Muzeum Archeologiczne w Agios Nikolaos

data_2023-05-09 19:54:57 2023-05-09 19:54:57

Pod koniec kwietnia miasteczko Agios Nikolaos odzyskało niemałą atrakcję turystyczną. Muzeum Archeologiczne, które od wielu lat pozostawało zamknięte, ponownie jest udostępnione do zwiedzania, choć na razie w ograniczonym zakresie. Ze względu na trwające nadal prace do października Muzeum to można odwiedzać tylko w soboty i niedziele w godzinach między 9.00 a 15.00.

Agios Nikolaos - Muzeum Archeologiczne

Źródło zdjęć: anatolh.com

Muzeum jest całkowicie odnowione i zorganizowane zgodnie z najnowszymi koncepcjami muzeologicznymi i muzeograficznymi. Już zostało uznane za jedno z najnowocześniejszych muzeów jakie powstały w ostatnich latach w Grecji. Prezentuje ono elementy historii i kultury regionu Lassithi począwszy od epoki neolitu (około 5000 p.n.e.) aż do końca ery rzymskiej (około 400 n.e.).

Po raz pierwszy w tym muzeum wyeksponowano artefakty pochodzące z okresu późnorzymskiego-wczesnobizantyjskiego, które odnaleziono we wczesnochrześcijańskich bazylikach.

Jedną salę muzeum poświęcono starożytnym osadom przybrzeżnym, które pełniły ważną rolę w handlu morskim. Bardzo ciekawa i innowacyjna jest podłoga, ponieważ przypomina morskie dno. Stworzono ją z morskiego piasku przywiezionego z wykopalisk prowadzonych na wyspie Chrissi, a na piasku rozrzucono między innymi muszle jeżowców. To oryginalne morskie dno przykryto grubą szybą o dużej wytrzymałości, po której chodzą odwiedzający. Oczywiście, jak podkreśla szefowa Eforatu Starożytności Lassithi, pani Chryssa Sofianou, pozyskanie oraz transport piasku były pod każdym względem legalne i uzyskano wszelkie zezwolenia Straży Przybrzeżnej, Ministerstwa Kultury i innych służb.

Agios Nikolaos - Muzeum Archeologiczne

W licznych gablotach znajdziecie eksponaty pochodzące z różnych stanowisk archeologicznych z tego regionu Krety: Makry Gialos, Mochlos czy wyspy Chrissi. Odtworzono tu też podziemny grobowiec minojski z glinianymi urnami, naczyniami i innym wyposażeniem. Ważną częścią ekspozycji są znaleziska z zatopionego obecnie miasta Olous, kóre w starożytności pełniło dość kontrowersyjną rolę.

Już teraz krótko po otwarciu nowe muzeum budzi duże zainteresowanie. Zapewne w pełnym sezonie turystycznym przeżyje ono niemałe oblężenie, bowiem Agios jest jednym z najbardziej turystycznych miejsc tego regionu. Wybierając się tu trzeba jednak pamiętać o tym, że przez najbliższe miesiące muzeum będzie dostępne do zwiedzania tylko w weekendy. To ograniczenie dostępności zapewne osłodzi nieco bezpłatny wstęp.

Gosia,  data_2023-05-09 19:54:57 2023-05-09 19:54:57
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/616797317161203

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera