Booking.com

Raport klimatyczny i ciekawe wnioski o zmianach klimatu w rejonie Morza Śródziemnego

data_2023-05-10 20:04:50 2023-05-10 20:04:50

W pierwszych dniach maja w Zagrzebiu odbyła się Trzecia Konferencja Ministerialna Unii dla Śródziemnomorza. Mimo że temat ten tylko częściowo dotyczy Krety to warto go poruszyć.

Większość z nas na pewno wie, że ostatnie lata Grecja oraz inne kraje basenu Morza Śródziemnego w miesiącach letnich doświadczają coraz wyższych temperatur. W przypadku greckich wysp połączenie upału oraz silnego wiatru to niestety również przepis na katastrofalne pożary. Z tym żywiołem każdego roku walczy nie tylko Kreta czy inne wyspy greckie, ale również i inne kraje z tego regionu. Nie lepiej bywa zimą, gdy w południe Europy uderzają fale mrozu i dużych opadów śniegu, oraz jesienią, gdy gwałtowne burze powodują szybkie powodzie. W okresie gdy pojawiają się takie sytuacje wszyscy zadają sobie pytanie: co się dzieje?

Raport klimatyczny Grecji

Na wspomnianej konferencji udostępniono wnioski z obserwacji klimatycznych, które wyjaśniają te nasilające się z biegiem czasu zjawiska pogodowe. Okazuje się, że region Morza Śródziemnego ociepla się o 20% szybciej w porównaniu do średniej światowej. Między innymi dlatego obszar ten jest szczególnie narażony na zmiany klimatyczne i co za tym idzie coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Przyczyna szybszego ocieplania się klimatu w tej części Europy leży w miastach, a basen Morza Śródziemnego ma jeden z najszybszych wskaźników urbanizacji na świecie.

Raport klimatyczny Grecji

Jakby na potwierdzenie wniosków z tej konferencji opublikowano w Grecji raport, który jest pierwszą próbą oceny sytuacji klimatycznej kraju. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych wniosków z tego raportu.

Rok 2022 był ósmym najcieplejszym rokiem w ciągu ostatnich 30 lat. Rekordowy pod tym względem okazał się rok 2020. Największe odchylenia odnotowano na zachodnich obszarach Grecji kontynentalnej oraz na obszarach północnej Krety.

Jeśli chodzi o ilość opadów to rok 2022 był jednym z bardziej suchych lat na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Rekord pod tym względem ponownie należy do roku 2020, a z kolei najbardziej mokrym rokiem był 2009.

Pod względem temperatury wód morskich rok 2022 był dziesiątym najcieplejszym rokiem od 1991 r. Temperatura mórz była w prawie wszystkich oceanach wyższa niż wartości w okresie od 1991 do 2020. Zjawisko to było szczególnie intensywne w Morzu Jońskim, gdzie dodatnie odchylenie osiągnęło +1 stopień. W sierpniu 2022 r. na obszarze morskim między Rodos a wyspą Kastelorizo temperatura wody przekroczyła 28 stopni.

Jeśli chodzi o liczbę dni pokrywy śnieżnej to ubiegły rok okazał się imponujący w przypadku Krety. W Górach Białych śnieg leżał przez 160 dni. To jednak zasługa zimy z przełomu 2021/2022 gdy obszar Grecji dotknął front Elpida. Dla odmiany tegoroczna zima była sucha i skąpa w opady śniegu, co niestety owocuje rosnącymi problemami z rezerwą wody pitnej.

W 2022 roku pożary pochłonęły 224 000 hektarów lasów, co jest wynikiem nieco niższym niż średnia roczna liczona dla przedziału 2006-2022. Niższy wynik jest jednak zasługa nieco łagodniejszych warunków pogodowych, dzięki czemu pożary nie rozprzestrzeniały się na większe obszary.

Raport klimatyczny Grecji

Powróćmy jeszcze do wspomnianej konferencji….

Miasta z jednej strony są główną przyczyną szybszych zmian klimatu, ale przy odpowiednim podejściu mogą być również kluczem do rozwiązania problemów. Politycy w Zagrzebiu nie poprzestali tylko na prezentacji wniosków, ale również zadecydowali o wprowadzeniu w życie Strategicznego Planu Działania na rzecz rozwoju miast do 2040 roku. Politycy unijni liczą, że jego wprowadzenie w życie pozwoli na zmniejszenie tempa zmian klimatycznych. Plan ten jest to oparty jest na siedmiu fundamentach:

- promowanie lepszego planowania, zapewnianie przestrzeni społecznych i usług dla lokalnej społeczności przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości zasobów naturalnych i rozwiązań zaczerpniętych z przyrody

- zrównoważona transformacja miast portowych

- promocja polityki i programów publicznych na rzecz przystępnych cenowo mieszkań

- promocja i rozpowszechnianie tradycyjnej architektury i tradycyjnych technik budowlanych jako rozwiązań adaptacyjnych do zmieniającego się klimatu

- zwiększanie bezpieczeństwa mieszkańców i odporności miast na klęski żywiołowe oraz katastrofy spowodowane przez człowieka

- inicjacja procesu, który zaowocuje analizą i kompilacją modeli zarządzania planowaniem przestrzennym wybrzeża a w konsekwencji opracowaniem zestawu zaleceń.

- promowanie projektów które wykorzystają najlepsze rozwiązania i praktyki

Pierwszego podsumowania wdrożonego planu można spodziewać się w 2030 roku.

Gosia,  data_2023-05-10 20:04:50 2023-05-10 20:04:50
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2023-05-11 07:36:53

Tyle że w tym roku jak na razie maj jest zimny - my jesteśmy na Cykladach i nie dość ze jest kilkanaście stopni to wieje zimny wiatr z północy, wczoraj musieliśmy iść wieczorem do tawerny w kurtkach. Morze jest też zimne - 15 stopni a portal z temperaturą mórz podaje że jest to 3 stopnie poniżej normy wieloletniej. Od 2012 jeździmy regularnie w maju do Grecji i zawsze było 20 - 25 stopni, słońce cały dzień) teraz są chmury ) a wiatr nawet jak wiał ( w zeszłym roku na Milos były nawet dwa dni powyżej 50 km/h ) to ciepły znad Afryki. Patrząc na mapę pogody w Europie to to zimno napływa skądś nad wschodnią Ukrainię i dalej nad Morzem Czarnym i Turcją rozlewa się nad Morzem Śródziemnym aż do Sycylii i Sardynii. Czy ktoś kto jest na Krecie mógłby napisać jaka jest tam pogoda? Byliśmy już ttym roku na Cykladach na przełomie marca i kwietnia i było cieplej.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/617346077106327

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera