Jeszcze kilka lat temu większość przepisów drogowych była traktowana na Krecie w sposób bardzo opieszały. Sporej części wykroczeń zupełnie nie rejestrowano, a wiele z wystawianych mandatów, przez różnorakie koneksje anulowano w ten, czy inny sposób. Od kilku lat daje się jednak zauważyć zdecydowanie bardziej restrykcyjne podejście do przestrzegania zasad ruchu drogowego na Krecie. W szczególności tyczy się to kontroli szybkości, zapinania pasów bezpieczeństwa, przewożenia dzieci w fotelikach oraz korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy.
Na baczności powinni się mieć kierowcy jednośladów i quadów, gdyż już dawno minęły czasy, kiedy po Grecji można było poruszać się motocyklem, lub też skuterem bez obowiązku używania kasku. Ze względu na dosyć częste tragiczne wypadki, w których uczestniczą tego typu pojazdy, greccy policjanci organizują prewencyjne akcje mające na celu wyłapywanie i karanie kierowców nie korzystających z kasków. W szczególności tyczy się to typowo imprezowych kurortów takich jak Malia, Stalida, Platanias, gdzie problem "dzikiego" ruchu wszelakich jednośladów i quadów jest największy. Maksymalna kara za takie wykroczenie to mandat w wysokości 350€ i utrata uprawnień do kierowania pojazdem na 10 dni.
Dosyć częstym widokiem są znaki ostrzegające o pomiarach szybkości. Zazwyczaj dotyczą one stacjonarnych fotoradarów, które są wyłączone
Wiele odcinków Nowej Drogi Narodowej jest w przebudowie. W takich miejscach warto zachować szczególną ostrożność
Od kilku lat (dokładnie od 2008 roku) wzdłuż Nowej Drogi Narodowej w wielu miejscach ustawione zostały fotoradary. Większość z nich jest dobrze oznakowanych stosownymi tabliczkami. W tej chwili prawdopodobnie wszystkie nie działają lub też są zdewastowane. Nie powinien Was zdziwić widok masztu fotoradaru, którego skrzynka ze sprzętem pomiarowym jest przysłonięta workiem na śmieci. Takie spostrzeżenia mogą zachęcać do szybszej jazdy. Niestety jednak uleganie pokusie mocniejszego naciskania gazu może zakończyć się kosztownym mandatem, gdyż grecka Policja (podobnie jak polska) ma rozpracowanych wiele miejsc, w których chętnie ustawia się z tradycyjnymi suszarkami oraz laserowymi miernikami szybkości. Szczególnie dotkliwe bywają pomiary tymi ostatnimi urządzeniami, gdyż pozwalają one na kontrolowanie szybkości ze znacznie większych odległości niż w przypadku tradycyjnych radarów.
Nowa Droga Narodowa (Krajowa) - to główna arteria łącząca wschodnią i zachodnią część Krety. Właśnie na tej drodze najczęściej spotkacie patrole Policji kontrolujące szybkość.
Jeśli mijające Was z naprzeciwka pojazdy będą migać długimi światłami to podobnie jak w Polsce możecie spodziewać się patrolu policji stojącej przy drodze. W takich sytuacjach warto zwolnić.
W większych miejscowościach parkingi w ścisłym centrum są płatne. System uiszczania opłat opiera się na parkometrach lub też na tradycyjnych kartonikowych blankietach, które wymagają zaznaczenia daty i godziny rozpoczęcia postoju. Jeśli macie wątpliwości, czy w danym miejscu można parkować za darmo spytajcie się jakiegoś rdzennego mieszkańca lub też zasięgnijcie informacji w najbliższym kiosku. Zalecamy uiszczać wymagane opłaty, gdyż są one relatywnie niskie w stosunku do wysokości ewentualnego mandatu, na jaki się narażacie. Warto również zwracać uwagę na dodatkowe oznaczenie miejsc postojowych, gdyż dosyć często (np. w rejonie Muzeum Archeologicznego w Heraklionie) opłaty za postój dotyczą jedynie określonych godzin dni powszednich.
Typowy bilet parkingowy - przedstawiony na zdjęciu pochodzi z Heraklionu
W chwili obecnej dosyć często pokutuje jeszcze opinia, że nie warto płacić ani przejmować się mandatami wystawionymi w Grecji. Warto zrewidować te poglądy, gdyż coraz silniejsza integracja państw wchodzących w skład Unii Europejskiej, znacznie ułatwia ściągalność mandatów karnych wystawianych za granicą. Szczególnie boleśnie przekonują się o tym osoby, które kilka lat po wykroczeniu drogowym otrzymują ponaglenie do zapłaty mandatu wraz z karnymi odsetkami. Dodatkowa zachęta do płacenia mandatów stosowana w Grecji, to pomniejszenie kwoty o 50% w przypadku płatności kary w przeciągu tygodnia od wykroczenia.
Opłatę za mandat można uiścić na najbliższej poczcie. Ze względu na nieco inną kulturę pracy tamtejszych urzędów i zwyczaj robienia przerw w godzinach południowych, proponuję udać się na pocztę rano. Nie powinna Was również zdziwić spora kolejka oraz ślimacze tempo obsługi (które wynika nie tylko z wolnej pracy urzędników, ale głównie z powolności dziwnego systemu informatycznego).
W wielu miejscach na kreteńskich drogach, wśród ustawionych znaków da się zauważyć lekki chaos, co w sumie nie powinno zaskakiwać polskich kierowców.
Pamiętajcie, że jesteście na wakacjach, które powinny dać Wam odpoczynek od codziennego reżimu czasowego. Pośpiech to jeden z głównych czynników prowokujących łamanie przepisów ruchu drogowego. Owszem zawsze może się Wam zdarzyć jakiś głupi mandat, ale przestrzegając przepisy ruchu drogowego minimalizujecie to ryzyko prawie do zera. Przed rozpoczęciem zwiedzania Krety warto również zapoznać się ze specyfiką jazdy po tej wyspie. Cenne informacje znajdziecie na poniższej stronie.
Na stronie opisane są wartościowe uwagi jakie mogą się przydać w przypadku chęci wypożyczenia samochodu na Krecie.
Zbiór porad jak poruszać się samochodem po Krecie tak aby sprawnie zwiedzić tę grecką wyspę.
Górskie drogi na Krecie wymagają od kierowcy pewnej ręki. Zdarzają się miejsca, gdzie droga wcina się w górskie zbocze, a jej granicę z jednej strony wyznacza pionowa ściana z osypującymi się skałami, a z drugiej strony przepaść opadająca stromym zboczem. W większości takich miejsc standardem są bariery energochłonne zabezpieczające pojazdy przed upadkiem, jednak są również miejsca, gdzie jedynymi środkami zabezpieczeń są ustawione gęsto betonowe słupki.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz