Historia opuszczonego ośrodka narciarskiego obok płaskowyżu Nida

Silnie promowana w ostatnim czasie inicjatywa wzmacniania zimowej turystyki na Krecie nie jest niczym nowym. Pomysły na stworzenie oferty alternatywnego wypoczynku, będącego przeciwwagą dla typowego wakacyjnego plażowania, pojawiały się już pod koniec lat 70. W okresie tym w górskich rejonach Krety rozpoczęto budowę kilku ośrodków narciarskich. Jeden z nich ulokowany został powyżej płaskowyżu Nida na jednym ze zboczy masywu Psiloritis. Dziś smętne pozostałości tej budowli stanowią atrakcję i urozmaicenie krajobrazu jedynie dla kóz i owiec pasących się w tym miejscu.

Miejsce to stało się tematem jednego z ostatnich filmów zrealizowanych przez Nikosa Sarantosa. Popadający w zapomnienie obiekt znajduje się na wysokości 1500 metrów n.p.m. kilka kilometrów na zachód od północnego krańca płaskowyżu Nida.

 

Pewnie niektórzy z Was zadają sobie pytania: dlaczego inicjatywa ta okazała się porażką? Co sprawiło, że ten ciekawy pomysł nie wypalił? No cóż aby odpowiedzieć na te pytania trzeba cofnąć się do 1977 roku kiedy rozpoczęła się budowa tego ośrodka narciarskiego. Kosztem milionów drachm stworzony został kompleks obejmujący budynek hotelowo-restauracyjny, garaż przeznaczony na ratrak oraz stok narciarski z wyciągiem. Na początku lat 80. kilka triumfalnych uścisków dłoni lokalnych oficjeli zainicjowało działalność tego ośrodka. Jeszcze tego samego roku przyjął on pierwszych gości, którzy w ramach ówczesnego pojęcia luksusu mieli szusować po okolicznych górach.

Niestety czas w bardzo drastyczny sposób ujawnił wiele niedociągnięć tego projektu. Na wstępie warto choćby wspomnieć o tym, że pomimo przeznaczenia gigantycznych środków na budowę tego kompleksu nikt nie pomyślał o tym aby poprawić stan górskiej drogi prowadzącej do tego miejsca. Kamienisty szutrowy podjazd, który nawet w okresie letnim może stanowić wyzwanie dla typowych samochodów osobowych, w zimie stawał się przeszkodą praktycznie niemożliwą do pokonania.

Dużym utrudnieniem w obsłudze gości okazały się nieregularne dostawy prądu. Zawodna sieć energetyczna spowodowała, że urządzenia elektryczne w ośrodku narciarskim musiały być często zasilane za pomocą agregatu. Nie tylko stanowił on źródło hałasu, ale bardzo często spaliny emitowane przez silnik tego urządzenia kierowały się bezpośrednio na stok. Powodowało to irytację wśród gości, którzy co zrozumiałe chcieli korzystać z uroków okolicznej natury oraz czystości górskiego powietrza.

Ski resort - drogowskaz

Te i wiele innych czynników spowodowały, że po kilku latach miejsce to zaczęło podupadać. Dziś pozostałości tego ośrodka narciarskiego są żywym przykładem tego jak w okresach prosperity w Grecji marnotrawione były publiczne pieniądze. Resztki drogowskazów "Ski resort" oraz pojawiające się raz na jakiś czas zapowiedzi rewitalizacji tych obiektów budzą wśród lokalnych mieszkańców jednoznaczne uśmieszki.

Piotrek,  data_2018-12-19 19:12:33 2018-12-19 19:12:33
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Andrzej Lewandowski
Andrzej Lewandowski
2018-12-19 21:09:36

Może to i lepiej

2
 gość}
gość PiotrWie
2018-12-19 21:36:41

W drugiej połowie kwietnia 2016 jadąc w górę z Anogii na Nidę spotkaliśmy zjeżdżający z góry busik z małym ratrakiem na przyczepce - może nadal są jednak podejmowane próby reanimacji tego miejsca? Na górze na pewno nie było typowego wyciągu - ale może w zimie był demontowalny "jumbo"?

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155901301667551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera