Rejon Chania - ciekawe drogi

O tym, że Kreta jest dużą wyspą wiedzą pewnie wszyscy. Przyjeżdżając tu pierwszy raz na pewno nie zobaczycie wszystkich ciekawych miejsc, bo odległość dzieląca poszczególne atrakcje jest w niektórych przypadkach spora. Oczywiście są turyści, którzy nie planują powracać w te same miejsca, więc w trakcie jednego pobytu na wyspie chcą zobaczyć tyle ile się da. Tym osobom polecamy nasze artykuły jak Top 12 Krety oraz Top 20 plaż, które w pigułce pokazują najbardziej znane miejsca Krety.

Ale jest też pokaźne grono wielbicieli Krety, którzy połknęli kretobakcyla i wracają na wyspę kolejny raz z zamiarem dokładniejszego poznawania regionu, w którym mają zakwaterowanie.

Ciekawe drogi w rejonie Chania

Dlatego też rozpoczynamy dziś cykl, który można określić jako “ciekawe miejsca w pobliżu…”, w którym pokażemy Wam tematycznie podzielone interesujące miejsca znajdujące się w każdej prefekturze Krety. Będą to zarówno znane i popularne miejsca, ale pokażemy Wam propozycje mniej typowe, które naszym zdaniem są również ciekawe. Nie sposób oczywiście opisać wszystkiego interesującego na wyspie, dlatego konieczne było przeprowadzenie wstępnej selekcji. Będą to więc nasze subiektywne typy, ale jeśli znacie inne ciekawe miejsca, które chcielibyście polecić innym to po prostu wpiszcie je w komentarzach, oczywiście nawiązując do publikowanej kategorii. W miarę rozrastania się tego tematu pewnie utworzymy na naszej stronie specjalną przestrzeń, w której będzie można łatwo odnaleźć wszystkie artykuły stworzone w obrębie tej serii.

Jako pierwszy temat wybraliśmy ciekawe drogi znajdujące się w całej prefekturze Chania. Aby było łatwiej odnaleźć opisane miejsca opracowaliśmy także googlową mapkę z naniesionymi znacznikami. Drogi, które wybraliśmy do dzisiejszej części to drogi utwardzone. Opisywania tych nieutwardzonych raczej nie przewidujemy (ewentualnie w małej ilości), ponieważ wypożyczając samochody w lokalnych wypożyczalniach dobrze wiecie, że uszkodzenia spowodowane na takich drogach nie podlegają ubezpieczeniu.

Opisane poniżej drogi zaznaczyliśmy na mapce

Serpentyna między Kallikratis - Kapsodasos

Pomiędzy miejscowościami Kallikratis i Kapsodasos znajduje się jedne z najbardziej spektakularnych serpentyn na Krecie. Polecamy ją tym kierowcom, którzy za kierownicą czują się pewnie i są świadomi swoich umiejętności. Zakręty są ciasne, spadek wysokości spory, toteż łatwiej jest zjechać z serpentyny niż pod nią wjechać. Niemniej jednak droga ta jest bardzo widowiskowa i pozbawiona barierek.

Kallikratis

Serpentyna między Chora Sfakion - Anopoli

Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniej poprowadzonych serpentyn na Krecie. Dodatkową jej zaletą jest bardzo dobra jakość drogi. Jezdnia jest szeroka, zakręty dobrze wyprowadzone. Podczas jazdy trzeba jedynie uważać na kozy oraz kamienie na drodze. Oczywiście jeśli podjeżdżacie w górę to aby zobaczyć ten fenomenalny widok trzeba wyjść z samochodu i spojrzeć w dół.

Chora Sfakion-Annopoli

Most nad wąwozem Aradena

Most nad wąwozem Aradena łączy obie ściany wąwozu. Przejazd nim jest niezłym przeżyciem, zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz spotykają się z taką przeprawą. Pozornie krucha przeprawa wytrzymuje jednak nawet ciężar autobusu.

Most Aradena

Droga i tunel poprowadzona przez wąwóz Topolia

Droga wzdłuż spektakularnego wąwozu Topolia w jednym miejscu została poprowadzona tunelem. Pozornie wygląda on na niewielki, w rzeczywistości jednak przejeżdżają tędy autokary powracające z Elafonissi. Ruch jest wahadłowy, należy więc poczekać na zielone światło i dopiero jechać.

Topolia

Droga zachodnim wybrzeżem Krety w kierunku Elafonissi

Droga wiodąca w kierunku plaży Elafonissi jest jedną z najbardziej malowniczych tras, którą poprowadzono zachodnim wybrzeżem wyspy. Jest ona standardowej kreteńskiej szerokości, czyli niezbyt imponującej i bardzo kręta. Niektórzy wspominają ją jako "straszną", choć w zasadzie nie wiemy z jakiego powodu :)

Droga do Elafonisi

Droga od wąwozu Imbros w kierunku Chora Sfakion

Droga z wąwozu Imbros do Chora Sfakion może przyprawić dosłownie o zawroty głowy. Nagrodą są jednak niesamowite widoki bardzo charakterystyczne dla tego regionu Krety. Zjeżdżając w dół wijącą się serpentyną widzimy jeden z najpiękniejszych fragmentów południowego wybrzeża Krety.

Imbros serpentyna

Droga wokół płaskowyżu Omalos

Omalos to płaskowyż znajdujący w Górach Białych na wysokości około 1100 m n.p.m. Dookoła niego poprowadzona jest droga, którą można i warto go objechać. Omalos to nie tylko punkt wypadowy do zwiedzania Samarii oraz wielu pobliskich szczytów, ale także ważny obszar rolniczy Krety. Widoki są tu niesamowite, zaś droga dookoła Omalosa taka jak na załączonym zdjęciu. Polecamy ze względu na piękny krajobraz i bliskość gór.

Droga wokół Omalos

Droga na Omalos

To wąska górska droga łącząca miejscowości Paloochora i Sougia z płaskowyżem Omalos. Na nas największe wrażenie robi gdy jedziemy nią bardzo wcześnie rano. Pierwsze promienie wschodzącego słońca wyłaniającego się zza górskich wierzchołków nieśmiało zaglądają w okna wspinającego się coraz wyżej autobusu KTEL wiozącego pasażerów na płaskowyż Omalos. Niesamowite światło, wyraźnie odczuwalny chłód jaki towarzyszy wczesnemu porankowi w górach podkreślają jej charakter.

Droga na Omalos

Droga prowadząca przez wąwóz Theriso

To chyba jedyny na Krecie wąwóz, którego przebycie jest możliwe bez wysiadania z samochodu. Można więc powiedzieć, że jest to wąwóz dla leniwych ;-) Mimo to wąwóz jest piękny, a po obu stronach asfaltowej drogi wyrastają pionowe zbocza. Początek wąwozu znajduje się w wiosce Therisso, która odegrała dużą rolę w historii Krety. Zatem przejazd wąwozem można połączyć ze zwiedzaniem tej wioski.

Wąwóz Theriso

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-07-20 19:42:05

Super

2021-07-20 20:18:36

Kreta zachodnia super

2021-07-20 20:41:45

Aradena

1
2021-07-20 20:47:14

Chora Sfaxion

3
2021-07-23 19:27:14

Przeczytałam z zaciekawieniem :-)

 gość}
gość Jerzy
2022-07-24 16:11:40

Agia Roumeli - rejs do południa

Hej, proszę doradzić, pomyślałem, że po przejściu wawazu Samaria, chętnie bym został na nocleg w Agia Roumeli, ale nazajutrz do południa chciałem płynąć do Sougia, ale chyba nie ma kursu, więc czy musiałbym czekać aż na 17 lub 17.30? Boję się, że wtedy będę w pułapce tego miejsca, więc może lepiej płynąć do Sougia i tam zostać na nocleg?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2022-07-24 20:48:18

Agia Roumeli > Sfakia

Cześć,

faktycznie w stronę Paleochory, Sougii w tym roku nie są realizowane poranne kursy. Możesz natomiast popłynąć w stronę Sfakii. Zobacz rozkład bezpośrednio na stronie ANENDYK: https://anendyk.gr/routes/

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158083406422551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Rejon Chania dla zwolenników plażowania

Rejon Chania dla zwolenników plażowania

W tej kategorii ciężko jest wybrać najlepsze miejsca. Bo czym właściwie jest najlepsza plaża? Najpiękniejsza? Najciekawiej położona? Piaszczysta? Dzika i z daleka od tłumów? Plaż akurat w prefekturze Chania nie brakuje.

Rejon Chania dla aktywnych

Rejon Chania dla aktywnych

Region Chania jest wręcz stworzony dla osób, które preferują aktywny sposób spędzania czasu. To właśnie tu znajdują się najsłynniejsze kreteńskie wąwozy, Góry Białe, malowniczo położony pieszy szlak E4, który oczywiście przebiega przez całą wyspę, ale to w regionie Chania biegnie on w większości wzdłuż linii brzegowej Krety.

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Historia Krety to nie tylko wykopaliska pałaców z czasów minojskich. To oczywiście ważna część jej historii, ale należy pamiętać, że wiele śladów przeszłości pozostawili po sobie Wenecjanie i Turcy, którzy przez wiele wieków okupowali Kretę. Na wyspie jest też dużo śladów, które pozostawiła II wojna światowa.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Czu gdzieś jest dostępna lista winiarni na zachodniej części wyspy?
Jak jest jakaś dobra impreza, to albo przed moim urlopem, albo chwilę po.
CRETE - Kreta: We wtorek 23 maja wąwóz Samaria będzie udostępniony na całej długości. Otwarte będą również oba wejścia: Xyloskalo oraz Agia Roumeli.
Mikor ott jártunk nem volt nyitva, de így is nagy élményt jelentett számukra.
Skinakas Observatory +30 281 039 4200 https://maps.app.goo.gl/QdgsHYpMJHDcPQKw7
Katarzyna Czekierda Agnieszka Opalińska
Byłam i polecam. Fantastyczny widok na okolice i droga fantastyczna .
kto był tam i podziwiał ten wie ! bardzo warto ! polecam i ja
gość PiotrWie: Jak widać na mniejszych wyspach zawsze jest drożej,  ale zwykle robisz mniej kilometrów - ma Astipalei czy Santorini o ile dobrze pamiętam tankowałem Pandę raz, ale na Naxos da się zrobić pewnie sporo kilometrów.
Gosia | crete.pl : Między 1,82-1,84 €/litr Pb 95
gość PiotrWie : Dziś na Naxos płaciłem 1,99 za litr Pb 95, to taniej niż w marcu. A ile kosztuje na Krecie?
gość PiotrWie: Tyle że w tym roku jak na razie maj jest zimny - my jesteśmy na Cykladach i nie dość ze jest kilkanaście stopni to wieje zimny wiatr z północy, wczoraj musieliśmy iść wieczorem do tawerny w kurtkach. Morze jest też zimne - 15 stopni a portal z temperaturą mórz podaje że jest to 3 stopnie poniżej normy wieloletniej. (...)
Co roku nowe rekordy turystyczne
Uwielbiam! Nie ma wyjazdu bez kosztowania dakos
Są pyszne
Great job!
Brawo mieszkańcy i turyści! Skala i cała zatoka byłaby zepsutą jak po drugiej stronie. Plakias jest wspaniałe, choć widać że się strasznie rozwija. Mnóstwo nowych aparthoteli, za kosmiczne pieniądze.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera