Bitwa o Kretę - ślady historii na wyspie

data_2023-05-28 20:31:39 2023-05-28 20:31:39

Dzisiaj na lotnisku wojskowym w Maleme zakończono tegoroczne oficjalne obchody 82. rocznicy Bitwy o Kretę. Po kilku dniach od rozpoczęciu operacji Merkury i zaciętych walk, kreteńskie miasta po kolei wpadały w ręce Niemców. Najdłużej opór stawiał Heraklion i Rethymno. Jednak brytyjskie oddziały broniące stolicy Krety zostały ewakuowane w nocy z 28 na 29 maja, bez informowania o tym fakcie sił greckich.

Gdy w czwartek 29 maja 1941 roku, Niemcy wkroczyli do Heraklionu, zastali opuszczone miasto, którego nikt już nie bronił. Przejęcie kontroli nad Rethymno, było już kwestią godzin. Greccy żołnierze wraz z częścią aliantów opuścili pozycje wokół miasta i wycofali się w góry. Rethymno o poddało się 30 maja, co wyznaczyło umowny koniec jedenastodniowej batalii o Kretę. W tym samym czasie wojska włoskie wylądowały w Sitii zajmując w ten sposób prefekturę Lassithi. Od tego momentu cała wyspa znalazła się już pod kontrolą państw Osi.

Muzeum Morskie w ChaniiMuzeum Morskie w Chanii - wystawa poświęcona Bitwie o Kretę

Gdzie szukać pamiątek z Bitwy o Kretę?

Dziś ma Krecie każde wydarzenie związane z Bitwą o Kretę oraz późniejszą okupacją niemiecką jest przypominane i obchodzone choćby w symboliczny sposób. Podobnie jak w Polsce mimo wielu lat, które upłynęły od wojennej zawieruchy, pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa. W wielu miejscach Krety można znaleźć mniejsze i większe kolekcje przedmiotów z tamtych czasów. Często są to również prywatne zbiory.

Oficjalną wystawę pamiątek z tego okresu znajdziecie w Muzeum Morskim w Porcie Weneckim w Chanii. Dział poświęcony Bitwie o Kretę, jest tu jednym z najważniejszych. Wystawione są tu mundury wojsk alianckich i niemieckich, różnego rodzaju uzbrojenie, mapy, dokumenty i inne pamiątki związane z tym okresem historii.

Drugim takim ważnym miejscem związanym z tymi wydarzeniami są poniemieckie tunele w Platanias. Tunele te wykopane zostały na polecenie niemieckich wojsk i służyły one okupantom jako podziemny schron oraz magazyn broni i amunicji. Po zakończonej okupacji tunele te służyły mieszkańcom Platanias jako magazyny. Dopiero w 2010 roku  grupa wolontariuszy pod przewodnictwem Kyriakosa Lourandakisa, mieszkańca Platanias, podjęła decyzję o utworzeniu tu Muzeum Wojskowego. Muzeum-schron ma 200 metrów długości i liczy 13 podziemnych komór, które zachowały się w pierwotnej formie. Zwiedzający mogą zobaczyć unikatowe eksponaty z czasów II wojny światowej, historyczne fotografie i inne artefakty z epoki bitwy o Kretę. Większość tych zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnych darczyńców, których jest około 210. 

Platanias - niemieckie tunele

Kolejną ciekawą kolekcję pamiątek z okresu Bitwy o Kretę znajdziecie we wsi Galatas. Jest to całkowicie prywatna kolekcja należąca do Steliosa Tripalitakisa. Właściciel zgromadził tu ponad 40 000 przedmiotów takich jak broń, amunicja, hełmy, mundury, części z pojazdów zarówno brytyjskich jak i niemieckich, samolotów i motocykli. Jedną z najrzadszych pamiątek jest podwozie brytyjskiego myśliwca Brewster Buffalo.

Pokaźną prywatną kolekcję pamiątek z okresu Bitwy o Kretę oraz niemieckiej okupacji wyspy można również znaleźć w muzeum w Askifou w Sfakii. Obecny właściciel kolekcji otrzymał ją od swojego ojca.

Również w Muzeum Wojskowym w Chromonastiri część wystawy została poświęcona okresowi II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji Krety.

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Gosia,  data_2023-05-28 20:31:39 2023-05-28 20:31:39
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/627982249376043

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Gosia | crete.pl : Myślimy o takiej objazdówce, raczej nie będzie to ten rok, ale plany mamy. Szlak z filmu robiliśmy na przełomie sierpnia i września. Nie pamiętam aby było takie oznakowania, ludzie idą skrajem klifu, straszne miejsce dla mnie z moim lękiem wysokości.
gość PiotrWie : I mam jeszcze dwa pytania - po pierwsze w jakim miesiącu tak było i po drugie - czy oznakowali z powrotem wersję " easy to Loutro " czy dalej pomiędzy Marmarą a Finikas jest ta ścieżka samym skrajem klifu?
gość PiotrWie : Przemyślcie wyjazd na mniej oblężone wyspy - nie jest to logistycznie skomplikowane. (...)
Gosia | crete.pl : Można się zdziwić prawda? Biznes kwitnie, taxi boaty kursują jak oszalałe przywożąc do Marmary turystów z Chora Sfakion i okolic. A w tawernie przy Marmarze wszystkie stoliki są pozajmowane albo już zarezerwowane. My dostaliśmy stolik chyba tylko dlatego, że kelner zlitował się jak zobaczył nasz zmęczone facjaty po zejściu ze szlaku.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera