Bitwa o Kretę - ślady historii na wyspie

data_2023-05-28 20:31:39 2023-05-28 20:31:39

Dzisiaj na lotnisku wojskowym w Maleme zakończono tegoroczne oficjalne obchody 82. rocznicy Bitwy o Kretę. Po kilku dniach od rozpoczęciu operacji Merkury i zaciętych walk, kreteńskie miasta po kolei wpadały w ręce Niemców. Najdłużej opór stawiał Heraklion i Rethymno. Jednak brytyjskie oddziały broniące stolicy Krety zostały ewakuowane w nocy z 28 na 29 maja, bez informowania o tym fakcie sił greckich.

Gdy w czwartek 29 maja 1941 roku, Niemcy wkroczyli do Heraklionu, zastali opuszczone miasto, którego nikt już nie bronił. Przejęcie kontroli nad Rethymno, było już kwestią godzin. Greccy żołnierze wraz z częścią aliantów opuścili pozycje wokół miasta i wycofali się w góry. Rethymno o poddało się 30 maja, co wyznaczyło umowny koniec jedenastodniowej batalii o Kretę. W tym samym czasie wojska włoskie wylądowały w Sitii zajmując w ten sposób prefekturę Lassithi. Od tego momentu cała wyspa znalazła się już pod kontrolą państw Osi.

Muzeum Morskie w ChaniiMuzeum Morskie w Chanii - wystawa poświęcona Bitwie o Kretę

Gdzie szukać pamiątek z Bitwy o Kretę?

Dziś ma Krecie każde wydarzenie związane z Bitwą o Kretę oraz późniejszą okupacją niemiecką jest przypominane i obchodzone choćby w symboliczny sposób. Podobnie jak w Polsce mimo wielu lat, które upłynęły od wojennej zawieruchy, pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa. W wielu miejscach Krety można znaleźć mniejsze i większe kolekcje przedmiotów z tamtych czasów. Często są to również prywatne zbiory.

Oficjalną wystawę pamiątek z tego okresu znajdziecie w Muzeum Morskim w Porcie Weneckim w Chanii. Dział poświęcony Bitwie o Kretę, jest tu jednym z najważniejszych. Wystawione są tu mundury wojsk alianckich i niemieckich, różnego rodzaju uzbrojenie, mapy, dokumenty i inne pamiątki związane z tym okresem historii.

Drugim takim ważnym miejscem związanym z tymi wydarzeniami są poniemieckie tunele w Platanias. Tunele te wykopane zostały na polecenie niemieckich wojsk i służyły one okupantom jako podziemny schron oraz magazyn broni i amunicji. Po zakończonej okupacji tunele te służyły mieszkańcom Platanias jako magazyny. Dopiero w 2010 roku  grupa wolontariuszy pod przewodnictwem Kyriakosa Lourandakisa, mieszkańca Platanias, podjęła decyzję o utworzeniu tu Muzeum Wojskowego. Muzeum-schron ma 200 metrów długości i liczy 13 podziemnych komór, które zachowały się w pierwotnej formie. Zwiedzający mogą zobaczyć unikatowe eksponaty z czasów II wojny światowej, historyczne fotografie i inne artefakty z epoki bitwy o Kretę. Większość tych zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnych darczyńców, których jest około 210. 

Platanias - niemieckie tunele

Kolejną ciekawą kolekcję pamiątek z okresu Bitwy o Kretę znajdziecie we wsi Galatas. Jest to całkowicie prywatna kolekcja należąca do Steliosa Tripalitakisa. Właściciel zgromadził tu ponad 40 000 przedmiotów takich jak broń, amunicja, hełmy, mundury, części z pojazdów zarówno brytyjskich jak i niemieckich, samolotów i motocykli. Jedną z najrzadszych pamiątek jest podwozie brytyjskiego myśliwca Brewster Buffalo.

Pokaźną prywatną kolekcję pamiątek z okresu Bitwy o Kretę oraz niemieckiej okupacji wyspy można również znaleźć w muzeum w Askifou w Sfakii. Obecny właściciel kolekcji otrzymał ją od swojego ojca.

Również w Muzeum Wojskowym w Chromonastiri część wystawy została poświęcona okresowi II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji Krety.

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Gosia,  data_2023-05-28 20:31:39 2023-05-28 20:31:39
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/627982249376043

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera