Rejon Chania dla aktywnych

Region Chania jest wręcz stworzony dla osób, które preferują aktywny sposób spędzania czasu. To właśnie tu znajdują się najsłynniejsze kreteńskie wąwozy, Góry Białe, malowniczo położony pieszy szlak E4, który oczywiście przebiega przez całą wyspę, ale to w regionie Chania biegnie on w większości wzdłuż linii brzegowej Krety. Oprócz E4 w tym rejonie znajduje się sporo lokalnych pieszych szlaków prowadzących na okoliczne górki i wzniesienia. W jednym artykule nie sposób opisać i polecić wszystkie spośród nich. Jeśli preferujecie taki wypoczynek najlepiej na początek zaopatrzyć się w bardzo dobrą mapę trekingową okolicy i wraz z nią planować trasy spacerów.

Ten rejon Krety to przede wszystkim Góry Białe zdobywające coraz większą popularność wśród wielbicieli górskich wędrówek. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Pachnes (2453 m), ale oprócz niego w Lefka Ori znajduje się ponad trzydzieści innych szczytów o wysokości przekraczającej ponad 2000 metrów. Wycieczki na te trasy trzeba jednak dobrze zaplanować i przygotować się do nich, bowiem tylko niektóre z nich mają jakoś wyznaczone szlaki. Są to wymagające miejsca, które można polecić tylko górskim łazęgom, które z niejednego pieca chleb jadły ;-) Osobom niezbyt wprawionym sugerujemy ewentualnie poszukanie przewodnika, który poprowadzi na wybrany szczyt.

Inną charakterystyczną cechą Gór Białych są wysoko położone płaskowyże. Najbardziej znanym jest płaskowyż Omalos, który jest okrągłą równiną otoczoną górami, znajdującą się na wysokości 1100m. Środkowa i południowa część Gór Białych leżąca powyżej wysokości 1800m to krajobraz księżycowy zwany też technicznie wysoką pustynią, która jest unikalna na półkuli północnej.

Góry Białe skrywają także około 50 wąwozów, spośród których część jest całkiem łatwa do przejścia, ale inne wymagają specjalistycznego sprzętu i bardzo dobrego przygotowania fizycznego oraz technicznego. Jeśli nawet dysponujecie taką wiedzą to musicie brać pod uwagę, że część z nich jest jednak bardzo trudna i lepiej się tam nie zapuszczać.

Rejon Chania dla aktywnych

Słowem w regionie prefektury Chania jest co robić i jest gdzie chodzić. Jest to raj dla trekkingowców. Warto jednak pamiętać o tym aby na te wycieczki bezwzględnie zabierać ze sobą odpowiedni zapas napojów oraz odpowiedni ekwipunek. Każdego lata kreteńskie szlaki pochłaniają kolejne ofiary i są areną wielu wypadków oraz akcji ratowniczych. Osoby przyjeżdżające tu z północy Europy często źle oceniają skalę trudności szlaków oraz przeceniają swoją kondycję. Kreteńskie wąwozy wręcz kumulują latem ciepło a południowe stoki wystawione na mordercze działanie słońca stają się miejscami niezbyt przyjaznymi dla pieszych wędrówek. Wysokie temperatury, jakie panują tu latem, potrafią szybko zweryfikować kondycję i przygotowanie piechura. Aktualne jest tu hasło, które widzieliśmy na jakiejś tablicy informacyjnej przy szlaku E4: "miej rozum w głowie".

Wąwóz Samaria

Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać, bo Samaria to najdłuższy wąwóz Europy i jednocześnie jedna z największych atrakcji wyspy. W sezonie codziennie przyjeżdża tu sporo autokarów, które dowożą wycieczki fakultatywne. Nie brakuje także turystów indywidualnych. Przez niektórych Samaria nazywana jest ceprostradą, co nie zmienia jednak faktu, że jest to przede wszystkim piękny wąwóz, który potrafi dać w kość osobom z mniejszą kondycją..

Samaria

Wąwóz Agia Irini

Położony niemalże po sąsiedzku z Samarią. Wąwóz ten jest krótszy i łatwiejszy do przejścia, nie jest też tak oblegany jak Samaria. Jeśli więc jesteście w tym rejonie i macie ochotę przejść jakiś wąwóz ale niekoniecznie “zjechać” się w Samarii to Agia Irini będzie naprawdę fajną alternatywą.

Agia Irini

Wąwóz Imbros

To średniej długości, łatwy do przejścia ale jednocześnie malowniczy wąwóz. W najwęższym miejscu jego ściany tworzą przejście o szerokości zaledwie 1,6 m. Całkowita długość szlaku wynosi około 8 kilometrów, w czasie których pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.

Imbros

Wąwóz Diktamos

Ten mało znany wśród turystów wąwóz znajduje się 21 km na wschód od Chania, obok miejscowości Katochori, a kończy 8 km dalej we wsi Faragi. Wędrówka tu nie należy do najłatwiejszych, część miejsc wymaga większej uwagi podczas przechodzenia. Ale za to kanion jest malowniczy, porośnięty endemiczną rośliną diktamos, która zapewne znana jest Wam w postaci herbaty.

Wąwóz Diktamos

Wąwóz Aradena

Dla wielu osób najbardziej charakterystycznym miejscem wąwozu jest niewielki most łączący skalne ściany na wysokości około 150 m od dna oraz słynne drabiny. W niewielkiej odległości od mostu znajduje się stara kamienna ścieżka prowadząca na dno wąwozu. Szlak kończący się na plaży Marmara jest oceniany przez niektórych jako bardziej interesujący niż słynna Samaria. Mimo, że sam szlak nie należy do łatwych to jednak jeśli lubicie piesze wyzwania i macie już doświadczenie w łażeniu po wertepach to zachowując uwagę warto go przejść choćby częściowo. Przy jego pokonywaniu warto zachować czujność, bowiem sporo osób traci tu orientację i zbacza ze ścieżki.

Aradena

Wąwóz Anidri

To krótki ale ciekawy wąwóz znajdujący się na wschód od Paleochory. Najpopularniejsze zejście do niego znajduje się w wiosce Anidri. Wąwóz kończy swój bieg po trzech kilometrach na uroczej plaży Gialiskari. Jeśli zboczycie ze ścieżki i pójdziecie czerwony szlakiem to poprowadzi on Was poprzez okoliczne wzgórze. Anidri warto dopisać do swoich planów, jeśli spędzacie wakacje w Paleochorze bądź okolicach.

Wąwóz Anidri

Inne dość popularne wąwozy tego regionu Krety to Topolia, Vrissi, Sarakina, Theriso, Avlaki, Kallikratis oraz Roka.

Pieszy szlak E4

Szlak E4 przebiega przez całą Kretę, ale to właśnie jego fragment przebiegający w tej części Krety zyskał największą popularność. W tej części wyspy w większości przebiega on wzdłuż linii brzegowej by zakończyć swój bieg w miejscowości Kastelli obok Kissamos. O ile przejście całego E4 w obrębie wyspy stanowi wyzwanie na kilka tygodni, to przejście wybranych pojedynczych odcinków nie wymaga aż tak dużych nakładów czasowych. Te łatwiejsze odcinki to

 • Chora Sfakion-Loutro,
 • Loutro-Marmara-Agia Roumeli,
 • Sougia-Lissos,
 • Lissos-Paleochora,
 • Krios-Elafonissi

Szlak E4 nad Loutro

Natomiast fragment między Sougia a Agia Roumeli jest zaliczany do najbardziej wymagających i najtrudniejszych do przejścia fragmentów szlaku E4, który polecany jest tylko dla bardzo doświadczonych piechurów odpowiednio przygotowanych do przejścia tego odcinka i biwakowania pod chmurką.

Potamida

W miejscowości Potamida znajdują się ziemne piramidy, określane mianem Greckiej Kapadocji, które tworzą jeden z najdziwniejszych i najbardziej interesujących krajobrazów na Krecie. Nie jest to szczególnie rozległy teren i raczej ciężko się tu zmęczyć, jednak włażenie na gliniane górki najbardziej pasowało nam właśnie w kategorii atrakcji dla aktywnych.
Potamida
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-08-26 12:45:37

Czy rejsy na Balos z Chanii są odwoływane czy odbywają się normalnie?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-26 14:10:52

Gosia Bielecka ? Z jakiego powodu odwoływane?

2021-08-26 15:18:58

słyszałam, że chyba był odwoływane z powodu zagrożenia pożarowego ale być może to były tylko plotki. Lecę lada moment na Kretę i chciałabym skorzystać z takiego rejsu

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-26 17:54:50

Gosia Bielecka Tak, ale teraz nie ma zagrożenia na tak wysokim poziomie. Wszystko odbywa się normalnie.

1
2021-08-27 08:04:51

Dziękuję, to dobra wiadomość

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158142027512551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Rejon Chania - ciekawe drogi

Rejon Chania - ciekawe drogi

Drogi, które wybraliśmy do dzisiejszej części to drogi utwardzone. Opisywania tych nieutwardzonych raczej nie przewidujemy (ewentualnie w małej ilości), ponieważ wypożyczając samochody w lokalnych wypożyczalniach dobrze wiecie, że uszkodzenia spowodowane na takich drogach nie podlegają ubezpieczeniu.

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Historia Krety to nie tylko wykopaliska pałaców z czasów minojskich. To oczywiście ważna część jej historii, ale należy pamiętać, że wiele śladów przeszłości pozostawili po sobie Wenecjanie i Turcy, którzy przez wiele wieków okupowali Kretę. Na wyspie jest też dużo śladów, które pozostawiła II wojna światowa.

Rejon Chania - klasztory i obiekty kultu religijnego

Rejon Chania - klasztory i obiekty kultu religijnego

Kreta to miejsce, w którym znajdziecie mnóstwo klasztorów, kościółków, kapliczek. Większość z nich to obiekty należące do greckiego kościoła prawosławnego. Malowniczość tych miejsc jest niezwykła. Duże monastyry są na ogół bardzo zadbane, pełne uroku i skryte za grubymi murami. Większość z nich podczas burzliwej historii Krety odegrała duże znaczenie podczas walk z okupantami, których na wyspie nigdy nie brakowało. Mnisi zamieszkujący te klasztory wielokrotnie chwytali za broń i walczyli o niepodległość Krety.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Na szczęście byłam wczoraj
Ufff, udało się zobaczyć (i przeżyć wędrówkę)
Byłam I braków nie widziałam, ale jeżeli jest jak mówisz, to ktoś powinien szybko ten stan zmienić
gość PiotrWie : W czwartek to samo zjawisko oglądaliśmy na Astipalei 
W Norwegii na wybrzeżu, najczęściej latem gdy zapowiadana jest słoneczna pogoda mamy podobne mgły, ale to mgły adwekcyjne, gdzie jest odwrotnie, chłodne morze i ciepłe powietrze. Potrafi takie dziadostwo przyjść z morza na cały dzień, a kilometrów dalej w głąb lądu świeci słoneczko
gość PiotrWie : Nie trzeba iść eksponowanym klifem. Jest inna droga, która jeszcze jakieś 8 lat temu była opisana na kamieniu jako Easy to Loutro, nie rozumiem czemu ktoś ten napis zamalował. Jakieś kilkaset metrów od plaży Marmara odchodzi prosto w górę dróga do Livaniany, krętymi naturalnymi schodami. Dochodzi do drogi Loutro - Livaniany i jest zdecydowanie łatwiejszy od oficjalnego szlaku. (...)
Zawsze doradzamy osobom wybierajacym się na Kretę: - Bądź realistą. Oceniaj swoje możliwości. Zerknij w swoją metrykę urodzenia i kartę zdrowia. Wąwóz Samaria i niektóre piesze trasy są groźne ( szczególnie w upale), strome, kamieniste.
Tawerna Grecka: Będziemy
Gosia | crete.pl : Tak, są takie biura które organizują wycieczki do Sfendoni. Zwiedzanie jaskini jest zazwyczaj połączone ze wizytą w  okolicznych wioskach.
gość Marek: Witam, ja też właśnie jestem w Agios, delektuje się capucino,widokami oraz niesamowitymi skokami do wody. A pogoda to poprostu bajka, błękitne niebo i słoneczko, poprostu super:)
gość Angie: Właśnie popijamy kawkę z widokiem na jezioro i skaczących. Pełen relaks i pogoda wspaniała. Do tego cudowne widoki.
Film nie dostępny
O, dziś widzieliśmy jak skaczą :-)
gość karmin: Czy są wycieczki z Heraklionu? Do jaskinie można dotrzeć tylko samochodem a nie mam. Na stronach greckich biur podróży nie znajduje tej jaskini.
Pojadę jeszcze we wrześniu Taka reklama. Wąwóz!!!
Przepiękne i trudne miejsce w sierpniowym skwarze. Niezapomniane godziny uroczych widoków i potu
Jest i Elafonisi...
Jest w planach na niedzielę :)
Polecam!
Byłam 2 lata temu
O a od kiedy sa leżaki? Bylem parę lat temu to nie było i jeden tojtoj z kilometrową kolejką.
Nasza podróż poślubna, magiczne miejsca ❤️
Pięknie miejsce ❤️
Najpiękniejsza plaża na jakiej byłam
Byłam pięknie
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera