Booking.com

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Dzisiaj przygotowaliśmy drugi odcinek naszego nowego cyklu artykułów, w ramach którego będziemy prezentować najciekawsze naszym zdaniem miejsca znajdujące się w obrębie jednej prefektury. Jako pierwszy pod lupę wzięliśmy rejon Chania, w obrębie którego tydzień temu pokazaliśmy najciekawsze drogi. Dzisiaj zaś wybraliśmy miejsca związane z historią Krety. Oczywiście nasz wybór nie wyczerpuje tego tematu.

Historia Krety to nie tylko wykopaliska pałaców z czasów minojskich. To oczywiście ważna część jej historii, ale należy pamiętać, że wiele śladów przeszłości pozostawili po sobie Wenecjanie i Turcy, którzy przez wiele wieków okupowali Kretę. Na wyspie jest też dużo śladów, które pozostawiła II wojna światowa. Nasz wybór uwzględnia tą różnorodność.

Rejon Chania dla wielbicieli historii

Podobnie jak w poprzednim artykule wybrane miejsca opisane poniżej umieściliśmy na mapie google. Dzięki temu łatwiej jest je odnaleźć.Po kliknięciu w oznaczone miejsce zobaczycie fotografię, zajawkowy opis oraz link do opisu umieszczonego na naszej stronie.

Wykopaliska w Apterze

To największe i najciekawsze wykopaliska w zachodniej części Krety. Miasto powstałe w starożytności swój kres osiągnęło podczas średniowiecznego trzęsienia ziemi. Dziesięć wieków później dzięki archeologom wydobyto je ponownie na światło dzienne. Prace wykopaliskowe ciągle tu trwają, a jednym z ostatnich znaczących odkryć jest amfiteatr. Zatem nawet jeśli ktoś z Was był już kiedyś w Apterze to warto wrócić w to miejsce i obejrzeć nowe odkrycia.

Wykopaliska w Aptera

Wykopaliska w Falassarna

W Falasarna znajdują się ruiny antycznego portu, który był jednocześnie ważnym ośrodkiem handlowym i jednym z największych miast dawnej Krety. Co ciekawe część jego mieszkańców trudniła się piractwem, przynajmniej dopóki wkurzeni tym procederem Rzymianie nie wybili im z głów takich pomysłów. Ostateczny kres portu nastąpił gdy w konsekwencji ogromnego trzęsienia ziemi, zachodnie wybrzeże Krety podniosło się nawet 9 metrów. 

Falasarna

Wykopaliska w Polirynii

Mimo, że jest to jedno z ciekawszych archeologicznych miejsc zachodniej Krety to jednocześnie wciąż pozostaje nadal mało znane wśród turystów. Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw tej części wyspy i  jednocześnie najbardziej ufortyfikowanym miastem starożytnej Krety. Położona pomiędzy rozległymi wzgórzami, otoczona przez senne wioski i współczesne gaje oliwne Polyrinia nie tylko przechowuje pozostałości dawnej cywilizacji, ale oferuje także wspaniałe widoki na Zatokę Kissamos oraz malowniczą okolicę.

Polirynia

Świątynia Asklepiosa w Lissos

W starożytności do świątyni Asklepiosa w Lissos przybywali pielgrzymi z całej Krety i Grecji oraz północnego wybrzeża Afryki. Powodem miała być lecznicza źródlana woda, która była wówczas remedium na wiele dolegliwości. Dziś z tego sanktuarium pozostały jedynie fragmenty ścian oraz zachwycająca rzymska mozaika pokrywająca dawną podłogę świątyni, którą warto zobaczyć na własne oczy. 

Lissos świątynia Asklepiosa

Muzeum Archeologiczne w Chania

Muzeum to jest jednym z większych kreteńskich muzeów archeologicznych. Ilością zbiorów co prawda nie dorównuje olbrzymiemu Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, ale i tak to miejsce warto zobaczyć. Aktualnie muzeum jest w trakcie przeprowadzki do nowego budynku. Jednak po jego otwarciu w nowej siedzibie z pewnością warto będzie zaplanować wizytę w tym miejscu.

Muzeum Archeologiczne w Chania

Poniemieckie tunele w Platanias

Wielbiciele nowszej historii powinni odwiedzić zbudowane w czasie II wojny światowej wydrążone w wapieniu tunele. Ich wydrążenie było pomysłem niemieckiego okupanta, który do prac przymusił lokalnych mieszkańców. Głównym przeznaczeniem tej budowli było przechowywania amunicji i materiałów wojskowych. Łączna długość tuneli wynosi 120 metrów. W środku znajduje się także 10 ślepo zakończonych komór oraz dwa wyjścia. Obecnie wystawiane są tam unikatowe pamiątki i zdjęcia z czasów wojny. 

Tunele w Platanias

Cmentarze wojskowe w Souda i w Maleme

Przypominają o tragicznej w skutkach “bitwy o Kretę”, która miała miejsce w 1941 roku. Na cmentarzu w Souda spoczywa ponad 1500 żołnierzy alianckich. W Maleme pochowano blisko 4500 niemieckich żołnierzy. Oczywiście wiemy, że są to specyficzne miejsca i nie można uznać ich za turystyczną atrakcję, jednak ludziom interesującym się kreteńską historią oraz okresem II wojny światowej wizytę tutaj możemy spokojnie zarekomendować.

Cmentarz wojenny w Souda

Kandanos

W miejscowości Kandanos dokonano jednej z najbardziej okropnych zbrodni wojennych popełnionych na Krecie w trakcie II wojny światowej. 3 czerwca 1941 roku po tym jak wojska niemieckie przejęły kontrolę nad Kretą doszło tu do masowej zagłady 180 niewinnych kreteńskich cywilów. O wojennej zbrodni przypomina niewielki pomnik oraz tablice z wyrytymi nazwiskami ofiar nazistów.

Kandanos

Grób Venizelosa

Elefterios Venizelos to jeden z najsłynniejszych greckich polityków pochodzący z Krety. Ośmiokrotny premier, współtwórca greckiej konstytucji, działacz na rzecz autonomii Krety i jeden z przywódców powstania z 1897 roku przeciwko tureckiemu okupantowi wyspy. Po śmierci na emigracji pochowany został na wzgórzu Profitis Ilias oddalonym o kilka kilometrów od Chania. Obok grobu ojca znajduje się także grób syna Sofoklisa Venizelosa. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko przez wzgląd na dokonania Venizelosów. Z miejsca ich pochówku roztacza się bowiem niezwykły widok na Chanię.

Grób Venizelosa

Twierdza Frangokastello

Wenecka twierdza położona jest na południowo-wschodnim krańcu nomosu Chania tuż przy samej plaży. Mimo że w środku twierdzy nie znajdziecie okazałych wnętrz bo zachowały się tylko same mury oraz zewnętrzne ściany zabudowań to warto ją zobaczyć właśnie ze względu na ciekawe położenie. Z jednej strony morze,  z drugiej góry tworzą niezwykłą scenerię dla tej charakterystycznej twierdzy. Dodatkowo z miejscem tym powiązana jest legenda pojawiających tu Drosoulites, czyli ludzi rosy. Mają to być duchy, poległych w tym miejscu kreteńskich powstańców, które pojawiają się tu raz do roku.

Twierdza Frangokastello

Twierdza Gramvousa

Twierdza ta została wzniesiona przez Wenecjan w latach 1579-1584 na niewielkiej wyspie Imeri Gramvousa. Później w trakcie burzliwej historii Krety, kilkukrotnie zmieniała swojego właściciela, stając się również schronieniem piratów. Dzisiaj to jedna z największych atrakcji wyspy, do której można przypłynąć wybierając się w rejs na Balos. Piękne widoki i wspinaczka po 365 stopniach są zagwarantowane.

Twierdza GramvousaData publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-07-28 04:36:56

Dzień dobry, czy macie Państwo jakieś informacje czy we okresie 09.2021 rząd grecki planuje jakieś obostrzenia ? Tzn czy będzie utrudniony wjazd na wyspe

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-07-28 08:54:49

Nie mamy takich informacji. Do września daleko a grecki rząd reaguje na pogorszenie sytuacji na bieżąco. Większe obawy wzbudziło to, że kilka dni temu Kreta została oznaczona przez ECDC kolorem ciemnoczerwonym co może oznaczać, że to inne kraje mogą nałożyć jakieś ograniczenia na swoich obywateli powracających z wyjazdów.

2021-07-28 14:05:32

Ładnie opisane brakuje mi tylko z 3-4 klasztorów min z Półwyspu Akrotiri

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-07-28 14:49:49

Roman Na klasztory jest przewidziana osobna kategoria

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158095861142551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Rejon Chania - ciekawe drogi

Rejon Chania - ciekawe drogi

Drogi, które wybraliśmy do dzisiejszej części to drogi utwardzone. Opisywania tych nieutwardzonych raczej nie przewidujemy (ewentualnie w małej ilości), ponieważ wypożyczając samochody w lokalnych wypożyczalniach dobrze wiecie, że uszkodzenia spowodowane na takich drogach nie podlegają ubezpieczeniu.

Rejon Chania dla zwolenników plażowania

Rejon Chania dla zwolenników plażowania

W tej kategorii ciężko jest wybrać najlepsze miejsca. Bo czym właściwie jest najlepsza plaża? Najpiękniejsza? Najciekawiej położona? Piaszczysta? Dzika i z daleka od tłumów? Plaż akurat w prefekturze Chania nie brakuje.

Rejon Chania dla aktywnych

Rejon Chania dla aktywnych

Region Chania jest wręcz stworzony dla osób, które preferują aktywny sposób spędzania czasu. To właśnie tu znajdują się najsłynniejsze kreteńskie wąwozy, Góry Białe, malowniczo położony pieszy szlak E4, który oczywiście przebiega przez całą wyspę, ale to w regionie Chania biegnie on w większości wzdłuż linii brzegowej Krety.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Czu gdzieś jest dostępna lista winiarni na zachodniej części wyspy?
Jak jest jakaś dobra impreza, to albo przed moim urlopem, albo chwilę po.
CRETE - Kreta: We wtorek 23 maja wąwóz Samaria będzie udostępniony na całej długości. Otwarte będą również oba wejścia: Xyloskalo oraz Agia Roumeli.
Mikor ott jártunk nem volt nyitva, de így is nagy élményt jelentett számukra.
Skinakas Observatory +30 281 039 4200 https://maps.app.goo.gl/QdgsHYpMJHDcPQKw7
Katarzyna Czekierda Agnieszka Opalińska
Byłam i polecam. Fantastyczny widok na okolice i droga fantastyczna .
kto był tam i podziwiał ten wie ! bardzo warto ! polecam i ja
gość PiotrWie: Jak widać na mniejszych wyspach zawsze jest drożej,  ale zwykle robisz mniej kilometrów - ma Astipalei czy Santorini o ile dobrze pamiętam tankowałem Pandę raz, ale na Naxos da się zrobić pewnie sporo kilometrów.
Gosia | crete.pl : Między 1,82-1,84 €/litr Pb 95
gość PiotrWie : Dziś na Naxos płaciłem 1,99 za litr Pb 95, to taniej niż w marcu. A ile kosztuje na Krecie?
gość PiotrWie: Tyle że w tym roku jak na razie maj jest zimny - my jesteśmy na Cykladach i nie dość ze jest kilkanaście stopni to wieje zimny wiatr z północy, wczoraj musieliśmy iść wieczorem do tawerny w kurtkach. Morze jest też zimne - 15 stopni a portal z temperaturą mórz podaje że jest to 3 stopnie poniżej normy wieloletniej. (...)
Co roku nowe rekordy turystyczne
Uwielbiam! Nie ma wyjazdu bez kosztowania dakos
Są pyszne
Great job!
Brawo mieszkańcy i turyści! Skala i cała zatoka byłaby zepsutą jak po drugiej stronie. Plakias jest wspaniałe, choć widać że się strasznie rozwija. Mnóstwo nowych aparthoteli, za kosmiczne pieniądze.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera