Rejon Chania - klasztory i obiekty kultu religijnego

Kreta to miejsce, w którym znajdziecie mnóstwo klasztorów, kościółków, kapliczek. Większość z nich to obiekty należące do greckiego kościoła prawosławnego. Malowniczość tych miejsc jest niezwykła. Duże monastyry są na ogół bardzo zadbane, pełne uroku i skryte za grubymi murami. Większość z nich podczas burzliwej historii Krety odegrała duże znaczenie podczas walk z okupantami, których na wyspie nigdy nie brakowało. Mnisi zamieszkujący te klasztory wielokrotnie chwytali za broń i walczyli o niepodległość Krety.

Jednak to czego na wyspie jest zdecydowanie najwięcej to małe kościółki i kapliczki, które spotkacie w wielu miejscach. Nie sposób poznać i opisać wszystkie te miejsca, gdyż duża część jest znana przede wszystkim lokalnym mieszkańcom. Na pewno jednak te miejsca, które spotkacie na swojej drodze warto obejrzeć, zajrzeć do środka. W ich wnętrzach bowiem znajdziecie często piękne freski. Jeśli spędzicie na Krecie wystarczająco dużo czasu to przekonacie się, że niektóre jaskinie także pełnią funkcje sakralne. Dawniej składali w nich dary na przykład Minojczycy, teraz przychodzą w te miejsca współcześni mieszkańcy.

W miastach zaś odnajdziecie meczety lub to co z nich zostało. To ślad po obecności Turków i ich wielowiekowego panowania na Krecie. Oczywiście nasza poniższa lista nie wyczerpuje tematu, traktujcie ją raczej jako pewną podstawę i zajawkę do własnych poszukiwań.

Najciekawsze obiekty sakralne w rejonie Chania

Nasz wybór uzupełniamy mapką google, na której zaznaczyliśmy wybrane przez nas obiekty sakralne znajdujące się w prefekturze Chania.

Klasztor Agia Triada Tzagaloron na płw. Akrotiri

To jeden z najpiękniejszych prawosławnych klasztorów na Krecie, który trzeba odwiedzić. Położony jest w północnej części półwyspu Akrotiri, otoczony cyprysami, winnicami oraz gajami oliwnymi, w których rosną drzewa oliwne o wieku sięgającym nawet 500 lat. To nasz zdecydowany must see w tej prefekturze.

Agia Triada

Klasztor Moni Katholiko na płw. Akrotiri

Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii, na półwyspie Akrotiri w pobliżu wyjścia z wąwozu Avlaki. Do Moni Katholiko można dojść tylko pieszo pozostawiając samochód przed klasztorem Gouverneto.

Moni Katholiko

Klasztor Gouverneto - Kyria ton Agelon na płw. Akrotiri

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania. Zewnętrzne surowe zabudowania klasztorne przypominają raczej szczelny mur, za którym skrywa się zatopiony w zieleni kościół z niezwykłą fasadą. Niestety aby dostać się do jego wnętrza trzeba mieć dużo szczęścia, bowiem klasztor ten mocno chroni swoją prywatność. Wybierając się tu należy też pamiętać o tym iż mnisi bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii stroju swoich gości oraz godzin otwarcia.

Gouvernetou

Klasztor Agios Georgion w Karydi obok Vamos

Ten klasztor to jedno z takich miejsc, którego na próżno szukać w spisie atrakcji przewodników turystycznych poświęconych Krecie. Άγιος Γεώργιος jest to unikalny i bardzo ciekawy zabytek sakralny w tym rejonie Krety, posiadający dawniej swoją tłocznię oliwy. Klasztor był opuszczony i popadał w ruinę przez kilkadziesiąt lat. Od 1996 roku po wstępnym remoncie zaczął działać normalnie. Choć nadal kontynuowane są konieczne prace renowacyjne, to klasztor jest dostępny do odwiedzania do czego zachęcamy.

Agios Georgios

Klasztor Chrisoskalitissa

Klasztor Chrissoskalitissa znany jest także jako Klasztor ze Złotym Stopniem. Wedle legendy jeden z 90 stopni prowadzących do klasztoru wykonany jest ze złota, lecz może go zobaczyć tylko ten kto jest bez grzechu. Warto połączyć zwiedzenie tego kościoła z wycieczką do pobliskiej plaży Elafonissi i przekonać się czy faktycznie jesteście bezgrzeszni ;-)

Chrisoskalitissas

Agia Sofia - Jaskinia Mądrości Bożej

Jest ona położona przy głównej drodze łączącej plażę Elafonissi oraz miejscowość Kissamos. Droga ta wiedzie wzdłuż spektakularnego wąwozu Topolia. Nazwa jaskini i kaplicy Agia Sofia pochodzi od ikony, która tu się znajduje. Prawdopodobnie pochodzi ona ze świątyni znajdującej się dawniej na terenie Konstantynopola. Jak głosi legenda kreteńscy marynarze bronili brzegów tego miasta przed atakami Turków. Gdy sułtan Mehmed II ogłosił rozejm, pozwolił im odpłynąć do domu. Nie mogli zabrać ze sobą broni, w zamian za to dostali jednak pozwolenie na zabranie czegoś w zamian. Część Kreteńczyków pochodząca z Kissamos, zabrała ze sobą ikonę i ukryła ją właśnie w tej jaskini. Później wybudowano tu kaplicę.

Agia Sofia

Kościółek w Lissos - Agios Kirikos

Niewielki kościółek Agios Kirikos znajduje się na stanowisku archeologicznym Lissos, w miejscu dawnej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. W środku znajdują się bizantyjskie freski, w większości jednak zniszczone. Do kościoła, podobnie jak do Lissos, można tylko dojść pieszo, bądź dopłynąć wynajętą łódką.

Agios Kirikos

Meczet Janczarów w Chania

Mimo że obecnie Meczet Janczarów nie pełni swojej funkcji religijnej to jednak umieściliśmy go liście obiektów sakralnych. Obecnie meczet to jedna z bardziej rozpoznawalnych budowli znajdujących się w rejonie Portu Weneckiego i jednocześnie najstarszy budynek osmański na Krecie. Został wzniesiony w 1645 roku w okresie kiedy Turcy zdobyli Chanię. W 1923 roku, czyli 10 lat po zawarciu formalnej unii Krety z kontynentalną Grecją, budowla ta przestała pełnić funkcję meczetu. Jeszcze przed II wojną światową Meczet Janczarów posiadał minaret, jednak został on zniszczony podczas bombardowań. Od dłuższego czasu działalność tego miejsca skupia się wokół sztuki współczesnej. Organizowane są tu różnego rodzaju wystawy oraz prezentacje prac artystów.

Meczet Janczarów

Klasztor Gonia Odigitria Monastery w Kolymbari

Niech Was nie zwiodą surowe mury zewnętrzne tego klasztoru. W środku kryje się bowiem malowniczy kościół, oryginalna posadzka z kamyczków oraz ciekawa wystawa muzealna. Klasztor ten był wielokrotnie niszczony podczas wojen osmańskich oraz powstania kreteńskiego 1866-1869 oraz wielokrotnie odbudowywany. Nie uchronił się także przed zniszczeniem podczas II wojny światowej. Warto zajrzeć jeśli będziecie w pobliżu miejscowości Kolymbari.

Asi Gonia Monastery

Klasztor 98 Świętych Ojców w Azogyres (Ekklisia Agii Pateres)

To niewielki, wbudowany w skałę i pięknie położony klasztor z połowy XIX wieku. Znajduje się on w pobliżu wsi Azogyres w prowincji Selino. Stanowił on faktycznie miejsce zamieszkania 99 świętych ojców. Jednak jeden z nich: Jan Pustelnik wybrał życie w kompletnej izolacji i opuścił tę świętą gromadkę. Jan Pustelnik powędrował aż na półwysep Akrotiri i zamieszkał w jaskini znajdującej się obok klasztoru Moni Katholiko.

Ekklisia Agii Pateres

Kościół Agios Nikolaos w Chanii

Jest to jeden z najciekawszych kościołów w Chanii, który jest także świadectwem jego burzliwej historii. Kościół ten powstał w 1320 roku i w okresie weneckim był najważniejszym kościołem tego miasta. Po przejęciu panowania nad Kretą przez Turków kościół ten zamieniono na meczet, dobudowano minaret i nazwano Hiougkar Tzamisi na cześć sułtana Imperium Osmańskiego Ibraima. W 1928 roku meczet został przekształcony w kościół prawosławny i poświęcony św. Mikołajowi. A minaret i dzwonnica zachowały się do dzisiaj stanowiąc charakterystyczny punkt panoramy miasta. Kościół znajduje się przy placu Splantzia.

Kościół Agios Nikolaos w Chania

Pozostałe części przewodnika po prefekturze Chania:

Ciekawe drogi w prefekturze Chania

Najciekawsze miejsca związane z historią

Najciekawsze plaże w rejonie Chania

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-08-13 18:17:06

Na dziś wystarczy ;)

1
2021-08-13 18:20:34

Remigiusz Wojnarowski my byliśmy we wtorek fantastyczne miejsce jak cała Kreta zreszta

1
2021-08-13 18:20:15

Balos i Elafonisi tez zamknięte dla turystów?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-13 18:40:48

Kacper Kapral Nie.

1
2021-08-13 18:41:38

Kacper Kapral tłumy ludzi :)

1
2021-08-13 19:42:23

A czy rejsy na Santorini się odbywają ? Pozdrawiam

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-13 20:24:15

Paweł Niewiadomski Z tego co wiemy to tak.

2021-08-13 20:30:14

CRETE - Kreta Super

2021-08-14 06:37:36

Czy jezioro Kournas jest dostępne? Czy jest wyłączone z zakazu przebywania? Pozdrawiam.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-14 06:40:40

Natalia Pomorska Tak.

1
2021-08-14 06:59:14

Dziękuję!

maciej zyluk}
maciej zyluk
2022-07-05 15:32:09

Catholiko

Hej,

Czy do klasztoru Gouverneto mozna dojechac transportem publicznym czy tylko wynajmujac samochod? 

Bylbym zainteresowany dojsciem do klasztoru Catholico. Ile trzeba zaplanowac czasu na taka wyprawe? (Gouverneto - Catholico - Gouverneto?

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2022-07-05 20:55:13

odp. Katholiko

Można dojechać tylko samochodem. Od Gouverneto do Katholiko to maksymalnie pół godziny wolnego spaceru w jedną stronę.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158123982072551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Historia Krety to nie tylko wykopaliska pałaców z czasów minojskich. To oczywiście ważna część jej historii, ale należy pamiętać, że wiele śladów przeszłości pozostawili po sobie Wenecjanie i Turcy, którzy przez wiele wieków okupowali Kretę. Na wyspie jest też dużo śladów, które pozostawiła II wojna światowa.

Rejon Chania dla aktywnych

Rejon Chania dla aktywnych

Region Chania jest wręcz stworzony dla osób, które preferują aktywny sposób spędzania czasu. To właśnie tu znajdują się najsłynniejsze kreteńskie wąwozy, Góry Białe, malowniczo położony pieszy szlak E4, który oczywiście przebiega przez całą wyspę, ale to w regionie Chania biegnie on w większości wzdłuż linii brzegowej Krety.

Rejon Chania - ciekawe drogi

Rejon Chania - ciekawe drogi

Drogi, które wybraliśmy do dzisiejszej części to drogi utwardzone. Opisywania tych nieutwardzonych raczej nie przewidujemy (ewentualnie w małej ilości), ponieważ wypożyczając samochody w lokalnych wypożyczalniach dobrze wiecie, że uszkodzenia spowodowane na takich drogach nie podlegają ubezpieczeniu.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Doświadczyliśmy na własnej skórze.
Ale od Soboty to wyglada na to ze caly tydzien calkiem sloneczyny ☀️
W tym roku będąc w Sztokholmie w maju miałem wyższe temperatury niż na Krecie.
gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Czu gdzieś jest dostępna lista winiarni na zachodniej części wyspy?
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera