Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
W Nowym Roku życzymy Wam tyle zdrowia, szczęścia i miłości, ile jest ziaren w granacie. Niech spełniają się wszystkie Wasze marzenia, również te niekoniecznie związane z Kretą. Καλή χρονιά!
Pod wieloma względami sylwestrowy wieczór jest obchodzony w podobny sposób, jak w innych częściach Europy, choć raczej mniej hucznie niż w Polsce. Ale jest też sporo różnic oraz regionalnych ciekawych obyczajów.
W ostatni dzień roku od rana po domach chodzą kolędnicy i śpiewają pieśni na przywitanie Nowego Roku. W zamian są obdarowywani drobnymi upominkami i słodyczami. Poranne godziny ostatniego dnia roku to też czas, kiedy tłumy ludzi spotykają się w tawernach i kawiarniach, składają sobie życzenia. Generalnie radosna atmosfera „wisi” w powietrzu. Co ciekawe 31 grudnia w Grecji można legalnie grać w gry hazardowe, które na ogół są zabronione. Tego dnia więc większość ludzi zwłaszcza ze starszych pokoleń namiętnie i masowo gra w karty.
Vasilopita to tradycyjne greckie ciasto podawane w pierwszych minutach Nowego Roku. Jak nakazuje tradycja w środku ciasta jest umieszczana moneta. Tuż po północy Vasilopita jest krojona na kawałki i podawana wszystkim domownikom od najstarszego do najmłodszego. Nazwa tego wypieku pochodzi od imienia biskupa Cezarei - Vasilisa, tego samego, który w Sylwestra przynosi Grekom prezenty. Przepis na wykonanie tego ciasta znajdziecie na naszej stronie, po kliknięciu w poniższe zdjęcie lub przycisk Więcej.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tegorocznej edycji Santa Run.
Jest to charytatywna impreza, której głównym celem jest wspieranie różnego rodzaju inicjatyw. Środki zebrane w tegorocznej edycji Santa Run zasilą budżety organizacji pomagające dzieciom niepełnosprawnym oraz chorym na raka.
Święta w Grecji oficjalnie rozpoczynają się w dniu 22 grudnia. W tym czasie szkoły są zamknięte przez blisko 15 dni. Oczywiście podobnie jak u nas elementy świątecznego wystroju (takie jak ozdoby na domach, zmieniony wystrój sklepowych witryn) zaczynają pojawiać się już znacznie wcześniej. Tradycje świąteczne są w dalszym ciągu mocno kultywowane zarówno przez starsze, jak i młodsze pokolenie. Chodzenie do kościoła i świąteczne dekorowanie statków i choinek są elementami wspólnymi dla wszystkich rejonów Grecji. Jednak niektóre tradycje i obrzędy bywają specyficzne dla określonych regionów.
Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum - EMF) ogłosiło nominacje do przyszłorocznej edycji nagrody Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year Award - EMYA). W gronie 39 obiektów walczących o to wyróżnienie znalazły się dwa greckie muzea. Jednym z nich jest Muzeum Archeologiczne w Elefthernie, które bez najmniejszej przesady można uznać za jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek na Krecie. Więcej o tym obiekcie możecie przeczytać w naszym opisie tego muzeum.
Dziś chcielibyśmy zaprosić Was nie tylko do odbycia wirtualnej wycieczki na Kretę, ale również do tego, aby odbyć tę podróż na wyspę przenosząc się w czasie do końcówki lat 50. Właśnie z tego okresu pochodzi jeden z odcinków programu "Podróż bez paszportu" (Voyage sans passeport) emitowanego przez francuską telewizję. Oglądając ten czarno-biały film możecie przekonać się jak wyglądało ówczesne życie na wyspie.
Był to czas, kiedy, większość prac na prowincji wciąż wykonywana była ręcznie. Warto zwrócić także uwagę na unikalne zdjęcia z płaskowyżu Lassithi z gąszczem pracujących wiatraków nawadniających tamtejsze pola uprawne. W oczy rzuca się również to, że w tym okresie jednym z najpopularniejszych środków lokomocji w dalszym ciągu były osiołki.
Silnie promowana w ostatnim czasie inicjatywa wzmacniania zimowej turystyki na Krecie nie jest niczym nowym. Pomysły na stworzenie oferty alternatywnego wypoczynku, będącego przeciwwagą dla typowego wakacyjnego plażowania, pojawiały się już pod koniec lat 70. W okresie tym w górskich rejonach Krety rozpoczęto budowę kilku ośrodków narciarskich. Jeden z nich ulokowany został powyżej płaskowyżu Nida na jednym ze zboczy masywu Psiloritis. Dziś smętne pozostałości tej budowli stanowią atrakcję i urozmaicenie krajobrazu jedynie dla kóz i owiec pasących się w tym miejscu.
Miejsce to stało się tematem jednego z ostatnich filmów zrealizowanych przez Nikosa Sarantosa. Popadający w zapomnienie obiekt znajduje się na wysokości 1500 metrów n.p.m. kilka kilometrów na zachód od północnego krańca płaskowyżu Nida.
W czasie podróży po Krecie z pewnością natknęliście się na charakterystyczne stare kamienne budowle, które lokalnie noszą nazwę mitata. Duża ich ilość przetrwała szczególnie w górskich rejonach wyspy, gdzie często wciąż są one wykorzystywane przez pasterzy. Poza niecodziennym kształtem mitaty wyróżniają się także ciekawą techniką budowy. Ściany oraz sklepienie powstają przy wykorzystaniu sztuki suchego muru kamiennego, która po grecku zwana jest xerolithia (ξερολιθιά). Pod koniec listopada technika ta została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
W ostatni czwartek Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego (Hellenic Civil Aviation Authority - HCAA) opublikował najnowsze statystyki ruchu pasażerskiego realizowanego na tamtejszych lotniskach. Dane ujęte w tym zestawieniu obejmują okres od stycznia do końca listopada 2018 roku. Według informacji przekazanych przez HCAA Grecja wciąż cieszy się rosnącą popularnością. W tym roku na przestrzeni 11 miesięcy liczba pasażerów obsługiwanych na greckich lotniskach wzrosła o ponad 10% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.
Chania to jedna z kluczowych atrakcji położonych w rejonie zachodniej Krety. Jej zwiedzanie znajduje się na czołowych pozycjach wszelkiego rodzaju list typu "musisz zobaczyć". Doceniając urok tego miasta nie można jednak zapomnieć tego, że jest ono bardzo mało przyjazne dla pieszych oraz tym bardziej osób z dysfunkcjami ruchowymi. O tym jak uciążliwe jest przedzieranie się przez gąszcz tawernianych stolików oraz zaparkowanych bez ładu samochodów pisaliśmy już na łamach naszej strony.
Wydaje się, że problem ten jest w coraz większym stopniu dostrzegany również przez lokalną społeczność. W ostatnim czasie silne poruszenie wzbudził krótki klip "Mój brat"Theodorosa Papadoulakisa poruszający właśnie ten temat. Stworzony on został z okazji Dnia Praw Człowieka i ma być swoistym symbolem kampanii #RespectLife informującej o trudnościach napotykanych przez osoby niepełnosprawne.
Koniec roku to niezwykle pracowity okres dla właścicieli gajów oliwnych. Każdego dnia poświęcają oni godziny na bardzo pracochłonny zbiór owoców. Niestety w tym roku duży niepokój wśród rolników budzi ilość oraz jakość oliwy wytłoczonej z obecnych zbiorów. Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że parametry tegorocznej oliwy będą dalekie od tej produkowanej w ostatnich latach.
Już 26 grudnia w Chanii odbędzie się kolejna ósma edycja biegu Santa Run. Jest to charytatywna impreza, której głównym celem jest wspieranie różnego rodzaju inicjatyw. Środki zebrane w tegorocznej edycji Santa Run zasilą budżety organizacji pomagające dzieciom niepełnosprawnym oraz chorym na raka.
To nasz kolejny sposób na wykorzystanie xinochondros, czyli popularnego na Krecie dodatku do zup i sosów. Zupa jarzynowa z dodatkiem xinochodros jest smaczna ale zupełnie inna w smaku niż tradycyjne polskie zupy warzywne. Jest także prosta i szybka w przygotowaniu. A oprócz xinochondros nie wymaga w zasadzie innych kreteńskich specjałów. Gorąco polecamy!
W dniu dzisiejszym przypadała kolejna rocznica zatonięcia promu SS Heraklion. To smutna historia ukazująca jak kilka pozornie błahych decyzji oraz drobnych niedopatrzeń może doprowadzić do katastroficznych skutków. Obecnie o wydarzeniach, które miały miejsce w 8 grudnia 1966 roku przypomina również wymowny pomnik znajdujący się na wybrzeżu Nea Chora w Chanii.
Kolejna, czwarta już edycja Greckiej Panoramy zakończyła się o godzinie 17-ej w ostatnią niedzielę. Było nam niezwykle miło brać udział w tym wydarzeniu nie tylko jako uczestnicy ale również jako jeden z oficjalnych partnerów Greckiej Panoramy. Poniżej natomiast będziecie mogli zapoznać się z naszą relacją z tej imprezy.
W czasie niedawno zakończonych Targów Turystycznych w Warszawie zostało zaprezentowane podsumowanie tegorocznych polskich wyjazdów wakacyjnych do Grecji. Wedle danych, jakie zebrane zostały przez Grecką Narodową Organizacje Turystyczną (GNOTO), w ostatnim sezonie wakacyjnym wciąż wzrastała popularność Grecji wśród turystów z Polski. Około 31% spośród wszystkich Polaków wypoczywających w tym roku poza granicami kraju wybrało Grecję.
Dzisiaj za nami pierwszy dzień Greckiej Panoramy. Jeśli ktoś z Was nie mógł pojawić się dziś na tym wydarzeniu to przypominamy, że jeszcze jutro w godzinach 10-17 jest ona dostępna na PGE Narodowy. Serdeczne zapraszamy. Poniżej kilka zdjęć na zachętę, zaś pełną fotorelację opublikujemy na początku następnego tygodnia.
Rok temu płaciliśmy za pobyt 22 euro w tym roku ten sam standart hotelu i już 49, to za rok 100???
Bez sensu... Byliśmy potem w Bułgarii i tam nic nie płaciliśmy, może coś było dodane do ceny za pobyt ale nie wiem..
Dobrze że zmieniam kierunek, Grecja po ostatnim wyjeździe bardzo mnie rozczarowała. Nigdy więcej Grecji. Niestety
gość PiotrWie Bez przesady 28 euro za 3 gwiazdki czy 42 za 4 przy koszcie dwutygodniowego pobytu dla dwóch osób ( przelot, noclegi, jedzenie i wynajęcie samochodu ) to nie jest jakaś oszałamiająca suma. (...)
Byłam w tym roku w hotelu pięciogwiazdkowym, podczas rezerwacji był to jeszcze hotel czterogwiazdkowy a w rzeczywistości moim zdaniem nie wiem czy zasługiwał na trzy gwiazdki. Ja nie jestem przeciwna płaceniu opłaty klimatycznej, ale wszystko w rozsądnych cenach. (...)