Rizogalo (Ρυζόγαλο)

Rizogalo

Składniki

  • 50g ryżu Arborio
  • 600 ml mleka
  • 30g cukru
  • ⅓ łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • otarta skórka z pomarańczy lub cytryny

Rizogalo to grecki deser przygotowany na bazie ryżu oraz mleka. Od tych dwóch składników wzięła się nazwa tego dania: ρυζι - ryzi - ryż; γάλα - gála - mleko. Dodatkiem, który wzbogaci smak może być skórka pomarańczowa lub cytrynowa, którą dodajemy w trakcie gotowania. Rizogalo doskonale sprawdzi się nie tylko w formie deseru, ale będzie też dobrą przekąską w ciągu dnia lub dodatkiem do śniadania.

Do przygotowania tego dania najbardziej będzie nadawać się krótki okrągły ryż. Grecy używają do rizogalo odmianę ryżu nazywaną γλασέ (glase). Jest ona podobna do odmiany arborio, którą także można użyć do rizogalo.

Istnieją dwa sposoby gotowania ryżu. Część Greków najpierw gotuje ryż w niewielkiej ilości wody, a następnie zalewa mlekiem i gotuje ponownie. Druga część (na ogół starsze Greczynki) gotuje ryż od razu w dużej ilości mleka. Najlepiej chyba wypróbować obie szkoły, jednak wybierając pierwszy sposób trzeba pamiętać aby użyć tylko połowy mleka z poniższych proporcji . Ponadto niektórzy dodają do rizogalo jajka, jednak nie jest to niezbędny składnik.

W części greckich receptur stosowana jest mąka kukurydziana do zagęszczenia, ale nie jest to niezbędne, ponieważ skrobia uwalniająca się podczas gotowania ryżu także nada kremową konsystencję. Przygotowanie rizogalo jest dość czasochłonne i wymaga stałej uwagi, bowiem bardzo ważne jest aby ryż z mlekiem gotować w niskiej temperaturze jednocześnie pilnując by mleko nie zaczęło się gotować, a ryż nie przywarł do dna naczynia.

1. Przygotowanie rizogalo zaczynamy od opłukania ryżu w zimnej wodzie.

2. Następnie w garnku o grubym dnie podgrzewamy ryż i mleko ustawiając średni ogień. Należy stale mieszać, aby ryż nie przywarł. Nie można także dopuścić do zagotowania mleka, więc jeśli osiągnie ono punkt krytyczny tuż przed zagotowaniem się, zmniejszamy ogień i gotujemy dalej przez 30-40 minut mieszając od czasu do czasu. Na tym etapie można dodać otartą skórkę z pomarańczy bądź cytryny.

3. Po tym czasie dodajemy cukier oraz ekstrakt waniliowy i mieszamy aż cukier rozpuści się. Jeśli rizogalo nie jest wystarczająco gęste to można je zagęścić przez dodanie łyżeczki mąki kukurydzianej rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody. Po dodaniu mąki trzeba rizogalo podgotować jeszcze kilka chwil aż zgęstnieje.

4. Rizogalo przekładamy do miseczek i posypujemy obficie cynamonem. Podajemy na ciepło, w temperaturze pokojowej lub prosto z lodówki.

Rizogalo

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Autor
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Anna Mielin
2019-02-12 19:42:06

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156019663992551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Halvas cytrynowy z wiórkami kokosowymi

Halvas cytrynowy z wiórkami kokosowymi

Halvas to tradycyjny kreteński deser z semoliny, obecny na stołach najczęściej w okresie postu. Nam zdarzało się jednak otrzymywać halvas w tawernach jako “gratis” dodawany do rachunku w czasie zupełnie nie postnym :) Trzeba przyznać, że lekki cytrynowy smak, pomimo dodatku dużej ilości cukru sprawia, że deser ten jest przyjemnie orzeźwiający nawet w upalne dni. Smaczku dodają też wiórki kokosowe, które są tu idealnym uzupełnieniem.

Marmolada z mandarynek

Marmolada z mandarynek

Marmolada z mandarynek to dla nas kwintesencja słońca i wakacji. To jedna z najsmaczniejszych i najbardziej aromatycznych marmolad cytrusowych. Skondensowany smak cytrusów doprawiony solidną porcją cukru sprawia, że zwykła kanapka z taką marmoladą staje się wyjątkowa i na chwilę przypomina południowe smaki.

Czereśnie w syropie

Czereśnie w syropie

Glyka tou koutaliou to grecki przysmak oznaczający owoce (zazwyczaj) przyrządzone w bardzo słodkim syropie. Takie przysmaki czasem oferują tawerny na zakończenie głównego posiłku, jest to też popularny dodatek do deserów. Ich próbowanie może być prawdziwym testem odporności na grecką definicję słodyczy. Na naszej stronie podaliśmy już sposób na wiśnie w syropie, a dziś dorzucamy przepis na przygotowanie czereśni. Wybraliśmy jeden z prostszych i mniej czasochłonnych przepisów, który stosujemy z powodzeniem od kilku lat.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Czas na Grecję  Ale to chyba nie dotyczy regularnych rejsów promami jak np Blue Star Ferries? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji
Christian Arnidis - Moja Grecja  Dla wysp dobrze, bo tłumy z wycieczkowców odstraszają turystów, którzy pojechali na wakacje. Nie zostawiają grosza, a robią tłok. Wiele osób rezygnuje z wycieczki na Santorini, bo wyspa jest zapchana przez gości z wielkich wycieczkowców.
 A co na lotniskach ?
gość PiotrWie  Nie niestety a na szczęście bo by tłumy były cały rok. My byliśmy na Cykladach od 10 kwietnia do 4 czerwca na koniec maja wyraźnie zaczęło ludzi przybywać. Pojedziemy z powrotem we wrześniu - jako emeryci mamy czas. Tym razem chcemy jechać samochodem - porównanie kosztów samolot+ wypożyczenie samochodu vs dojazd samochodem do miesiąca jest na korzyść pierwszej wersji, potem - już drugiej. (...)
 Samolot tanich linii, samochód z greckiej wypożyczalni, kwatery wynajęte od lokalsów, wszelkie wycieczki samodzielnie wymyślone i zorganizowane. Unikamy wszelkiej maści pośredników. Wyjazdy nigdy w sezonie. Nawet nie chodzi o oszczędności, tak nam pasuje. W tawernach za to nie oszczędzamy ani trochę. A w temacie wejściówek do "atrakcji", to bardzo wybiórczo traktuję temat. (...)
 Turysta zmieni kierunek, zarobi Turek
 Ceny wejściówek mocno podrożały w tym roku, znieśli wiele zniżek (choćby bilet combo w Atenach). Cóż nie każdy zapłaci 10 czy 20 EUR za wejściówkę, która rok temu kosztowala 3-8eur. Różnica mocno odczuwalna, zwłaszcza przy rodzinnym zwiedzaniu.
Christian Arnidis - Moja Grecja  Reasonable Price to clue wydatków .
 Może już zostawmy reklamowanie spokojnych zakątków na Krecie, bo już niedługo ich nie będzie
 Brawo

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera