Kreta - aktualności z marca 2020 r.

Agios Nikolaos - miasto dobrych wspomnień

Zdecydowana większość turystów, którzy widzieli Agios Nikolaos, ma bardzo dobre wspomnienia związane z tym miejscem. Wcale nas to nie dziwi bo miasto jest położone bardzo malowniczo nad przepiękną zatoką Mirambello. Dodatkowo centralnym punktem w mieście jest jezioro Voulismeni, wokół którego lokalizowane są tawerny. To właśnie tu latem koncentruje się nocne życie. Piękno Agios Nikolaos dobrze uchwycone zostało na dzisiejszym filmie nakręconym z drona. Oglądajcie, cieszcie oczy i wspominajcie!

Gosia,  data_2020-03-31 19:49:15 2020-03-31 19:49:15 Liczba komentarzy: brak

Grecy wspierają walkę z pandemią

Przykład wielu osób pokazuje, że okres walki z koronawirusem to nie tylko czas coraz większych obostrzeń dotyczących wielu podstawowych codziennych aktywności, ale również to czas kiedy można pokazać swoją solidarność z personelem medycznym, czyli osobami stojącymi na czele walki z tą pandemią. W Grecji do walki z koronawirusem włącza się także wiele instytucji oraz prywatnych firm. Warto choćby wspomnieć, że dziś na lotnisku w Atenach wylądował samolot linii Aegean Airlines, który przywiózł z Chin bardzo w tej chwili potrzebne zaopatrzenie medyczne.

Aegean Airlines - lot z Chin

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-30 20:13:05 2020-03-30 20:13:05 Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie zachody słońca

Dzisiejszego wieczoru chcielibyśmy zabrać Was na krótki powietrzny spacer w promieniach zachodzącego słońca ponad kilkoma miejscami znajdującymi się w rejonie środkowej i zachodniej Krety. Na filmie uchwyconych przez Chania SkyArt, będziecie mogli zobaczyć choćby takie plaże jak Elafonisi czy też Falasarna. Zapraszamy do oglądania.

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-28 19:08:40 2020-03-28 19:08:40 Liczba komentarzy: brak

Grecka flaga w górach Białych

Dziś w Grecji obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt, czyli Dzień Niepodległości. Co roku w ramach obchodów w większości miast organizowanego są różnego rodzaju uroczyste pochody. Niestety w tym roku z wiadomych względów ich realizacja nie była możliwa. Nie oznacza to jednak, że Grecy nie obchodzą swojego narodowego święta. Bardzo ciekawy sposób na wyróżnienie tego dnia znalazło dwóch Kreteńczyków z Chanii. Jak donosi flashnews.gr w ramach obchodów Dnia Niepodległości wspięli się oni na zaśnieżony szczyt Xylaris, gdzie zatknęli grecką flagę.

Grecka flaga na Xylarisźródło zdjęcia flashnews.gr

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-25 19:41:32 2020-03-25 19:41:32 Liczba komentarzy: brak

Pakiet osłonowy dla branży turystycznej

W związku z pandemią koronawirusa w kolejnych krajach wprowadzane są różnego rodzaju pakiety osłonowe, które mają wspomagać lokalnych przedsiębiorców. Również i w Polsce trwają obecnie prace oraz konsultacje, których efektem ma być uruchomienie podobnego programu. Niezależnie od oceny tego pakietu pomocowego oraz tego czy faktycznie rozwiązania te mają realną wartość dla polskich przedsiębiorców, warto mieć jednak na uwadze to, że najprawdopodobniej znajdą się tam zapisy postulowane są również przez branżę turystyczną. Tym co powinno zainteresować szczególnie osoby korzystające z wyjazdów zorganizowanych jest wydłużenie okresu zwrotu pieniędzy wpłaconych na wycieczki zorganizowane przez biura podróży.

Turystyka zorganizowana

Piotrek,  data_2020-03-22 19:56:02 2020-03-22 19:56:02 Liczba komentarzy: brak

Grecja - dalsze zaostrzanie przepisów

Szybka aktualizacja najnowszych danych i zmian dotyczących wiadomej sytuacji.

Kilka dni temu grecki rząd zadecydował o zamknięciu hoteli sezonowych. W ostatnich godzinach zadecydowano jednak także o zamknięciu pozostałych hoteli działających przez cały rok. Od 23 marca na terenie Krety w każdym nomosie będzie funkcjonować tylko jeden hotel. W Chania pozostawiono otwarty hotel Irene, w Rethymno działać będzie hotel Elina, na terenie Heraklionu – hotel Lato. Jeśli chodzi o prefekturę Lassithi to decyzję podejmie ministerstwo, ponieważ tu zainteresowane były dwie placówki.

Hotel Megaron w Heraklionie

Gosia,  data_2020-03-20 20:43:17 2020-03-20 20:43:17 Liczba komentarzy: brak

Zabytki Heraklionu - bazylika św. Marka

Bazylika Św. Marka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Heraklionu i jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków miasta. Ta charakterystyczna budowla znajduje się naprzeciwko słynnej Fontanny z Lwami Morosiniego na placu Eleftheriou Venizelou w samym centrum Heraklionu. Jeśli ją oglądaliście z pewnością pamiętacie charakterystyczny drewniany sufit w przedniej, wejściowej części oraz sześć kolumn połączonych pięcioma łukami.

Bazylika św. Marka

Gosia,  data_2020-03-19 19:27:07 2020-03-19 19:27:07 Liczba komentarzy: brak

Powietrzny spacer nad Chanią

Oderwijmy się dziś (dosłownie!) od przyziemnych problemów i popatrzmy na Chanię z góry. Zapraszamy do obejrzenia filmiku nakręconego z drona. Oprócz Portu Weneckiego oraz dobrze znanej latarni Faros zobaczycie tu też jak stara część Chanii wyraźnie odróżnia się od nowoczesnych zabudowań. Filmik został nakręcony jeszcze przed ogłoszeniem pandemii.

Gosia,  data_2020-03-18 19:38:17 2020-03-18 19:38:17 Liczba komentarzy: brak

Koronawirus - dalsze zaostrzenie przepisów w Grecji

Ostatnie godziny obfitowały w szereg informacji związanych z podejmowaniem w poszczególnych państwach kolejnych restrykcyjnych działań związanych z walką z koronawirusem. Sytuacja jest naprawdę dynamiczna i notorycznie się zmienia, a każdy dzień przynosi jakieś nowe obostrzenia. W tym względzie również i Grecja nie pozostaje obojętna na rozszerzającą się pandemię koronawirusa. Także i tam wprowadzane są kolejne przepisy ograniczające swobodę przepływu ludności oraz działalności gospodarczej. Ograniczane jest również funkcjonowanie urzędów i różnego rodzaju instytucji państwowych.

Puste ulice

Piotrek,  data_2020-03-15 18:46:35 2020-03-15 18:46:35 Liczba komentarzy: brak

Koronawirus w Grecji i na Krecie

Z pewnością w ostatnich dniach część z Was zastanawiała się jak wygląda sytuacja na Krecie jeśli chodzi o koronawirusa. Niektórzy dopytywali nas o to w prywatnych wiadomościach. Wyprzedzając kolejne tego typu pytania zebraliśmy najnowsze informacje. Ich publikacja to nie bynajmniej sianie paniki co niektórzy zarzucali nam po ostatnim artykule na temat spadków rezerwacji turystycznych. Osoby, które od lat czytają naszą stronę wiedzą, że naszym podstawowym celem zawsze była i jest promocja Krety, a nie szkodzenie komukolwiek. Nigdy natomiast nie unikaliśmy trudnych tematów niezależnie od tego czy to się komuś podoba czy nie. W komentarzach do wspomnianego wcześniej newsa zostaliśmy oskarżeni nawet o sianie “tureckich” plotek. Niestety jak widać teorie spiskowe nie ominęły także naszej działalności.

Heraklion

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-13 19:23:08 2020-03-13 19:23:08 Liczba komentarzy: brak

Spacer ulicami Rethymno

Dziś mamy coś dla wielbicieli Rethymno, czyli wiosenny spacer głównymi ulicami tego miasta. Jak widać o tej porze roku cieszą się nim przede wszystkim jego mieszkańcy.

Gosia,  data_2020-03-11 20:22:49 2020-03-11 20:22:49 Liczba komentarzy: brak

Rewolucja Therisso

10 marca 1905 roku w wiosce Therisso wybuchła rewolucja kreteńska, nazywana później Rewolucją Therisso. Jej liderem był Eleftherios Venizelos, późniejszy ośmiokrotny premier Grecji. Kreteńczycy w ten sposób chcieli doprowadzić do zjednoczenia Krety z Grecją.

Rewolucja TherissoZdjęcie pochodzi z serwisu zarpanews.gr

Starożytna Polyrinia

Rejon zachodniej Krety obfituje przede wszystkim w atrakcje przyrodnicze. Najpiękniejsze kreteńskie plaże, góry, wąwozy to miejsca przyciągające co roku rzesze turystów oraz zwolenników aktywnego wypoczynku. Za to miłośnicy historii i wykopalisk w tym regionie nie mają zbyt wiele do oglądania. W zasadzie poza Apterą czy wykopaliskami w Falassarna nie ma tu większych stanowisk archeologicznych. Mniejsze ślady przeszłości są oczywiście porozsiewane po całej wyspie, jednak w zachodniej części nie znajdziecie okazałych pałaców czy willi minojskich. Dlatego też fani archeologii przebywający w ten rejon Krety powinni zwrócić uwagę na pozostałości antycznej Polyrinii. Mimo że jest to jedno z ciekawszych archeologicznych miejsc to jednocześnie wciąż pozostaje mało znane wśród turystów.

Polirynia - wioska - antyczne pozostałości

Gosia,  data_2020-03-08 19:50:54 2020-03-08 19:50:54 Liczba komentarzy: brak

Piękno wschodniej Krety

Stowarzyszenie Turystyczne Itanos dwa dni temu opublikowało kilkuminutowy film, który zabiera nas na daleki wschód Krety. To rejon nadal mało znany i popularny, więc dzisiejszy klip to dobra okazja dla tych osób, które dopiero być może planują zwiedzanie tego fragmentu wyspy. Zobaczycie tu różne piękne miejsca tego regionu. Wśród nich najbardziej znane to Xerokambos, Kato Zakros, wąwóz Zakros, Palekastro, Moni Toplou oraz wiele innych mniej znanych. Obejrzyjcie!

Gosia,  data_2020-03-06 19:54:13 2020-03-06 19:54:13 Liczba komentarzy: brak

Spadek rezerwacji na Krecie

Na chwilę obecną wiele wskazuje na to, że nadchodzący sezon może okazać się inny niż zazwyczaj. Zagrożenie epidemią koronawirusa sprawia, że ilość dokonanych rezerwacji na Krecie stale maleje od stycznia. Przedstawiciele branży turystycznej na Krecie są zaniepokojeni, bo obecnie mówi się już nawet o 30% spadku. Oprócz mniejszej ilości nowych rezerwacji odnotowywane są także anulowania już dotychczas wykonanych. Sytuacja ta dotyczy głównie miesięcy wiosennych oraz okresu w okolicy świąt Wielkanocy. Dodatkowo największe spadki dotyczą hoteli położonych w dużych miastach, szczególnie tych w Heraklionie, gdzie już w marcu spodziewano się turystów.

Tawerna w Chania

Zimowy spacer po Chanii

Chania to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miasto Krety. W szczycie sezonu wakacyjnego szczególnie zatłoczonymi rejonami są okolice Starego Miasta oraz Portu Weneckiego, gdzie ilość spacerujących osób może wręcz przytłaczać. Dziś jednak, kiedy wciąż jest jeszcze daleko do lata, chcielibyśmy zaprosić Was na zimowy filmowy spacer po Chanii. Nam bardzo podoba się ten zdecydowanie bardziej kameralny klimat.

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-04 18:24:17 2020-03-04 18:24:17 Liczba komentarzy: brak

Chleb lagana na Czysty Poniedziałek

Dziś w Grecji obchodzony jest Czysty Poniedziałek (Καθαρή Δευτέρα), który wyznacza początek postu. Jest to święto ruchome przypadające 7 tygodni przed prawosławną Wielkanocą i jednocześnie dzień wolny od pracy. Zwyczajowo dzień ten traktowany jest również jako początek sezonu wiosennego. O ile dopisze pogoda, Grecy spędzają czas na świeżym powietrzu. Ciekawym zwyczajem towarzyszącym w tym dniu jest puszczanie latawców.
W Czysty Poniedziałek obowiązuje też specjalne postne menu, które jest oparte na warzywach, czy niektórych owocach morza. Kulinarnym symbolem jest fasolada, taramosalata oraz chleb lagana, czyli specyficzne płaskie pieczywo z dodatkiem nasion sezamu. Chociaż wiele gospodyń domowych nadal samodzielnie piecze to pieczywo, to jednak zdecydowana większość Greków kupuje lagana w lokalnych piekarniach.

Chleba lagana

Jak co roku niektóre piekarnie podejmują wyzwanie upieczenia tego chleba w jak największym rozmiarze. W tym roku na Krecie w Nea Chora wyprodukowano laganę o 5,80 metra długości i 1,70 szerokości.

Nie proponujemy Wam bicia rekordów ale jeśli ktoś z Was miałby ochotę spróbować lagany, to z okazji Czystego Poniedziałku przypominamy nasz przepis na jej przyrządzenie.

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-02 19:40:09 2020-03-02 19:40:09 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera