Błękitne Flagi 2022

W miniony poniedziałek po raz kolejny ogłoszono listę plaż wyróżnionych znanym symbolem: Błękitną flagą. Niekwestionowanym zwycięzcą jest ponownie Hiszpania. Grecja podobnie jak w ubiegłych latach zajęła drugie miejsce na międzynarodowej liście. Łącznie wyróżnione zostały tam 581 plaże, 15 marin oraz 6 statków turystycznych. Tym samym do Grecji w tym roku należy 14% przyznanych wyróżnień. Warto zaznaczyć też, że Grecja poprawiła swój ubiegłoroczny wynik, ponieważ w 2021 roku wyróżniono „tylko” 545 greckich obiektów.

W tegorocznej edycji programu wzięło udział 47 krajów. Łącznie przyznano wyróżnienia 4194 plażom znajdującym się na całym świecie, 732 marinom i 116 łodziom wycieczkowym.\

Blue Flag 2022

Jeśli chodzi o jednostki regionalne Grecji to najlepszy wynik zajął region Halkidiki (87 wyróżnień), następnie Rodos (55). Kreta liczona jako wyspa zdobyła łącznie aż 128 wyróżnień, jednak wyniki podawane są dla poszczególnych regionów. Co ciekawe na drugim końcu listy czyli regionów z najmniejszą liczbą wyróżnień znajdują się takie prefektury jak Andros, Mykonos, Itaka czy Tinos.

Jak zatem Kreta wypadła w tym roku?

W regionie Lassithi błękitną flagę zobaczycie w tym roku w 41 miejscach i jest to wynik lepszy od ubiegłorocznego, kiedy wyróżniono 40 plaż. W rejonie Chania w tym roku wyróżniono 36 plaż czyli o trzy więcej niż w 2021 roku. Również region Heraklion zanotował wyższy wynik. W tym roku charakterystyczna flaga pojawi się na 31 plażach (rok temu na 29). Najmniej wyróżnień (20) ma Rethymno. Jednak w tej prefekturze to także nieco lepszy wynik niż rok temu (18).

Szczegółową listę kreteńskich plaż wyróżnionych Błękitną Flagą znajdziecie na końcu tego artykułu.

35-lecie programu Błękitna Flaga

Wyróżnienia przyznawane są od 1987 roku tym plażom i marinom, które spełniają rygorystyczne wymagania i kryteria. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Błękitna Flaga stała się najbardziej rozpoznawalnym i popularnym międzynarodowym symbolem wysokiej jakości plaż i marin na świecie. Jednolity standard tego wyróżnienia został opracowany w 2001 roku przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) w Danii. W Grecji natomiast Błękitna Flaga przyznawana jest przez Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody (EEPF), które koordynuje ten program.

Blue Flag na Krecie

Flagi z butelek

Co ciekawe od 2021 roku charakterystyczne błękitne flagi są produkowane w 100% ze zużytych butelek PET. Zbierane są one w supermarketach i innych punktach zbiórek w Europie Zachodniej. Butelki są siekane na małe płatki, które następnie są przetapiane na przędzę poliestrową, z której tworzona jest tkanina używana finalnie do produkowania flag.

Narodziny idei

Historia tego wyróżnienia sięga 1985 roku, kiedy to we Francji narodził się pomysł wyróżniania nadmorskich gmin odznaczających się wysoką jakością wody. Dwa lata później w 1987 roku idea ta wystartowała już jako oficjalny europejski program znany pod nazwą Blue Flag. Początkowo przyznawane odznaczenia miały stać się zachętą dla zarządców kąpielisk, aby spełniali założenia dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej zmniejszenia zanieczyszczeń wody w kąpieliskach oraz jej ochrony przed dalszym zanieczyszczeniem (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.). W ciągu kilkunastu kolejnych lat prosta i czytelna koncepcja oznaczania najlepszych plaż i marin została pozytywnie przyjęta także przez turystów w Unii Europejskiej. Rozpoczęto prace nad zmianami zasad pozwalającymi na wprowadzenie tego wyróżnienia w innych krajach na całym świecie. Od 2001 roku, po ustaleniu jednolitych zasad, znak ten stał się międzynarodowym symbolem najlepszych plaż.

Blue Flag na Krecie

Jakie kryteria musi spełniać plaża aby otrzymać wyróżnienie Błękitną Flagą?

Plaże pretendujące do prawa używania tego znaku muszą spełnić 33 kryteria narzucone przez FEE (w przypadku marin jest to 38 kryteriów, łodzi wycieczkowych 51). Warunkiem wstępnym przyznania tego wyróżnienia jest doskonała jakość wody. Żadna inna klasyfikacja jakości, nawet „dobra”, nie jest akceptowalna. Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, które brane są pod uwagę. Podzielono je na cztery zagadnienia, w obrębie których są sprecyzowane szczegółowe warunki.

Czyste morze i wybrzeże

Organizacja przybrzeżna

Bezpieczeństwo gości

Ochrona przyrody i dbanie o środowisko naturalne

Lista wyróżnionych miejsc na Krecie w 2022 roku

Region Chania (36)

Gmina Kantanos-Selino

Gmina Kissamos

Gmina Platanias

Gmina Chania

Gmina Apokoronos

 

Region Rethymno (20)

Gmina Rethymno

Gmina Mylopotamos

Gmina Agios Vassilios

Region Heraklion (31)

Gmina Malevizi

Gmina Iraklio

Gmina Phaistos

 

Region Lassithi (41)

Gmina Agios Nikolaos

Gmina Ierapetra

Gosia,  data_2022-05-18 20:49:50 2022-05-18 20:49:50
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-05-19 06:50:46

Interesuje mnie oferty na wrzesień czy macie jakieś

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-05-19 07:56:43

Monika skontaktuj się z jednym z biur podróży.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158540818532551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Grzegorz Jagus: To bardzo dobry kierunek
gość PiotrWie: My jesteśmy aktualnie na Cyklach, tu jest cena 2,2; 2,15  - więc ceny jakie podajesz na Krecie są i tak zachęcające. Tyle że tu trudno dużo zużyć - odległości są małe, nie jak na Krecie.
Wojciech Halota: Hmm w sierpniu płaciłem 2,18 euro za benzynę 95 to i tak jest taniej
Agnes Mokros: Moja ulubiona
Tomek Kawowski: Vai jest lepsze troche ;)
Marcin Nadstawski: Szkoda, że Knossos to szkaradek w stylu hollywoodzkiego kiczu.
gość PiotrWie: My dotarliśmy już wczoraj na Sifnos - ale do Aten Wizzair, a dalej promem. Na razie słońce na zmianę z chmurami, ale jest kilkanaście stopni i chodzić się da spokojnie. Pełne słońce w prognozach od niedzieli. Mamy nadzieję że 5 kwietnia kontrolerzy nie będą strajkować bo mamy wracać Olympic z Santorini do Aten.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera