2020-03-10 20:21:25
10 marca 1905 roku w wiosce Therisso wybuchła rewolucja kreteńska, nazywana później Rewolucją Therisso. Jej liderem był Eleftherios Venizelos, późniejszy ośmiokrotny premier Grecji. Kreteńczycy w ten sposób chcieli doprowadzić do zjednoczenia Krety z Grecją.
Zdjęcie pochodzi z serwisu zarpanews.gr
Kiedy w 1898 roku wojska tureckie opuściły wyspę, stworzono namiastkę parlamentu z deputowanymi chrześcijańskimi i muzułmańskimi, a funkcję Wysokiego Komisarza Krety powierzono greckiemu księciu Jerzemu.
Autorytarna polityka księcia Jerzego, który jednocześnie przewodził rządowi, nie znajdowała uznania u dużej części kreteńskiej społeczności . Mimo że początkowo Venizelos początkowo sprawował funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie księcia Jerzego, to jednak sprzeczne dążenia obu polityków doprowadziły do tego, że ich drogi szybko się rozeszły. Monarchista i rojalista książę Jerzy dążył do wprowadzeniu rządów absolutnych i obwołania Krety niepodległym królestwem ale pod swoim berłem. Venizelos jako wróg monarchii greckiej zmierzał do wprowadzenia republiki i zjednoczenia Krety z Grecją. Stanął więc na czele silnej opozycji, której przedstawiciele domagali się unii z Grecją oraz zmiany Konstytucji.
W powstaniu Therisso początkowo brało udział około 1000 rewolucjonistów, dość szybko jednak dołączali kolejni. Książę Jerzy popierany przez Rosję chciał zakończyć szybko i brutalnie działania tego nacjonalistycznego ruchu, które zaczęło przybierać formę wojny domowej. Do stłumienia powstania próbowano użyć Żandarmerii Kreteńskiej stworzonej przez księcia. Walki w okolicach Chanii nie skończyły się na szczęście dużą liczbą ofiar. Mimo to Venizelos nie ustępował, a ostateczne zakończenie walk i wstępne porozumienie nastąpiło 15 listopada.
Eleftherios Venizelos
W kolejnym roku mimo uzyskania w wyborach niewielkiej przewagi nad partią Venizelosa, książę Jerzy nie był w stanie doprowadzić do uspokojenia sytuacji, a spory coraz bardziej dzieliły społeczeństwo. Dopiero na skutek działania brytyjskiej dyplomacji książę Jerzy został odwołany ze stanowiska Wysokiego Komisarza. Jego miejsce zajął były grecki premier Aleksandros Zaimis, który znacznie przychylniej odnosił się do dążeń Venizelosa. W efekcie po 2 latach Venizelos doprowadził do zjednoczenia Krety z Grecją i stworzenia nowej Konstytucji.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156910217927551