Kreta wyspą długowieczności

data_2023-11-14 20:05:25 2023-11-14 20:05:25

Kilka tygodni temu w Chanii odbyła się konferencja EURECA-PRO, na której przedstawiono wyniki badań dotyczących diety śródziemnomorskiej i korzyści zdrowotnych z jej stosowania. Na podstawie danych gromadzonych przez aż 25 lat stwierdzono, że regiony, w których dieta śródziemnomorska odgrywa wiodącą rolę, charakteryzują się niższym wskaźnikiem umieralności i występowania chorób przewlekłych. Na szczycie listy miejsc z najniższą śmiertelnością z powodu chorób serca znalazła się Kreta.

Dieta śródziemnomorska

Konferencja została zorganizowana przez Politechnikę Kreteńską i wzięło w niej udział ponad 200 naukowców, specjalistów i ekspertów zajmujących się tematyką odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji z wielu krajów Europy.
Tematykę korzyści ze stosowania diety śródziemnomorskiej oraz wyniki długofalowych badań przedstawiła p. Antonii Trichopoulou, zwana „matką diety śródziemnomorskiej”. Jest ona emerytowanym profesorem Wydziału Medycyny Uniwersytetu Ateńskiego i prezesem Hellenic Health Foundation. Jej obszarem specjalizacji jest wpływ diety śródziemnomorskiej na zdrowie.  

Trichopoulou najpierw przedstawiła obszerną analizę składu diety śródziemnomorskiej oraz błędnych przekonań dotyczącymi jakości poszczególnych jej elementów. Trichopoulou  podkreślała, że w układaniu odpowiednich proporcji składników diety konieczne jest rozróżnianie warzyw zielonych od skrobiowych bo w codziennym spożyciu ich ilość musi być inna.

Następnie Trichopoulou przedstawiła obszerne badania dotyczące niskiego współczynnika śmiertelności na obszarach, których mieszkańcy zasadniczo przestrzegają zasad diety śródziemnomorskiej. W badaniach prowadzonych przez 25 lat w wielu krajach Europy regionem, który charakteryzował się najniższymi wskaźnikami umieralności z powodu chorób serca, była Kreta. Zajęcie najwyższego miejsca na tej liście stanowi chyba najlepszy dowód skuteczności stosowania kuchni śródziemnomorskiej.
To jednak nie jedyna korzyść ze stosowania tej diety. Na obszarach, na których ludzie odżywiają się zgodnie z regułami tej diety występuje też mniej chorób przewlekłych, mniej przypadków nowotworów, a co za tym idzie wzrasta średnia długość życia.

horta

Jak długo żyją Grecy?

Tu można powołać się na opublikowane niedawno wyniki Eurostatu. W 2021 roku średnia długość życia w Grecji wynosiła 80,2 lat, czyli mniej więcej tyle samo, co  średnia  w Unii Europejskiej  (80,1 lat). W przypadku kobiet średnia długość życia była również o 5,5 roku dłuższa niż w przypadku mężczyzn.

Jednak w Grecji daje się zauważyć występowanie sporych różnic w długości życia kobiet i mężczyzn w zależności od zamieszkiwanego regionu. Przykładowo w Tracji, Macedonii, Grecji Środkowej i Peloponezie Zachodnim średnia długość życia mężczyzn waha się od 76,4 do 77,6 lat, a w przypadku kobiet między 83 a 83,4 lat.
Na Wyspach Jońskich średnia długość życia mężczyzn wynosi 78,1 lat, a kobiet 83,4 lat. Z danych dotyczących Krety wynika, że mężczyźni dożywają średnio 79,1 lat, a kobiety 83,4 lat.
Dłużej żyją tylko mieszkańcy rejonu północno-wschodniego Morza Egejskiego: mężczyźni dożywają 80,5 lat, a kobiety 85,4 lat.

Niestety pomimo zauważalnych i potwierdzonych korzyści zdrowotnych ze stosowania diety śródziemnomorskiej, profesor Trichopoulou  podkreślała również na konferencji, że obecnie daje się zauważyć dystansowanie się nowego pokolenia od tego stylu życia i wszystkich jego konsekwencji. Pomimo, że dieta ta jest uznawana na całym świecie jako bardzo zdrowa, to wydaje się, że w określonych grupach wiekowych ustępuje popularnością innym stylom odżywiania. Wygląda więc na to, że z biegiem czasu pozytywne statystyki długości życia, które zostały wypracowane przez poprzednie pokolenia, mogą nie być utrzymane przez współczesnych młodszych mieszkańców Krety.

Gosia,  data_2023-11-14 20:05:25 2023-11-14 20:05:25
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-11-14 21:03:45

Det ved vi godt

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/727745746066359

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera