Grecka oliwa kontra reszta świata

Poza obszarem wysokich gór oraz terenami ścisłej miejskiej zabudowy, drzewa oliwne będą tym co zawsze odnajdziecie w zasięgu waszego wzroku i to niezależnie od tego, czy znajdujecie się we wschodniej, południowej czy też zachodniej części wyspy. Od wieków jest to jedna z podstawowych i najważniejszych roślin uprawianych przez kreteńskich rolników. Chociaż obecnie gaje oliwne dosyć często przestają być podstawowym źródłem utrzymania rolników to jednak Kreta wciąż pozostaje miejscem, gdzie produkuje się oliwy uznawane za jedne z najlepszych na świecie. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody przyznawane na różnego rodzaju wystawach i konkursach.

Oliwki z bliska

Produkcja w liczbach

Grecja to po Hiszpanii i Włoszech trzeci największy producent oliwy na świecie posiadający kilkunasto-procentowy udział w globalnym rynku. Widząc liczne oliwne gaje na Krecie pewnie nie zdziwi Was, że niespełna 1/3 całkowitej produkcji greckiej oliwy pochodzi właśnie z tej wyspy. Podobnie wysoki, bo blisko 27% udział posiadają jedynie gaje oliwne położone na Peloponezie. Korzystając z prostego rachunku matematycznego łatwo można wyliczyć, że oliwa pozyskana tylko na Krecie stanowi kilka procent całkowitej światowej produkcji.

Światowa masowa produkcja oliwy

Z roku na rok konkurencja wśród krajów produkujących oliwę jest coraz większa. Od dłuższego czasu zdecydowanym liderem jeśli chodzi o skalę produkcji jest Hiszpania oraz Włochy. Stosowane są tam bardzo ekstensywne przemysłowe metody uprawy. Na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz wyraźniejszy jest również udział krajów północnej części Afryki. Nowym graczem na rynku oliwy są również amerykańscy rolnicy z rejonu południowego wybrzeża. Całkiem możliwe, że w niedługim czasie tamtejsza oliwa będzie w naszych sklepach równie łatwo dostępna jak popularne kalifornijskie wina.

Konkurencja cenowa na rynku sprzedaży oliwy jest bardzo zażarta a intensyfikacja uprawy oliwek oraz dążenie do obniżenia kosztów wytworzenia wydaje się być nieuniknionym kierunkiem, w jakim będą podążać wiodący światowi producenci. Oczywiście zupełnie inną kwestią w stosunku do ceny pozostaje jakość oliw pozyskiwanych w poszczególnych krajach.

Karafka z oliwą

Grecka droga ku najwyższej jakości

Zdecydowana większość Kreteńskich oraz Greckich producentów już dawno zauważyła, że dalsze ograniczenie kosztów produkcji, a co za tym idzie obniżanie ceny jest mocno ograniczone. Konkurowanie pod tymi względami z wytwórcami z innych krajów jest trudne lub wręcz niemożliwe. Zdecydowana większość greckich producentów, wybrała wysoką jakość jako cechę wyróżniającą ich produkty na tle konkurencji. Wiele spośród oferowanych oliw posiada różnego rodzaju certyfikaty Bio oraz inne oznaczenia międzynarodowych organizacji potwierdzających najwyższą jakość produktów. O wysokiej jakości greckich oliw niech świadczą również dane podawane przez Grecki Urząd Statystyczny (EL. STAT)  na podstawie których wyraźnie widać, że w ostatnich latach prawie 2/3 zagranicznych odbiorców stanowią firmy z Włoch. Dla przypomnienia jest to kraj będący drugim największym producentem oliwy na świecie. Jak widać Włosi wolą sprzedać swoja własną oliwę na północ Europy, a w domowym zaciszu chętnie sięgają po tę pochodzącą z Grecji.

Warto także wspomnieć o tym, że znaczna część greckich oliw to produkty z chronioną nazwą pochodzenia. Jest to równoznaczne ze ścisłym określeniem geograficznego obszaru pochodzenia owoców oraz miejscem wytwarzania produktu. Oznaczenie to jest także potwierdzeniem tego, że oliwa posiada właściwości organoleptyczne charakterystyczne dla danego regionu Europy. W Grecji zarejestrowanych jest 14 rejonów produkcji oliwy z chronioną nazwą pochodzenia, z czego na Krecie wyróżnione zostały następujące obszary: Heraklion, Rethymno, Archanes, Kolimbari, Sitia, Chania, Thrapsano.

Stara kreteńska oliwka
Wiek niektórych kreteńskich drzew oliwnych liczony jest w tysiącach lat

Wiele oliw pochodzących z Krety to bardzo unikane produkty zazwyczaj trudno dostępne na naszym rynku. Odwiedzając sklepy w Grecji szczególną uwagę zwróćcie na te cechuje się bardzo niską kwasowością sięgającą nawet poniżej poziomu 0,2%. Ciekawymi produktami są również oliwy, które tłoczone są wraz z różnego rodzaju owocami. Warto wspomnieć choćby o oliwach Biolea - neratzio i lemonio, które możecie kupić w sklepie kreta24.pl.

Ze swojej strony dodamy jeszcze, że obecnie nie wyobrażamy sobie by w naszej kuchni nie gościła grecka oliwa. To jeden z obowiązkowych produktów, który stanowi dodatek do większości dań, jakie przygotowujemy w domu. Jeśli do tej pory jeszcze nie próbowaliście greckich i kreteńskich oliw to gorąco namawiamy Was do degustacji.

W kolejnym artykule poświęconym oliwie postaramy się przybliżyć Wam zagadnienia związane z jakością, klasyfikacją oraz sposobami jej wytwarzania.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.8
Liczba ocen: 5
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.8 na 5 (0) liczba ocen 5
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Eliama Gold - kreteńskie złoto

Eliama Gold - kreteńskie złoto

Jedną z największych nowości, które w ostatnich dwóch latach pojawiły się na polskim rynku, są oliwy polifenolowe pochodzące z Krety i Grecji. W ubiegłym roku pisaliśmy o nich dwukrotnie, jednak nadal są to produkty mało znane i rozpoznawalne w Polsce. Dla nas temat ten stał się bardzo interesujący, więc postanowiliśmy przyjrzeć mu się jeszcze bliżej. Publikujemy zatem kolejne informacje na temat oliw polifenolowych, koncentrując się w tym artykule przede wszystkim na doskonałej oliwie Eliama Gold wyprodukowanej przez firmę Elli’s Farm na Krecie.

Feta (Φέτα)

Feta (Φέτα)

Od 2007 roku nazwa Feta jest chroniona międzynarodowymi regulacjami i zastrzeżona wyłącznie dla serów produkowanych w określonych regionach Grecji przy użyciu ściśle określonych składników w oparciu o tradycyjny sposób wytwarzania. Dzięki przepisom wprowadzonym na terenie UE nazwy tej nie mogą już stosować producenci z innych krajów UE produkujący “słone sery w solance”. Zatem od tego czasu możemy mieć pewność iż kupując fetę sięgniemy po oryginalny grecki produkt, który nie będzie zawierał nic innego poza mlekiem owczym i ewentualnie kozim, podpuszczką i solą. W składzie fety nie znajdziemy środków konserwujących, czy innych dodatków “wzbogacających” bowiem zapisy unijne jednoznacznie określają charakterystykę fety. Ponadto sami Grecy skrupulatnie i często kontrolują firmy produkujące ten ser.

Suszone zioła z Krety

Suszone zioła z Krety

Jeśli pierwszy raz jedziecie na Kretę to lepiej przygotujcie się na eksplozję prawdziwych smaków i zapachów. Kreteńskie warzywa i owoce są świeże i pełne smaku, zaś dziko rosnące zioła, których zapach daje się wyczuć w powietrzu, podkreślają smak prostych dań swoim intensywnym aromatem.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Doświadczyliśmy na własnej skórze.
Ale od Soboty to wyglada na to ze caly tydzien calkiem sloneczyny ☀️
W tym roku będąc w Sztokholmie w maju miałem wyższe temperatury niż na Krecie.
gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Czu gdzieś jest dostępna lista winiarni na zachodniej części wyspy?
Jak jest jakaś dobra impreza, to albo przed moim urlopem, albo chwilę po.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera