Balos - propozycja maksymalnej liczby odwiedzających

data_2023-05-29 20:30:58 2023-05-29 20:30:58

W ubiegłym tygodniu w ramach prac nad projektem „Promocji zrównoważonej turystyki przybrzeżnej” zaprezentowano interesujące wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Kreteńskiej. Badania te dotyczyły możliwości „obciążenia” laguny Balos turystyką, a naukowcy rozpatrujący ten temat przeanalizowali go pod wieloma aspektami. Najważniejszym wnioskiem jest sugestia naukowców, aby wprowadzić maksymalny dzienny limit liczby osób odwiedzających słynną lagunę. Na podstawie przeprowadzonych badań wyliczono tzw. efektywną nośność terenu na poziomie 2230 turystów dziennie. Liczba ta jest o ponad 50% mniejsza niż rzeczywiste dzienne obłożenie, z jakim boryka się Balos w szczycie wakacyjnych miesięcy.

Plaża na lagunie Balos

Naukowcy twierdzą, że na taką liczbę pozwalają istniejące warunki środowiskowe tego terenu bez wywoływania trwałej degradacji środowiska. Wielkość tę determinują również fizyczne możliwości zagospodarowania obszaru bez wpływania na turystyczny popyt.

Profesor Theoharis Tsoustsos oprócz przedstawienia metodologii przeprowadzonych badań zaprezentował również wyniki badań terenowych, jakie przeprowadził we wrześniu ubiegłego roku. 401 losowo wybranych osób wypełniło specjalnie opracowane kwestionariusze. Odpowiedzi osób ankietowanych pozwoliły na określenie najważniejszych problemów laguny Balos widzianych oczami odwiedzających.

Plaża na lagunie Balos

Wskazane problemy nie są zbyt wielkim zaskoczeniem dla nikogo, kto miał okazję odwiedzić to miejsce w ostatnich latach. Najważniejszą kwestią okazały się dwa tematy: częstsze sprzątanie plaży oraz ustalenie maksymalnego dziennego limitu liczby osób odwiedzających. Zmniejszenie tej liczby oznaczałoby również ustalenie dziennego limitu rejsów, które są realizowanie w wysokim sezonie. Inne problemy, jakie często pojawiały się w odpowiedziach respondentów, to rozwiązanie problemu parkowania i lepszej organizacji terenu, a także poprawa stanu drogi prowadzącej na Balos. To ważne spostrzeżenie ponieważ aż 49% osób odpowiadających na pytania zawarte w kwestionariuszu dotarło na Balos słynną szutrową drogą. Pojawiały się również propozycje wprowadzenia monitoringu środowiska, aby możliwa była ciągła kontrola laguny. Pojawiały się również propozycje montażu specjalnych zabezpieczeń, które chroniłyby lagunę przed chemicznymi zanieczyszczeniami powstałymi w razie awarii statków.

Interesujące jest również to, że 62% ankietowanych stwierdziło, że jest gotowych płacić za wejście na lagunę nawet więcej niż 4 €. Cześć osób proponowała także wprowadzenie biletów wstępu z możliwością wcześniejszej rezerwacji za pomocą serwisu online. Ankietowani dostrzegli również konieczność zainstalowania tablic edukacyjnych i specjalnego oznakowania podnoszącego świadomość osób odwiedzających to piękne jeszcze miejsce.

Gosia,  data_2023-05-29 20:30:58 2023-05-29 20:30:58
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/628564325984502

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera