Kreta - aktualności z lutego 2024 r.

Kreteński miód tymiankowy pod lupą naukowców

Miód tymiankowy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych produktów lokalnych Krety. Jest on też jednym z najchętniej kupowanych i przywożonych z wakacji kreteńskich wyrobów. Każdy kto go spróbował pewnie pamięta specyficzny smak, którego próżno szukać w innych miodach.

Pasieka na Krecie

Badania naukowe, jakie są aktualnie realizowane w Szkole Inżynierii Chemicznej i Środowiska w ramach kontraktu z Regionem Krety, mogą okazać się kluczowe dla dalszych losów tego produktu. Analizy przeprowadzane w trakcie tych badań potwierdzają bowiem to, że miody tymiankowe z Krety bardzo różnią się właściwościami od odpowiadających im miodów pochodzących z pozostałej części Grecji, a także tych pozyskiwanych z pasiek w Hiszpanii czy też Portugalii.

Gavdos nową Lampedusą?

Gavdos to niewielka grecka wysepka znajdująca się 36 km na południe od Krety. Na powierzchni niespełna 30 km2 mieszka 208 mieszkańców (dane ze spisu powszechnego z 2021 roku). I właśnie ten skrawek ziemi w ostatnich tygodniach stał się głównym celem dla przemytników nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej. Statystyki pokazują, że w niespełna dwa miesiące 2024 roku do Gavdos i Krety dotarło tylu imigrantów ilu przybyło w całym zeszłym roku. O jakich liczbach mówimy? W 2023 roku do wybrzeży obydwu wysp przypłynęło łącznie 617 imigrantów. Zaś przez pierwsze siedem tygodni bieżącego roku przybyło tu już 612 osób. Stanowi to prawie 11% ogólnej liczby imigrantów docierających do Grecji.

Wyspa Gavdos

Wyspa Gavdos widziana od strony Krety

Gosia,  data_2024-02-26 19:14:00 2024-02-26 19:14:00 Liczba komentarzy: brak

Kreteńska niespodzianka w rankingu najlepszych plaż Trip Advisora

Po kilku tygodniach jakie minęły od opublikowania rankingu najlepszych kierunków podróży w 2024 roku, Trip Advisor zamieścił wyniki Travelers' Choice Awards Best of the Best Beaches. Ranking ten jest podzielony na najlepsze plaże świata oraz poszczególnych kontynentów. Dwie greckie plaże znalazły się w rankingu najlepszych plaż świata oraz cztery w rankingu najlepszych plaż Europy. W rankingach pojawiły się także dwie kreteńskie plaże, jednak co jest sporą niespodzianką, nie jest to tym razem ani laguna Balos, ani plaża Elafonissi.

FalasarnaPlaża Falasarna

Matala Beach Festival 2024

Wczoraj pojawiła się informacja dotycząca daty tegorocznego słynnego Matala Beach Festival. Tym razem organizatorzy sprawili niespodziankę, ponieważ termin festiwalu został przeniesiony. W tym roku pierwszy raz festiwal odbędzie się w lipcu, a nie jak dotąd w trzeci weekend czerwca. Jeśli zatem ktoś z Was chciałby dołączyć do tego wydarzenia to rezerwujcie sobie 5, 6 i 7 lipca i wpadajcie do Matali na serię koncertów, które są organizowane w pobliżu słynnej skały z jaskiniami.

Matala Beach Festival 2024

Gosia,  data_2024-02-24 20:09:21 2024-02-24 20:09:21 Liczba komentarzy: brak

Lotnisko w Heraklionie gotowe na strajk

Jeśli w najbliższą środę (28 lutego) macie zaplanowany przelot do Grecji lub w jej obrębie to warto wiedzieć, że tego dnia tamtejsze lotniska będą sparaliżowane generalnym strajkiem. Trwający 24-godziny protest będzie oznaczał w konsekwencji zawieszenie wszystkich połączeń realizowanych z i do greckich lotnisk. Strajk został ogłoszony przez Konfederację Związków Zawodowych Greckich Urzędników Służby Cywilnej (ADEDY).

Strajk na lotniskach w Grecji

Piotrek,  data_2024-02-23 20:27:23 2024-02-23 20:27:23 Liczba komentarzy: brak

32,7 mln podróżnych wybrało Grecję w 2023 roku

W minioną środę Bank of Greece opublikował pełne podsumowanie sezonu turystycznego w 2023 roku. Według tych danych w zeszłym roku Grecję odwiedziło 32,7 mln podróżnych z całego świata, co oznacza wzrost o 17,6% w porównaniu z 27,8 mln podróżnych w 2022 r. Równie imponujący okazał się wzrost wpływów z turystyki, który osiągnął wartość prawie 20,5 mld euro, co oznacza wzrost o 15,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Sezon 2023 w liczbach

Gosia,  data_2024-02-22 20:13:36 2024-02-22 20:13:36 Liczba komentarzy: brak

Pesymistyczne prognozy cen oliwy

Temat zmniejszonej produkcji oliwy w Grecji od wielu miesięcy praktycznie nie schodzi z głównych stron portali internetowych. Szacunki dotyczące bieżącej produkcji oliwy są bardzo pesymistyczne. Według przewidywań bieżąca produkcja nie przekroczy 100 tys. ton, podczas gdy w latach 2022-2023 produkcja oliwy wyniosła około 300 tys. ton. Przez ostatni rok ceny oliwy stale rosły, przewidywano słabe zbiory, a zapasy z poprzednich lat kurczyły się. Niestety wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących miesiącach rachunki za to płynne złoto będą coraz wyższe. Duży niedobór oliwy na rynku sprawi, że w nadchodzących miesiącach ceny, które już są wysokie, będą jeszcze wyższe. Według prognoz w miesiącach letnich cena za kilogram oliwy może sięgnąć nawet 20 euro!

Oliwa z Krety

Wodospady w wąwozie Ha

Powolne napełnianie się zbiorników retencyjnych to nie jedyne korzyści z kilkudniowych intensywnych opadów deszczu na Krecie. Dzięki nim w wąwozie Ha na wschodzie Krety znowu pojawiły się charakterystyczne niewielkie wodospady.

Imponujący wąwóz Ha najłatwiej dostrzec z drogi łączącej miejscowość Pachia Ammos na północnym wybrzeżu z miastem Ierapetra leżącym na południu Krety. Podczas jazdy tą drogą nie sposób przeoczyć charakterystycznie pękniętej skały widocznej nawet ze znacznej odległości. Aby przyjrzeć się mu nieco bliżej warto zboczyć kilka kilometrów od głównej drogi, by przejeżdżając za miejscowość Monastiraki, znaleźć się u podnóża stromych skalnych ścian, które w miejscu tym wznoszą się kilkaset metrów w górę.


Zapora Aposelemi powoli napełnia się wodą

W końcu po wielu miesiącach niepewności o zasoby wody słodkiej sytuacja na Krecie powolutku zaczyna się poprawiać. Po ostatnich bardzo deszczowych dniach, ilość wody w zbiorniku tamy Aposelemi przekroczyła 5,6 milionów metrów sześciennych. Do zbiornika z prędkością od 25 000 do 50 000m3 spływa woda z płaskowyżu Lassithi. Jeśli intensywne deszcze utrzymają się do środy lub czwartku to zdaniem Vangelisa Mamagakisa, dyrektora ds. projektów hydraulicznych Organizacji Rozwoju Krety, zapasy wody w zaporze przekroczą 8 mln metrów sześciennych wody.

Płaskowyż Lassithi po ulewnych deszczach

Woda z płaskowyżu Lassithi spływa do zbiornika Aposelemi.
Źródło zdjęcia www.anatolh.com

Gosia,  data_2024-02-17 18:35:48 2024-02-17 18:35:48 Liczba komentarzy: brak

Rosnące zainteresowanie Kretą wśród Niemców

Kilka dni temu niektóre kreteńskie media zwróciły uwagę na oficjalną wizytę niemieckiego ambasadora na Krecie. Jak się okazuje powodem oficjalnych odwiedzin polityka na wyspie jest stale powiększająca się społeczność niemiecka. Tylko w samej jednostce regionalnej Heraklionu na stałe mieszka około 3000 obywateli niemieckich, niestety jednak na obecną chwilę brakuje danych dotyczących całej wyspy.

Niemiecka społeczność na Krecie

Gosia,  data_2024-02-15 19:42:26 2024-02-15 19:42:26 Liczba komentarzy: brak

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie na Europejskim Szlaku Kulturowym Iter Vitis

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie niedawno zostało włączone do Szlaku Kulturowego Iter Vitis. Słynne kreteńskie muzeum jest drugą grecką placówką która dołączyła do tego programu. Jako pierwsze do winiarskiego szlaku kulturowego Iter Vitis zapisane zostało bowiem w lipcu ubiegłego roku Muzeum Archeologiczne w Salonikach.

Muzeum w Heraklionie na Szlaku Kulturowym

Gosia,  data_2024-02-14 21:36:35 2024-02-14 21:36:35 Liczba komentarzy: brak

Wystrzałowe chrzciny

O tym że Kreteńczycy lubią dosłownie wystrzałowo świętować różne okazje to fakt znany stałym bywalcom wyspy. Strzelanie na wiwat na ślubach, chrzcinach czy choćby z okazji wygranego meczu to popularny sposób na wyrażanie radości. Okazji raczej nie brakuje a sam zwyczaj, choć w ostatnich latach stał się nieco mniej popularny, to nadal nikogo nie dziwi.

Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, które zaskakują samych Kreteńczyków. W ostatni sobotni wieczór w rejonie prefektury Heraklion podczas chrztu miała miejsce bardzo intensywna strzelanina. Na zdjęciu, które trafiło do mediów widać podłogę usłaną setkami łusek pochodzących zarówno z karabinów Kałasznikow, jak i pistoletów innych broni najróżniejszych kalibrów.

Strzelanina na chrzcinach

Gosia,  data_2024-02-11 19:18:52 2024-02-11 19:18:52 Liczba komentarzy: brak

Duży spadek produkcji oliwy w regionie Chania

O bardzo niskich zbiorach oliwek i rosnących cenach oliwy pisaliśmy już wielokrotnie na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Dzisiaj, gdy z powodu małej ilości zebranych owoców, część tłoczni oliwy już zakończyła pracę, można podać zdecydowanie bardziej konkretne liczby.

I tak na przykład w jednostce regionalnej Chania zebrano dotąd dane z 65 tłoczni oliwy na 85 działających. Z informacji tych wynika, że produkcja oliwy po ostatnim zbiorze wyniesie 16-17 000 ton, podczas gdy rok wcześniej produkcja sięgnęła 28 000 ton. Oznacza to, że w regionie Chania spadek produkcji oliwy sięgnął 40%, a szacunki zakładają że w innych prefekturach spadek produkcji będzie jeszcze większy. Do tej pory w całym regionie wyprodukowano 11 000 ton oliwy.

Duży spadek produkcji oliwy w regionie Chania

Gosia,  data_2024-02-08 19:31:25 2024-02-08 19:31:25 Liczba komentarzy: brak

Greckie sery - turystyka kulinarna

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do możliwości zwiedzania winiarni, czy fabryk produkujących oliwę na terenie Grecji. Wycieczka w jedno z takich miejsc to cenne doświadczenie, dzięki któremu można poznać proces produkcji lokalnych specjałów. A wycieczka połączona z możliwością degustacji i zakupu wina lub oliwy bezpośrednio od producenta to już w ogóle przyjemne z pożytecznym.

Osoby, które lubią poznawać Grecję od tej strony, z pewnością zainteresują nowe plany greckiego Ministerstwa Turystyki. Urząd ten ogłosił w tym tygodniu, że rozpoczyna procedury certyfikacji fabryk serów, które chcą rozpocząć tego typu działalność skierowaną do turystów. Udostępnienie fabryk serów do zwiedzania to kolejny krok w kierunku powiązania produkcji i rolnictwa z doświadczeniem turystycznym.

Graviera

Gosia,  data_2024-02-05 19:29:54 2024-02-05 19:29:54 Liczba komentarzy: brak

Zdjęcia zimowej Krety z satelity

2 lutego nad Kretą przeleciał satelita Landsat-8, który zarejestrował aktualny obraz pokrywy śnieżnej gór w rejonie masywu Psiloritis oraz rejonu wokół płaskowyżu Lassithi.

Płaskowyż Dikti
Płaskowyż Dikti z widoczną pokrywą śnieżną - źródło: https://www.kriti24.gr/ - meteo.gr

Jak widać na zdjęciach satelitarnych pokrywa śnieżna jest w zasadzie tylko w rejonie wyższych partii gór. Front Avgi, który miał przynieść śnieg, w zasadzie spowodował przede wszystkim duże ilości, również bezcennego, deszczu. Kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu pojawiła się tylko na znacznych wysokościach.

Gosia,  data_2024-02-04 18:23:44 2024-02-04 18:23:44 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera