2024-02-20 19:48:09
Temat zmniejszonej produkcji oliwy w Grecji od wielu miesięcy praktycznie nie schodzi z głównych stron portali internetowych. Szacunki dotyczące bieżącej produkcji oliwy są bardzo pesymistyczne. Według przewidywań bieżąca produkcja nie przekroczy 100 tys. ton, podczas gdy w latach 2022-2023 produkcja oliwy wyniosła około 300 tys. ton. Przez ostatni rok ceny oliwy stale rosły, przewidywano słabe zbiory, a zapasy z poprzednich lat kurczyły się. Niestety wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących miesiącach rachunki za to płynne złoto będą coraz wyższe. Duży niedobór oliwy na rynku sprawi, że w nadchodzących miesiącach ceny, które już są wysokie, będą jeszcze wyższe. Według prognoz w miesiącach letnich cena za kilogram oliwy może sięgnąć nawet 20 euro!
Ceny oliwy galopują nie tylko w Grecji, ale w całej Europie. Kryzys w produkcji oliwy dotyka wszystkich producentów w tym także Hiszpanię, która co roku była niekwestionowanym liderem produkcji. Przed kryzysem hiszpańska produkcja oliwy sięgała 1,5 mln ton rocznie, ale już sezon 2022/2023 był na znacznie niższym poziomie i zakończył się produkcją rzędu 665 tys. ton. Hiszpańska Agencja Informacji i Kontroli Żywności (AICA) opublikowała niedawno dane dotyczące bieżącej produkcji oliwy i według nich całkowita tegoroczna produkcja Hiszpanii wyniesie 774 653 ton. „To katastrofa gospodarcza i społeczna, z którą trudno sobie poradzić” – powiedział Cristóbal Cano, sekretarz generalny Andaluzyjskiego Stowarzyszenia Rolniczego (UPA).
Za kryzys produkcji oliwy bezpośrednio odpowiadają niekorzystne warunki pogodowe, które nawiedzają kraje południa Europy. Susza i długotrwale utrzymujące się temperatury powyżej 40 stopni spowodowały, że drzewa oliwne nie zawiązały zbyt wielu owoców. A ciepła wiosna okazała się zabójcza dla delikatnych kwiatków drzewek.
Delikatne kwiaty oliwki
Aby dostosować się do zmieniającego klimatu wielu greckich producentów rozpoczęło sadzenie drzew oliwnych na północy kraju, gdzie warunki są łagodniejsze. Jednak drzewka potrzebują sporo czasu, aby urosnąć więc przez kilka lat po posadzeniu nie będą produkować oliwek. Na pozostałych terenach niezbędne będą inwestycje w lepsze nawadnianie upraw oliwek.
Komentarze
komentarz z
Życie. Wszystko się kiedyś kończy.
komentarz z
Kreta ponosi jedną z najdotkliwszych „cen” szybkich zmian klimatu
komentarz z
Tomasz P. Kozłowski Niestety długofalowe prognozy dotyczące Krety są pesymistyczne. Wyspa zmierza w kierunku pustynnienia na dużych obszarach, a klimat ma stać się podobny do tego jaki panuje w północnej Afryce.
komentarz z
Niestety jest masakra , u wszystkich moich partnerów w całej Grecji jest podobnie, część nie ma w ogóle oliwy spełniającej kryterium jakości. Ceny tydzień w tydzień lecą w górę. Najmniejsze straty zanotowali rolnicy ekologiczni.
komentarz z
Ewa Ewa jest już w drodze do Polski
komentarz z
Tadeusz Gruszczynski świetna wiadomość, to zapisuję się u Pana na stronie w powiadomieniach .
komentarz z
Tadeusz Gruszczynski Ciekawe dlaczego? Rolnicy ekologiczni mają inny sposób uprawy? Nie nawadniają sztucznie czy wręcz odwrotnie?
komentarz z
CRETE - Kreta ekologiczni w rozumieniu certyfikowani BIO pod nadzorem jednostek kontrolujących nie stosują pestycydów , jak wszyscy inni. Ochrona roślin jest naturalna (na walkę z dakos nakłada się na liście mieszankę z wapniem, można poznać po białych liściach i insekty ponoć nie widzą tych drzew) , co stanowi większe koszty (20-30%) oraz niższy zbiór. Mówią, że raz na kilka lat rośliny podlewane chemią maja już dość i muszą odpocząć nie rodząc owoców. Przykład Biolea , Pamako czy Mitira z Lesvos wszędzie zbiory są w miarę ok , wszyscy to certyfikowani producenci BIO , gdzie nawet nie podlewa się drzew.
komentarz z
Tak wygląda zbiór w Kalifornii , trochę inaczej niż na Krecie
komentarz z
Tadeusz Gruszczynski w temacie oliwy , będzie dostępna u Pana Anoskeli ?
Droga oliwa z południa bądź olej rzepakowy z Ukrainy... - jak żyć :(
"""Najmniejsze straty zanotowali rolnicy ekologiczni"""
Najmniejsze straty może dlatego że produkują mniej i mają większe marże.
komentarz z
Jakich obszarach? Przecież Kreta to w większości łyse góry a na wąskich pasemkach wybrzeża niewiele jest upraw
komentarz z
Roman Gorzelniak A słyszałeś o płaskowyżach? To są główne miejsca upraw.
komentarz z
Roman Gorzelniak obszary rolnicze są z dala od wybrzeża.
komentarz z
Roman Gorzelniak chyba mało znasz Kretę
komentarz z
Roman Gorzelniak Na Krecie jest bardzo dużo gajów oliwnych, tylko nie blisko morza. Najbliżej wybrzeża to widziałam w okolicach Rethymno, ze stoków z uprawami widać morze, a obszary z drzewkami ogromne. Spędziłam tam kilka dni 2 lata temu i godzinami chodziłam po tych gajach.
komentarz z
CRETE - Kreta no właśnie, albo ogromne połacie upraw pod foliami przy wybrzeżu poludniowo-wschodnim
komentarz z
Jola Ostraszewska Południowo-zachodnim takze plus cała Messara..
komentarz z
CRETE - Kreta Maravel Garden? Ileż tego jest?
komentarz z
To dobra prognoza dla polskich rolników...ceny rzepaku pójdą w górę. Tak szczerze to nie lubię smaku oliwy, wolę oleje - rzepakowy, słonecznikowy
komentarz z
CRETE - Kreta No niby, ale w roku około 1970 byłem w wojski i wtedy najwięksi uczeni opublikowali tzw. Raport Klubu Rzymskiego. Wizja była znacznie straszniejsza od tej głoszonej dzisiaj odnośnie kryzysu klimatycznego. W uproszczeniu; do roku 2000 ludzkość miała wyginąć, surowce miały się skończyć wcześniej. Ponadto zwróć uwagę że zatrważające komunikaty zawierają w sobie odnośnik do analogicznej sytuacji kryzysowej wiek, półtora wieku wstecz kiedy nikt nie straszył katastrofą klimatyczną. Reasumując - wszystko już było, ludzkość przetrwała zatem głowy do góry!
komentarz z
CRETE - Kreta Klimat się zmienia od wieków i będzie się zmieniał
komentarz z
Roman Gorzelniak Nie tylko biedniejszych. Jest mnóstwo przedsiębiorstw, dla których oliwa jest produktem albo składnikiem do dalszej produkcji (np. w kosmetykach). A oliwy teraz jest tak mało że nie wystarczy na potrzeby własne nie wspominając o eksporcie czy produkcji.
komentarz z
CRETE - Kreta W każdym rolnictwie są wzloty i upadki. Zapewne i w Grecji są od wieków okresy urodzaju i nieurodzaju. Zadaniem rządu w Grecji i UE jest osłabienie skutków nieurodzaju. Projekcja takiej tendencji na lata przyszłe jest nadużyciem podobnie jak zwalanie nieurodzaju na zmiany klimatyczne, wszak jednym tchem wymienia się okres 2022 jako wzorcowy. Nie róbmy z tego antycznej tragedii. A Kreta przecież leży niemal na szerokości geograficznej Sahary.
komentarz z
Roman Gorzelniak Problem dotyczy nie tylko Grecji ale również Hiszpanii czy Włoch. Tam też jest nieurodzaj? Hiszpania ma o połowę niższe zbiory kolejny rok z rzędu. Przewidywania naukowców nie są projekcją, są oparte na analizie danych, mimo że zmieniający się klimat widać gołym okiem. Nie trzeba do tego doktoratu.
komentarz z
CRETE - Kreta Przyznam się że nie myślałem w tych kategoriach...zaiste dramat, szczególnie dla tych biedniejszych czyli większości
komentarz z
Roman Gorzelniak Co kto lubi, ale pamiętaj że cała kuchnia śródziemnomorska jest oparta na oliwie. Dla tych ludzi to dramat.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/785683000272633