Kreta - aktualności z maja 2023 r.

Balos - propozycja maksymalnej liczby odwiedzających

W ubiegłym tygodniu w ramach prac nad projektem „Promocji zrównoważonej turystyki przybrzeżnej” zaprezentowano interesujące wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Kreteńskiej. Badania te dotyczyły możliwości „obciążenia” laguny Balos turystyką, a naukowcy rozpatrujący ten temat przeanalizowali go pod wieloma aspektami. Najważniejszym wnioskiem jest sugestia naukowców, aby wprowadzić maksymalny dzienny limit liczby osób odwiedzających słynną lagunę. Na podstawie przeprowadzonych badań wyliczono tzw. efektywną nośność terenu na poziomie 2230 turystów dziennie. Liczba ta jest o ponad 50% mniejsza niż rzeczywiste dzienne obłożenie, z jakim boryka się Balos w szczycie wakacyjnych miesięcy.

Plaża na lagunie Balos

Bitwa o Kretę - ślady historii na wyspie

Dzisiaj na lotnisku wojskowym w Maleme zakończono tegoroczne oficjalne obchody 82. rocznicy Bitwy o Kretę. Po kilku dniach od rozpoczęciu operacji Merkury i zaciętych walk, kreteńskie miasta po kolei wpadały w ręce Niemców. Najdłużej opór stawiał Heraklion i Rethymno. Jednak brytyjskie oddziały broniące stolicy Krety zostały ewakuowane w nocy z 28 na 29 maja, bez informowania o tym fakcie sił greckich.

Gdy w czwartek 29 maja 1941 roku, Niemcy wkroczyli do Heraklionu, zastali opuszczone miasto, którego nikt już nie bronił. Przejęcie kontroli nad Rethymno, było już kwestią godzin. Greccy żołnierze wraz z częścią aliantów opuścili pozycje wokół miasta i wycofali się w góry. Rethymno o poddało się 30 maja, co wyznaczyło umowny koniec jedenastodniowej batalii o Kretę. W tym samym czasie wojska włoskie wylądowały w Sitii zajmując w ten sposób prefekturę Lassithi. Od tego momentu cała wyspa znalazła się już pod kontrolą państw Osi.

Muzeum Morskie w ChaniiMuzeum Morskie w Chanii - wystawa poświęcona Bitwie o Kretę

Gosia,  data_2023-05-28 20:31:39 2023-05-28 20:31:39 Liczba komentarzy: brak

Ograniczenia w dostawach wody do Heraklionu

O konsekwencjach mało śnieżnej zimy i możliwych problemach z niedoborami wody na Krecie pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Niestety wygląda na to, że te przewidywania powoli zaczynają się sprawdzać. Dzisiaj Organizacja Rozwoju Krety wprowadziła znaczne ograniczenia w zaopatrzeniu w wodę miasta Heraklion. Jest to spowodowane niskim poziomem wody w tamie Aposelemi, z którego to zbiornika miasto jest zaopatrywane w wodę.

Zapora AposelemiAposelemi - stan na dzisiaj.
Źródło zdjęcia: www.ekriti.gr

Biegi górskie Samaria Run i Omalos Run już w najbliższą sobotę

W najbliższą niedzielę 28 maja 2023 r. Greckie Stowarzyszenie Alpinizmu w Chanii organizuje jedenasty bieg górski Samaria Run 2023 oraz pierwszy bieg górski Omalos Run.

Samaria Run 2023


Dni Otwarte w winiarniach Krety - Wines of Crete

Jeśli jesteście akurat na Krecie to zarezerwujcie sobie najbliższy weekend 27 i 28 maja 2023 r. na wizytę w lokalnych winiarniach. W ramach Dni Otwartych w godzinach 11.00-19.00 aż 28 różnych winiarni zaprasza do siebie miłośników wina. To świetna okazja do poznania kreteńskich win, które wytwarzane są z lokalnych szczepów winogron. Oprócz degustacji będzie też możliwość poznania procesów produkcji wina oraz przyjrzenia się z bliska winnicom.

Organizatorzy dni otwartych zachęcają aby nie poprzestać na odwiedzeniu jednej winiarni, tylko zaplanować sobie własną wycieczkę po winnicach. Podróż po nich to również okazja do odwiedzenia mniej znanych ale bardzo malowniczych zakątków Krety.

Dni Otwarte w winiarniach

Samaria zamknięta w poniedziałek

Najbliższe dni mogą przynieść w rejonie zachodniej Krety pogorszenie pogody. Prognozy meteorologiczne zapowiadają występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych w tym również burz, podczas których można spodziewać się intensywnych opadów deszczu. W związku z tym podjęta została decyzja o zamknięciu szlaku poprowadzonego przez wąwóz Samaria. W dniu jutrzejszym, 22 maja, nieczynne będzie zarówno górne wejście od strony Xyloskalo, jak i dolne od strony Agia Roumeli. Na razie nie ma żadnych dodatkowych informacji na temat tego jak długo wejście do wąwozu Samaria będzie zamknięte. O dalszych decyzjach zarząd parku będzie informować w kolejnych komunikatach prasowych.

Samaria

Piotrek,  data_2023-05-21 19:41:58 2023-05-21 19:41:58 Liczba komentarzy: brak

82. rocznica Bitwy o Kretę

20 maja 1941 roku to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii Krety. Tego dnia, 81 lat temu,  wojska niemieckie rozpoczęły operację Merkury, której celem było opanowanie Krety przez niemieckie wojska powietrznodesantowe. Od pierwszych chwil czynny udział w działaniach obronnych brała również ludność cywilna, która bohatersko wspierała wojska alianckie. Niestety po jedenastu dniach ciężkich walk cała wyspa znalazła się pod kontrolą wojsk niemieckich, a Kreteńczycy zaznali w odwecie potwornych represji. Jak powiedział jeden z historyków: "Bitwa o Kretę odegrała i nadal odgrywa szczególną rolę w historii, głównie ze względu na opór mieszkańców wyspy".

Zszokowała też, poruszyła i zainspirowała świat walczący z państwami Osi i sprawiła, że ​​największe osobistości tamtych czasów chwaliły opór Kreteńczyków i wagę tej gigantycznej bitwy.

Niemieccy skoczkowie nad Kretą 20 maja 1941 roku (źródło zdjęcia wikipedia.org)Niemieccy skoczkowie nad Kretą 20 maja 1941 roku (źródło zdjęcia wikipedia.org)

Gosia i Piotrek,  data_2023-05-20 21:05:45 2023-05-20 21:05:45 Liczba komentarzy: brak

Dni otwarte w obserwatorium astronomicznym w Skinakas w 2023

Obserwatorium Skinakas leży w sercu centralnej części Krety w masywie Idi. W linii prostej odległość dzieląca to miejsce od Heraklionu wynosi zaledwie 25 km, jednakże faktyczna odległość, jaką trzeba pokonać samochodem ze stolicy Krety wynosi nieco ponad 50 km. Część tej trasy wiedzie przez odludne górzyste rejony. Jazda wąską górską drogą, która tu prowadzi oraz widoki roztaczające się z góry, są wystarczającymi powodami przemawiającym za tym aby tu dotrzeć. Dodatkowym atutem tego miejsca może być też fakt, że w górach jest znacznie chłodniej, co w przypadku letnich upałów ma niebagatelne znaczenie :)

Obserwatorium leży w pobliżu mitycznej jaskini Ida (6 km) oraz przy pięknym i malowniczym płaskowyżu Nida. Zatem jeśli planujecie przyjechać w ten rejon w celu zobaczenia jednego z tych miejsc to do listy warto dopisać także to obserwatorium.

Jak co roku Obserwatorium zaplanowało kilka dni otwartych, w trakcie których można zwiedzić to miejsce i poobserwować niebo. W 2023 roku będą to 4 dni, które dodatkowo zbiegają się z pełniami księżyca.

Skinakas

Gosia,  data_2023-05-18 19:44:41 2023-05-18 19:44:41 Liczba komentarzy: brak

Jutro Międzynarodowy Dzień Muzeów

Jeśli zwiedzacie aktualnie Kretę i macie w planach odwiedzenie muzeów to warto wykorzystać jutrzejszą okazję do darmowego wejścia. 18 maja wypada bowiem Międzynarodowy Dzień Muzeów, a to oznacza, że w Grecji będzie można wejść do nich bezpłatnie. W przypadku Krety wstęp wolny będzie także obowiązywał w przypadku kreteńskich stanowisk archeologicznych, takich jak między innymi: Fajstos, Knossos, Gournia, Aptera, Malia, Zakros, Gortyna, Lato. Oprócz darmowego wejścia liczne muzea przygotowują liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. Zachęcamy do wykorzystania tej okazji!

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Gosia,  data_2023-05-17 18:37:15 2023-05-17 18:37:15 Liczba komentarzy: brak

Szlak astronomiczny na Krecie

W ostatnich dniach Kreta zyskała nową atrakcję turystyczną, którą jest Astronomiczny Szlak Pieszy. Został wytyczony w rejonie Gór Białych niedaleko miejscowości Keramia. Być może nie jest to coś co przyciągnie szerokie grono odbiorców, jednak naszym zdaniem warto o tym napisać. Tym bardziej, że jest to pierwszy tego typu szlak wytyczony w Grecji.

Szlak astronomiczny

Piotrek,  data_2023-05-16 19:16:50 2023-05-16 19:16:50 Liczba komentarzy: brak

Błękitne Flagi - rekordowy rok Grecji

Aż 617 greckich plaż, 18 marin i 6 turystycznych statków uzyskało w tym roku międzynarodowe wyróżnienie Błękitną Flagą. Kolejny rok z rzędu Grecja zajęła w tym rankingu drugie miejsce pośród 52 krajów i to do niej należy 15% nagrodzonej linii brzegowej. Więcej wyróżnionych plaż ma jedynie Hiszpania, która od wielu lat zdobywa pierwsze miejsca. W przypadku Grecji warto zauważyć, że w tym roku po raz pierwszy liczba przyznanych wyróżnień przekroczyła 600. Jeśli chodzi o Kretę to na wyspie w tym roku charakterystyczna niebieska flaga pojawi się w 139 miejscach co oznacza że ubiegłoroczny wynik (128) został znacznie poprawiony.

Błękitne Flagi 2023

Gosia,  data_2023-05-13 20:45:52 2023-05-13 20:45:52 Liczba komentarzy: brak

Raport klimatyczny i ciekawe wnioski o zmianach klimatu w rejonie Morza Śródziemnego

W pierwszych dniach maja w Zagrzebiu odbyła się Trzecia Konferencja Ministerialna Unii dla Śródziemnomorza. Mimo że temat ten tylko częściowo dotyczy Krety to warto go poruszyć.

Większość z nas na pewno wie, że ostatnie lata Grecja oraz inne kraje basenu Morza Śródziemnego w miesiącach letnich doświadczają coraz wyższych temperatur. W przypadku greckich wysp połączenie upału oraz silnego wiatru to niestety również przepis na katastrofalne pożary. Z tym żywiołem każdego roku walczy nie tylko Kreta czy inne wyspy greckie, ale również i inne kraje z tego regionu. Nie lepiej bywa zimą, gdy w południe Europy uderzają fale mrozu i dużych opadów śniegu, oraz jesienią, gdy gwałtowne burze powodują szybkie powodzie. W okresie gdy pojawiają się takie sytuacje wszyscy zadają sobie pytanie: co się dzieje?

Raport klimatyczny Grecji

Gosia,  data_2023-05-10 20:04:50 2023-05-10 20:04:50 Liczba komentarzy: brak

Muzeum Archeologiczne w Agios Nikolaos

Pod koniec kwietnia miasteczko Agios Nikolaos odzyskało niemałą atrakcję turystyczną. Muzeum Archeologiczne, które od wielu lat pozostawało zamknięte, ponownie jest udostępnione do zwiedzania, choć na razie w ograniczonym zakresie. Ze względu na trwające nadal prace do października Muzeum to można odwiedzać tylko w soboty i niedziele w godzinach między 9.00 a 15.00.

Agios Nikolaos - Muzeum Archeologiczne

Źródło zdjęć: anatolh.com

Gosia,  data_2023-05-09 19:54:57 2023-05-09 19:54:57 Liczba komentarzy: brak

Początek sezonu z rekordami w Knossos i na lotnisku w Heraklionie

Coraz więcej wskazuje na to, że tegoroczny sezon turystyczny na Krecie będzie pod wieloma względami rekordowy. Już w tej chwili ilość osób przybywających na wyspę jest zdecydowania większa niż w latach ubiegłych. W samym tylko kwietniu liczba turystów przewijających się przez lotnisko w Heraklionie była większa o 50 tys. osób w stosunku do ubiegłego roku. Wiele wskazuje na to, że trend ten zostanie utrzymany w kolejnych miesiącach.

Lotnisko w Heraklionie

Piotrek,  data_2023-05-07 19:59:11 2023-05-07 19:59:11 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera