Relacja z Greckiej Panoramy 2018

Kolejna, czwarta już edycja Greckiej Panoramy zakończyła się o godzinie 17-ej w ostatnią niedzielę. Było nam niezwykle miło brać udział w tym wydarzeniu nie tylko jako uczestnicy ale również jako jeden z oficjalnych partnerów Greckiej Panoramy. Poniżej natomiast będziecie mogli zapoznać się z naszą relacją z tej imprezy.

Grecka Panorama 2018 - relacja

Na wstępie warto odnotować, że tegoroczna odsłona tego wydarzenia przyciągnęła rekordową ilość odwiedzających, która sięgnęła liczby blisko 9 400 osób. W szczytowych godzinach wydzielona część korony PGE Stadion Narodowy, na której organizowana była Grecka Panorama, szczelnie wypełniała się zwiedzającymi. Doskonale widać to na powyższym zdjęciu ilustrującym ten artykuł.

Podobnie jak w latach ubiegłych wystawa została podzielona na dwie tematyczne strefy. Pierwsza z nich była poświęcona szeroko rozumianej turystyce. Natomiast druga strefa Greckiej Panoramy w głównej mierze gromadziła wystawców produktów, a także dystrybutorów zajmujących się ich sprzedażą. Naszym zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie, które warto byłoby utrzymać w kolejnych latach.

Grecka Panorama 2018 - Pelion

Wystawcy produktów

W gronie wystawców można było znaleźć wiele firm, które były już obecne w czasie poprzednich edycji. Wśród nich nie mogło zabraknąć zaprzyjaźnionej z nami firmy Physis of Crete tworzonej i rozwijanej przez rodzinę Asmarianakis z Kritsy. Warto przy okazji wspomnieć, że marka ta obecna jest na Greckiej Panoramie od jej pierwszej edycji organizowanej jeszcze na Torwarze. Firma ta znana jest z produkcji doskonałych jakościowo oliw, miodów, ziół, a także kosmetyków. Od ubiegłego roku asortyment został powiększony o polifenolową oliwę Korona posiadającą certyfikat Health Claims.


Warto w tym miejscu podkreślić także, że Kreta była doskonale reprezentowana wśród producentów znajdujących się w gronie wystawców tegorocznej Panoramy Greckiej. Poza wymienionym wyżej Physis of Crete znalazły się również takie firmy jak: Terra di Sitia, Cretan bites, czy też Cretan Farmers. Wśród wystawców z Krety obecna była także Festos AgroGroup, czyli zrzeszenie producentów warzyw i owoców działających w rejonie Messary.


Kolejną firmą z Krety na która warto było zwrócić uwagę w czasie zwiedzania Greckiej Panoramy było stoisko Ellis Farm, czyli producenta oliwy Eliama. W ramach prezentowanej tam ekspozycji znalazła się także ciekawa instalacja wykonana z drewna oliwnego, w którym zatopiona była butelka z wypływającą z niej oliwą. Ellis Farm prezentowała także oliwy wyprodukowane z tegorocznych zbiorów, w tym także niezwykle intensywną w smaku polifenolową oliwę Eliama Gold.


Sięgając już poza listę producentów pochodzących z Krety, ale pozostając przy tematyce oliw polifenolowych warto wspomnieć także o firmie Biogreen. Jest to typowo rodzinne przedsięwzięcie skupione na produkcji opierającej się na najstarszych i najbardziej naturalnych metodach. Pozyskiwana w ten sposób oliwa charakteryzuje się nie tylko wysokiej jakości parametrami, ale również jedną z najwyższych zawartością polifenoli. Warto także odnotować to, że produkt Bio Green Olive Oil oferowany jest we w miarę korzystnej cenie w stosunku do innych porównywalnych oliw.

Grecka Panorama 2018 - Bio Green

Jedną z nowości obecnych w czasie tegorocznej Greckiej Panoramy była firma Melodia specjalizująca się w produkcji miodów oraz kosmetyków wytwarzanych na bazie pszczelego wosku. Produkty wystawiane przez tę firmę nie tylko wyróżniały się nowoczesnym designem, ale również zostały wyeksponowane w niezwykle atrakcyjny sposób co doskonale możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach. Nas szczególnie urzekły miody jodłowe, które charakteryzowały się unikalnym smakiem. Mamy nadzieję, że obecność firmy Melodia na Greckiej Panoramie była okazją do tego aby produkty te zdobyły w Polsce dystrybutorów. Jeśli w przyszłości będziecie mieć okazję kupić miody lub kosmetyki tego producenta to gorąco do tego zachęcamy.


Grecka Panorama 2018 - Miody Melodia

Niedaleko ekspozycji firmy Melodia znajdowało się stoisko innych wytwórców miodów. Była to firma Honey Epirus Gea, która kolejny raz gościła na targach Grecka Panorama.


Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się również oferta warszawskiego sklepu Melideli specjalizującego się w sprzedaży produktów importowanych z Grecji.


Zdjęcia z pozostałych stoisk prezentujących różnego rodzaju produkty z Grecji znajdziecie poniżej:


Seminaria i kulinarne pokazy

W czasie tegorocznej Panoramy Greckiej organizatorzy przewidzieli również możliwość uczestnictwa w dodatkowych wydarzeniach dostępnych w ramach części nazwanej "Greek Food Show". W ramach tego swoistego festiwalu smaków znalazły się takie atrakcje jak kulinarne pokazy, a także seminaria poświęcone greckim winom oraz oliwie. Większość z tych wydarzeń cieszyła się dużą popularnością wśród zwiedzających.

Część seminaryjna poświęcona greckim winom obejmowała dwa tematy:

W czasie tych seminariów można było dowiedzieć się nie tylko wielu ciekawostek, faktów i historii związanych z tamtejszymi tradycjami winiarskimi, ale również spróbować kilku win charakterystycznych dla Grecji. Nas w czasie degustacji urzekła niezwykle łagodna retsina "Kechribari". Dzięki informacjom przekazanym w czasie tych seminariów w przyszłości z pewnością bardziej świadomie będziemy sięgać po greckie wina.

Grecka Panorama - seminarium winiarskie


Dla nas szczególnie ciekawe było seminarium "Magia greckiej oliwy z oliwek" prowadzone przez Monikę Solińską. Jako pasjonaci greckiej oliwy z dużym zainteresowaniem wyłapywaliśmy różnego rodzaju ciekawostki i smaczki związane z tą tematyką. Jednym z aspektów poruszanym w czasie tego seminarium był wpływ czasu na jakość i smak oliwy. Dzięki możliwości degustacji próbek oliwy Eliama,  które pochodziły z dwóch różnych zbiorów można było samodzielnie wyłapać zmienność walorów smakowych. Dla wielu osób seminarium to było z pewnością także doskonałą okazją do tego aby obalić część mitów krążących wokół oliwy. Można było dowiedzieć się także tego jakie aspekty wyróżniają greckich producentów na tle przemysłowych wytwórców oliwy skupionych w takich krajach jak Hiszpania czy też Włochy.

Grecka Panorama - seminarium oliwne

Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach Panoramy Greckiej będzie kontynuowana organizacja tego typu seminariów. Inicjatywy te pozwalają w zdecydowany sposób podnosić świadomość konsumentów, a także uczą wybierać wartościowe produkty spośród tych, jakie dostępne są na sklepowych półkach.

Jako jedyny minus tej części Panoramy Greckiej uznajemy umiejscowienie seminariów. Zgiełk i szum panujący na okolicznych stoiskach był szczególnie dotkliwy w przypadku seminarium, które poświęcone było greckiej oliwie. Szkoda, że wzorem ubiegłego roku nie były one organizowane w wydzielonych salach.

Grecka Panorama - Teo Vafidis


Grecka Panorama - Kuba Korczak

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o pokazach kulinarnych, jakie prowadzone były przez Teo Vafidisa oraz Kubę Korczaka, którzy przybliżali gościom Greckiej Panoramy arkana greckiej kuchnii. Były to wydarzenia cieszące się niezwykłą popularnością wśród zwiedzających. Każdy z pokazów gromadził spory tłumek widzów łaknących nie tylko kulinarnej wiedzy ale również możliwości degustacji dań przygotowywanych przez mistrzów kuchni.

Pokazy te były wydarzeniami realizowanymi w ramach kampanii Olive You wspieranej przez Unię Europejską. Głównym celem tego programu edukacyjnego jest podkreślenie tego, że owoce drzewa oliwnego stanowią ważny element słynnej „diety śródziemnomorskiej”. Warto wspomnieć w tym miejscu, że UNESCO oficjalnie ogłosiło tę dietę „Niematerialnym Dziedzictwem Kulturowym Ludzkości”.


Kultura

W ramach Greckiej Panoramy prezentowana była wystawa fotograficzna “Evzoni, grecka warta narodowa", która została przygotowana przez Dimitrę Hatziadam pod patronatem Ambasady Grecji. Wystawa ta jest swoistym sposobem na uczczenie setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Grecją a Polską.

Grecka Panorama 2018 - wystawa

Jedną z atrakcji, które na stałe zapisały się do programu Greckiej Panoramy, jest prezentacja tańców greckich wykonywanych przez osoby zrzeszone w Towarzystwie Przyjaciół Grecji.  Pokazy te nie tylko dają możliwość do zapoznania się z krokami popularnych tańców pochodzących z różnych rejonów Grecji, ale również do spróbowania własnych sił w ich wykonaniu.


Dzięki wydawnictwu "Książkowe Klimaty” na Greckiej Panoramie była obecna także tamtejsza literatura, która od wielu lat wydawana jest jako seria książek sygnowanych marką "Greckie Klimaty". Osobiście bardzo polecamy Wam zapoznać się z ofertą tego wydawnictwa, gdyż znajdziecie tam sporo unikalnych pozycji współczesnej literatury światowej.

Grecka Panorama 2018 - Książkowe Klimaty

Podsumowanie

Tegoroczna Grecka Panorama była dla nas bardzo intensywnym czasem. Bardzo cieszymy się, że dzięki tej imprezie mieliśmy kolejny raz okazję do porozmawiania z częścią naszych stałych czytelników. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów uda nam się spotkać, aby wymienić się kolejnymi ciekawymi informacjami na temat Krety oraz Grecji.

Poniżej znajdziecie więcej zdjęć wykonanych turystycznej sekcji Greckiej Panoramy 2018:


Gosia i Piotrek,  data_2018-12-06 20:13:18 2018-12-06 20:13:18
Średnia: 4.75
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.75 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155873753637551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Magdalena Mróz: Super
Elly Mak: 
Halina Mankiewicz: Oj zjadłabym taką z piekarni
Hanna Marciniak: 
gość dodekanezowiec: To obraz podobieństwa między Polakami i Grekami. My mieliśmy swój 1864, oni 1866. A teraz cap Erdoganik koleżka Putlera straszy. 
Anna Galas: 
Maja Janiszewska: mój ulubiony
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera