Rejon Chania - ciekawe drogi

O tym, że Kreta jest dużą wyspą wiedzą pewnie wszyscy. Przyjeżdżając tu pierwszy raz na pewno nie zobaczycie wszystkich ciekawych miejsc, bo odległość dzieląca poszczególne atrakcje jest w niektórych przypadkach spora. Oczywiście są turyści, którzy nie planują powracać w te same miejsca, więc w trakcie jednego pobytu na wyspie chcą zobaczyć tyle ile się da. Tym osobom polecamy nasze artykuły jak Top 12 Krety oraz Top 20 plaż, które w pigułce pokazują najbardziej znane miejsca Krety.

Ale jest też pokaźne grono wielbicieli Krety, którzy połknęli kretobakcyla i wracają na wyspę kolejny raz z zamiarem dokładniejszego poznawania regionu, w którym mają zakwaterowanie.

Ciekawe drogi w rejonie Chania

Dlatego też rozpoczynamy dziś cykl, który można określić jako “ciekawe miejsca w pobliżu…”, w którym pokażemy Wam tematycznie podzielone interesujące miejsca znajdujące się w każdej prefekturze Krety. Będą to zarówno znane i popularne miejsca, ale pokażemy Wam propozycje mniej typowe, które naszym zdaniem są również ciekawe. Nie sposób oczywiście opisać wszystkiego interesującego na wyspie, dlatego konieczne było przeprowadzenie wstępnej selekcji. Będą to więc nasze subiektywne typy, ale jeśli znacie inne ciekawe miejsca, które chcielibyście polecić innym to po prostu wpiszcie je w komentarzach, oczywiście nawiązując do publikowanej kategorii. W miarę rozrastania się tego tematu pewnie utworzymy na naszej stronie specjalną przestrzeń, w której będzie można łatwo odnaleźć wszystkie artykuły stworzone w obrębie tej serii.

Jako pierwszy temat wybraliśmy ciekawe drogi znajdujące się w całej prefekturze Chania. Aby było łatwiej odnaleźć opisane miejsca opracowaliśmy także googlową mapkę z naniesionymi znacznikami. Drogi, które wybraliśmy do dzisiejszej części to drogi utwardzone. Opisywania tych nieutwardzonych raczej nie przewidujemy (ewentualnie w małej ilości), ponieważ wypożyczając samochody w lokalnych wypożyczalniach dobrze wiecie, że uszkodzenia spowodowane na takich drogach nie podlegają ubezpieczeniu.

Opisane poniżej drogi zaznaczyliśmy na mapce

Serpentyna między Kallikratis - Kapsodasos

Pomiędzy miejscowościami Kallikratis i Kapsodasos znajduje się jedne z najbardziej spektakularnych serpentyn na Krecie. Polecamy ją tym kierowcom, którzy za kierownicą czują się pewnie i są świadomi swoich umiejętności. Zakręty są ciasne, spadek wysokości spory, toteż łatwiej jest zjechać z serpentyny niż pod nią wjechać. Niemniej jednak droga ta jest bardzo widowiskowa i pozbawiona barierek.

Kallikratis

Serpentyna między Chora Sfakion - Anopoli

Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniej poprowadzonych serpentyn na Krecie. Dodatkową jej zaletą jest bardzo dobra jakość drogi. Jezdnia jest szeroka, zakręty dobrze wyprowadzone. Podczas jazdy trzeba jedynie uważać na kozy oraz kamienie na drodze. Oczywiście jeśli podjeżdżacie w górę to aby zobaczyć ten fenomenalny widok trzeba wyjść z samochodu i spojrzeć w dół.

Chora Sfakion-Annopoli

Most nad wąwozem Aradena

Most nad wąwozem Aradena łączy obie ściany wąwozu. Przejazd nim jest niezłym przeżyciem, zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz spotykają się z taką przeprawą. Pozornie krucha przeprawa wytrzymuje jednak nawet ciężar autobusu.

Most Aradena

Droga i tunel poprowadzona przez wąwóz Topolia

Droga wzdłuż spektakularnego wąwozu Topolia w jednym miejscu została poprowadzona tunelem. Pozornie wygląda on na niewielki, w rzeczywistości jednak przejeżdżają tędy autokary powracające z Elafonissi. Ruch jest wahadłowy, należy więc poczekać na zielone światło i dopiero jechać.

Topolia

Droga zachodnim wybrzeżem Krety w kierunku Elafonissi

Droga wiodąca w kierunku plaży Elafonissi jest jedną z najbardziej malowniczych tras, którą poprowadzono zachodnim wybrzeżem wyspy. Jest ona standardowej kreteńskiej szerokości, czyli niezbyt imponującej i bardzo kręta. Niektórzy wspominają ją jako "straszną", choć w zasadzie nie wiemy z jakiego powodu :)

Droga do Elafonisi

Droga od wąwozu Imbros w kierunku Chora Sfakion

Droga z wąwozu Imbros do Chora Sfakion może przyprawić dosłownie o zawroty głowy. Nagrodą są jednak niesamowite widoki bardzo charakterystyczne dla tego regionu Krety. Zjeżdżając w dół wijącą się serpentyną widzimy jeden z najpiękniejszych fragmentów południowego wybrzeża Krety.

Imbros serpentyna

Droga wokół płaskowyżu Omalos

Omalos to płaskowyż znajdujący w Górach Białych na wysokości około 1100 m n.p.m. Dookoła niego poprowadzona jest droga, którą można i warto go objechać. Omalos to nie tylko punkt wypadowy do zwiedzania Samarii oraz wielu pobliskich szczytów, ale także ważny obszar rolniczy Krety. Widoki są tu niesamowite, zaś droga dookoła Omalosa taka jak na załączonym zdjęciu. Polecamy ze względu na piękny krajobraz i bliskość gór.

Droga wokół Omalos

Droga na Omalos

To wąska górska droga łącząca miejscowości Paloochora i Sougia z płaskowyżem Omalos. Na nas największe wrażenie robi gdy jedziemy nią bardzo wcześnie rano. Pierwsze promienie wschodzącego słońca wyłaniającego się zza górskich wierzchołków nieśmiało zaglądają w okna wspinającego się coraz wyżej autobusu KTEL wiozącego pasażerów na płaskowyż Omalos. Niesamowite światło, wyraźnie odczuwalny chłód jaki towarzyszy wczesnemu porankowi w górach podkreślają jej charakter.

Droga na Omalos

Droga prowadząca przez wąwóz Theriso

To chyba jedyny na Krecie wąwóz, którego przebycie jest możliwe bez wysiadania z samochodu. Można więc powiedzieć, że jest to wąwóz dla leniwych ;-) Mimo to wąwóz jest piękny, a po obu stronach asfaltowej drogi wyrastają pionowe zbocza. Początek wąwozu znajduje się w wiosce Therisso, która odegrała dużą rolę w historii Krety. Zatem przejazd wąwozem można połączyć ze zwiedzaniem tej wioski.

Wąwóz Theriso

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-07-20 19:42:05

Super

2021-07-20 20:18:36

Kreta zachodnia super

2021-07-20 20:41:45

Aradena

1
2021-07-20 20:47:14

Chora Sfaxion

3
2021-07-23 19:27:14

Przeczytałam z zaciekawieniem :-)

 gość}
gość Jerzy
2022-07-24 16:11:40

Agia Roumeli - rejs do południa

Hej, proszę doradzić, pomyślałem, że po przejściu wawazu Samaria, chętnie bym został na nocleg w Agia Roumeli, ale nazajutrz do południa chciałem płynąć do Sougia, ale chyba nie ma kursu, więc czy musiałbym czekać aż na 17 lub 17.30? Boję się, że wtedy będę w pułapce tego miejsca, więc może lepiej płynąć do Sougia i tam zostać na nocleg?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2022-07-24 20:48:18

Agia Roumeli > Sfakia

Cześć,

faktycznie w stronę Paleochory, Sougii w tym roku nie są realizowane poranne kursy. Możesz natomiast popłynąć w stronę Sfakii. Zobacz rozkład bezpośrednio na stronie ANENDYK: https://anendyk.gr/routes/

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158083406422551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Rejon Chania dla zwolenników plażowania

Rejon Chania dla zwolenników plażowania

W tej kategorii ciężko jest wybrać najlepsze miejsca. Bo czym właściwie jest najlepsza plaża? Najpiękniejsza? Najciekawiej położona? Piaszczysta? Dzika i z daleka od tłumów? Plaż akurat w prefekturze Chania nie brakuje.

Rejon Chania dla aktywnych

Rejon Chania dla aktywnych

Region Chania jest wręcz stworzony dla osób, które preferują aktywny sposób spędzania czasu. To właśnie tu znajdują się najsłynniejsze kreteńskie wąwozy, Góry Białe, malowniczo położony pieszy szlak E4, który oczywiście przebiega przez całą wyspę, ale to w regionie Chania biegnie on w większości wzdłuż linii brzegowej Krety.

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Historia Krety to nie tylko wykopaliska pałaców z czasów minojskich. To oczywiście ważna część jej historii, ale należy pamiętać, że wiele śladów przeszłości pozostawili po sobie Wenecjanie i Turcy, którzy przez wiele wieków okupowali Kretę. Na wyspie jest też dużo śladów, które pozostawiła II wojna światowa.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
My za równe 3 tygodnie lecimy, pierwszy raz na Kretę:-)
Zawsze robię pstryka
Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
A wiecie może, gdzie są sprzedawcy? Bo przydałyby mi się oliwki "bobki", które prawie tylko tam można było kupić.
Coś czuję, że ten remont pozbawi Agorę dawnego klimatu
Gosia | crete.pl : Poszukaj czegoś przez AirBNB. Komunikacji brak.
Rozkopana na max od góry
gość miłośnik CRETY: witam mam pytani czy są w tym miasteczku kwatery do wynajęcia? czy kursuje tam komunikacja?
Super i fajny podkład dźwiękowy :)
Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera