Knossos w czołówce najpopularniejszych atrakcji Grecji

data_2021-11-24 18:16:52 2021-11-24 18:16:52

Zbliżający się powoli koniec roku to moment, w którym zaczynają pojawiać się różnego rodzaju podsumowania tegorocznego sezonu turystycznego. Opublikowane ostatnio oficjalne dane statystyczne ELSTAT pokazały, że w tym roku po trudnym ubiegłorocznym sezonie nastąpił znaczny wzrost liczby odwiedzających greckie muzea i stanowiska archeologiczne.

Trzeba jednak zauważyć, że opublikowane dane dotyczą na razie tylko pierwszych siedmiu miesięcy tego roku. Jednak nawet w tych częściowych zestawieniach widoczny jest wyraźny trend wzrostowy w porównaniu do 2020 roku. Analizując liczby należy też wziąć pod uwagę, że w tym roku sezon turystyczny także wystartował z dużym opóźnieniem. Największy ruch turystyczny w Grecji został odnotowany od sierpnia, zatem dane z tego okresu nie zostały jeszcze ujęte w zestawieniach ELSTAT-u.

Knossos na Krecie

Jeśli chodzi o całościowe wyniki dotyczące muzeów i wykopalisk w całej Grecji to od stycznia do lipca odnotowano wzrost liczby odwiedzających muzea o 22,8%, zaś stanowiska archeologiczne aż o 38,5%.

Od stycznia do lipca 2021

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie w tym przedziale czasu odnotowało wzrost liczby odwiedzających o 35,88% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Oznacza to, że przez pierwszych siedem miesięcy tego roku muzeum to odwiedziły 39 174 osoby. Jednocześnie w lipcu tego roku herakliońskie muzeum zajęło czwarte miejsce pod względem ruchu turystycznego wśród wszystkich greckich muzeów. W tym czasie popularniejsze było tylko Muzeum Akropolu, Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach oraz Pałac Mistrzów na Rodos.

Analizując to zestawienia trzeba też pamiętać, że greckie muzea w pierwszej połowie roku pozostawały zamknięte z powodu pandemicznych obostrzeń, a ich otwarcie nastąpiło dopiero w połowie maja. Jeśli zatem na przestrzeni tych siedmiu miesięcy osiągnięto jakiekolwiek wzrosty to nastąpiły one w zasadzie w ciągu 10 tygodni od otwarcia muzeów.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Warto też wspomnieć że pałac minojski w Fajstos na przestrzeni pierwszych siedmiu miesięcy roku odwiedziło o 80% osób więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Lipiec 2021

Lipiec był na dobrą sprawę pierwszym miesiącem, w którym w tym roku odnotowano większą liczbę turystów przyjeżdżających do Grecji. Dane zarejestrowane w tym miesiącu stanowią pierwszy sensowny pomiar popularności w odniesieniu do lipca 2020 roku.

W przypadku Muzeum Archeologicznego w Heraklionie w lipcu b.r. nastąpił wzrost liczby odwiedzających o 173,9% w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2020 roku. Tylko w lipcu muzeum to przyciągnęło 25 548 turystów.

Jeszcze większy wzrost liczby odwiedzających nastąpił na stanowisku archeologicznym w Knossos. Tu w porównaniu do lipca 2020 odnotowano wzrost liczby odwiedzających aż o 183,2%. Według danych ELSTAT ten najsłynniejszy pałac minojski na Krecie w lipcu tego roku odwiedziło 95 880 turystów. Dzięki temu Knossos okazało się w lipcu drugą najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Grecji.

Pełnych danych za miniony sezon można się tradycyjnie spodziewać na początku przyszłego roku, na co czekamy z niecierpliwością.

Gosia,  data_2021-11-24 18:16:52 2021-11-24 18:16:52
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/2941898589472951

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera