Knossos w czołówce najpopularniejszych atrakcji Grecji

data_2021-11-24 18:16:52 2021-11-24 18:16:52

Zbliżający się powoli koniec roku to moment, w którym zaczynają pojawiać się różnego rodzaju podsumowania tegorocznego sezonu turystycznego. Opublikowane ostatnio oficjalne dane statystyczne ELSTAT pokazały, że w tym roku po trudnym ubiegłorocznym sezonie nastąpił znaczny wzrost liczby odwiedzających greckie muzea i stanowiska archeologiczne.

Trzeba jednak zauważyć, że opublikowane dane dotyczą na razie tylko pierwszych siedmiu miesięcy tego roku. Jednak nawet w tych częściowych zestawieniach widoczny jest wyraźny trend wzrostowy w porównaniu do 2020 roku. Analizując liczby należy też wziąć pod uwagę, że w tym roku sezon turystyczny także wystartował z dużym opóźnieniem. Największy ruch turystyczny w Grecji został odnotowany od sierpnia, zatem dane z tego okresu nie zostały jeszcze ujęte w zestawieniach ELSTAT-u.

Knossos na Krecie

Jeśli chodzi o całościowe wyniki dotyczące muzeów i wykopalisk w całej Grecji to od stycznia do lipca odnotowano wzrost liczby odwiedzających muzea o 22,8%, zaś stanowiska archeologiczne aż o 38,5%.

Od stycznia do lipca 2021

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie w tym przedziale czasu odnotowało wzrost liczby odwiedzających o 35,88% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Oznacza to, że przez pierwszych siedem miesięcy tego roku muzeum to odwiedziły 39 174 osoby. Jednocześnie w lipcu tego roku herakliońskie muzeum zajęło czwarte miejsce pod względem ruchu turystycznego wśród wszystkich greckich muzeów. W tym czasie popularniejsze było tylko Muzeum Akropolu, Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach oraz Pałac Mistrzów na Rodos.

Analizując to zestawienia trzeba też pamiętać, że greckie muzea w pierwszej połowie roku pozostawały zamknięte z powodu pandemicznych obostrzeń, a ich otwarcie nastąpiło dopiero w połowie maja. Jeśli zatem na przestrzeni tych siedmiu miesięcy osiągnięto jakiekolwiek wzrosty to nastąpiły one w zasadzie w ciągu 10 tygodni od otwarcia muzeów.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Warto też wspomnieć że pałac minojski w Fajstos na przestrzeni pierwszych siedmiu miesięcy roku odwiedziło o 80% osób więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Lipiec 2021

Lipiec był na dobrą sprawę pierwszym miesiącem, w którym w tym roku odnotowano większą liczbę turystów przyjeżdżających do Grecji. Dane zarejestrowane w tym miesiącu stanowią pierwszy sensowny pomiar popularności w odniesieniu do lipca 2020 roku.

W przypadku Muzeum Archeologicznego w Heraklionie w lipcu b.r. nastąpił wzrost liczby odwiedzających o 173,9% w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2020 roku. Tylko w lipcu muzeum to przyciągnęło 25 548 turystów.

Jeszcze większy wzrost liczby odwiedzających nastąpił na stanowisku archeologicznym w Knossos. Tu w porównaniu do lipca 2020 odnotowano wzrost liczby odwiedzających aż o 183,2%. Według danych ELSTAT ten najsłynniejszy pałac minojski na Krecie w lipcu tego roku odwiedziło 95 880 turystów. Dzięki temu Knossos okazało się w lipcu drugą najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Grecji.

Pełnych danych za miniony sezon można się tradycyjnie spodziewać na początku przyszłego roku, na co czekamy z niecierpliwością.

Gosia,  data_2021-11-24 18:16:52 2021-11-24 18:16:52
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/2941898589472951

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Nikt nie uświadamia turystom skali trudności i wymaganego czasu, aby dotrzeć do zatoki. Panie w sandałkach. Dzieci. Money. Money. Money. Zapełnić autobus. Mam nadzieję, że w końcu ktoś rozsądny zapanuje nad tym procederem
Gosia | crete.pl  Zamiast zabierania tablic częściej zabierać będą prawo jazdy. Wprowadzili system coraz wyższych kar za popełnianie tych samych wykroczeń oraz możliwość wytoczenia sprawy karnej. Sama wysokość mandatów też robi wrażenie.... 1000, 2000 czy 4000 euro... Mają to połączyć z automatycznym wysyłaniem mandatów na podstawie wykroczenia zarejestrowanego przez urządzenie. (...)
gość PiotrWie  Ale tylko zwiększyli wysokość mandatów czy zmienili coś jeszcze w przepisach - oprócz praktycznego zakazu kamperów - według nowych przepisów można zatrzymać się tylko na kampingach których jest mało i głównie w lipcu-sierpniu lub na terenie prywatnym ale tylko jeden kamper. Jak to będą egzekwować - się okaże.
 Super miejsce
gość Jaca  Mimo ze zaden przewodnik tego nie poddpowie da sie dojechac do aptery busem.   Nalezy dojechac do Chanii. Tam bierzemy autobus jadacy w kierunku rethymnonu ktory ma przystanek nazwany Megala Choragia. Jest to skrzyzowanie u podnoza goru na ktorej jest aptera. Pozostaje wgrapac sie na gore, latwa asfaltowa droga, ok 20 minut. (...)
 Byłam tam w zeszłym roku. Zachwyciło mnie to miejsce i jego klimat. Gorąco polecam.
gość Mateusz  Chwilowo wstęp bezpłatny, bo nie ma działającego internetu do obsługi kasy etc, toalety też jeszcze nie ma. Byłem rano 9 czerwca i oprócz mnie i strażnika zero odwiedzających. Wchodzić pomiędzy mury nie wolno, bo korytarze nie do końca zabezpieczone i ktoś już się pokaleczył. 
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera