Rewolucja Therisso

data_2020-03-10 20:21:25 2020-03-10 20:21:25

10 marca 1905 roku w wiosce Therisso wybuchła rewolucja kreteńska, nazywana później Rewolucją Therisso. Jej liderem był Eleftherios Venizelos, późniejszy ośmiokrotny premier Grecji. Kreteńczycy w ten sposób chcieli doprowadzić do zjednoczenia Krety z Grecją.

Rewolucja TherissoZdjęcie pochodzi z serwisu zarpanews.gr

Kiedy w 1898 roku wojska tureckie opuściły wyspę, stworzono namiastkę parlamentu z deputowanymi chrześcijańskimi i muzułmańskimi, a funkcję Wysokiego Komisarza Krety powierzono greckiemu księciu Jerzemu.

Autorytarna polityka księcia Jerzego, który jednocześnie przewodził rządowi, nie znajdowała uznania u dużej części kreteńskiej społeczności . Mimo że początkowo Venizelos początkowo sprawował funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie księcia Jerzego, to jednak sprzeczne dążenia obu polityków doprowadziły do tego, że ich drogi szybko się rozeszły. Monarchista i rojalista książę Jerzy dążył do wprowadzeniu rządów absolutnych i obwołania Krety niepodległym królestwem ale pod swoim berłem. Venizelos jako wróg monarchii greckiej zmierzał do wprowadzenia republiki i zjednoczenia Krety z Grecją. Stanął więc na czele silnej opozycji, której przedstawiciele domagali się unii z Grecją oraz zmiany Konstytucji.

W powstaniu Therisso początkowo brało udział około 1000 rewolucjonistów, dość szybko jednak dołączali kolejni. Książę Jerzy popierany przez Rosję chciał zakończyć szybko i brutalnie działania tego nacjonalistycznego ruchu, które zaczęło przybierać formę wojny domowej. Do stłumienia powstania próbowano użyć Żandarmerii Kreteńskiej stworzonej przez księcia. Walki w okolicach Chanii nie skończyły się na szczęście dużą liczbą ofiar. Mimo to Venizelos nie ustępował, a ostateczne zakończenie walk i wstępne porozumienie nastąpiło 15 listopada.

Venizelos

Eleftherios Venizelos

W kolejnym roku mimo uzyskania w wyborach niewielkiej przewagi nad partią Venizelosa, książę Jerzy nie był w stanie doprowadzić do uspokojenia sytuacji, a spory coraz bardziej dzieliły społeczeństwo. Dopiero na skutek działania brytyjskiej dyplomacji książę Jerzy został odwołany ze stanowiska Wysokiego Komisarza. Jego miejsce zajął były grecki premier Aleksandros Zaimis, który znacznie przychylniej odnosił się do dążeń Venizelosa. W efekcie po 2 latach Venizelos doprowadził do zjednoczenia Krety z Grecją i stworzenia nowej Konstytucji.

Gosia,  data_2020-03-10 20:21:25 2020-03-10 20:21:25
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156910217927551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera