Kreta - aktualności z maja 2022 r.

Błękitne Flagi 2022

W miniony poniedziałek po raz kolejny ogłoszono listę plaż wyróżnionych znanym symbolem: Błękitną flagą. Niekwestionowanym zwycięzcą jest ponownie Hiszpania. Grecja podobnie jak w ubiegłych latach zajęła drugie miejsce na międzynarodowej liście. Łącznie wyróżnione zostały tam 581 plaże, 15 marin oraz 6 statków turystycznych. Tym samym do Grecji w tym roku należy 14% przyznanych wyróżnień. Warto zaznaczyć też, że Grecja poprawiła swój ubiegłoroczny wynik, ponieważ w 2021 roku wyróżniono „tylko” 545 greckich obiektów.

W tegorocznej edycji programu wzięło udział 47 krajów. Łącznie przyznano wyróżnienia 4194 plażom znajdującym się na całym świecie, 732 marinom i 116 łodziom wycieczkowym.\

Blue Flag 2022

Gosia,  data_2022-05-18 20:49:50 2022-05-18 20:49:50 Liczba komentarzy: brak

Niebezpieczne zdarzenia na pieszych szlakach Krety

Sezon na Krecie rozkręca się z każdym tygodniem, na wyspę przyjeżdża coraz więcej turystów, choć do wakacji brakuje jeszcze kilku tygodni. Wśród turystów przybywających na wyspę nie brakuje też amatorów pieszych szlaków i wycieczek wysokogórskich. Wiosna to akurat dobry moment na takie eskapady bo temperatury są bardziej sprzyjające niż latem. Niestety popularność tej aktywności sprawia, że zaczynają się mnożyć sytuacje niebezpieczne i wypadki. Co kilka dni pojawiają się informacje o takich zdarzeniach, jakie mają miejsce na kreteńskich szlakach.

Ściany wąwozu Kourtaliotiko


Sępy wypuszczone na wolność

W ostatnich dniach Centrum Ochrony Dzikiej Przyrody Anima we współpracy z Muzeum Historii Naturalnej Krety oraz Greckim Stowarzyszeniem Alpinistycznym Lassithi, wypuściło na wolność cztery sępy płowe. Wydarzenie to miało miejsce w Selí Ampélou na płaskowyżu Lassithi. Poniżej znajdziecie film zarejestrowany podczas uwalniania tych majestatycznych zwierząt. Każdy kto zapuścił się w górskie rejony Krety z pewnością miał okazję do obserwowania sępów. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 2,8 metra, więc nawet gdy szybują wysoko na niebie to nie sposób ich nie dostrzec.

Sęp płowy

Samaria dostępna na całej długości szlaku

Od wtorku 10 maja, najdłuższy i najpopularniejszy wąwóz na Krecie, czyli Samaria, będzie dostępny dla zwiedzających na całej swojej długości. Pełne otwarcie szlaku nastąpiło z lekkim poślizgiem, ponieważ wstępne plany zakładały udostępnienie całej tej trasy od 4 maja.

Jednocześnie wraz z udostępnieniem całego szlaku wiodącego przez Samarię, KTEL uruchomił poranne kursy autobusu z Chanii oraz Sougii na płaskowyż Omalos/Xyloskalo oraz wieczorne powrotne kursy z Sougii i Chora Sfakion do Chanii. Ostatni autobus z Sougii odjeżdża o 18:15, zaś z Chora Sfakion o 18:30. W przypadku opóźnień promu przypływającego z Agia Roumeli autobusy te zawsze czekają na pasażerów promu i odjeżdżają dopiero, gdy zabiorą wszystkich podróżnych. Aktualny rozkład autobusów znajdziecie pod tym linkiem.

Otwarcie Samarii

Gosia,  data_2022-05-09 20:51:15 2022-05-09 20:51:15 Liczba komentarzy: brak

Inwestycja, która niszczy unikalność Plakias

Kiedy przeszło dwa lata temu pisaliśmy Wam o kuriozalnych planach budowy kompleksu hotelowego w rejonie klifu Gonates w Plakias mieliśmy nadzieję, że projekt ten nigdy nie wejdzie w fazę realizacji. Mieliśmy też cichą nadzieję, że lokalne władze, które zapowiadały szereg działań prawnych mających na celu zatrzymanie tej inwestycji, staną na wysokości zadania blokując tę budowę. Klif Gonates miał się znaleźć również pod ścisłą ochroną, co miało w przyszłości zablokować wszelkie tego typu projekty oraz plany. Niestety czas pokazał, że wszystko to było tylko płonnymi nadziejami. Budowa kompleksu hotelowego właśnie ruszyła i rozpoczęła się od prac ziemnych, które już w tej chwili bezpowrotnie zmieniły krajobraz tego charakterystycznego miejsca w Plakias.

Klif Gonates

Piotrek,  data_2022-05-08 19:27:29 2022-05-08 19:27:29 Liczba komentarzy: brak

Spacerowa Chania

Dla wszystkich, którzy już nie mogą doczekać się wymarzonego urlopu na Krecie, mamy dzisiaj film z długiego spaceru po najpopularniejszym mieście Chania. Zobaczycie zaułki Starego Miasta, okolice Portu Weneckiego i nabrzeża, główne turystyczne deptaki oraz miasto nocą. Na filmiku zobaczycie też wnętrze słynnej Hali Targowej, która obecnie jest w remoncie. 75 minut oglądania i nabierania smaku ;-)

Gosia,  data_2022-05-05 20:07:59 2022-05-05 20:07:59 Liczba komentarzy: brak

Balos na czele rankingu negatywnych opinii

Rankingi najlepszych plaż nie są niczym nowym. Co roku wiele portali tworzy tego typu zestawienia najpiękniejszych miejsc, najlepszych i najbardziej popularnych. Greckie i kreteńskie plaże, co raczej nikogo nie dziwi, często plasują się wysoko w takich notowaniach. Jednak jeden z greckich portali opublikował właśnie dość niecodzienne zestawienie rodzimych plaż ... które mają negatywne komentarze w portalu TripAdvisor.

Laguna Balos na Krecie

Gosia,  data_2022-05-04 20:36:13 2022-05-04 20:36:13 Liczba komentarzy: brak

Plany oświetlenia twierdzy Koules w Heraklionie

Wygląda na to, że w ciągu najbliższych miesięcy Port Wenecki w Heraklionie czeka istotna zmiana. Twierdza Koules, która jest centralnym punktem tego miejsca, zostanie oświetlona. Lampy emitujące dyskretne światło, mają zostać zamontowane z każdej strony budynku. Podkreśli ono masywną bryłę twierdzy i upiększy ten fragment miasta. Jak mówi Minas Papadakis dyrektor portu w Heraklionie, pomysł oświetlenia Koules został zainspirowany oświetleniem ateńskiego Akropolu.

Okolice Koules

Gosia,  data_2022-05-03 19:10:20 2022-05-03 19:10:20 Liczba komentarzy: brak

Otwarcie wąwozu Samaria

Od 1 maja Samaria, najpopularniejszy wąwóz na Krecie, otworzył się na ruch turystyczny. Jednak przez pierwsze dni udostępniono tylko część trasy, a dokładnie pierwsze dwa kilometry szlaku od strony południowego wejścia przy Agia Roumeli. Ograniczenie wstępu tylko do tego odcinka jest związane z bezpieczeństwem zwiedzających. W górnej części szlaku nadal występuje problem z opadami skalnymi. Dodatkowo poziom wody w rzece płynącej dnem wąwozu jest wciąż wysoki, co uniemożliwia przejście przez najwęższe miejsce szlaku, czyli Żelazne Wrota. Jeśli poziom wody spadnie do bezpiecznego poziomu i nie pojawią się dodatkowe okoliczności zagrażające bezpieczeństwu to od środy 4 maja udostępniona zostanie cała trasa prowadząca przez Samarię.

Otwarcie wąwozu Samaria

Gosia,  data_2022-05-01 20:32:50 2022-05-01 20:32:50 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zgubić się w wąwozie Kourtaliko to sztuka. (...)
Love seeing them in flight, supreem fliers!
Bliskie spotkania :)
Byłam w ostatni wtorek i zastanawiałam się, co to za piękne, drapieżne ptaki latają nad Lassithi! Możliwe, że właśnie wtedy zostały wypuszczone?
gość PiotrWie: Dziś byliśmy na plaży Sarakiniko. Tragedii nie było - tylko dwa autobusy i 23 samochody osobowe. Ponieważ teren jest dość rozległy to się rozeszli i nie przeszkadzało. Ale nie wyobrażam sobie co tu się dzieje w lipcu i sierpniu.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera