Kreta - aktualności z listopada 2023 r.

Wybrzeże cappuccino na Krecie

Niecodzienne zjawisko zwane „wybrzeżem cappuccino” pojawiło się dzisiaj na plażach południowej Krety. Między innymi plaże w MataliKommos pokryły się charakterystyczną pianą przypominającą tę jaka wytwarza się podczas przyrządzania kawy cappuccino. Zresztą właśnie nazwa tego napoju była źródłem na zwięzłe określenie tego osobliwego zjawiska.

cappuccino na KrecieŹródło zdjęcia: https://creta24.gr/

Światowy Dzień Drzewka Oliwnego

Dzisiaj, czyli 26 listopada, wypada Światowy Dzień Drzewa Oliwnego. Roślina ta stanowi stały element kreteńskiego krajobrazu, a same gaje oliwne można spotkać prawie na całej wyspie. Typowe dla Krety jest to, że oprócz drzewek młodych i tych w średnim wieku, spotkać można także wiele drzew, których wiek oceniany jest na kilka tysięcy lat. Ciekawe, że pomimo sędziwego wieku większość z nich nadal rodzi owoce.

Gaj oliwny na KrecieGaj oliwny na Krecie

Gosia,  data_2023-11-26 19:59:05 2023-11-26 19:59:05 Liczba komentarzy: brak

Skalne osuwisko po ulewie

Dzisiejsza silna ulewa, która miała miejsce w rejonie środkowej części południa Krety, spowodowała skalne osuwisko. Na drogę pomiędzy Agios Kyrillos i Geros Kampos w kierunku Lendas w gminie Gortyna, spadły kamienie. Siła spadających głazów była tak duża, że nie pomogło nawet zabezpieczenie stromego zbocza metalową siatką ochroną.  Skalne odłamki wydostały się poza siatkę i przedostały na jezdnię, tym samym utrudniając przejazd na tym odcinku. Po tym zdarzeniu konieczne będzie naprawienie siatki zabezpieczającej aby w przyszłości zmniejszyć ryzyko podobnego zdarzenia.

Gosia,  data_2023-11-23 20:40:14 2023-11-23 20:40:14 Liczba komentarzy: brak

Spinalonga - rozpoczynają się prace elektryfikacyjne

To naprawdę elektryzująca wiadomość … . Burmistrz Agios Nikoloas przekazał dzisiaj informacje o rychłym rozpoczęciu prac nad elektryfikacją Spinalongi. Aby podłączyć wyspę do ogólnej sieci elektrycznej ma zostać położony podwodny kabel pomiędzy Spinalongą a miejscowością Plaka. Wstępne przygotowania prace mają rozpocząć się już w tym tygodniu. Harmonogram prac zakłada, że ułożenie kabla ma zostać zakończone do końca stycznia 2024 roku.

Spinalonga


Symboliczny początek zimy na Krecie

Jeszcze niedawno pisaliśmy o 30-stopniowych upałach, jakie pod koniec października panowały na Krecie. Dzisiaj dla odmiany niewielkie przyprószenie śniegiem najwyższego szczytu Krety – Psiloritis – okrzyknięto symbolicznym początkiem zimy. Ilość śniegu jest na razie niewielka i oczywiście występuje wyłącznie w najwyższych partiach masywu, który w najwyższym punkcie liczy 2456 m n.p.m. W niższych rejonach wyspy zimy na razie nic nie zapowiada, a temperatury są bardzo przyjemne i w dzień przekraczają 20 stopni. Dla mieszkańców wyspy biały Psiloritis to również sygnał, że pora zacząć odliczanie do świąt.

Biały PsiloritisŹródło zdjęcia: flashnews.gr

Gosia,  data_2023-11-19 19:51:06 2023-11-19 19:51:06 Liczba komentarzy: brak

Plac Eleftherias w Heraklionie do remontu

Plac Eleftherias to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Heraklionie. Położony na obrzeżach starego miasta i w bliskim sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego stanowi doskonały punkt, z którego można rozpocząć zwiedzanie stolicy Krety. Niestety od przeszło 25 lat, czyli od ostatniego przeprowadzanego tu remontu, plac nie był w żaden sposób modernizowany, a jego obecny stan trzeba uznać za delikatnie ujmując mocno dyskusyjny. Wygląda jednak na to, że na przestrzeni najbliższych lat miejsce to gruntownie odmieni swój wizerunek. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się właśnie remontu.

Plac Eleftherias w Heraklionie

Piotrek,  data_2023-11-18 20:24:00 2023-11-18 20:24:00 Liczba komentarzy: brak

Dzień baklavy

Baklava to jeden z najsłynniejszych i zarazem najsłodszych deserów znanym nie tylko w Grecji, ale i w Turcji, Bułgarii oraz innych krajach bałkańskich. Jeśli byliście na wakacjach, w tych krajach to pewnie mieliście okazję do jej spróbowania. Baklava jest na tyle popularna, że ustanowiono nawet jej święto, które obchodzimy właśnie dzisiaj, czyli 17 listopada. Ta kaloryczna bomba przygotowywana jest z ciasta filo, mieszanki orzechów i słodkiego syropu na bazie miodu. Jeśli nie obawiacie się kulinarnych wyzwań to możecie pokusić się o przygotowanie tego słodkiego przysmaku w domu. Przepis znajdziecie po kliknięciu w ten link.
Baklava
Gosia,  data_2023-11-17 20:38:14 2023-11-17 20:38:14 Liczba komentarzy: brak

Większość regionalnych portów lotniczych na wyraźnym plusie

Fraport, który zarządza 14 regionalnymi lotniskami w Grecji, poinformował że w okresie od stycznia do października tego roku obsłużyły one łącznie ponad 32 miliony pasażerów. Jest to wynik lepszy o 8,4% w porównaniu analogicznego okresu w roku ubiegłym i aż o 12,5% w porównaniu do 2019 roku.

Port lotniczy w Chanii


Kreta wyspą długowieczności

Kilka tygodni temu w Chanii odbyła się konferencja EURECA-PRO, na której przedstawiono wyniki badań dotyczących diety śródziemnomorskiej i korzyści zdrowotnych z jej stosowania. Na podstawie danych gromadzonych przez aż 25 lat stwierdzono, że regiony, w których dieta śródziemnomorska odgrywa wiodącą rolę, charakteryzują się niższym wskaźnikiem umieralności i występowania chorób przewlekłych. Na szczycie listy miejsc z najniższą śmiertelnością z powodu chorób serca znalazła się Kreta.

Dieta śródziemnomorska

Gosia,  data_2023-11-14 20:05:25 2023-11-14 20:05:25 Liczba komentarzy: brak

Opóźnienie remontu Hali Targowej w Chanii

Remont Hali Targowej w Chanii to jeden z najważniejszych realizowanych obecnie projektów tego miasta. Na zakończenie prac cierpliwie czekają jego mieszkańcy, dla których hala jest nie tylko miejscem, w którym można kupić dobre lokalne jedzenie, ale także spotkać się. Otwarcia po przebudowie wyczekują również turyści, którzy chętnie odwiedzają to miejsce w poszukiwaniu produktów od kreteńskich producentów. Harmonogram prowadzenia prac remontowych zakładał ukończenie przebudowy Hali w dwa lata, a w trakcie podpisywania umowy wykonawca ambitnie deklarował nawet 18-miesięczny termin. Niestety już teraz jest oczywiste, że termin ten nie zostanie dotrzymany.

Hala Targowa w Chanii w trakcie remontuHala Targowa w Chanii w trakcie remontu

Gosia,  data_2023-11-12 19:35:06 2023-11-12 19:35:06 Liczba komentarzy: brak

157. rocznica wydarzeń w Moni Arkadiou

Ósmego listopada 1866 roku przy stale pogarszającej się pogodzie, wojska osmańskie okrążyły wzgórze, na którym ulokowany jest klasztor Moni Arkadiou. Znalazło w nim schronienie około 250 kreteńskich powstańców biorących udział w walkach przeciwko tureckiemu okupantowi oraz okoliczna ludność cywilna, w tym kilkaset kobiet i dzieci. Naprzeciwko nim stała armia wroga składająca się z przeszło 20 tys. żołnierzy wyposażona w 30 armat. Niektóre źródła podają nawet, że żołnierzy tureckich było nawet 23 tysiące. Jednak nawet tak przytłaczająca przewaga nie potrafiła zmusić Kreteńczyków do poddania się bez walki. Przywódcą Turków był żądny krwi Mustafa Pasha Kiritlis. Tego dnia osmański dowódca podjął jednak ostatnią próbę skłonienia powstańców do kapitulacji i poprosił oblężonych o poddanie się. Powstańcy pod przewodnictwem Ioannisa Dimakopoulosa i opata klasztoru Gavriela Marinakisa, udzielili jednak odpowiedzi, którą Grecy zawsze dawali w takich przypadkach. Zdecydowane "nie" poparte zostało strzałami. Jednoznaczna riposta Kreteńczyków spowodowała błyskawiczne rozpoczęcie szturmu Turków na klasztor.

Moni Arkadiu

Gosia,  data_2023-11-08 20:29:55 2023-11-08 20:29:55 Liczba komentarzy: brak

Mniej greckiego miodu

Zmniejszona produkcja oliwy to nie jedyne tegoroczne zmartwienie Greków. Niestety konsekwencją postępujących zmian klimatycznych są też ogromne problemy z produkcją miodu. Greccy pszczelarze już zapowiadają, że tegoroczna produkcja będzie jedną z najniższych od dziesięcioleci, a konsumenci muszą liczyć się z licznymi próbami fałszowania. To ważny temat bo miody stanowią jeden z najchętniej kupowanych w Grecji produktów.

Kryzys w branży pszczelarskiej

Gosia,  data_2023-11-06 20:28:02 2023-11-06 20:28:02 Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie cmentarze i pośmiertna przeprowadzka zmarłych

Aby poznać lokalne obyczaje warto zaglądać do kuchni i … na cmentarze. O ile do zaglądania w garnki nie trzeba nikogo namawiać, to przed odwiedzaniem cmentarzy większość osób czuje opór. W sumie rozumiemy to, bo oglądanie nagrobków nie jest typowo wakacyjnym zajęciem. Niemniej jednak warto, ponieważ greckie cmentarze są zupełnie odmienne niż polskie rozległe nekropolie. Popatrzcie tylko na zdjęcia z dwóch cmentarzy: w wioskach Selia oraz Anidri.

Cmentarz w SeliaCmentarz w Selia

Gosia,  data_2023-11-01 18:50:42 2023-11-01 18:50:42 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera