Mój brat

Ο αδερφός μου

Chania to jedna z kluczowych atrakcji położonych w rejonie zachodniej Krety. Jej zwiedzanie znajduje się na czołowych pozycjach wszelkiego rodzaju list typu "musisz zobaczyć". Doceniając urok tego miasta nie można jednak zapomnieć tego, że jest ono bardzo mało przyjazne dla pieszych oraz tym bardziej osób z dysfunkcjami ruchowymi. O tym jak uciążliwe jest przedzieranie się przez gąszcz tawernianych stolików oraz zaparkowanych bez ładu samochodów pisaliśmy już na łamach naszej strony.

Wydaje się, że problem ten jest w coraz większym stopniu dostrzegany również przez lokalną społeczność. W ostatnim czasie silne poruszenie wzbudził krótki klip "Mój brat" Theodorosa Papadoulakisa poruszający właśnie ten temat. Stworzony on został z okazji Dnia Praw Człowieka i ma być swoistym symbolem kampanii #RespectLife informującej o trudnościach napotykanych przez osoby niepełnosprawne.

Theodoros Papadoulakis znany jest choćby z pracy przy produkcji serialu „Wyspa”. Wiele osób może go także kojarzyć z klipów promujących wypoczynek na Krecie. Podobnie jak obecny film, były one tworzone we współpracy ze studiem IndigoView. I chociaż wiele spośród nich cieszyło się dużą popularnością, to sposób w jaki rozprzestrzenił się w internecie klip „Mój brat" zaskoczyło wszystkich. W ciągu 10 godzin od jego publikacji był on odtwarzany ponad 1 mln razy na różnego rodzaju stronach oraz w serwisach społecznościowych.

Opowiedziana w tym klipie historia bazuje w części na prawdziwych doświadczeniach  Alexandry Manousakis inicjatorki kampanii #RespectLife (http://respectlife.gr). Według reżysera ta krótka produkcja pokazuje typowe słabości greckiego państwa. Bezkarne zajmowanie przestrzeni publicznej przez przedsiębiorców, niedostosowane ciągi ruchu pieszego, absurdalnie wysokie krawężniki oraz samochody zaparkowane w niedozwolonych miejscach. Więcej o kampani #RespectLife znajdziecie na stronie tego projektu. Warto obejrzeć również poniższy film przygotowany przez Alexandrę Manousakis, gdzie opisuje ona swoje doświadczenia związane ze zwiedzaniem Chanii wraz z osobą niepełnosprawną.

Warto w tym miejscu podkreślić, że większość aktorów zaangażowanych w tej produkcji stanowili młodzi amatorzy. Według słów Theodorosa Papadoulakisa był to jego celowy zabieg. Jak podkreśla osobiście bardzo lubi pracować z takimi osobami i uważa również, że dzięki temu filmy są bardziej oryginalne, interesujące i prawdziwe. Główne role w klipie "Mój brat" zagrali George Christoulakis oraz Niki Jakoumaki. Oboje od samego początku wykazywali duże zaangażowanie oraz doskonale wpisywali się w charakter odgrywanych postaci.

Gniew głównego bohatera ukazany już na wstępie filmu ma być mocnym akcentem, który przykuwa uwagę widza. Theodoros Papadoulakis podkreśla, że jest to oczywiście tylko fikcja mająca na celu wzmocnienie przekazu. Osobiście potępia on tego typu zachowania sięgające po przemoc. W rozmowie z dziennikiem Athens Voice stwierdza jednak, że ukazany gniew to po części jego osobista złość, która narasta w nim po wizycie Monachium. Wyjazd ten sprawił, że dostrzegł on jak dużo dzieli greckie miasta od tych znajdujących się w innych europejskich państwach. Zadziwił go widok ścieżek rowerowych, szerokich chodników oraz różnego rodzaju infrastruktury wspomagającej osoby niepełnosprawne.

Na nas klip stworzony przez Theodorosa Papadoulakisa wywarł silne wrażenie. Mamy nadzieję, że będzie stanowić dla greckich władz bodziec do dalszego szybszego działania w tym obszarze. O tym jak trudne jest życie codzienne osób niepełnosprawnych w Chanii można przekonać się oglądając poniższy film. Kostas oraz jego córka Stella pokazują jak nieprzyjazna jest dla nich tamtejsza miejska tkanka oraz inne osoby uczestniczące w ruchu ulicznym.

Piotrek,  data_2018-12-14 17:55:42 2018-12-14 17:55:42
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155890370717551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera