Kreta - aktualności z listopada 2025 r.

Grecki wyścig po tanie rezerwacje

Mimo niedawnego zamknięcia tegorocznego sezonu turystycznego, planowanie wakacji 2026 ruszyło pełną parą. Greckie hotele odnotowują gwałtowny wzrost wczesnych rezerwacji na przyszły rok.

Turyci na lotnisku w Grecji

Analiza firmy Nelios, specjalizującej się w bezpośrednich rezerwacjach hotelowych, potwierdza, że łowcy okazji nie próżnują. Do końca października 2025 roku odnotowano bowiem wzrost liczby rezerwacji wstępnych aż o 33,3% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wzrost przychodów o 19,2%.

17 listopada - Dzień Baklawy

Lubicie baklawę? To jeden z najsłynniejszych i zarazem najsłodszych deserów znanym nie tylko w Grecji, ale i w Turcji, Bułgarii oraz innych krajach bałkańskich. Jeśli byliście na wakacjach w którymś z tych krajów to na pewno mieliście okazję do jej spróbowania w oryginalnym wydaniu. Baklawa jest na tyle popularna, że ustanowiono jej święto, które obchodzimy właśnie dzisiaj, czyli 17 listopada. Ta słodka bomba kaloryczna przygotowywana jest z ciasta filo, mieszanki orzechów i słodkiego syropu na bazie miodu.
Jeśli nie obawiacie się kulinarnych wyzwań to możecie pokusić się o przygotowanie tego słodkiego przysmaku w domu. Przepis znajdziecie po kliknięciu w ten link.

Dzień Baklavy
Gosia,  data_2025-11-17 18:45:05 2025-11-17 18:45:05 Liczba komentarzy: brak

Most Sima przechodzi na emeryturę

Kamienny most Sima, zlokalizowany w rejonie Prasses na drodze wiodącej z Rethymno do Amari, od ponad stu lat uznawany jest za najwyższy kamienny most na Krecie. Jego charakterystyczna sylwetka, którą tworzą trzy łukowate przęsła wsparte na wysokich podporach, wznosi się nad skalistym wąwozem Kaminolakos i w czasach swojego powstania stanowiła prawdziwy cud inżynierii. Niestety, nawet najbardziej urokliwe dzieła dawnych budowniczych muszą mierzyć się z brutalną prozą XXI wieku. Most Sima przestał wystarczać dla wymogów współczesnego natężenia ruchu między Amari a Rethymno.

Most Sima

Gosia,  data_2025-11-16 19:53:00 2025-11-16 19:53:00 Liczba komentarzy: brak

Zakończenie sezonu w Samarii - frekwencja najsłabsza od kilku lat

W ubiegły piątek, 31 października, oficjalnie zakończono sezon turystyczny 2025 w Wąwozie Samaria. Według danych przekazanych przez Organizację ds. Środowiska Naturalnego i Zmian Klimatu (OFYPEKA), w tym roku wąwóz był dostępny dla turystów łącznie przez 151 dni, a odnotowana liczba odwiedzających wyniosła 119 138 osób.

Nie sposób pominąć faktu, że tegoroczny wynik pod względem frekwencji jest najsłabszy na przestrzeni ostatnich czterech lat. W porównaniu do rekordowej frekwencji z 2022 roku (blisko 170 000 odwiedzających), w tym roku nastąpił znaczący spadek, wynoszący niemal 30%.

Koniec sezonu w Samarii

Gosia,  data_2025-11-04 19:50:23 2025-11-04 19:50:23 Liczba komentarzy: brak

Vorizia - zderzenie prawa krwi z systemową nieudolnością

Tragedia, jaka rozegrała się w kreteńskiej wiosce Vorizia, wywołała natychmiastową dyskusję na temat jej głębokich przyczyn. Masakra ta, daleka od bycia jedynie kryminalnym incydentem, ujawnia złożone napięcia kulturowe i systemowe. Na pierwszy plan wybija się konflikt głęboko zakorzenionego kodeksu postępowania ze współczesnym prawem oraz poważne niedociągnięcia w funkcjonowaniu państwa.

Aby choć częściowo zrozumieć to co się stało, sięgamy po trzy wstępne analizy, które dobrze się uzupełniają.

Vorizia - analiza przyczyn masakry

Gosia,  data_2025-11-03 20:03:29 2025-11-03 20:03:29 Liczba komentarzy: brak

Vorizia: strzelanina na Krecie

W sobotę, 1 listopada 2025 roku, mała górska wioska Vorizia, położona około 52 kilometry na południe od Heraklionu, stała się areną brutalnego i zbrojnego konfliktu, który wstrząsnął opinią publiczną na całej Krecie. Strzelanina, w której zginęły dwie osoby, a kilka zostało rannych, ma według miejscowej policji bezpośredni związek z długoletnim konfliktem między dwiema zwaśnionymi rodzinami.  

Wczorajsze wydarzenia ukazują, że w górskich rejonach Krety konflikty o ziemię i honor oraz głęboko zakorzenione lokalne spory wciąż potrafią przekształcić się w śmiertelne dramaty. A sama wyspa po raz kolejny pokazuje inne, bardziej mroczne oblicze.

Strzelanina w Vorizia

Gosia,  data_2025-11-02 13:50:17 2025-11-02 13:50:17 Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie cmentarze i pośmiertna przeprowadzka zmarłych

Aby lepiej poznać jakiś kraj trzeba poznać lokalne obyczaje, a te najłatwiej sprawdzić zaglądając do kuchni i … na cmentarze. O ile do zaglądania w garnki nie trzeba nikogo namawiać, to przed odwiedzaniem cmentarzy większość osób czuje opór. W sumie rozumiemy to, bo oglądanie nagrobków nie jest typowo wakacyjnym zajęciem. Niemniej jednak warto, ponieważ greckie cmentarze są zupełnie odmienne niż polskie rozległe nekropolie. Inne są również obyczaje związane z pochówkiem osób zmarłych. Dla osób, które dotąd nie miały okazji zapoznać się z nimi, zwyczaje te mogą wydać się dość osobliwe, a nawet szokujące.

Zdjęcia w poniższym artykule pochodzą z kreteńskich cmentarzy w wiosce Anidri i Selia.

Cmentarz w Selia

Cmentarz w Selia

Gosia,  data_2025-11-01 19:29:55 2025-11-01 19:29:55 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Jeździliśmy na Kretę od 2008r, bywały lata że byliśmy w kilku kawałkach w sumie czterdzieści kilka dni ( samoloty z Wrocławia latały w piątek wieczorem tak że można było polecieć po pracy, powrotem był w poniedziałek w nocy więc za 11 dni urlopu można było być 17 dni, jak się ... (...)
 Czy wyspa jest w stanie pomieścić 15 mln turystów, zapewne tak. Pytanie moje: skąd będzie woda?! Jak już brakuje, tama na Aposelemis sucha, gdzie ścieki popłyną, gdzie będą składowane śmieci??? Smutne, że wyspa zamienia się na globalną destynację.. (...)
 Dwa lata temu mnie zaatakowały trzy po zejściu z wawozu Chochlakies. Jedna ugryzła mnie w kostke. Byly bardzo agresywne. Otoczyly mnie i szarżowaly
 
 Można próbować zrozumieć ludzi, którzy z tego żyją. Można też puścić ludzi na żywioł i nie zajmować się takimi głupotami, jak ofiary śmiertelne. Samaria nie jest szlakiem w 100% bezpiecznym (który szlak jest), to głęboki wąwóz, narażony na erozyjne osunięcia skał. (...)

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-26 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera