Inwestycja, która niszczy unikalność Plakias

Kiedy przeszło dwa lata temu pisaliśmy Wam o kuriozalnych planach budowy kompleksu hotelowego w rejonie klifu Gonates w Plakias mieliśmy nadzieję, że projekt ten nigdy nie wejdzie w fazę realizacji. Mieliśmy też cichą nadzieję, że lokalne władze, które zapowiadały szereg działań prawnych mających na celu zatrzymanie tej inwestycji, staną na wysokości zadania blokując tę budowę. Klif Gonates miał się znaleźć również pod ścisłą ochroną, co miało w przyszłości zablokować wszelkie tego typu projekty oraz plany. Niestety czas pokazał, że wszystko to było tylko płonnymi nadziejami. Budowa kompleksu hotelowego właśnie ruszyła i rozpoczęła się od prac ziemnych, które już w tej chwili bezpowrotnie zmieniły krajobraz tego charakterystycznego miejsca w Plakias.

Klif Gonates

Na zdjęciach, jakie można znaleźć na stronach lokalnych portali informacyjnych, a także na grupach działających w ramach mediów społecznościowych, widać, że już na tym etapie do pracy wkroczył ciężki sprzęt. Przygotowanie placu przyszłej budowy prowadzone jest z wykorzystaniem m.in. spychacza oraz koparki, które w brutalny sposób usuwają dziesiątki metrów sześciennych gruntu. To miejsce już w tej chwili uległo bezpowrotnym zmianom.

Z dużym smutkiem czytamy te doniesienia i budzą one w nas dużą złość. Plakias to dla nas szczególne miejsce, które kilkukrotnie było dla nas bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Przyciągał nas tu nieco senny klimat zdecydowanie mniej rozrywkowy od tego, na który można natknąć się w miejscowościach położonych na północnym wybrzeżu. Zawsze wracaliśmy tu bardzo chętnie, a tym co działało silnie na korzyść Plakias, był niesamowity krajobraz tego miejsca z samotnym klifem Gonates górującym ponad południowym krańcem plaży.

Plakias

Patrząc na takie nowe inwestycje zawsze staramy się rozumieć potrzeby lokalnych mieszkańców. Rozumiemy konieczność zmian w infrastrukturze np. budowę dróg, które po prostu ułatwiają lub nawet wręcz umożliwiają normalne życie. I chociaż rzadko kiedy inwestycje takie pozostają bez wpływu na krajobraz oraz bez wpływu na środowisko naturalne to jednak akceptujemy je.

Czytając o planach budowy tego kompleksu ciężko jest nam znaleźć choćby najmniejsze uzasadnienie takiej lokalizacji. Owszem na przestrzeni ostatnich lat Plakias nieustannie zmienia się, pojawiają się kolejne nowe hotele. Zabudowa w centralnej części miejscowości nieco zagęściła się, ale mimo wszystko wciąż pozostaje dużo wolnej przestrzeni. Mimo wszystko ktoś postanawia w ramach swojej inwestycji zniszczyć miejsce, które jest wyróżnikiem Plakias. Dla wielu turystów, stałych bywalców tej miejscowości, skała Gonates to swoisty symbol, którego naturalny wygląd jest właśnie tracony. Po reakcjach wielu osób oraz po dużej ilości odsłon naszego newsa sprzed dwóch lat widzimy jak ciężko jest wielu osobom, w tym również i nam, pogodzić się z rozpoczęciem tej budowy. Chcemy wierzyć, że to jeszcze nie koniec walki o uratowanie tego miejsca ... ale tego walca już chyba nikt nie zatrzyma. Znając życie jedna inwestycja da początek kolejnym, które doszczętnie zniszczą klif.

Piotrek,  data_2022-05-08 19:27:29 2022-05-08 19:27:29
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-05-08 17:36:54

Koszmar. Plakias to takie piękne miejsce, a klif niesamowity.

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-05-08 17:41:21

Karina Hadyś Niepowtarzalne miejsce można zniszczyć bezpowrotnie tylko raz i na zawsze. I to właśnie się dzieje.

1
2022-05-08 18:21:32

Podobne plany w Komiža na Wyspie Vis w Chorwacji. Żal.

2022-05-10 18:52:23

Och nie miałam wielką nadzieję że do tego nie dojdzie.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-05-11 17:07:45

Hanna Rutkowska My także.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158524443802551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zgubić się w wąwozie Kourtaliko to sztuka. Trzeba przekroczyć wybetonowane obrzeże ścieżki i pójść poza wyznaczona trasą  Ale ludzie mają różne dziwne pomysły - wczoraj widzieliśmy dwie osoby uparcie próbujące zejść ze stromego klifu ścieżką zamkniętą płotem i wyraźnie oznakowaną zakaz wstępu, niebezpieczeństwo wypadku.
Love seeing them in flight, supreem fliers!
Bliskie spotkania :)
Byłam w ostatni wtorek i zastanawiałam się, co to za piękne, drapieżne ptaki latają nad Lassithi! Możliwe, że właśnie wtedy zostały wypuszczone?
gość PiotrWie: Dziś byliśmy na plaży Sarakiniko. Tragedii nie było - tylko dwa autobusy i 23 samochody osobowe. Ponieważ teren jest dość rozległy to się rozeszli i nie przeszkadzało. Ale nie wyobrażam sobie co tu się dzieje w lipcu i sierpniu.
Och nie miałam wielką nadzieję że do tego nie dojdzie.
Super jak ja byłam to był szlak zamkniety
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera