Bitwa o Kretę - ślady historii na wyspie

data_2023-05-28 20:31:39 2023-05-28 20:31:39

Dzisiaj na lotnisku wojskowym w Maleme zakończono tegoroczne oficjalne obchody 82. rocznicy Bitwy o Kretę. Po kilku dniach od rozpoczęciu operacji Merkury i zaciętych walk, kreteńskie miasta po kolei wpadały w ręce Niemców. Najdłużej opór stawiał Heraklion i Rethymno. Jednak brytyjskie oddziały broniące stolicy Krety zostały ewakuowane w nocy z 28 na 29 maja, bez informowania o tym fakcie sił greckich.

Gdy w czwartek 29 maja 1941 roku, Niemcy wkroczyli do Heraklionu, zastali opuszczone miasto, którego nikt już nie bronił. Przejęcie kontroli nad Rethymno, było już kwestią godzin. Greccy żołnierze wraz z częścią aliantów opuścili pozycje wokół miasta i wycofali się w góry. Rethymno o poddało się 30 maja, co wyznaczyło umowny koniec jedenastodniowej batalii o Kretę. W tym samym czasie wojska włoskie wylądowały w Sitii zajmując w ten sposób prefekturę Lassithi. Od tego momentu cała wyspa znalazła się już pod kontrolą państw Osi.

Muzeum Morskie w ChaniiMuzeum Morskie w Chanii - wystawa poświęcona Bitwie o Kretę

Gdzie szukać pamiątek z Bitwy o Kretę?

Dziś ma Krecie każde wydarzenie związane z Bitwą o Kretę oraz późniejszą okupacją niemiecką jest przypominane i obchodzone choćby w symboliczny sposób. Podobnie jak w Polsce mimo wielu lat, które upłynęły od wojennej zawieruchy, pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa. W wielu miejscach Krety można znaleźć mniejsze i większe kolekcje przedmiotów z tamtych czasów. Często są to również prywatne zbiory.

Oficjalną wystawę pamiątek z tego okresu znajdziecie w Muzeum Morskim w Porcie Weneckim w Chanii. Dział poświęcony Bitwie o Kretę, jest tu jednym z najważniejszych. Wystawione są tu mundury wojsk alianckich i niemieckich, różnego rodzaju uzbrojenie, mapy, dokumenty i inne pamiątki związane z tym okresem historii.

Drugim takim ważnym miejscem związanym z tymi wydarzeniami są poniemieckie tunele w Platanias. Tunele te wykopane zostały na polecenie niemieckich wojsk i służyły one okupantom jako podziemny schron oraz magazyn broni i amunicji. Po zakończonej okupacji tunele te służyły mieszkańcom Platanias jako magazyny. Dopiero w 2010 roku  grupa wolontariuszy pod przewodnictwem Kyriakosa Lourandakisa, mieszkańca Platanias, podjęła decyzję o utworzeniu tu Muzeum Wojskowego. Muzeum-schron ma 200 metrów długości i liczy 13 podziemnych komór, które zachowały się w pierwotnej formie. Zwiedzający mogą zobaczyć unikatowe eksponaty z czasów II wojny światowej, historyczne fotografie i inne artefakty z epoki bitwy o Kretę. Większość tych zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnych darczyńców, których jest około 210. 

Platanias - niemieckie tunele

Kolejną ciekawą kolekcję pamiątek z okresu Bitwy o Kretę znajdziecie we wsi Galatas. Jest to całkowicie prywatna kolekcja należąca do Steliosa Tripalitakisa. Właściciel zgromadził tu ponad 40 000 przedmiotów takich jak broń, amunicja, hełmy, mundury, części z pojazdów zarówno brytyjskich jak i niemieckich, samolotów i motocykli. Jedną z najrzadszych pamiątek jest podwozie brytyjskiego myśliwca Brewster Buffalo.

Pokaźną prywatną kolekcję pamiątek z okresu Bitwy o Kretę oraz niemieckiej okupacji wyspy można również znaleźć w muzeum w Askifou w Sfakii. Obecny właściciel kolekcji otrzymał ją od swojego ojca.

Również w Muzeum Wojskowym w Chromonastiri część wystawy została poświęcona okresowi II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji Krety.

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Gosia,  data_2023-05-28 20:31:39 2023-05-28 20:31:39
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/627982249376043

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera