Kreta - aktualności z maja 2022 r.

Słony wakacyjny rachunek

Wiele wskazuje na to, że słowem, które najlepiej będzie opisywać tegoroczny sezon turystyczny jest słowo: drożyzna. Przeglądając ceny wyjazdów w biurach podróży, szukając noclegu w serwisach rezerwacyjnych czy też nawet kalkulując koszt przelotu trudno nie oprzeć się wrażeniu, że praktycznie wszędzie na dobre rozgościły się wysokie ceny. Mocno za swój portfel powinniście się jednak trzymać nawet jeśli jesteście szczęśliwcami, którzy mają tegoroczne plany zapięte na ostatni guzik. Drożyzna z pewnością dotknie Was już w czasie pobytu na Krecie - szczególnie jeśli planujecie spędzić czas na aktywnym zwiedzaniu samochodem.

Hotel w Agios PAvlos

Piotrek,  data_2022-05-31 20:48:05 2022-05-31 20:48:05 Liczba komentarzy: brak

Gorąco i wietrznie na Krecie

Dzisiaj na Krecie było wyjątkowo gorąco. W wielu miejscowościach na północnym wybrzeżu wyspy temperatura przekroczyła 38 stopni Celsjusza. Takie wartości na termometrach zobaczyli mieszkańcy oraz turyści w Sissi, Malia, Plaka. Nieco niższe wartości, czyli około 36 st., były w Neapoli, okolicach Heraklionu czy Moni Toplou.

Parasol plażowy

Gosia,  data_2022-05-29 19:30:31 2022-05-29 19:30:31 Liczba komentarzy: brak

Niesamowity wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz, który robi oszałamiające wrażenie? To oczywiście Kourtaliotiko! Znajduje się on zaledwie 22 km od Rethymno i przecina go asfaltowa droga prowadząca do Preveli. Jest to jedno z tych miejsc które zapamiętuje się na długo. Ogromne majestatyczne skaliste zbocza wznoszące się na wysokość 600 metrów robią wrażenie na każdym. Dodatkowo wszystko to potęguje wiatr, który potrafi tu pokazać swoją siłę. Jeśli będziecie mieli szczęście i traficie na wietrzny dzień w Kourtaliotiko to poczujecie na pewno co to znaczy potęga natury. Jeszcze większe wrażenie robi o zmroku albo nocą, kiedy to przejazd przez wąwóz wywołuje dreszcz emocji. Polecamy zatrzymać się na tamtejszym parkingu, a następnie zgasić światła.

Jednak asfaltowa droga to nie wszystko. W ciągu dnia zostawiając samochód na parkingu możecie zejść w dół, na dno wąwozu. Dopóki jest wystarczająco dużo wody w rzece płynącej jego dnem, to czekają tu efektowne wodospady. Zresztą obejrzyjcie sami jak ten wąwóz prezentuje się na filmie Nikosa Sarantosa.

Gosia,  data_2022-05-27 20:50:10 2022-05-27 20:50:10 Liczba komentarzy: brak

Film promocyjny prefektury Lassithi

Zachęcamy Was dziś gorąco do obejrzenia filmiku promocyjnego prefektury Lassithi. To najmniej popularny turystycznie region Krety, który ma jednak mnóstwo do zaoferowania. I paradoksalnie jego dużą wartością jest właśnie to niewielkie „skażenie” infrastrukturą turystyczną. Im dalej na wschód, tym więcej prawdziwych wiosek, więcej ludzkiej życzliwości, ciekawości i naprawdę szczerego uśmiechu. Dużo osób, które poznają skrajnie wschodnie rejony mówi, że to właśnie tu odnaleźli „prawdziwą” Kretę.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów tej prefektury jest płaskowyż Lassithi wraz z jaskinią Dikti. Oczywiście nie są to jedynie miejsca warte polecenia, ale płaskowyż wyznacza w zasadzie początek tego regionu. Na filmie zobaczycie sporo ujęć płaskowyżu, zarówno tych zimowych, jak i letnich. W filmiku odnajdziecie też dużą ilość greckich smaków,  dobrej zabawy i energii tego regionu. Obejrzyjcie go koniecznie!

Gosia,  data_2022-05-26 19:56:43 2022-05-26 19:56:43 Liczba komentarzy: brak

Sprzątanie wyspy Dia

Ostatnio pisaliśmy Wam o ciekawej proekologicznej inicjatywie, jaka ma być uruchomiona w Platanias. Dziś pozostając w tej tematyce chcielibyśmy opisać Wam kolejne przedsięwzięcie, które tym razem dla odmiany zostało zrealizowane w rejonie stolicy Krety, czyli w Heraklionie. W niedzielę 22 maja zorganizowana została akcja sprzątania niewielkiej niezamieszkałej wyspy Dia znajdującej się na północ od Heraklionu. Inicjatywa ta była zrealizowana z udziałem tamtejszego Kapitanatu Portu, a także Prezesa Straży Przybrzeżnej Wschodniej Krety oraz różnego rodzaju lokalnych przedsiębiorców.

Wyspa Dia

Piotr,  data_2022-05-25 20:04:14 2022-05-25 20:04:14 Liczba komentarzy: brak

Bardziej ekologiczne Platanias

Ciekawą tegoroczną nowością wdrożoną w miejscowości Platanias, jest proces ponownego wykorzystania odpadów organicznych wytwarzanych przez hotele. Tego typu śmieci mają podlegać recyklingowi przez przetworzenie ich w kompostownikach. Organiczne odpady będą odbierane z hoteli za pomocą specjalnych pojazdów. Mimo że wdrożony właśnie program nie dotknie bezpośrednio turystów, to jednak pomoże zredukować ogólną ilość śmieci zmieszanych trafiających na tamtejsze wysypiska. Działania te mają także zwiększać lokalną świadomość ekologiczną. Zobaczymy jak sprawdzi się on w praktyce. Jeśli zapowiedzi znajdą pokrycie w rzeczywistości to sądzimy, że program ten będzie doceniony również przez turystów.

Platanias

Gosia i Piotrek,  data_2022-05-23 20:06:20 2022-05-23 20:06:20 Liczba komentarzy: brak

Tegoroczny sezon - zapowiedź dobrych i złych perspektyw

Zbliżający się wysoki sezon turystyczny wydaje się być coraz bliższy tego, aby pod względem liczby turystów odwiedzających Kretę, osiągnąć wynik porównywalny do rekordowego osiągniętego w 2019 roku. Warto przypomnieć, że na przestrzeni całego ówczesnego roku na lotniskach na Krecie odnotowanych zostało łącznie aż 4,4 mln pasażerów międzynarodowych. Z tego blisko 3/4 ruchu turystycznego przypadało na port lotniczy w Heraklionie, zaś reszta ruchu została wygenerowana przez lotnisko w Chanii. Oczywiście czas pokaże, czy faktycznie liczba osób wypoczywających w tym roku na Krecie zbliży się do tego rekordowego wyniku. Warto mieć jednak na uwadze to, że tak dobre zapowiedzi nie do końca znajdują pokrycie z nastrojami tamtejszej branży turystycznej.

Chania w 2019 roku

Gosia i Piotrek,  data_2022-05-22 20:28:41 2022-05-22 20:28:41 Liczba komentarzy: brak

Dziki rejon gór Asterousia

Dziś zabieramy Was w mało znany rejon gór Asterousia, a konkretnie do wąwozu Aba (Αμπά). Jest to zupełnie dziki i mało dostępny teren. Wąwóz ten przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych wspinaczy, którym nie są straszne strome skały i urwiska oraz pokonanie 21 zjazdów. Najdłuższy z nich ma wysokość 45 metrów.
To tu na skalnym uskoku znajduje się również imponujący wodospad Ambas. Z daleka wygląda to tak jakby woda dosłownie wypływala z impetem ze skał by następnie opaść 245 metrów w dół. Właśnie ten niedostępny rejon Krety upodobały sobie dzikie zwierzęta. Strome urwiska są domem dla największej na wyspie populacji drapieżnych ptaków.

Gosia,  data_2022-05-21 20:39:27 2022-05-21 20:39:27 Liczba komentarzy: brak

81. rocznica Bitwy o Kretę

20 maja 1941 roku to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii Krety. Tego dnia, 81 lat temu,  wojska niemieckie rozpoczęły operację Merkury, której celem było opanowanie Krety przez niemieckie wojska powietrznodesantowe. Od pierwszych chwil czynny udział w działaniach obronnych brała również ludność cywilna, która bohatersko wspierała wojska alianckie. Niestety po jedenastu dniach ciężkich walk cała wyspa znalazła się pod kontrolą wojsk niemieckich, a Kreteńczycy zaznali w odwecie potwornych represji. Jak powiedział jeden z historyków: "Bitwa o Kretę odegrała i nadal odgrywa szczególną rolę w historii, głównie ze względu na opór mieszkańców wyspy". Na Krecie znajdziecie wiele miejsc, które przypominają wydarzenia z tamtych dni.

A dziś w Chanii z okazji rocznicy po raz pierwszy zaprezentowano kopie umundurowania wojskowego wszystkich jednostek wojskowych które wzięły udział w bitwie: armii greckiej, grup kreteńskich cywilów oraz wojsk sprzymierzonych.

Niemieccy skoczkowie nad Kretą 20 maja 1941 roku (źródło zdjęcia wikipedia.org)Niemieccy skoczkowie nad Kretą 20 maja 1941 roku (źródło zdjęcia wikipedia.org)

Gosia i Piotrek,  data_2022-05-20 20:55:52 2022-05-20 20:55:52 Liczba komentarzy: brak

Miejskie rowery elektryczne w Heraklionie

W wielu polskich miastach realizowane są różnego rodzaju projekty, które dają mieszkańcom oraz turystom możliwość w miarę taniego i łatwego wypożyczenia rowerów. Warto wspomnieć choćby o Veturilo, czyli Warszawskim Rowerze Publicznym. W przypadku części tego typu inicjatyw dostępne jest również wypożyczenie roweru elektrycznego. Takie inicjatywy realizowane są również na Krecie. W ostatnich dniach władze gminy Heraklion zadecydowały o rozpoczęciu prac mających na celu rozszerzenia ich programu darmowych rowerów miejskich o takie, które wyposażone są we wspomaganie elektryczne.

Heraklion rowery miejskie

Piotrek,  data_2022-05-19 19:30:16 2022-05-19 19:30:16 Liczba komentarzy: brak

Błękitne Flagi 2022

W miniony poniedziałek po raz kolejny ogłoszono listę plaż wyróżnionych znanym symbolem: Błękitną flagą. Niekwestionowanym zwycięzcą jest ponownie Hiszpania. Grecja podobnie jak w ubiegłych latach zajęła drugie miejsce na międzynarodowej liście. Łącznie wyróżnione zostały tam 581 plaże, 15 marin oraz 6 statków turystycznych. Tym samym do Grecji w tym roku należy 14% przyznanych wyróżnień. Warto zaznaczyć też, że Grecja poprawiła swój ubiegłoroczny wynik, ponieważ w 2021 roku wyróżniono „tylko” 545 greckich obiektów.

W tegorocznej edycji programu wzięło udział 47 krajów. Łącznie przyznano wyróżnienia 4194 plażom znajdującym się na całym świecie, 732 marinom i 116 łodziom wycieczkowym.\

Blue Flag 2022

Gosia,  data_2022-05-18 20:49:50 2022-05-18 20:49:50 Liczba komentarzy: brak

Niebezpieczne zdarzenia na pieszych szlakach Krety

Sezon na Krecie rozkręca się z każdym tygodniem, na wyspę przyjeżdża coraz więcej turystów, choć do wakacji brakuje jeszcze kilku tygodni. Wśród turystów przybywających na wyspę nie brakuje też amatorów pieszych szlaków i wycieczek wysokogórskich. Wiosna to akurat dobry moment na takie eskapady bo temperatury są bardziej sprzyjające niż latem. Niestety popularność tej aktywności sprawia, że zaczynają się mnożyć sytuacje niebezpieczne i wypadki. Co kilka dni pojawiają się informacje o takich zdarzeniach, jakie mają miejsce na kreteńskich szlakach.

Ściany wąwozu Kourtaliotiko

Sępy wypuszczone na wolność

W ostatnich dniach Centrum Ochrony Dzikiej Przyrody Anima we współpracy z Muzeum Historii Naturalnej Krety oraz Greckim Stowarzyszeniem Alpinistycznym Lassithi, wypuściło na wolność cztery sępy płowe. Wydarzenie to miało miejsce w Selí Ampélou na płaskowyżu Lassithi. Poniżej znajdziecie film zarejestrowany podczas uwalniania tych majestatycznych zwierząt. Każdy kto zapuścił się w górskie rejony Krety z pewnością miał okazję do obserwowania sępów. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 2,8 metra, więc nawet gdy szybują wysoko na niebie to nie sposób ich nie dostrzec.

Sęp płowy

Samaria dostępna na całej długości szlaku

Od wtorku 10 maja, najdłuższy i najpopularniejszy wąwóz na Krecie, czyli Samaria, będzie dostępny dla zwiedzających na całej swojej długości. Pełne otwarcie szlaku nastąpiło z lekkim poślizgiem, ponieważ wstępne plany zakładały udostępnienie całej tej trasy od 4 maja.

Jednocześnie wraz z udostępnieniem całego szlaku wiodącego przez Samarię, KTEL uruchomił poranne kursy autobusu z Chanii oraz Sougii na płaskowyż Omalos/Xyloskalo oraz wieczorne powrotne kursy z Sougii i Chora Sfakion do Chanii. Ostatni autobus z Sougii odjeżdża o 18:15, zaś z Chora Sfakion o 18:30. W przypadku opóźnień promu przypływającego z Agia Roumeli autobusy te zawsze czekają na pasażerów promu i odjeżdżają dopiero, gdy zabiorą wszystkich podróżnych. Aktualny rozkład autobusów znajdziecie pod tym linkiem.

Otwarcie Samarii

Gosia,  data_2022-05-09 20:51:15 2022-05-09 20:51:15 Liczba komentarzy: brak

Inwestycja, która niszczy unikalność Plakias

Kiedy przeszło dwa lata temu pisaliśmy Wam o kuriozalnych planach budowy kompleksu hotelowego w rejonie klifu Gonates w Plakias mieliśmy nadzieję, że projekt ten nigdy nie wejdzie w fazę realizacji. Mieliśmy też cichą nadzieję, że lokalne władze, które zapowiadały szereg działań prawnych mających na celu zatrzymanie tej inwestycji, staną na wysokości zadania blokując tę budowę. Klif Gonates miał się znaleźć również pod ścisłą ochroną, co miało w przyszłości zablokować wszelkie tego typu projekty oraz plany. Niestety czas pokazał, że wszystko to było tylko płonnymi nadziejami. Budowa kompleksu hotelowego właśnie ruszyła i rozpoczęła się od prac ziemnych, które już w tej chwili bezpowrotnie zmieniły krajobraz tego charakterystycznego miejsca w Plakias.

Klif Gonates

Piotrek,  data_2022-05-08 19:27:29 2022-05-08 19:27:29 Liczba komentarzy: brak

Spacerowa Chania

Dla wszystkich, którzy już nie mogą doczekać się wymarzonego urlopu na Krecie, mamy dzisiaj film z długiego spaceru po najpopularniejszym mieście Chania. Zobaczycie zaułki Starego Miasta, okolice Portu Weneckiego i nabrzeża, główne turystyczne deptaki oraz miasto nocą. Na filmiku zobaczycie też wnętrze słynnej Hali Targowej, która obecnie jest w remoncie. 75 minut oglądania i nabierania smaku ;-)

Gosia,  data_2022-05-05 20:07:59 2022-05-05 20:07:59 Liczba komentarzy: brak

Balos na czele rankingu negatywnych opinii

Rankingi najlepszych plaż nie są niczym nowym. Co roku wiele portali tworzy tego typu zestawienia najpiękniejszych miejsc, najlepszych i najbardziej popularnych. Greckie i kreteńskie plaże, co raczej nikogo nie dziwi, często plasują się wysoko w takich notowaniach. Jednak jeden z greckich portali opublikował właśnie dość niecodzienne zestawienie rodzimych plaż ... które mają negatywne komentarze w portalu TripAdvisor.

Laguna Balos na Krecie

Gosia,  data_2022-05-04 20:36:13 2022-05-04 20:36:13 Liczba komentarzy: brak

Plany oświetlenia twierdzy Koules w Heraklionie

Wygląda na to, że w ciągu najbliższych miesięcy Port Wenecki w Heraklionie czeka istotna zmiana. Twierdza Koules, która jest centralnym punktem tego miejsca, zostanie oświetlona. Lampy emitujące dyskretne światło, mają zostać zamontowane z każdej strony budynku. Podkreśli ono masywną bryłę twierdzy i upiększy ten fragment miasta. Jak mówi Minas Papadakis dyrektor portu w Heraklionie, pomysł oświetlenia Koules został zainspirowany oświetleniem ateńskiego Akropolu.

Okolice Koules

Gosia,  data_2022-05-03 19:10:20 2022-05-03 19:10:20 Liczba komentarzy: brak

Otwarcie wąwozu Samaria

Od 1 maja Samaria, najpopularniejszy wąwóz na Krecie, otworzył się na ruch turystyczny. Jednak przez pierwsze dni udostępniono tylko część trasy, a dokładnie pierwsze dwa kilometry szlaku od strony południowego wejścia przy Agia Roumeli. Ograniczenie wstępu tylko do tego odcinka jest związane z bezpieczeństwem zwiedzających. W górnej części szlaku nadal występuje problem z opadami skalnymi. Dodatkowo poziom wody w rzece płynącej dnem wąwozu jest wciąż wysoki, co uniemożliwia przejście przez najwęższe miejsce szlaku, czyli Żelazne Wrota. Jeśli poziom wody spadnie do bezpiecznego poziomu i nie pojawią się dodatkowe okoliczności zagrażające bezpieczeństwu to od środy 4 maja udostępniona zostanie cała trasa prowadząca przez Samarię.

Otwarcie wąwozu Samaria

Gosia,  data_2022-05-01 20:32:50 2022-05-01 20:32:50 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera