Każda kuchnia świata ma swój własny sposób na sos pomidorowy, najważniejsza jednak różnica w zasadzie tkwi w przyprawach, którymi poszczególne narody doprawiają ten najprostszy i najlepszy z sosów. Rozmaitość różnych przypraw, które są popularne w danym rejonie świata na co dzień ląduje właśnie także w pomidorowym sosie. My sami uwielbiamy pomidory w każdej absolutnie postaci, więc na co dzień wykonany z nich sos króluje u nas pod różnymi postaciami.
Grecka kuchnia jest kuchnią raczej prostą, a sami Grecy doprawiają swoje dania najczęściej świeżymi ziołami. Nie znajdziemy tu takiego bogactwa smaków, jakie panuje na przykład w kuchni indyjskiej, gdzie listę składników większości dań otwiera kilkanaście rozmaitych przypraw korzennych dodawanych w odpowiedniej kolejności. Grecy stawiają przede wszystkim na świeżość i jakość składników. Samych przypraw stosują raczej mało zaś jedną z najczęściej stosowanych jest cynamon, który znajdziemy nie tylko w popularnej mussace, kleftiko, stifado czy słodkiej baklawie. Cynamonową nutę odnajdziemy też właśnie w sosie z pomidorów. Sos ten w wydaniu Greków jest bardzo prosty do przygotowania, jego lista składników jest krótka, zaś dość długi czas gotowania nawiązuje raczej do nieśpiesznego trybu życia.
1. Pomidory należy obrać ze skóry i pokroić na niewielkie kawałki. Cebulę tylko obieramy i nie kroimy jej w kostkę.
2. W rondlu o grubym dnie umieszczamy pokrojone pomidory, dodajemy całą cebulę, oliwę, cynamon, sól i pieprz.
3. Całość dusimy na wolnym ogniu przez godzinę mieszając od czasu do czasu. Gdy sos jest już gotowy usuwamy z niego kawałki cynamonu oraz cebulę.
Fakes to popularna grecka zupa przygotowywana na bazie soczewicy. Jest ona dość zawiesista i sycąca toteż szczególnie chętnie jest podawana w czasie postu poprzedzającego greckie święta. W naszym klimacie na pewno sprawdzi się w trakcie zimowych i jesiennych miesięcy.
Fasoláda to grecka zupa fasolowa uznawana za jedną z najpopularniejszych zup tego kraju. Fantastycznie sprawdza się w zimowe dni, gdyż jest gęsta, rozgrzewająca i sycąca. Mimo tego że nie jest gotowana na mięsie, a jej głównymi składnikami są wyłącznie warzywa to zupa ta jest pyszna, pełna smaku i aromatu. W naszym domu na stałe weszła do kanonu ulubionych zup.
Prezentowana zupa jarzynowa z dodatkiem xinochodros jest smaczna ale zupełnie inna w smaku niż tradycyjne polskie zupy warzywne. Jest także prosta i szybka w przygotowaniu. A oprócz xinochondros nie wymaga w zasadzie innych kreteńskich specjałów.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz