2023-05-28 20:31:39
Dzisiaj na lotnisku wojskowym w Maleme zakończono tegoroczne oficjalne obchody 82. rocznicy Bitwy o Kretę. Po kilku dniach od rozpoczęciu operacji Merkury i zaciętych walk, kreteńskie miasta po kolei wpadały w ręce Niemców. Najdłużej opór stawiał Heraklion i Rethymno. Jednak brytyjskie oddziały broniące stolicy Krety zostały ewakuowane w nocy z 28 na 29 maja, bez informowania o tym fakcie sił greckich.
Gdy w czwartek 29 maja 1941 roku, Niemcy wkroczyli do Heraklionu, zastali opuszczone miasto, którego nikt już nie bronił. Przejęcie kontroli nad Rethymno, było już kwestią godzin. Greccy żołnierze wraz z częścią aliantów opuścili pozycje wokół miasta i wycofali się w góry. Rethymno o poddało się 30 maja, co wyznaczyło umowny koniec jedenastodniowej batalii o Kretę. W tym samym czasie wojska włoskie wylądowały w Sitii zajmując w ten sposób prefekturę Lassithi. Od tego momentu cała wyspa znalazła się już pod kontrolą państw Osi.
Muzeum Morskie w Chanii - wystawa poświęcona Bitwie o Kretę
Dziś ma Krecie każde wydarzenie związane z Bitwą o Kretę oraz późniejszą okupacją niemiecką jest przypominane i obchodzone choćby w symboliczny sposób. Podobnie jak w Polsce mimo wielu lat, które upłynęły od wojennej zawieruchy, pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa. W wielu miejscach Krety można znaleźć mniejsze i większe kolekcje przedmiotów z tamtych czasów. Często są to również prywatne zbiory.
Oficjalną wystawę pamiątek z tego okresu znajdziecie w Muzeum Morskim w Porcie Weneckim w Chanii. Dział poświęcony Bitwie o Kretę, jest tu jednym z najważniejszych. Wystawione są tu mundury wojsk alianckich i niemieckich, różnego rodzaju uzbrojenie, mapy, dokumenty i inne pamiątki związane z tym okresem historii.
Drugim takim ważnym miejscem związanym z tymi wydarzeniami są poniemieckie tunele w Platanias. Tunele te wykopane zostały na polecenie niemieckich wojsk i służyły one okupantom jako podziemny schron oraz magazyn broni i amunicji. Po zakończonej okupacji tunele te służyły mieszkańcom Platanias jako magazyny. Dopiero w 2010 roku grupa wolontariuszy pod przewodnictwem Kyriakosa Lourandakisa, mieszkańca Platanias, podjęła decyzję o utworzeniu tu Muzeum Wojskowego. Muzeum-schron ma 200 metrów długości i liczy 13 podziemnych komór, które zachowały się w pierwotnej formie. Zwiedzający mogą zobaczyć unikatowe eksponaty z czasów II wojny światowej, historyczne fotografie i inne artefakty z epoki bitwy o Kretę. Większość tych zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnych darczyńców, których jest około 210.
Kolejną ciekawą kolekcję pamiątek z okresu Bitwy o Kretę znajdziecie we wsi Galatas. Jest to całkowicie prywatna kolekcja należąca do Steliosa Tripalitakisa. Właściciel zgromadził tu ponad 40 000 przedmiotów takich jak broń, amunicja, hełmy, mundury, części z pojazdów zarówno brytyjskich jak i niemieckich, samolotów i motocykli. Jedną z najrzadszych pamiątek jest podwozie brytyjskiego myśliwca Brewster Buffalo.
Pokaźną prywatną kolekcję pamiątek z okresu Bitwy o Kretę oraz niemieckiej okupacji wyspy można również znaleźć w muzeum w Askifou w Sfakii. Obecny właściciel kolekcji otrzymał ją od swojego ojca.
Również w Muzeum Wojskowym w Chromonastiri część wystawy została poświęcona okresowi II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji Krety.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/627982249376043