
Dwie ławeczki zostały postawione w Heraklionie na ulicy 25 sierpnia
Dziś mamy dobre wiadomości dla tych wszystkich osób, które swoje tegoroczne wakacje zaplanowały w rejonie miejscowości Plakias. Na pewno część z Was martwi się o brak dogodnego dojazdu za pośrednictwem wąwozu Kourtaliotiko. Ostatnie wiadomości napływające z tamtejszych mediów wskazują jednak, że już w maju tamtejsza droga zniszczona przez zimowe ulewne deszcze powinna być przejezdna. Trzymamy kciuki, aby firmy wykonujące prace remontowe dotrzymały terminów.
Przemierzając górskie rejony Krety można natknąć się na miejscowości, które zdają się być zupełnie opuszczone przez ludzi. Zatrzymując się w takich miejscach nie sposób nie poczuć nostalgicznego spokoju jaki z nich emanuje. Niezmącona cisza przeplatana jest jedynie dźwiękami natury. Łatwo usłyszeć szept wiatru wędrującego pośród kreteńskich górach czy też śpiew dzikiego ptactwa. Czasami ciszę przerywają także dzwonki owiec i kóz, które są jedynymi żywymi istotami poruszającymi się pośród pozostałości tamtejszych domów oraz zabudowań gospodarskich.
Czym kierujecie się wybierając miejscówkę na wakacje? Co jest ważne, jakie cechy musi ona posiadać? Nastawiacie się na gwarne miejscowości z turystyczną infrastrukturą czy szukacie bardziej odizolowanych kreteńskich wiosek z dala od wszystkiego?
Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia. Przez Zakros wiedzie główna droga prowadząca z północnego wybrzeża do oddalonego o 8 km Kato Zakros, gdzie znajdują się ruiny pałacu minojskiego oraz wejście do Wąwozu Umarłych. Jednak niewiele z osób podążających w te miejsca zatrzymuje się w centrum wsi Zakros i wychodzi z samochodu pozwiedzać to ciekawe miejsce.
Jaskinia Labyrinthaki jest położona na niewielkim wzgórzu pomiędzy wioskami Plouti i Moroni. Właściwie nie jest to klasyczna jaskinia w dosłownym rozumieniu tego słowa lecz pozostałości po starożytnym kamieniołomie. Większa sąsiednia jaskinia Labyrinth jeszcze przed odkryciem Knossos uznawana przez część badaczy jako mityczny labirynt Minotaura. Dopiero po wydobyciu na światło dzienne pałacu w Knossos i wskazaniu przez Evansa właśnie tego miejsca jako mitycznego labiryntu Minotaura, znaczenie jaskini Labyrinth zaczęło systematycznie maleć.
Dziś mamy dla Was newsa, który nieco odbiega tematyką od Krety, jednak wciąż jest blisko związany z Grecją. Kuba Korczak, którego możecie kojarzyć między innymi z pokazów kulinarnych na Greckiej Panoramie lub z działalności związanej z propagowaniem kuchni greckiej, poprosił nas o zamieszczenie informacji na temat jego najnowszej wyprawy kulinarnej na wyspę Poros. Jest to wyjazd, którego termin wypada od 26 kwietnia do 4 maja, czyli w okresie greckiej Wielkanocy. Jeśli marzy Wam się wypad do Grecji w czasie polskiej majówki to warto zapoznać się z tą ofertą.
Mimo tego, że wodospad Ambas gościł już na łamach naszej strony to jednak z chęcią udostępniamy Wam kolejny film z tego rejonu Krety. Robimy to tym bardziej chętnie, że pokazuje on wiosenne oblicze wyspy. Soczysta zieleń porastająca góry Asterousia nadaje im zupełnie inny wygląd w stosunku do tego, jak ten rejon Krety wygląda w szczycie wakacyjnego sezonu.
Pewnie spora część Naszych Czytelników kojarzy płaskowyż Omalos. W szczególności tyczy się to tych osób, którym w czasie wakacyjnych wypadów udało się przejść wąwóz Samaria. Pewnie jednak niewiele spośród Was, zresztą i nawet samych rdzennych mieszkańców Krety, wie o tym, że na wyspie jest jeszcze jeden płaskowyż noszący tą samą nazwę. Drugi Omalos noszący dodatkowo zgodnie z wielkością miano Małego, znajduje się w masywie gór Dikte. To wyjątkowe miejsce, które rzadko kiedy staje się celem turystycznych wypadów. Jedynymi stałymi gośćmi bywającymi na tym płaskowyżu to pasterze oraz zwierzęta przez nich wypasane.
Każdego roku na wiosnę z roztapiającego się śniegu tworzy się na tym płaskowyżu niewielkie jeziorko. Na powyższym filmie możecie zobaczyć jak wyjątkowo obfite tegoroczne opady deszczu oraz śniegu spowodowały, że w tym roku jest ono szczególnie duże. Spokój oraz cisza panująca na płaskowyżu Omalos powoduje, że miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez dzikie ptactwo.
Wczoraj w Grecji i na Krecie miały miejsce ostatnie parady karnawałowe, zaś dzisiejszy dzień określany jest mianem "czystego poniedziałku" (Καθαρή Δευτέρα) lub też poniedziałkiem Wielkiego Postu. Jest to ruchome święto i w Grecji jest obchodzone w poniedziałek siódmego tygodnia poprzedzającego prawosławną Wielkanoc. W tym roku wypada ono właśnie dzisiaj - 11 marca. Zwyczajowo dzień ten traktowany jest również jako znak symbolizujący początek sezonu wiosennego. Święto to jest dniem wolnym od pracy w Grecji oraz na Cyprze.
120-kilogramowa lagana upieczona przez piekarzy z miejscowości Vrysses na Krecie
Dziś w Grecji trwają ostatnie zabawy karnawałowe, zaś od jutra zaczyna się post. Pierwszy dzień postu nazywany jest Czystym Poniedziałkiem, a jednym z bardziej charakterystycznych symboli tego dnia jest pieczywo zwane lagana (λαγάνα). Chociaż wiele gospodyń domowych wciąż samodzielnie przygotowuje to pieczywo, to jednak zdecydowana większość Greków kupuje lagana w lokalnych piekarniach, które produkcję tego chleba rozpoczynają w wieczór poprzedzający Czysty Poniedziałek. W większych miastach sprzedaż rozpoczyna jeszcze w nocy i nikogo nie dziwią gigantyczne kolejki, jakie rano ustawiają się pod najlepszymi piekarniami.
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w przygotowaniu lagany to możemy polecić Wam nasz wielokrotnie sprawdzony przepis, który znajdziecie po kliknięciu w poniższe zdjęcie lub przycisk Więcej.
Dziś na Krecie ostatni dzień karnawału. W wielu miejscowościach organizowane są uliczne parady i zabawy. Największa z nich odbędzie się dziś wieczorem w Rethymno, organizatorzy spodziewają się, że weźmie w niej udział 15 tyś. uczestników. Filmik, który udostępniamy, pochodzi z parady otwarcia i daje tylko mały przedsmak tego co będzie się działo wieczorem. A jutro już Czysty Poniedziałek, czyli początek postu.
Na grupie "Λευκά Όρη - Χανιά Κρήτης" działającej w ramach FB umieszczona została grafika, w ramach której zestawione zostały dwa zdjęcia pokazujące ten sam obszar Białych Gór. Jedno z nich wykonane zostało 9 marca 2019 roku, natomiast drugie tego samego dnia, ale w roku ubiegłym. Porównujące te dwie fotografie łatwo zobaczyć jak bardzo różnią się między sobą oba krajobrazy. Ubiegłoroczne nieregularne połacie śniegu w tym roku zostały zastąpione przez jednolitą śnieżną pokrywę.
Góry Asterousia znajdujące się na południu Krety, to jeden z mniej turystycznych rejonów wyspy. Kręte drogi wymagające cierpliwości w dojazdach powodują, że zapuszczają się tu tylko Ci, dla których jednym z najważniejszych aspektów wypoczynku jest znalezienie ciszy i spokoju. Na poniższym filmie możecie zobaczyć jednak, że zwiedzanie tego rejonu Krety to również okazja do podziwiania niezwykle malowniczych krajobrazów. Będąc tam nie da się nie zauważyć surowości i odmienności charakteru gór Asterousia względem znajdującej się niedaleko równiny Messara.
Przez 13 dni mieszkańcy Agia Roumeli, miejscowości znajdującej się na końcu szlaku prowadzącego przez wąwóz Samaria, pozostawali bez dostępu do pitnej wody.
Kamienie i duże drzewa, które podczas ostatnich ogromnych ulewnych burz wpadły do strumienia płynącego przez Samarię, spowodowały uszkodzenia rur doprowadzających wodę do wioski. Sieć wodociągowa została w kilku miejscach poważnie zniszczona. Mimo że mieszkańcy wielokrotnie telefonicznie alarmowali władze o tej sytuacji, szkody nie były naprawiane. Przedstawiciele samorządu tłumaczyli się brakiem funduszy pozwalających na wykonanie niezbędnych prac.
Pod koniec ubiegłego tygodnia pisaliśmy Wam na temat ewentualnych problemów z dostępnością szlaku poprowadzonego przez wąwóz Samaria. Na szczęście najnowsze wiadomości płynące ze strony pracowników tamtejszego nadleśnictwa dają dużą szansę na to, że początkowe pesymistyczne wizje późnego początku sezonu turystycznego w tym parku, nie spełnią się.
Znana jest już tegoroczna data organizacji słynnego Matala Beach Festival. Ta legendarna impreza, która na dobre wpisała się w kalendarz kreteńskich wydarzeń, w tym roku odbędzie się w dniach 21, 22 i 23 czerwca (piątek-niedziela). Warto odnotować, że Matala Beach Festival zorganizowany będzie już po raz dziewiąty. Fani dobrej muzyki i zabawy, którzy będą w tym czasie na Krecie, powinni zarezerwować sobie choć jeden dzień i pojechać do Matali, aby poczuć magiczny klimat lat siedemdziesiątych. Koncerty są organizowane w pobliżu słynnej skały z jaskiniami, co powoduje że atmosfera jest bardzo niezwykła. Oczywiście na chwilę obecną nie jest znany program oraz nazwy występujących zespołów. Tradycyjnie informacje te są przekazywane kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu.
Niestety dopadły nas różne wiosenne choróbska. Mamy więc kolejną okazję aby przetestować skuteczność kreteńskiego sposobu na przeziębienia i grypy, czyli malotirę, górską herbatę parzoną z cynamonem. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie zna malotiry to zapraszamy do zapoznania się z naszym poniższym artykułem na ten temat.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że na finiszu są starania o wpisanie Spinalongi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji rodzeństwo Varnakiotis z Agios Nikolaos na Krecie przygotowało film ukazujący tę wyspę. Podczas kręcenia ujęć zastosowano także drona, dzięki czemu film jest pełen ciekawych ujęć pokazujących Spinalongę w bardziej nietypowy sposób. Montaż, który pozwolił uzyskać możliwie najlepszy efekt końcowy filmu, zajął kilkadziesiąt godzin. “Udowodniliśmy sobie, że stworzenie czegoś pięknego wymaga wysiłku, woli, pasji i cierpliwości, dopóki nie osiągniesz swojego celu" mówią Giánnis, Giórgos i Ánna.
Pewnie część z Was planuje lub nawet wręcz ma już zaplanowane swoje tegoroczne wyjazdy na Kretę. Z pewnością niektórzy na liście atrakcji jakie chcą zobaczyć w czasie pobytu na wyspie dopisali również przejście wąwozu Samaria. Jeśli jednak Wasz wyjazd na Kretę będzie przypadać w okresie wiosennym to powinniście w tym roku podchodzić do tych planów z bardzo dużą rezerwą. Jest sporo powodów, które przemawiają za tym, że tegoroczne otwarcie wstępu do wąwozu Samaria może być znacznie opóźnione.
Dziś dla odmiany mamy pozytywną informację :) Z końcem lutego użytkownicy portalu turystycznego TripAdvisor wybrali najlepsze plaże 2019. Jak co roku, na podstawie popularności, recenzji oraz ocen przyznawanych przez użytkowników korzystających z tej witryny, przygotowywane są rankingi 25. najlepszych plaż na świecie oraz w Europie.
gość PiotrWie Jedna uwaga - na 20 wymienionych miejsc 5 leży geograficznie poza Europą - Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii ale geograficznie do Afryki zaś Cypr geograficznie należy do Azji. Tak więc Kreta w Europie znalazła się na 14 miejscu.
gość dodekanezowiec Kretę kojarzyłem trochę podobnie do Rodos i Kos czy nawet nieco jak na Kanarach - z wiaterkiem, a tymczasem ukrop był jak na Cyprze czy w Alanyi.