Wszyscy znamy pyszne chlebki pita, które świeżo zrobione i wciąż ciepłe, stanowią fantastyczny dodatek do wielu dań. Chociaż zazwyczaj kojarzone są przede wszystkim z kuchnią arabską, to jednak dosyć często występują także w Grecji. Najłatwiej znaleźć je w miejscach, gdzie sprzedawane jest jedzenie typu street food. Chlebki pita są szczególnie popularne jako dodatek do gyrosa, czy też falafli znanych w Grecji pod nazwą Revithokeftedes.
Niektórzy Grecy wykorzystują pitę również jako podstawę do przyrządzenia różnego rodzaju przekąsek z warzywami, dodatek do sałatek czy też do podawania past typu fava, hummus oraz melitzanosalata.
Korzystanie ze sprawdzonego przepisu jest jednym z podstawowych czynników decydujących o tym, czy uda Wam się przygotować dobre chlebki pita. My dość długo testowaliśmy różne sposoby, jakie można znaleźć w internecie oraz książkach kucharskich, zanim znaleźliśmy ten najbardziej pewny i niezawodny. Poniższy przepis z bardzo dobrymi efektami, stosujemy od dobrych kilku lat. Mimo tego iż jest on czaso- i pracochłonny to jednak możecie liczyć na prawie stu procentową pewność, że przygotowane chlebki będą miały odpowiednio dużą kieszonkę oraz cienką ściankę.
1. Przygotowanie ciasta na pity należy rozpocząć dzień wcześniej zaczynając od przyrządzenia zaczynu.
W dość dużej misce mieszamy wodę z drożdżami, a następnie stopniowo dodajemy mąkę. Całość mieszamy drewnianą łyżką do momentu, aż składniki połączą się w gładką ale płynną masę, której gęstość będzie nieco większa niż ciasta na naleśniki. Miskę przykrywamy szczelnie folią do żywności i odstawiamy w chłodne miejsce na czas około 12-14 godzin.
2. W okresie tym warto raz na jakiś czas zajrzeć do miski aby sprawdzić, czy drożdże pracują. Jeśli zdarzy się, że użyjecie zbyt ciepłej wody drożdże mogą nie wyrosnąć, a cały zaczyn będzie nadawał się do wylania. Z tego względu warto więc sprawdzać to wcześniej.
3. Na drugi dzień (po upływie 12-14 godzin) do miski z zaczynem należy dodać pozostałe składniki właściwego ciasta: sól, oliwę oraz mąkę. Tą ostatnią dodajemy oczywiście w niewielkich porcjach, tak aby w wyrabianym cieście nie powstały grudki.
4. Powstałą masę wyrabiamy przez 8-10 minut, aż do uzyskania gładkiego ciasta, a następnie odkładamy je do dużej miski wysmarowanej uprzednio oliwą. Naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na dwie do czterech godzin tak, aby ciasto zwiększyło swoją objętość 2-3 krotnie.
5. Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę posypaną mąką, po czym ugniatamy je tak, aby pozbyć się powietrza. Ciasto dobrze znosi przechowywanie w lodówce, więc jego część można wykorzystać po kilku dniach.
6. Gotowe ciasto dzielimy na 15-16 niewielkich części, z których formujemy kulki, które na koniec przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na około 15-30 minut.
7. Po tym czasie każdą kulkę należy rozwałkować na niewielki płaski placek. Nie wolno układać rozwałkowanych placków na sobie. Warto więc zaplanować pracę w taki sposób, aby w trakcie gdy smaży się jedna pita rozwałkować szybko następną porcję.
8. Sposób smażenia decyduje o tym, czy w pitach wytworzą się kieszonki. Suchą patelnię należy rozgrzać bardzo mocno. Warto posypać ją odrobiną mąki i obserwować jej kolor. Kiedy mąka zacznie brązowieć lub dymić możemy przystąpić do smażenia chlebków.
9. Po ułożeniu placka na rozgrzanej patelni, pierwszą stronę pieczemy przez około 12-15 sekund. Po tym czasie placek przewracamy na drugą stronę, a następnie smażymy przez około minutę, cały czas bacznie obserwując ciasto. Jeśli w tym okresie ciasto nie ma “ochoty” rosnąć lub robi to zbyt leniwie ponownie przewracamy je na drugą stronę. Natomiast jeśli zacznie się nadymać to trzymamy je do momentu aż całe wypełni się powietrzem i dopiero wtedy przewracamy na drugą stronę i pieczemy przez kolejnych kilkanaście sekund.
10. Jeśli placki przypiekają się zbyt szybko to należy nieco zmniejszyć ogień, pamiętając jednak aby patelnia wciąż była odpowiednio gorąca.
11. Poprawne wykonanie chlebków pita wymaga odrobiny cierpliwości i nieco praktyki, więc jeśli pierwsze chlebki nie wypełnią się powietrzem to nie należy się zrażać zbyt szybko tylko próbować do skutku. Po uzyskaniu odpowiedniej praktyki będziecie wiedzieć, czy patelnia jest odpowiednio rozgrzana oraz kiedy dokładnie placek wymaga przewrócenia na drugą stronę.
Καλή όρεξη!
Patrząc z perspektywy tego jakie pieczywo można kupić w naszych sklepach, rosnąca popularność samodzielnego wypieku chleba przestaje zadziwiać i być traktowana jako chwilowa moda. Właśnie dla tych osób mamy dziś niespodziankę w postaci przepisu na grecki chleb z dodatkiem sera feta. Jest to bardzo smaczne i delikatne pieczywo nadające się do codziennych śniadań.
Tradycja wypieku chleba lagana jest wciąż silnie kultywowana na terenie Grecji oraz Cypru. Chociaż wiele gospodyń domowych nadal samodzielnie przygotowuje pieczywo, to jednak zdecydowana większość Greków kupuje lagana w lokalnych piekarniach, które produkcje tego chleba rozpoczynają w wieczór poprzedzający Czysty Poniedziałek. Chociaż w większych miastach sprzedaż tego pieczywa rozpoczyna jeszcze w nocy, to nikogo nie dziwią gigantyczne kolejki, jakie rano ustawiają się pod najlepszymi piekarniami.
Dziś zaproponujemy Wam samodzielne upieczenie chleba Eliopsomo, w którym jako jedne z głównych dodatków stosowane są oliwki. W chlebie, który zobaczycie na poniższych zdjęciach, użyliśmy zielonych oliwek. Oczywiście wymiennie można stosować czarne oliwki, wybierzcie po prostu te które smakują wam bardziej.
Komentarze
komentarz z
??? Revitokeftedes to kotleciki z cieciorki- czy naprawdę to danie jest takie popularne w Grecji- ja nigdy nie jadłam w greckim fast foodzie.Pitty z fotografii nie mają nic wspólnego z pittą arabską z kieszonką. Ciasto jest zagniatane z olejem ,placki są mniejsze, nie nadziewa się ich-tylko okręca nadzienie--polecam.Na Krecie do girosa z pittą dodaje się jogurt ,a nie tzatzyki jak w innych częściach Krety
komentarz z
Książki kucharskie i internet są pełne przepisów na chlebki pita. Zachęcamy do znalezienia swojego ulubionego.
komentarz z
Pysznee:p
komentarz z
Ja mieszkam na stałe w Grecji- teraz na Krecie ponad 20 lat i pewnie o tych pittach wystarczająco wiem bez książek kucharskich
komentarz z
W takim razie tylko pozazdrościć :>
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152789661427551