Bazylika św. Marka w Heraklionie

Bazylika Św. Marka (Βασιλική Αγίου Μάρκου) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Heraklionu i jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków miasta. Ta charakterystyczna budowla znajduje się naprzeciwko słynnej Fontanny z Lwami Morosiniego na placu Eleftheriou Venizelou w samym centrum Heraklionu. Jeśli ją oglądaliście z pewnością pamiętacie charakterystyczny drewniany sufit w przedniej, wejściowej części oraz sześć kolumn połączonych pięcioma łukami.

Bazylika św. Marka

Bazylika została zbudowana w trakcie panowania weneckiego na Krecie. Aby umocnić swoją władzę nad nową kolonią w Candia (czyli ówczesnym Heraklionie) w 1239 roku Wenecjanie wznieśli bazylikę poświęconą swojemu patronowi czyli św. Markowi. W tym miejscu odbywały się nie tylko oficjalne uroczystości administracji weneckiej. Było to także miejsce pochówku  weneckich wysoko postawionych arystokratów, których umieszczano tu w specjalnych sarkofagach. To tutaj także były ogłaszane ludowi obwieszczenia książąt.

W 1303 roku bazylika została zniszczona podczas trzęsienia ziemi, ale została odrestaurowana. Nie było to oczywiście jedyne trzęsienie ziemi, jakie dotknęło to miejsce. Bazylika jednak przetrwała je wszystkie.

Charakterystyczny sufit w przedniej części

Charakterystyczny sufit w przedniej części

W latach 1645-1648 panowanie nad Kretą przechodziło stopniowo w tureckie ręce. Candia broniła się jednak przed nowym okupantem aż przez 22 lata. W trakcie walk zginęło tu około 30 tys. Kreteńczyków, a po stronie tureckiej straty sięgnęły aż 120 tys.  W trakcie tych walk bazylika odegrała także swoją rolę. W południowo-zachodnim rogu kościoła znajdowała się wysoka dzwonnica z zegarem. Podczas wieloletniego tureckiego oblężenia miasta dźwięk dzwonu rozbrzmiewał często ostrzegając mieszkańców przed tureckimi bombami. Wiedząc to Turcy starali się zniszczyć dzwonnicę, która wielokrotnie stawała się celem tureckich armat.

Miasto zostało poddane 27 września 1669 roku. Jako ostatni opuścili go obrońcy, w tym Francesco Morosini, dowódca sił weneckich. Poddanie Candii przypieczętowało ostateczną zmianę władzy nad Kretą. Weneckie rządy zostały zastąpione rządami imperium osmańskiego, które przejęło panowanie nad wyspą aż na 200 lat. Nowy okupant zmienił także nazwę miasta na Megalo Kastro, czyli Wielki Zamek.

Bazylika św. MarkaBazylika znajduje się tuż obok fontanny Morosiniego na placu Eleftheriou Venizelou 

Bazylika św. Marka została przekształcona na meczet Defterdarai Ahmeta Paszy. Dzwonnica została rozebrana, a na jej miejscu zbudowano minaret. Nowi zdobywcy, nie szanując miejsca kultu religijnego, zniszczyli freski i chrześcijańskie groby.

Gdy imperium osmańskie wycofało się z Krety, miejscowa ludność zburzyła minaret, próbując w ten sposób wymazać nieprzyjemne symbole przypominające okupację turecką.

Dawna bazylika przeszła pod jurysdykcję Narodowego Banku, a później gminy. W 1956 r. została podpisana umowa między gminą a Society of Cretan Historical Studies w celu rozpoczęcia renowacji budynku, co pozwoliło przywrócić budynek do pierwotnej formy. Dzięki temu dziś jest on ozdobą miasta, która aktualnie służy jako Miejska Galeria Sztuki. Są tu wystawiane prace różnych artystów z Krety i Grecji. Galerię jest dostępna do zwiedzania każdego dnia.

Wnętrze bazyliki św. MarkaWspółczesne wnętrze bazyliki

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2020-03-20 13:55:39

Był.am

2020-03-21 17:19:54

Niesamowite miejsce -zwiedziłam :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156935428417551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Dom Napoleona w Ierapetra

Dom Napoleona w Ierapetra

Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. Ukryty w gąszczu bocznych uliczek budynek ten nie oferuje nic więcej ponad widok swojej skromnej zresztą i dosyć zaniedbanej fasady.

Fontanna Rimondi w Rethymno

Fontanna Rimondi w Rethymno

Przed kilkoma wiekami miejskie fontanny powstawały w odpowiedzi na problem zaopatrzenia miast w wodę pitną. Nie inaczej było w Rethymno, gdzie do dzisiejszych czasów zachowało się kilka fontann osmańskich oraz jedna zbudowana za czasów panowania Wenecjan na Krecie. Fontanna Rimondi jest znana wszystkim, którzy zwiedzali to miasto. Jest to zresztą jedyna fontanna z tego okresu, która przetrwała w mieście do naszych czasów. Wówczas była ważną częścią systemu zaopatrującego mieszkańców miasta w świeżą wodę.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Gosia | crete.pl : Myślimy o takiej objazdówce, raczej nie będzie to ten rok, ale plany mamy. Szlak z filmu robiliśmy na przełomie sierpnia i września. Nie pamiętam aby było takie oznakowania, ludzie idą skrajem klifu, straszne miejsce dla mnie z moim lękiem wysokości.
gość PiotrWie : I mam jeszcze dwa pytania - po pierwsze w jakim miesiącu tak było i po drugie - czy oznakowali z powrotem wersję " easy to Loutro " czy dalej pomiędzy Marmarą a Finikas jest ta ścieżka samym skrajem klifu?
gość PiotrWie : Przemyślcie wyjazd na mniej oblężone wyspy - nie jest to logistycznie skomplikowane. (...)
Gosia | crete.pl : Można się zdziwić prawda? Biznes kwitnie, taxi boaty kursują jak oszalałe przywożąc do Marmary turystów z Chora Sfakion i okolic. A w tawernie przy Marmarze wszystkie stoliki są pozajmowane albo już zarezerwowane. My dostaliśmy stolik chyba tylko dlatego, że kelner zlitował się jak zobaczył nasz zmęczone facjaty po zejściu ze szlaku.
gość PiotrWie: Od kiedy plaża Marmara jest tak tragicznie zastawiona łóżkami i parasolami? Przy okazji polecam inny szlak w pobliżu - Agios Ioanis - Agios Pavlos Beach
gość PiotrWie : Tylko że wtedy trzeba będzie przełożyć pierwszy wyjazd w roku z połowy marca na połowę lutego - niestety wtedy dzień jest dość krótki.
Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Upały to też ale ogromna ilość turystów sprawiają, że w sezonie to nie jest wypoczynek tylko walka: o miejsce na plaży, o dobre miejsce podczas zwiedzania aby zrobić zdjęcie. To podwójnie męczące.
Też byliśmy, mega miejsce!
gość Marcin: Od mojego pierwszego pobytu w Grecji w 2010r robię musake z tego przepisu, parokrotnie na Rodos i Korfu , dopiero dzisiaj na Krecie i właśnie zjadłem musake z lokalu w chani i jestem zawiedziony smakiem , robię lepszą ;) 
Patryk Czerniak
Byliśmy, super
5,06 kierunek kreta.
O mój ulubiony hotel na zdjęciu
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera