Szlak astronomiczny na Krecie

data_2023-05-16 19:16:50 2023-05-16 19:16:50

W ostatnich dniach Kreta zyskała nową atrakcję turystyczną, którą jest Astronomiczny Szlak Pieszy. Został wytyczony w rejonie Gór Białych niedaleko miejscowości Keramia. Być może nie jest to coś co przyciągnie szerokie grono odbiorców, jednak naszym zdaniem warto o tym napisać. Tym bardziej, że jest to pierwszy tego typu szlak wytyczony w Grecji.

Szlak astronomiczny

Całkowita długość szlaku to zaledwie 2,5 kilometra, na przestrzeni których, piesza ścieżka wspina się o 400 m w stosunku do punktu startowego. Na trasie wyznaczone zostały cztery stacje, w których można zatrzymać się, aby obserwować gwiazdy. Punkt końcowy szlaku wytyczony został na szczycie wzniesienia położonego na wysokości ponad 1000 m n. p. m. Dzięki oddaleniu od cywilizacji miejsce to charakteryzuje się relatywnie niskim zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Wedle pomysłodawców tej inicjatywy umiejscowienie takie ma tworzyć doskonałe warunki do obserwacji gwiazd oraz do wykonywania astrofotografii.

Na szlak najlepiej wybrać się w godzinach wieczornych, tak aby po zapadnięciu zmroku móc rozpocząć obserwację nieba. W celu bezpiecznego nocnego powrotu ze szlaku, każda osoba powinna posiadać ze sobą odpowiednie wyposażenie obejmujące choćby tak oczywistą rzecz jak latarka. Jeśli jednak nie macie ochoty na przechodzenie szlaku w ciemnością to warto odwiedzić szlak również w trakcie dnia, gdyż wedle organizatorów z końcowego punktu rozpościera się niesamowity krajobraz.

Musimy przyznać, że szlak ten jest raczej niecodzienną atrakcją turystyczną, którą trudno uznać za szablonową. Jest to też ciekawy sposób na wykorzystanie "dzikiego" potencjału Krety. Nawet obecnie można na wyspie znaleźć wiele miejsc, które wciąż są oddalone cywilizacji. Naszym zdaniem takie dosyć alternatywne podejście jest bardzo ciekawe. Mamy tylko nadzieję, że pomysłodawcy tego szlaku zadbają o to, aby znalazł się on pod odpowiednią opieką i nie popadł w zapomnienie.

Szlak astronomiczny

Piotrek,  data_2023-05-16 19:16:50 2023-05-16 19:16:50
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/620741963433405

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera