Balos - propozycja maksymalnej liczby odwiedzających

data_2023-05-29 20:30:58 2023-05-29 20:30:58

W ubiegłym tygodniu w ramach prac nad projektem „Promocji zrównoważonej turystyki przybrzeżnej” zaprezentowano interesujące wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Kreteńskiej. Badania te dotyczyły możliwości „obciążenia” laguny Balos turystyką, a naukowcy rozpatrujący ten temat przeanalizowali go pod wieloma aspektami. Najważniejszym wnioskiem jest sugestia naukowców, aby wprowadzić maksymalny dzienny limit liczby osób odwiedzających słynną lagunę. Na podstawie przeprowadzonych badań wyliczono tzw. efektywną nośność terenu na poziomie 2230 turystów dziennie. Liczba ta jest o ponad 50% mniejsza niż rzeczywiste dzienne obłożenie, z jakim boryka się Balos w szczycie wakacyjnych miesięcy.

Plaża na lagunie Balos

Naukowcy twierdzą, że na taką liczbę pozwalają istniejące warunki środowiskowe tego terenu bez wywoływania trwałej degradacji środowiska. Wielkość tę determinują również fizyczne możliwości zagospodarowania obszaru bez wpływania na turystyczny popyt.

Profesor Theoharis Tsoustsos oprócz przedstawienia metodologii przeprowadzonych badań zaprezentował również wyniki badań terenowych, jakie przeprowadził we wrześniu ubiegłego roku. 401 losowo wybranych osób wypełniło specjalnie opracowane kwestionariusze. Odpowiedzi osób ankietowanych pozwoliły na określenie najważniejszych problemów laguny Balos widzianych oczami odwiedzających.

Plaża na lagunie Balos

Wskazane problemy nie są zbyt wielkim zaskoczeniem dla nikogo, kto miał okazję odwiedzić to miejsce w ostatnich latach. Najważniejszą kwestią okazały się dwa tematy: częstsze sprzątanie plaży oraz ustalenie maksymalnego dziennego limitu liczby osób odwiedzających. Zmniejszenie tej liczby oznaczałoby również ustalenie dziennego limitu rejsów, które są realizowanie w wysokim sezonie. Inne problemy, jakie często pojawiały się w odpowiedziach respondentów, to rozwiązanie problemu parkowania i lepszej organizacji terenu, a także poprawa stanu drogi prowadzącej na Balos. To ważne spostrzeżenie ponieważ aż 49% osób odpowiadających na pytania zawarte w kwestionariuszu dotarło na Balos słynną szutrową drogą. Pojawiały się również propozycje wprowadzenia monitoringu środowiska, aby możliwa była ciągła kontrola laguny. Pojawiały się również propozycje montażu specjalnych zabezpieczeń, które chroniłyby lagunę przed chemicznymi zanieczyszczeniami powstałymi w razie awarii statków.

Interesujące jest również to, że 62% ankietowanych stwierdziło, że jest gotowych płacić za wejście na lagunę nawet więcej niż 4 €. Cześć osób proponowała także wprowadzenie biletów wstępu z możliwością wcześniejszej rezerwacji za pomocą serwisu online. Ankietowani dostrzegli również konieczność zainstalowania tablic edukacyjnych i specjalnego oznakowania podnoszącego świadomość osób odwiedzających to piękne jeszcze miejsce.

Gosia,  data_2023-05-29 20:30:58 2023-05-29 20:30:58
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/628564325984502

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Witam Państwa, w nowym roku pragnę poinformować, że skorzystałem z pomocy finansowej banku BNP Paribas, francuskiego banku, który we współpracy z Banco Pichincha z Ekwadoru jest bardzo poważnym, uczciwym i bardzo rzetelnym bankiem Bank. . . Sugeruję abyś i Ty przyszedł i skorzystał z tej oferty finansowej. (...)
Ten miód jest najlepszy
Byłam i potwierdzam . Jest cudowna.
dla mnie Falasarna też jest najlepsza i najładniejsza i chętnie tam pojadę może kiedyś:)
Piękna jest, dla mnie również nr.1
Dla mnie numer 1
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera