Protohronia - Sylwester i Nowy Rok w Grecji

Pod wieloma względami sylwestrowy wieczór jest obchodzony w podobny sposób, jak w innych częściach Europy, choć raczej mniej hucznie niż w Polsce. Ale jest też sporo różnic oraz regionalnych ciekawych obyczajów.

W ostatni dzień roku od rana po domach chodzą kolędnicy i śpiewają pieśni na przywitanie Nowego Roku. W zamian są obdarowywani drobnymi upominkami i słodyczami. Poranne godziny ostatniego dnia roku to też czas, kiedy tłumy ludzi spotykają się w tawernach i kawiarniach, składają sobie życzenia. Generalnie radosna atmosfera „wisi” w powietrzu. Co ciekawe 31 grudnia w Grecji można legalnie grać w gry hazardowe, które na ogół są zabronione. Tego dnia więc większość ludzi zwłaszcza ze starszych pokoleń namiętnie i masowo gra w karty.

Protohronia

Sylwester w Grecji jest rodzinnym świętem, więc spędza się go w gronie bliskich na wspólnej domowej kolacji. W menu pojawia się moussaka, spanakopita, dolmadakia, grillowane jagnię, ciasteczka kourabiedes oraz ciasto vasilopita. Młodzi ludzie jednak często wybierają bardziej współczesną formę powitania Nowego Roku, zwłaszcza jeśli mieszkają w większych miastach. Od niedawna bowiem są organizowane miejskie zabawy na największych miejskich placach. Towarzyszy im muzyka na żywo, fajerwerki, odliczanie przed północą, czyli to wszystko co znane jest też u nas przy tego typu masowych imprezach.

Protohronia

Nowy Rok witany jest szampanem albo po prostu dobrym winem. Najbardziej rozpoznawalnym i oczekiwanym elementem wieczornej kolacji jest ciasto vasilopita podawane w pierwszych minutach Nowego Roku. Gospodarz domu kroi ciasto na kawałki i rozdaje je domownikom przestrzegając zasad starszeństwa. W cieście tym ukryta jest moneta (Φλουρί). Otrzymanie kawałka zawierającego w sobie pieniążek można odczytywać jako znak pomyślności i szczęścia w nadchodzącym roku.

Vasilopita

Po północy w greckich domach wszyscy spodziewają się też odwiedzin Agios Vassilisa, który jest odpowiednikiem „naszego” Św. Mikołaja. Wtedy też zwyczajowo również wyłącza się na kilka sekund światło. Jego ponowne zapalenie symbolizuje nowy początek. Jeśli Sylwester świętowany jest poza domem, wtedy Grecy wracając do domu starają się przekroczyć próg prawą nogą, co ma przynieść szczęście dla domu.

W przypadku gdyby ktoś z Was był zaproszony na przyjęcie sylwestrowe do greckiego domu, to w dobrym tonie będzie kupno gospodarzom jakiegoś prezentu, np.: butelki lepszego wina lub szampana . Zwyczajowo mile widziane jest również przyniesienie ze sobą jedzenia (w im większych ilościach tym lepiej), choć w przypadku tej kwestii dobrze jest uzgodnić to z gospodarzami przyjęcia.

Jeśli jednak ten dzień będziecie chcieli świętować w barze lub restauracji warto zwrócić uwagę, że w sylwestrową noc ceny są zazwyczaj sporo wyższe niż normalnie.

W Nowy Rok Grecy idą do cerkwi wyposażeni w granaty. Mamy oczywiście na myśli owoce :D, które są jednym z noworocznych symboli. Gdy wierni wracają do domu po zakończonych kościelnych uroczystościach ważne jest aby przed przekroczeniem progu roztrzaskać granat o podłogę. Jeśli ziarenka rozprysną się we wszystkich kierunkach odczytywane jest to jako dobry znak na rozpoczęty nowy rok.

 

Gosia i Piotrek,  data_2018-12-30 20:54:58 2018-12-30 20:54:58
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155924305457551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera