Koronawirus - dalsze zaostrzenie przepisów w Grecji

data_2020-03-15 18:46:35 2020-03-15 18:46:35

Ostatnie godziny obfitowały w szereg informacji związanych z podejmowaniem w poszczególnych państwach kolejnych restrykcyjnych działań związanych z walką z koronawirusem. Sytuacja jest naprawdę dynamiczna i notorycznie się zmienia, a każdy dzień przynosi jakieś nowe obostrzenia. W tym względzie również i Grecja nie pozostaje obojętna na rozszerzającą się pandemię koronawirusa. Także i tam wprowadzane są kolejne przepisy ograniczające swobodę przepływu ludności oraz działalności gospodarczej. Ograniczane jest również funkcjonowanie urzędów i różnego rodzaju instytucji państwowych.

Puste ulice

Wedle informacji opublikowanych na portalu iefimerida.gr jedną z największych zmian, jaka jest obecnie wdrażana w Grecji, to częściowe zamknięcie granic zarówno tych lądowych jak i morskich. Niestety na razie nie wiadomo jak długo będą obowiązywać te ograniczenia. Przepisy o zamknięciu granic w szczególności mają dotyczyć:

Zamknięcie hoteli

Tym co w szczególności powinno zainteresować osoby, które planowały wiosenny pobyt w Grecji, są przepisy ograniczające możliwości funkcjonowania części hoteli. Wedle informacji przekazanych przez między innymi neakriti.gr decyzją tamtejszego rządu w okresie od 15 marca aż do 30 kwietnia wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz funkcjonowania sezonowych hoteli oraz innych miejsc zapewniających zakwaterowanie. Ograniczenia te będą miały z pewnością bardzo duży wpływ na bazę noclegową dostępną w wielu mniej popularnych miejscowościach, gdzie większość hoteli oraz pensjonatów działa jedynie w szczycie sezonu turystycznego.

Warto zaznaczyć jednak, że w przypadku przedsiębiorstw, które rozpoczęły już w tym roku działalność datą wejścia tych przepisów w życie jest 23 marca. Do tego dnia osoby przebywające w tych obiektach będą zmuszone przenieść się do innych hoteli.

Surowe kary

Od piątku w Grecji obowiązuje zakaz prowadzenia wielu rodzajów działalności handlowej oraz usługowej o czym pisaliśmy już w poprzednim newsie. Zamknięte muszą być choćby takie obiekty jak: centra handlowe, domy towarowe, kawiarnie, tawerny, bary, kina, teatry, fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz wiele innych obiektów. Kontrole prowadzone na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin ujawniły, że niestety przepisy te nie są przestrzegane przez wszystkich przedsiębiorców.

Wedle informacji opublikowanej na ekriti.gr lokalna policja ujawniła w Heraklionie szereg uchybień, które w przypadku niektórych osób zakończyły się bardzo restrykcyjnymi karami. Właściciel zakładu fryzjerskiego, a także właściciel kawiarni, zostali skazani na rok więzienia oraz nałożona została na nich kara grzywny w wysokości 2 tys. €. Łącznie na terenie całej Grecji aresztowanych zostało 96 osób, które nie stosowały się do nowych przepisów.

Ograniczenia w komunikacji autobusowej

W wielu miejscowościach można spodziewać się wprowadzania ograniczeń siatki połączeń autobusowych. Sytuacja taka ma miejsce między innymi w Chanii, gdzie od poniedziałku na trasy wyjedzie około 40% mniej taboru. Ograniczenie funkcjonowania komunikacji zbiorowej związane jest nie tylko ze względu na chęć ograniczenia przemieszczania się mieszkańców, ale również ze względu na konieczność przeprowadzania częstej dezynfekcji pojazdów. Kostas Katsoulakis - rzecznik transportu publicznego w Chanii, zapewnił równocześnie, że w razie nagłych potrzeb w trybie natychmiastowym liczba przejazdów może zostać zwiększona o 50%.

Ograniczenia w handlu

Od poniedziałku na terenie całej Grecji mają obowiązywać również restrykcyjne przepisy dotyczące handlu. Na terenie każdego ze sklepów będzie mogła przebywać równocześnie tylko określona liczba osób. Ich ilość będzie zależeć od powierzchni danego obiektu handlowego. Wedle przepisów wchodzących w życie w poniedziałek na pojedynczego klienta przypadać musi nie mniej niż 10 m kwadratowych powierzchni danego sklepu.

We wprowadzanych regulacjach prawnych znalazły się również inne bardzo szczegółowe zapisy dotyczące sprzedaży produktów spożywczych. Warto wspomnieć choćby o takich jak nakaz noszenia odzieży ochronnej przez pracowników, którzy będą zajmować się ważeniem oraz porcjowaniem produktów spożywczych. Konsumenci oczekujący w kolejkach ustawiających się do poszczególnych działów zobowiązani są do utrzymywania odległości wynoszącej minimum 2 metry. W miarę możliwości zachowanie bezpiecznej odległości powinno zostać także utrzymane pomiędzy pracownikiem sklepu a klientem. Zalecane jest również zrezygnowanie w najbliższym czasie z płatności gotówkowych na rzecz jak najczęstszego korzystania z kart bankowych. Greckie władze zapowiedziały, że od jutrzejszego dnia będą prowadzone szczegółowe kontrole sprawdzające te przepisy.

Opustoszałe ulice

Jak donoszą lokalne media, po zaostrzeniu przepisów dotyczących ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, większość miast na Krecie zupełnie opustoszała. Tylko pojedyncze samochody oraz osoby przemieszczają się nawet po głównych ulicach. Część mieszkańców korzystając jednak z dobrej pogody wybrało się na spacery między innymi na plaże. Grecki premier na swoim Twitterze przypomniał jednak, że zachowanie to nie jest w pełni zgodne z przepisami. Od niedzieli zorganizowane plaże, podobnie jak stoki i ośrodki narciarskie, powinny być zamknięte.

Na koniec jeszcze krótka informacja dotycząca statystyki zachorowań. Na terenie całej Grecji odnotowano dziś do tej pory 103 nowe zachorowania, co łącznie daje liczbę 331 osób chorych na COVID-19.

Piotrek,  data_2020-03-15 18:46:35 2020-03-15 18:46:35
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Małgorzata Baranowska-Mika
Małgorzata Baranowska-Mika
2020-03-15 18:00:26

A jak to minie,.to pojadę do Fodele ❤

1
 Ania Łuczyńska
Ania Łuczyńska
2020-03-15 19:05:11

My właśnie zrezygnowaliśmy z majówki...

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-03-15 19:54:34

Ania Łuczyńska Dobrze rozumiemy.

 Beata Waszkowska
Beata Waszkowska
2020-03-15 20:52:45

Może warto by było niektóre rozwiązania przenieś do Polski , w szczególności te dotyczace bezpiecznstw osob pracujacych w sklepach I kar dla tych co sie nie dostowali do przepisow o zamknieciu lokali.

2
 gość}
gość PiotrWie
2020-03-15 22:32:25

Niestety obawiam się że jak to minie nic nie będzie tak jak dotychczas. Jeśli Grecy zaczną postępować jak Włosi to po epidemii pozostanie miliony zużytych jednorazowych maseczek - już pokazują plaże, parki i inne miejsca zasłane maseczkami w Chinach, hektolitry środków dezynfekujących wylane na chodnikach - nie znikną, spłyną do morza i je zatrują - nie wiadomo tylko na ile lat. Obym się mylił ale nie jest wykluczone że broniąc się przed epidemią która w końcu nie zabije całej ludzkości zniszczymy tak środowisko że ci co przeżyją nie będą mieli jak żyć - pozostanie post apokaliptyczny świat jak z filmów katastroficznych. I żeby uprzedzić różne komentarze - piszę to jako osoba jak najbardziej z grupy ryzyka, nie jestem pewien czy chciałbym żyć w zniszczonym świecie.

 gość}
gość Piotr
2020-04-11 15:44:37

Kocham Kretę

Bardzo mi przykro było jak dowiedziałem się ze wakacje które zaplanowaliśmy na Krecie z rodziną na przełomie kwietnia i maja nie dojdą do skutku. Ale wydarzyło się coś wspaniałego.  Potwierdziły się opinie i moja wiedza na temat Kreteńczyków, że to wspaniali ludzie. Właściciele trzech hoteli w których mieliśmy rezerwacje zaproponowali nam bez prowizji zwrot zapłaconych pieniążków za rezerwacje . Tak nie musieli tego robić, a jednak oddali.  Ten kryzys ugruntował mnie w przekonaniu ze wyprowadzamy się z rodziną na Kretę.  Mam nadzieję, ze jeszcze w tym roku odwiedzę Kretę (oczywiście  te same hotele) i będę mógł pokazać młodszej córce tę cudowną wyspę na której jeśli zechce z nami zamieszka, Pozdrawiam Piotr

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156923157452551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera