Xerolithia - sztuka suchego muru kamiennego

data_2018-12-18 19:28:33 2018-12-18 19:28:33

W czasie podróży po Krecie z pewnością natknęliście się na charakterystyczne stare kamienne budowle, które lokalnie noszą nazwę mitata. Duża ich ilość przetrwała szczególnie w górskich rejonach wyspy, gdzie często wciąż są one wykorzystywane przez pasterzy. Poza niecodziennym kształtem mitaty wyróżniają się także ciekawą techniką budowy. Ściany oraz sklepienie powstają przy wykorzystaniu sztuki suchego muru kamiennego, która po grecku zwana jest xerolithia (ξερολιθιά). Pod koniec listopada technika ta została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Kapliczka na szczycie Psiloritis

Decyzja o tym została ogłoszona na 13. Sesji Międzynarodowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się w Port Louis na Mauritiusie. O wpisanie tej techniki na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wnioskowało wspólnie osiem państw, gdzie znajdują się budowle wykonane przy wykorzystaniu tej sztuki. Poza Grecja w grupie tych krajów znalazły się takie państwa jak: Cypr, Chorwacja, Francja, Włochy, Słowenia, Hiszpania oraz Szwajcaria.

Sztuka budowy suchego muru kamiennego jest to specyficzna technika wywodząca się z czasów prehistorycznych. Na przestrzeni wieków ulegała ona pewnym zmianom, związanym głównie z techniką obróbki kamienia, jednak podstawowe zasady nie ulegały większej ewolucji. Struktury powstałe przy użyciu tej techniki cechują się tym, że wykonywane są przez układanie na siebie kamieni, które nie są łączone żadną zaprawą cementową ani glinianą. Czasami do wypełnienia przestrzeni pomiędzy kamieniami używana jest tylko sucha ziemia. Według UNESCO właśnie to właśnie ta specyfika tej techniki sprawia, że jest ona doskonałym przykładem optymalizacji użycia zasobów naturalnych w harmonii ze środowiskiem.

Mitata - kamienne szałasy pasterskie na Krecie

Na koniec warto dodać także to, że sztuka suchego muru kamiennego wykorzystywana jest nie tylko do budowy pasterskich schronień, czyli mitata, ale również i do budowy wielu innych pomieszczeń gospodarczych. W ramach tej technologii wykonywane były także mury oporowe podtrzymujące tarasy, mosty, drogi, schody i inne ciągi komunikacyjne. Dobrym przykładem innych budowli, gdzie znajdziecie suche mury kamienne to stare górskie wiatraki. Technologia ta była wykorzystywana także do budowy młynów wodnych, tłoczni wina i oliwy.

Piotrek,  data_2018-12-18 19:28:33 2018-12-18 19:28:33
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2018-12-19 10:28:37

Ale jak ktoś by nocował w takim budynku ( my spaliśmy w kaplicy na Psiloritisie, w Mitato Livada i Katsivelli to trzeba pamiętać ze taki mur daje słaba osłonę przed wiatrem - w mitatach osłoniętych górami było OK, ale na szczycie północny wiatr dawał się we znaki.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155899286287551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Czas na Grecję  Ale to chyba nie dotyczy regularnych rejsów promami jak np Blue Star Ferries? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji
Christian Arnidis - Moja Grecja  Dla wysp dobrze, bo tłumy z wycieczkowców odstraszają turystów, którzy pojechali na wakacje. Nie zostawiają grosza, a robią tłok. Wiele osób rezygnuje z wycieczki na Santorini, bo wyspa jest zapchana przez gości z wielkich wycieczkowców.
 A co na lotniskach ?
gość PiotrWie  Nie niestety a na szczęście bo by tłumy były cały rok. My byliśmy na Cykladach od 10 kwietnia do 4 czerwca na koniec maja wyraźnie zaczęło ludzi przybywać. Pojedziemy z powrotem we wrześniu - jako emeryci mamy czas. Tym razem chcemy jechać samochodem - porównanie kosztów samolot+ wypożyczenie samochodu vs dojazd samochodem do miesiąca jest na korzyść pierwszej wersji, potem - już drugiej. (...)
 Samolot tanich linii, samochód z greckiej wypożyczalni, kwatery wynajęte od lokalsów, wszelkie wycieczki samodzielnie wymyślone i zorganizowane. Unikamy wszelkiej maści pośredników. Wyjazdy nigdy w sezonie. Nawet nie chodzi o oszczędności, tak nam pasuje. W tawernach za to nie oszczędzamy ani trochę. A w temacie wejściówek do "atrakcji", to bardzo wybiórczo traktuję temat. (...)
 Turysta zmieni kierunek, zarobi Turek
 Ceny wejściówek mocno podrożały w tym roku, znieśli wiele zniżek (choćby bilet combo w Atenach). Cóż nie każdy zapłaci 10 czy 20 EUR za wejściówkę, która rok temu kosztowala 3-8eur. Różnica mocno odczuwalna, zwłaszcza przy rodzinnym zwiedzaniu.
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera