Cukinia w kuchni greckiej jest wszechobecna. Przyrządzenie jej w postaci zapiekanej w cieście filo to po prostu kolejny sposób na zastosowanie tego popularnego warzywa. Kolokithopita to w Polsce mało znana grecka "pita". Znacznie bardziej rozpoznawalnym daniem jest szpinakowa spankopita. Mimo że jest nieco pracochłonna to warto jednak pokusić się o przygotowanie kolokithopity, bo połączenie cukinii, fety, natki i mięty jest nad wyraz smaczne. Można ją podawać z jogurtem greckim, tzatzikami albo bez żadnych dodatków. Wtedy można poczuć jej subtelny i nieco odświeżający smak.
1. Przygotowanie tej potrawy zaczynamy od starcia nieobranej cukinii pozbawionej gniazda nasiennego na tarce o dużych oczkach. Cukinię należy następnie posolić i po 10 minutach dokładnie odcisnąć z wody.
Oliwę podgrzewamy na patelni i wrzucamy drobno pokrojoną dymkę, którą podsmażamy przez około 5 minut do miękkości, po czym wsypujemy ryż. Mieszamy i smażymy przez 1 minutę tak by ryż pokrył się oliwą, po czym wlewamy na patelnię wywar z warzyw. Całość gotujemy na małym ogniu przez 15 minut tak, aby ryż wchłonął wywar. Jak ryż będzie jeszcze lekko twardawy, zestawiamy patelnię z ognia, dodajemy cukinię i po wymieszaniu odstawiamy do wystygnięcia.
2. Do ostudzonej cukinii z ryżem dodajemy resztę składników: natkę, miętę, wymieszane jajka oraz pokruszoną fetę. Całość doprawiamy dość konkretnie solą i pieprzem, a następnie dokładnie mieszamy.
3. Czas teraz na przygotowanie głębokiej formy, w której będziemy piec kolokithopitę. Wnętrze naczynia trzeba pokryć cienką warstwą stopionego masła. Następnie nałożyć jeden płat filo na dno oraz boki naczynia a potem posmarować go niewielką ilością stopionego masła. Przydatny będzie do tego gęsty silikonowy pędzel. W ten sposób nakładamy jeszcze 1-2 płaty filo każdy smarując roztopionym masłem.
4. Na tak przygotowanym cieście rozkładamy równo masę z cukinią a wystające brzegi ciasta filo zawijamy do wnętrza formy. Całość przykrywamy pozostałymi płatami filo. Należy pamiętać aby każdy z nich smarować roztopionym masłem. Górne warstwy ciasta można pokroić nożem na mniejsze kwadraty. Ułatwi to późniejsze pokrojenie zapiekanki. Jeśli jednak tego nie zrobicie to też nie będzie źle.
5. Kolokithopitę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 190°C przez około 35 minut, aż ciasto będzie rumiane. Podajemy ją na gorąco.
Briam to jedno z najbardziej popularnych warzywnych dań w Grecji. To klasyczna zapiekanka, w której ziemniaki, bakłażan, cukinia i cebula przyprawione ziołami oraz oliwą przenikają się wzajemnie swoimi smakami i aromatami.
Bakłażany są popularnym składnikiem greckich dań i można je odnaleźć w sztandarowych daniach takich jak moussaka czy briam. Główną rolę bakłażany grają także w papoutsakia, imam bayildi oraz melitzanosalata. Do tych smacznych potraw trzeba dopisać kolejny grecki sposób na przyrządzenie tego warzywa, czyli bakłażan z fetą.
Potrawy z fasoli oraz innych roślin strączkowych stanowią ważną część greckiej diety. Najbardziej znanymi przykładami takich dań są gigantes plaki, fasolada, czy też fava. Współcześnie Grecy wciąż często sięgają po tradycyjne dania z roślinami strączkowymi, które serwowane są w roli głównego posiłku. Dziś przedstawiamy przepis na fasolę w pomidorach. Jej przygotowanie jest łatwe i mniej pracochłonne niż np. gigantes plaki.
Komentarze
komentarz z
Może być jeszcze pita z serem owczym,ze szpinakiem albo serem i szpinakiem☺.Każda pyszna
komentarz z
I wiele innych :) Grecy potrafią w filo przyrządzić chyba wszystko :)
komentarz z
Wiem.Miałam to szczęście ,dzieciństwo spędziłam wśród nich. ☺
komentarz z
Właśnie bardzo mi to smakowało a nie wiedziałam jak się nazywa. Teraz wiem ale szansa,że zapamiętam jest mała
komentarz z
od wielu lat robię wariacje na ten temat. Ciasto filo zastępuję gotowym ciastem francuskim, farsz w zależności od sezonu: tarta cukinia, mrożona mieszanka warzyw na patelnię, .... Do tego ryż kleisty (jak na rosotto). Wszędzie robi furorę.
komentarz z
Agnieszka Załuska ryż??? To faktycznie wariacja Agnieszko
komentarz z
Ania Janusz feta oczywiście ale robiłam próby z pleśniowym niebieskim (na zdadupiu nie zawsze wszystko masz w lodówce ) i też było super
komentarz z
Ania Janusz Grecy te zapiekanki robią często z resztek, taki przegląd tygodnia
komentarz z
Agnieszka Załuska oooo z pleśniowym może być faktycznie ciekawie
komentarz z
Ania Janusz zapomnialabym, w tym zamieszczonym przepisie oczywiście jest ryż. On i jajka sklejaja farsz
komentarz z
to ja może jednak coś innego jadłam bo ja tam ryżu nie wyczuwałam
komentarz z
Ania Janusz tego ryżu się nie czuje w smaku
komentarz z
Agnieszka Załuska A no chyba że tak
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153926709497551,10156441724082551