Kreta - aktualności z listopada 2021 r.

Ciekawe plaże w prefekturze Rethymno

Dzisiaj mamy dla Was kolejną część naszej serii najciekawszych miejsc z prefektury Rethymno. Tym razem przyjrzymy się plażom znajdującym się w tym rejonie Krety. Nie ma tu aż tak spektakularnych miejsc, jakie znajdują się w rejonie Chania. Duża część plaż tej prefektury to miejsca całkiem zwyczajne, chociaż nie brakuje też tych pięknych. Poniższa lista jak zawsze jest naszym subiektywnym wyborem i na dodatek nie wyczerpuje tematu ciekawych plaż w tej prefekturze. Zostawiamy Wam przestrzeń na własne odkrycia ;-)

Rejon Rethymno najciekawsze plaże

Gosia,  data_2021-11-28 19:21:38 2021-11-28 19:21:38 Liczba komentarzy: brak

Fasola w pomidorach

Potrawy z fasoli oraz innych roślin strączkowych stanowią ważną część greckiej diety. W przeszłości, gdy mięso było luksusem, to właśnie fasola często była źródłem białka w tamtejszej diecie. Stąd właśnie w kuchni greckiej mamy całe bogactwo potraw opartych na roślinach strączkowych. Choć dziś dostępność mięsa jest nieporównywalnie większa, to jednak Grecy wciąż często sięgają po tradycyjne dania z roślinami strączkowymi, które serwowane są w roli głównego posiłku. Przykładem może być fasola w pomidorach, czyli smaczne i proste w przygotowaniu danie. Przepis znajdziecie na naszej stronie.

Fasola w pomidorach

Gosia,  data_2021-11-27 20:10:27 2021-11-27 20:10:27 Liczba komentarzy: brak

Knossos w czołówce najpopularniejszych atrakcji Grecji

Zbliżający się powoli koniec roku to moment, w którym zaczynają pojawiać się różnego rodzaju podsumowania tegorocznego sezonu turystycznego. Opublikowane ostatnio oficjalne dane statystyczne ELSTAT pokazały, że w tym roku po trudnym ubiegłorocznym sezonie nastąpił znaczny wzrost liczby odwiedzających greckie muzea i stanowiska archeologiczne.

Trzeba jednak zauważyć, że opublikowane dane dotyczą na razie tylko pierwszych siedmiu miesięcy tego roku. Jednak nawet w tych częściowych zestawieniach widoczny jest wyraźny trend wzrostowy w porównaniu do 2020 roku. Analizując liczby należy też wziąć pod uwagę, że w tym roku sezon turystyczny także wystartował z dużym opóźnieniem. Największy ruch turystyczny w Grecji został odnotowany od sierpnia, zatem dane z tego okresu nie zostały jeszcze ujęte w zestawieniach ELSTAT-u.

Knossos na Krecie

Plany rewitalizacji twierdzy Kazarma w Sitia

Mimo że twierdza Kazarma to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście Sitia, to jednak stan tej budowli pozostawia wiele do życzenia. Wkrótce jednak ulegnie to zmianie, ponieważ dzisiaj Stavros Arnaotakis, gubernator regionalny Krety podpisał włączenie tej twierdzy do programu rewitalizacyjnego. Projekty realizowane w ramach tej inwestycji finansowane są przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Dzięki środkom finansowym z tego funduszu będzie możliwe odbudowanie Kazarmy oraz późniejsza promocja tego miejsca.

Kazarma w SitiaTwierdza Kazarma w Sitia


17 listopada - Dzień Baklavy

Baklava to jeden z najbardziej popularnych i najsłodszych deserów, który znany jest nie tylko w Grecji, ale też w Turcji oraz innych krajach bałkańskich. Jeśli byliście na wakacjach w którymś z tych krajów prawdopodobnie mieliście okazję do jej spróbowania. Dzisiaj, czyli 17 listopada, obchodzony jest Dzień Baklavy. Jest to zatem bardzo dobra okazja do przypomnienia przepisu na ten przysmak.

Baklava

Gosia,  data_2021-11-17 20:12:33 2021-11-17 20:12:33 Liczba komentarzy: brak

Ukryte skarby gór Asterousia

Rejon gór Asterousia to najmniej turystyczna część Krety. Do wielu znajdujących się tam miejscowości prowadzą nadal tylko szutrowe drogi, co skutecznie zapobiega napływowi nadmiernej ilości turystów w tych okolicach. Wydaje się, że dopóki nie powstaną tu utwardzone drogi region Asterousia będzie mógł się cieszyć spokojem wciąż skrywając swoje perełki przed ciekawskimi obcymi. Dlatego choćby warto obejrzeć filmik jaki został ostatnio udostępniony przez Giannisa Psaroudakisa, jednego z naszych ulubionych twórców z Krety. Ujęcia zostały nakręcone w rejonie małej miejscowości Agios Nikitas, która znajduje się 65 km na południe od Heraklionu. Można tu się dostać na przykład ze wsi Ahendrias jadąc szutrową drogą poprowadzoną pośród skał i klifów. Na filmie zobaczycie malowniczy klasztor Agios Nikitas z 1640 roku zbudowany w jaskini. W tym rejonie też można zobaczyć niewielki gaj palmowy Agios Antonios, który jest trzecią do wielkości kolonią endemicznej kreteńskiej palmy daktylowej Phoenix theophrastis.

Gosia,  data_2021-11-15 20:07:14 2021-11-15 20:07:14 Liczba komentarzy: brak

Współczesny dom z antycznego kamienia

Zwiedzając wioski na Krecie lub eksplorując piesze szlaki często zdarzało nam się natykać na różnego rodzaju stare, zabytkowe budowle, które powstawały w sposób "gospodarczy" z użyciem tego co ówcześni mieszkańcy znajdowali na miejscu. W ich murach zdarzało się dostrzec różnego rodzaju cegły, kawałki obrobionego kamienia czy też wręcz części kolumn lub innych antycznych ornamentów. Oczywiście wszystko to działo się dawno temu, kiedy starożytne ruiny nie były postrzegane jako zabytki wymagające szczególnej ochrony. Dziś tereny wykopalisk takiej ochronie podlegają i traktowane są jako źródło wiedzy o życiu starożytnych mieszkańców, a nie jako miejsce skąd można niskim kosztem pozyskać materiały budowlane.

Stanowisko archeologiczne na Krecie

Piotrek,  data_2021-11-14 19:35:12 2021-11-14 19:35:12 Liczba komentarzy: brak

Kto odwiedza Heraklion?

W sierpniu i wrześniu tego roku na zlecenie gminy Heraklion przeprowadzono specjalne ankiety wśród turystów odwiedzających to miasto. Pozwoliły one określić profil osób wybierających stolicę Krety jako cel podróży.

Heraklion

Wyniki badań mają przede wszystkim znaczenie dla władz miasta oraz całej prefektury, bo właśnie dzięki nim możliwe będzie przygotowanie lepszej oferty oraz opracowanie bardziej ukierunkowanej strategii promocji regionu.


Loutro - szybki spacer

Loutro to jedna z tych miejscowości na Krecie, do których wciąż można dotrzeć tylko na własnych nogach lub też korzystając z transportu wodnego. Ta swoista izolacja jednak wcale nie przeszkadza w tym, aby na przestrzeni ostatnich lat miejsce to na stałe wpisało się do czołówki turystycznych atrakcji na wyspie. Z roku na rok ilość osób odwiedzających Loutro systematycznie rośnie. W sezonie wakacyjnym w tak zwanych godzinach turystycznego szczytu na tamtejszej małej kamienistej plaży bywa naprawdę tłocznie. Jeśli planując wakacje na Krecie priorytetem dla Was jest cisza i spokój to powinniście mieć to na uwadze.

Na naszym filmie możecie jednak zobaczyć, że pod koniec dnia życie w Loutro wraca do względnej normalności. Tawerny pustoszeją, plaża się wyludnia, a po wąskich "uliczkach" przechadzają się nieliczni turyści, którzy Loutro wybrali jako swoje docelowe miejsce noclegu.

Gosia i Piotrek,  data_2021-11-11 19:04:34 2021-11-11 19:04:34 Liczba komentarzy: brak

Więcej owiec niż ludzi

Jeśli zapytamy osoby, które odwiedziły Kretę, z czym kojarzy się im ta wyspa, to zapewne padną odpowiedzi takie jak słońce, dobre jedzenie czy też ładne plaże. Ale niektórzy powiedzą, że Kreta kojarzy im się z owcami, które często można spotkać w miejscach bardziej oddalonych od cywilizacji. I jak się okazuje jest to jak najbardziej prawidłowe skojarzenie. Jak bowiem pokazały opublikowane ostatnio dane, w ciągu kilku lat nastąpił ogromny wzrost liczby owiec na Krecie. Obecnie jest ich prawie trzykrotnie więcej niż ludzi.

Owce na Krecie

Gosia,  data_2021-11-10 19:15:57 2021-11-10 19:15:57 Liczba komentarzy: brak

155. rocznica wydarzeń w Moni Arkadiou

Ósmego listopada 1866 roku wojska osmańskie okrążyły wzgórze, na którym ulokowany jest klasztor Moni Arkadiou. Znaleźli w nim schronienie kreteńscy powstańcy biorąc udział w walkach przeciwko tureckiemu okupantowi. Niecałe trzy setki powstańców miały przeciwko sobie armię wroga, składająca się z przeszło 15 tys. żołnierzy oraz 30 armat. Jednak nawet tak przytłaczająca przewaga nie potrafiła zmusić Kreteńczyków do poddania się bez walki. Tego dnia osmański dowódca podjął ostatnią próbę skłonienia powstańców do kapitulacji. Strzały ze strony Kreteńczyków były jednak jedyną odpowiedzią, jaką otrzymał posłaniec wysłany przez Sulejmana. Ta zdecydowana riposta była sygnałem do rozpoczęcia szturmu na klasztor.

Moni Arkadiu
Gosia,  data_2021-11-08 20:28:52 2021-11-08 20:28:52 Liczba komentarzy: brak

Twierdza nad Agia Roumeli

Agia Roumeli to punkt końcowy szlaku wiodącego przez Park Narodowy Samaria. Większość osób po kilkunastu kilometrach marszu przez wąwóz marzy już tylko, aby dotrzeć do białych zabudowań wioski, zregenerować siły i wskoczyć do morza. Jeśli jednak po przejściu Samarii ktoś ma nadal spore pokłady energii oraz odpowiedni zapas czasu przed odpłynięciem promu, to proponujemy wejście do położonej tuż nad wioską tureckiej fortecy.

Forteca nad Agia RoumeliTurecka twierdza górująca nad wioską Agia Roumeli

Gosia,  data_2021-11-07 19:23:54 2021-11-07 19:23:54 Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie wina z medalami

Wines of Crete to stowarzyszenie kreteńskich winiarzy działające od 2006 roku. Jego głównym celem jest promowanie kreteńskiego wina oraz rozwój turystyki winiarskiej na Krecie. Efekty działania z roku na rok stają się coraz bardziej widoczne a Kreta systematycznie umacnia wizerunek dynamicznego obszaru produkującego wina z unikalnych odmian winogron. A przecież wino jest obecne na Krecie od czasów starożytnych i jest ono ważną częścią kreteńskiej diety. Jednak dopiero podejmowanie wspólnych działań producentów pod egidą Wines of Crete spowodowało, że zaczynają być oni dostrzegani i doceniani w konkursach winiarskich.

Wines of Crete

Szlak E4 od Agia Roumeli do Loutro

Dziś chcielibyśmy zabrać Was na pieszą wędrówkę po szlaku E4 na odcinku pomiędzy miejscowościami Agia Roumeli oraz Loutro. Tą całodzienną wycieczkę zrealizowaliśmy pod koniec tegorocznego sierpnia. Była to doskonała okazja do tego aby zobaczyć po drodze tak znane i charakterystyczne miejsca jak kapliczka Agios Pavlos czy też plaża Marmara znajdująca się u wylotu wąwozu Aradena. Chociaż sam szlak jest relatywnie długi i bardzo zróżnicowany pod względem trudności to jednak jego pokonanie daje dużą satysfakcję. Krajobrazy jakie można podziwiać w czasie wędrówki są niezwykle malownicze. Na nas szczególnie duże wrażenie zrobiła kapliczka Agios Pavlos, która w momencie kiedy dotarliśmy do niej, oświetlana była pierwszymi bezpośrednimi promieniami słońca.

Gosia i Piotrek,  data_2021-11-02 19:21:27 2021-11-02 19:21:27 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Można się zdziwić prawda? Biznes kwitnie, taxi boaty kursują jak oszalałe przywożąc do Marmary turystów z Chora Sfakion i okolic. A w tawernie przy Marmarze wszystkie stoliki są pozajmowane albo już zarezerwowane. (...)
gość PiotrWie: Od kiedy plaża Marmara jest tak tragicznie zastawiona łóżkami i parasolami? Przy okazji polecam inny szlak w pobliżu - Agios Ioanis - Agios Pavlos Beach
gość PiotrWie : Tylko że wtedy trzeba będzie przełożyć pierwszy wyjazd w roku z połowy marca na połowę lutego - niestety wtedy dzień jest dość krótki.
Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera