Otwarcie wąwozu Samaria

Od 1 maja Samaria, najpopularniejszy wąwóz na Krecie, otworzył się na ruch turystyczny. Jednak przez pierwsze dni udostępniono tylko część trasy, a dokładnie pierwsze dwa kilometry szlaku od strony południowego wejścia przy Agia Roumeli. Ograniczenie wstępu tylko do tego odcinka jest związane z bezpieczeństwem zwiedzających. W górnej części szlaku nadal występuje problem z opadami skalnymi. Dodatkowo poziom wody w rzece płynącej dnem wąwozu jest wciąż wysoki, co uniemożliwia przejście przez najwęższe miejsce szlaku, czyli Żelazne Wrota. Jeśli poziom wody spadnie do bezpiecznego poziomu i nie pojawią się dodatkowe okoliczności zagrażające bezpieczeństwu to od środy 4 maja udostępniona zostanie cała trasa prowadząca przez Samarię.

Otwarcie wąwozu Samaria

Według przekazanych informacji wszystkie niezbędne prace konserwacyjno-restauratorskie na ścieżce zostały zakończone. Warto mieć jednak na uwadze, że w obecnej chwili nie ma możliwości udzielenia medycznej pomocy w przypadku jakiegokolwiek nieprzewidzianego zdarzenia.

Godziny wstępu do Samarii

Nowością w tym roku są godziny wstępu na teren wąwozu. Dla zwiedzających, którzy chcą przejść całą trasę lub jej część od Xyloskalo do Agia Roumeli lub Agia Roumeli-Xyloskalo wstęp jest możliwy w godzinach 7:00-13:00. W godzinach 13.00-15.00 wstęp jest możliwy wyłącznie dla osób, które poruszać się będą na odcinku pierwszych dwóch kilometrów od wejścia do wąwozu. Oznacza to, że w tych przypadkach możliwe do pokonania będą tylko fragmenty między Xyloskalo a Neroutsiko oraz Agia Roumeli-Christos. W każdym przypadku odwiedzający muszą opuścić teren Parku Narodowego Samaria najpóźniej do godziny 18.00.

Przy okazji chcielibyśmy przypomnieć, że kupując bilet w kasie należy zachować go przy sobie aż do opuszczenia terenu parku. Podczas wychodzenia z wąwozu zostaniecie poproszeni o okazanie go. Jest to procedura bezpieczeństwa, która pozwala skontrolować czy z terenu wąwozu wyszli wszyscy, którzy do niego weszli.

Jak zapowiedziała administracja wąwozu w tym roku zostanie udostępniona strona internetowa za pośrednictwem, której będzie możliwe zakupienie biletu on-line.

Cennik

Wraz z otwarciem wąwozu udostępniono cennik obowiązujący w tym roku. Cena za bilet jest taka sama niezależnie od tego czy macie w planach przejście całego wąwozu czy tylko jego części.

Wejście indywidualne dla dorosłych: 5€

Wejście w grupie powyżej 10 osób: 4€. Jednak dotyczy to wyłącznie wycieczek grupowych zorganizowanych przez kluby lub stowarzyszenia, które posiadają statut założycielski. Wejście jest możliwe wyłącznie po przestawieniu tego statutu i listy uczestników.

Bilet rodzinny: 3€ za każdego członka rodziny (rodzice i niepełnoletnie dzieci).

Bilet roczny indywidualny: 10€. Przy okazywaniu tego biletu wymagany jest dowód osobisty albo paszport.

Administrator przewiduje także szereg wyjątków zwalniających z opłat za wejście na teren wąwozu. Przykładem mogą być obywatele państw UE powyżej 65 roku życia czy studenci z państw UE. O szczegóły pytajcie bezpośrednio w kasie biletowej.

Gosia,  data_2022-05-01 20:32:50 2022-05-01 20:32:50
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-05-01 18:50:13

Fajna trasa. I ten syk wód Morza Libijskiego, po zanurzeniu w nim tyłka.

1
2022-05-02 08:45:04

I ten wrzask jak buty jednak obtarły a chce się schłodzić stopy

2022-05-01 19:10:08

Janusz Gronski Zgadzam się

1
2022-05-02 06:58:54

Zawsze będę pamiętała

1
2022-05-03 05:59:10

Polecam piękne widoki i przygoda ,pozdrawiam

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158513614082551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zgubić się w wąwozie Kourtaliko to sztuka. Trzeba przekroczyć wybetonowane obrzeże ścieżki i pójść poza wyznaczona trasą  Ale ludzie mają różne dziwne pomysły - wczoraj widzieliśmy dwie osoby uparcie próbujące zejść ze stromego klifu ścieżką zamkniętą płotem i wyraźnie oznakowaną zakaz wstępu, niebezpieczeństwo wypadku.
Love seeing them in flight, supreem fliers!
Bliskie spotkania :)
Byłam w ostatni wtorek i zastanawiałam się, co to za piękne, drapieżne ptaki latają nad Lassithi! Możliwe, że właśnie wtedy zostały wypuszczone?
gość PiotrWie: Dziś byliśmy na plaży Sarakiniko. Tragedii nie było - tylko dwa autobusy i 23 samochody osobowe. Ponieważ teren jest dość rozległy to się rozeszli i nie przeszkadzało. Ale nie wyobrażam sobie co tu się dzieje w lipcu i sierpniu.
Och nie miałam wielką nadzieję że do tego nie dojdzie.
Super jak ja byłam to był szlak zamkniety
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera