Xerolithia - sztuka suchego muru kamiennego

W czasie podróży po Krecie z pewnością natknęliście się na charakterystyczne stare kamienne budowle, które lokalnie noszą nazwę mitata. Duża ich ilość przetrwała szczególnie w górskich rejonach wyspy, gdzie często wciąż są one wykorzystywane przez pasterzy. Poza niecodziennym kształtem mitaty wyróżniają się także ciekawą techniką budowy. Ściany oraz sklepienie powstają przy wykorzystaniu sztuki suchego muru kamiennego, która po grecku zwana jest xerolithia (ξερολιθιά). Pod koniec listopada technika ta została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Kapliczka na szczycie Psiloritis

Decyzja o tym została ogłoszona na 13. Sesji Międzynarodowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się w Port Louis na Mauritiusie. O wpisanie tej techniki na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wnioskowało wspólnie osiem państw, gdzie znajdują się budowle wykonane przy wykorzystaniu tej sztuki. Poza Grecja w grupie tych krajów znalazły się takie państwa jak: Cypr, Chorwacja, Francja, Włochy, Słowenia, Hiszpania oraz Szwajcaria.

Sztuka budowy suchego muru kamiennego jest to specyficzna technika wywodząca się z czasów prehistorycznych. Na przestrzeni wieków ulegała ona pewnym zmianom, związanym głównie z techniką obróbki kamienia, jednak podstawowe zasady nie ulegały większej ewolucji. Struktury powstałe przy użyciu tej techniki cechują się tym, że wykonywane są przez układanie na siebie kamieni, które nie są łączone żadną zaprawą cementową ani glinianą. Czasami do wypełnienia przestrzeni pomiędzy kamieniami używana jest tylko sucha ziemia. Według UNESCO właśnie to właśnie ta specyfika tej techniki sprawia, że jest ona doskonałym przykładem optymalizacji użycia zasobów naturalnych w harmonii ze środowiskiem.

Mitata - kamienne szałasy pasterskie na Krecie

Na koniec warto dodać także to, że sztuka suchego muru kamiennego wykorzystywana jest nie tylko do budowy pasterskich schronień, czyli mitata, ale również i do budowy wielu innych pomieszczeń gospodarczych. W ramach tej technologii wykonywane były także mury oporowe podtrzymujące tarasy, mosty, drogi, schody i inne ciągi komunikacyjne. Dobrym przykładem innych budowli, gdzie znajdziecie suche mury kamienne to stare górskie wiatraki. Technologia ta była wykorzystywana także do budowy młynów wodnych, tłoczni wina i oliwy.

Piotrek,  data_2018-12-18 19:28:33 2018-12-18 19:28:33
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2018-12-19 10:28:37

Ale jak ktoś by nocował w takim budynku ( my spaliśmy w kaplicy na Psiloritisie, w Mitato Livada i Katsivelli to trzeba pamiętać ze taki mur daje słaba osłonę przed wiatrem - w mitatach osłoniętych górami było OK, ale na szczycie północny wiatr dawał się we znaki.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155899286287551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera