Szlak astronomiczny na Krecie

data_2023-05-16 19:16:50 2023-05-16 19:16:50

W ostatnich dniach Kreta zyskała nową atrakcję turystyczną, którą jest Astronomiczny Szlak Pieszy. Został wytyczony w rejonie Gór Białych niedaleko miejscowości Keramia. Być może nie jest to coś co przyciągnie szerokie grono odbiorców, jednak naszym zdaniem warto o tym napisać. Tym bardziej, że jest to pierwszy tego typu szlak wytyczony w Grecji.

Szlak astronomiczny

Całkowita długość szlaku to zaledwie 2,5 kilometra, na przestrzeni których, piesza ścieżka wspina się o 400 m w stosunku do punktu startowego. Na trasie wyznaczone zostały cztery stacje, w których można zatrzymać się, aby obserwować gwiazdy. Punkt końcowy szlaku wytyczony został na szczycie wzniesienia położonego na wysokości ponad 1000 m n. p. m. Dzięki oddaleniu od cywilizacji miejsce to charakteryzuje się relatywnie niskim zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Wedle pomysłodawców tej inicjatywy umiejscowienie takie ma tworzyć doskonałe warunki do obserwacji gwiazd oraz do wykonywania astrofotografii.

Na szlak najlepiej wybrać się w godzinach wieczornych, tak aby po zapadnięciu zmroku móc rozpocząć obserwację nieba. W celu bezpiecznego nocnego powrotu ze szlaku, każda osoba powinna posiadać ze sobą odpowiednie wyposażenie obejmujące choćby tak oczywistą rzecz jak latarka. Jeśli jednak nie macie ochoty na przechodzenie szlaku w ciemnością to warto odwiedzić szlak również w trakcie dnia, gdyż wedle organizatorów z końcowego punktu rozpościera się niesamowity krajobraz.

Musimy przyznać, że szlak ten jest raczej niecodzienną atrakcją turystyczną, którą trudno uznać za szablonową. Jest to też ciekawy sposób na wykorzystanie "dzikiego" potencjału Krety. Nawet obecnie można na wyspie znaleźć wiele miejsc, które wciąż są oddalone cywilizacji. Naszym zdaniem takie dosyć alternatywne podejście jest bardzo ciekawe. Mamy tylko nadzieję, że pomysłodawcy tego szlaku zadbają o to, aby znalazł się on pod odpowiednią opieką i nie popadł w zapomnienie.

Szlak astronomiczny

Piotrek,  data_2023-05-16 19:16:50 2023-05-16 19:16:50
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/620741963433405

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Tak, niestety wiemy o tym. Planujemy artykuł o tej podwyżce.
gość Ceny: Wakacje w Grecji od 2024 roku będą droższe. Winne temu są wyższe podatki za pobyt w hotelu. Opłaty szczególnie mocno zabolą gości, którzy wybiorą nocleg w 5-gwiazdkowym obiekcie. Dlaczego władze podjęły decyzję o zwiększeniu opłat dla turystów? Odpowiedź na to pytanie związana jest z kataklizmami, które nawiedziły Grecję w tym sezonie. (...)
gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera