Rejon Chania - ciekawe drogi

O tym, że Kreta jest dużą wyspą wiedzą pewnie wszyscy. Przyjeżdżając tu pierwszy raz na pewno nie zobaczycie wszystkich ciekawych miejsc, bo odległość dzieląca poszczególne atrakcje jest w niektórych przypadkach spora. Oczywiście są turyści, którzy nie planują powracać w te same miejsca, więc w trakcie jednego pobytu na wyspie chcą zobaczyć tyle ile się da. Tym osobom polecamy nasze artykuły jak Top 12 Krety oraz Top 20 plaż, które w pigułce pokazują najbardziej znane miejsca Krety.

Ale jest też pokaźne grono wielbicieli Krety, którzy połknęli kretobakcyla i wracają na wyspę kolejny raz z zamiarem dokładniejszego poznawania regionu, w którym mają zakwaterowanie.

Ciekawe drogi w rejonie Chania

Dlatego też rozpoczynamy dziś cykl, który można określić jako “ciekawe miejsca w pobliżu…”, w którym pokażemy Wam tematycznie podzielone interesujące miejsca znajdujące się w każdej prefekturze Krety. Będą to zarówno znane i popularne miejsca, ale pokażemy Wam propozycje mniej typowe, które naszym zdaniem są również ciekawe. Nie sposób oczywiście opisać wszystkiego interesującego na wyspie, dlatego konieczne było przeprowadzenie wstępnej selekcji. Będą to więc nasze subiektywne typy, ale jeśli znacie inne ciekawe miejsca, które chcielibyście polecić innym to po prostu wpiszcie je w komentarzach, oczywiście nawiązując do publikowanej kategorii. W miarę rozrastania się tego tematu pewnie utworzymy na naszej stronie specjalną przestrzeń, w której będzie można łatwo odnaleźć wszystkie artykuły stworzone w obrębie tej serii.

Jako pierwszy temat wybraliśmy ciekawe drogi znajdujące się w całej prefekturze Chania. Aby było łatwiej odnaleźć opisane miejsca opracowaliśmy także googlową mapkę z naniesionymi znacznikami. Drogi, które wybraliśmy do dzisiejszej części to drogi utwardzone. Opisywania tych nieutwardzonych raczej nie przewidujemy (ewentualnie w małej ilości), ponieważ wypożyczając samochody w lokalnych wypożyczalniach dobrze wiecie, że uszkodzenia spowodowane na takich drogach nie podlegają ubezpieczeniu.

Opisane poniżej drogi zaznaczyliśmy na mapce

Serpentyna między Kallikratis - Kapsodasos

Pomiędzy miejscowościami Kallikratis i Kapsodasos znajduje się jedne z najbardziej spektakularnych serpentyn na Krecie. Polecamy ją tym kierowcom, którzy za kierownicą czują się pewnie i są świadomi swoich umiejętności. Zakręty są ciasne, spadek wysokości spory, toteż łatwiej jest zjechać z serpentyny niż pod nią wjechać. Niemniej jednak droga ta jest bardzo widowiskowa i pozbawiona barierek.

Kallikratis

Serpentyna między Chora Sfakion - Anopoli

Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniej poprowadzonych serpentyn na Krecie. Dodatkową jej zaletą jest bardzo dobra jakość drogi. Jezdnia jest szeroka, zakręty dobrze wyprowadzone. Podczas jazdy trzeba jedynie uważać na kozy oraz kamienie na drodze. Oczywiście jeśli podjeżdżacie w górę to aby zobaczyć ten fenomenalny widok trzeba wyjść z samochodu i spojrzeć w dół.

Chora Sfakion-Annopoli

Most nad wąwozem Aradena

Most nad wąwozem Aradena łączy obie ściany wąwozu. Przejazd nim jest niezłym przeżyciem, zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz spotykają się z taką przeprawą. Pozornie krucha przeprawa wytrzymuje jednak nawet ciężar autobusu.

Most Aradena

Droga i tunel poprowadzona przez wąwóz Topolia

Droga wzdłuż spektakularnego wąwozu Topolia w jednym miejscu została poprowadzona tunelem. Pozornie wygląda on na niewielki, w rzeczywistości jednak przejeżdżają tędy autokary powracające z Elafonissi. Ruch jest wahadłowy, należy więc poczekać na zielone światło i dopiero jechać.

Topolia

Droga zachodnim wybrzeżem Krety w kierunku Elafonissi

Droga wiodąca w kierunku plaży Elafonissi jest jedną z najbardziej malowniczych tras, którą poprowadzono zachodnim wybrzeżem wyspy. Jest ona standardowej kreteńskiej szerokości, czyli niezbyt imponującej i bardzo kręta. Niektórzy wspominają ją jako "straszną", choć w zasadzie nie wiemy z jakiego powodu :)

Droga do Elafonisi

Droga od wąwozu Imbros w kierunku Chora Sfakion

Droga z wąwozu Imbros do Chora Sfakion może przyprawić dosłownie o zawroty głowy. Nagrodą są jednak niesamowite widoki bardzo charakterystyczne dla tego regionu Krety. Zjeżdżając w dół wijącą się serpentyną widzimy jeden z najpiękniejszych fragmentów południowego wybrzeża Krety.

Imbros serpentyna

Droga wokół płaskowyżu Omalos

Omalos to płaskowyż znajdujący w Górach Białych na wysokości około 1100 m n.p.m. Dookoła niego poprowadzona jest droga, którą można i warto go objechać. Omalos to nie tylko punkt wypadowy do zwiedzania Samarii oraz wielu pobliskich szczytów, ale także ważny obszar rolniczy Krety. Widoki są tu niesamowite, zaś droga dookoła Omalosa taka jak na załączonym zdjęciu. Polecamy ze względu na piękny krajobraz i bliskość gór.

Droga wokół Omalos

Droga na Omalos

To wąska górska droga łącząca miejscowości Paloochora i Sougia z płaskowyżem Omalos. Na nas największe wrażenie robi gdy jedziemy nią bardzo wcześnie rano. Pierwsze promienie wschodzącego słońca wyłaniającego się zza górskich wierzchołków nieśmiało zaglądają w okna wspinającego się coraz wyżej autobusu KTEL wiozącego pasażerów na płaskowyż Omalos. Niesamowite światło, wyraźnie odczuwalny chłód jaki towarzyszy wczesnemu porankowi w górach podkreślają jej charakter.

Droga na Omalos

Droga prowadząca przez wąwóz Theriso

To chyba jedyny na Krecie wąwóz, którego przebycie jest możliwe bez wysiadania z samochodu. Można więc powiedzieć, że jest to wąwóz dla leniwych ;-) Mimo to wąwóz jest piękny, a po obu stronach asfaltowej drogi wyrastają pionowe zbocza. Początek wąwozu znajduje się w wiosce Therisso, która odegrała dużą rolę w historii Krety. Zatem przejazd wąwozem można połączyć ze zwiedzaniem tej wioski.

Wąwóz Theriso

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Trochę o nas

Kiedy w 2008 roku pierwszy raz wyjeżdżaliśmy na Kretę zupełnie nie przypuszczaliśmy, że ta wyspa tak bardzo wkroczy w nasze życie zmieniając je nawet od kuchni. Od tamtego czasu po jej drogach przejechaliśmy samochodem łącznie ponad 6,5 tysiąca kilometrów, przeszliśmy kilkadziesiąt kilometrów pieszymi szlakami oraz zwiedziliśmy kilka miejsc korzystając z miejscowego transportu publicznego. Na przestrzeni dwóch miesięcy, które łącznie spędziliśmy w tej kolebce cywilizacji, przemierzyliśmy tę wyspę wzdłuż i wszerz zwiedzając nie tylko miejsca najbardziej znane i opisywane w przewodnikach, ale także te o których wspominają nieliczne tylko źródła.

Święta w Grecji i na Krecie

Święta w Grecji i na Krecie

Święta w Grecji i na Krecie, opis tradycji, serwowanych dań.

Informacje ogólne na temat Krety

Informacje ogólne na temat Krety

Kreta to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Mimo silnych więzi, jakie łączą Kretę z Grecją kontynentalną wyspa ta do dnia dzisiejszego zachowała swój odrębny dialekt językowy oraz lokalne tradycje kulturowe. O odrębności niech świadczy również to, że większość mieszkańców zapytanych o pochodzenie w pierwszej kolejności powie, że są Kreteńczykami, a dopiero potem określą się jako Grecy.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zgubić się w wąwozie Kourtaliko to sztuka. Trzeba przekroczyć wybetonowane obrzeże ścieżki i pójść poza wyznaczona trasą  Ale ludzie mają różne dziwne pomysły - wczoraj widzieliśmy dwie osoby uparcie próbujące zejść ze stromego klifu ścieżką zamkniętą płotem i wyraźnie oznakowaną zakaz wstępu, niebezpieczeństwo wypadku.
Love seeing them in flight, supreem fliers!
Bliskie spotkania :)
Byłam w ostatni wtorek i zastanawiałam się, co to za piękne, drapieżne ptaki latają nad Lassithi! Możliwe, że właśnie wtedy zostały wypuszczone?
gość PiotrWie: Dziś byliśmy na plaży Sarakiniko. Tragedii nie było - tylko dwa autobusy i 23 samochody osobowe. Ponieważ teren jest dość rozległy to się rozeszli i nie przeszkadzało. Ale nie wyobrażam sobie co tu się dzieje w lipcu i sierpniu.
Och nie miałam wielką nadzieję że do tego nie dojdzie.
Super jak ja byłam to był szlak zamkniety
Super miejsce. Kto wybiera się na Kretę, to powinien mieć w planach ten wąwóz. Polecam
jeszcze tylko 2.5 miesiąca :)
Podobne plany w Komiža na Wyspie Vis w Chorwacji. Żal.
Koszmar. Plakias to takie piękne miejsce, a klif niesamowity.
W 2020 było cudownie, pusto, czysto i cicho. Zalety pandemi....
Poza fajną laską nic ciekawego
Byłem pierwszy raz na Balos w 2012 roku, w szczycie sezonu i pamiętam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ludzi było wtedy mniej, dało się zaparkować na szczycie bez problemu. Kolejny raz w zeszłym roku. Również w sezonie. Miałem wrażenie, że droga zrobiła się jakaś węższa i bardziej niebezpieczna. Samochodów multum, było naprawdę ciężko się dostać na szczyt. (...)
Piękna i niezwykla
gość CreteYourLife: Prace już trwają. Usypali drogę i kopary rozjeżdżają klif. 
Smrodek, wiatr taki, że w oczy sypie piachem, mnóstwo ludzi, jako plaża skała posypana piachem. Za to Gramvousa Super
gość PiotrWie: Tu jest sporo szlaków pieszych, prowadzących z Chorio od odludnych plaż. Oczywiście nie jest to wyspa na 3  tygodnie, w czwartek przenosimy się na Milos Po powrocie napiszę więcej.  
Gosia | crete.pl : Kimolos wydaje się być wyspą na krótki wypad. Jest dość mała. Po urlopie napiszesz coś więcej na jej temat?
gość PiotrWie: My byśmy na Balos na początku czerwca 2009 i już wtedy stwierdziliśmy że jest za dużo ludzi. Nie potrafię sobie wyobrazić co się dzieje w lipcu i sierpniu - nigdy nie byliśmy w tym okresie pomimo 17 pobytów na Krecie. Obecnie jesteśmy na Kimolos, turystów można policzyć na palcach jednej ręki. Plaże mamy tylko dla siebie. (...)
Przepiękne miejsce. Miałam przyjemność być, gdy było mało osób.
Zmarnowany dzień wakacji
Balos
Cudowne miejsce
Jadzia Piszczek
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera