Kreta - aktualności z sierpnia 2021 r.

Samochodowy tour z Kissamos

Dzisiaj podrzucamy pomysł na drugą trasę samochodowej wycieczki. Tym razem układamy w całość kilka punktów na turystycznej mapie zachodniego krańca Krety. W tym przypadku również te osoby, które „wykonają” tę trasę zachęcamy do opublikowania w komentarzach pod postem na Facebooku, zdjęć dokumentujących podróż.

Tour 2 z Kissamos

Gosia,  data_2021-08-28 08:09:28 2021-08-28 08:09:28 Liczba komentarzy: brak

Region Chania dla aktywnych

Region Chania jest wręcz stworzony dla osób, które preferują aktywny sposób spędzania czasu. To właśnie tu znajdują się najsłynniejsze kreteńskie wąwozy, Góry Białe, malowniczo położony pieszy szlak E4, który oczywiście przebiega przez całą wyspę, ale to w regionie Chania biegnie on w większości wzdłuż linii brzegowej Krety. Oprócz E4 w tym rejonie znajduje się sporo lokalnych pieszych szlaków prowadzących na okoliczne górki i wzniesienia. W jednym artykule nie sposób opisać i polecić wszystkie spośród nich. Jeśli preferujecie taki wypoczynek najlepiej na początek zaopatrzyć się w bardzo dobrą mapę trekingową okolicy i wraz z nią planować trasy spacerów.

Ten rejon Krety to przede wszystkim Góry Białe zdobywające coraz większą popularność wśród wielbicieli górskich wędrówek. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Pachnes (2453 m), ale oprócz niego w Lefka Ori znajduje się ponad trzydzieści innych szczytów o wysokości przekraczającej ponad 2000 metrów. Wycieczki na te trasy trzeba jednak dobrze zaplanować i przygotować się do nich, bowiem tylko niektóre z nich mają jakoś wyznaczone szlaki. Są to wymagające miejsca, które można polecić tylko górskim łazęgom, które z niejednego pieca chleb jadły ;-) Osobom niezbyt wprawionym sugerujemy ewentualnie poszukanie przewodnika, który poprowadzi na wybrany szczyt.

Inną charakterystyczną cechą Gór Białych są wysoko położone płaskowyże. Najbardziej znanym jest płaskowyż Omalos, który jest okrągłą równiną otoczoną górami, znajdującą się na wysokości 1100m. Środkowa i południowa część Gór Białych leżąca powyżej wysokości 1800m to krajobraz księżycowy zwany też technicznie wysoką pustynią, która jest unikalna na półkuli północnej.

Góry Białe skrywają także około 50 wąwozów, spośród których część jest całkiem łatwa do przejścia, ale inne wymagają specjalistycznego sprzętu i bardzo dobrego przygotowania fizycznego oraz technicznego. Jeśli nawet dysponujecie taką wiedzą to musicie brać pod uwagę, że część z nich jest jednak bardzo trudna i lepiej się tam nie zapuszczać.

Rejon Chania dla aktywnych

Gosia,  data_2021-08-24 20:06:05 2021-08-24 20:06:05 Liczba komentarzy: brak

Samaria zamknięta w niedzielę

Na jutro dla całej Krety określono 4. stopień zagrożenia pożarowego oznaczający bardzo wysokie ryzyko. Zatem zgodnie z najnowszymi przepisami Samaria oraz pozostałe tereny wrażliwe, takie jak lasy, parki narodowe, tereny natura będą jutro zamknięte. Wyjątkiem, jak ostatnio, są tereny położone w bezpośredniej okolicy morza, jezior itp.
[EDIT] Samaria i inne parki narodowe pozostaną zamknięte także w poniedziałek 23 sierpnia 2021 r.

Samaria

Gosia,  data_2021-08-21 19:43:10 2021-08-21 19:43:10 Liczba komentarzy: brak

Zwiedzanie w świetle księżyca

W najbliższą niedzielę 22 sierpnia wypada szczególna pełnia księżyca podczas której będzie można zwiedzać wybrane muzea i stanowiska archeologiczne w całej Grecji. Tej nocy bezpłatnie będzie można wejść na teren 121 stanowisk archeologicznych oraz muzeów. 53 tego typu placówki do 25 sierpnia będzie organizować dodatkowo różne imprezy: koncerty, spektakle, pokazy filmów dokumentalnych, wystawy oraz wycieczki z przewodnikiem.

Pełnia księzyca


Samochodowy tour po rejonie Rethymno

Brakuje pomysłu na połączenie turystycznych "punktów" na mapie Krety? To może mały tour po rejonie Rethymno? To oczywiście propozycja dla osób, które mają hotel/pensjonat w rejonie miasta Rethymno i mają wypożyczony samochód. My podrzucamy pomysł, a jeśli komuś z Was uda się zrealizować trasę, dzieli się z nami wszystkimi zdjęciami na Facebooku :) 

Wycieczka 1

Gosia,  data_2021-08-19 21:06:36 2021-08-19 21:06:36 Liczba komentarzy: brak

Mini-lockdown już w trzech prefekturach Krety

Niestety nie udaje się uciec od tematów okołowirusowych. W ostatnich godzinach wiele osób pytało nas co dalej z wprowadzonymi mini-lockdownami na Krecie. Przez ostatnie dni obowiązywały one w prefekturze Chania oraz Heraklion ze względu na dotychczasowe wysokie wskaźniki zachorowań i duże obciążenie opieki zdrowotnej. Od dzisiaj ograniczenia wprowadzono do kolejnej prefektury.

Dzisiejszej nocy ogłoszono, że środki ograniczające związane z epidemią, zostają także nałożone na całą prefekturę Rethymno. Natomiast w prefekturach Chania i Heraklion obowiązujące dotychczas obostrzenia zostają przedłużone o kolejny tydzień do środy 25 sierpnia do godziny 6:00.

Mini-lockdown w trzech regionach Krety


Otwarcie wąwozu Samaria - zmiana zasad wstępu na obszary wrażliwe

Dyrekcja Lasów Chania przekazała dzisiaj informację o zmianie zasad wstępu na tereny parków narodowych, obszarów Natura, lasów. Zakazy wstępu będą obowiązywały tylko przy czwartym i piątym poziomie zagrożenia pożarowego. Oznacza to, że na terenach wrażliwych można będzie przebywać, gdy na dobowej mapie zagrożeń będzie poziom trzeci (żółty), drugi (niebieski) oraz pierwszy (zielony). Zatem wybierając się na wycieczkę, np. do wąwozu Samaria należy sprawdzić dzień wcześniej, jaki stopień zagrożenia pożarowego jest przewidziany na dzień następny. Przykładowo na jutro (18 sierpnia) zagrożenie to określono na poziomie trzecim, zatem można zaplanować wycieczkę do wąwozu Samaria.

Samaria

Plaże Agii Apostoli

W miejscowości Agii Apostoli oddalonej o zaledwie 3 kilometry na zachód od Chanii znajduje się kilka malowniczych zatoczek, tworzących bardzo klimatyczne plaże. Szczególne wrażenie robią dwie plaże, które oddzielone są od siebie wąskim cypelkiem. Doskonale możecie to zobaczyć na poniższym filmie przygotowanym przez Giannisa Psaroudakisa.

Miejsce to jest chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale i również przez mieszkańców Chanii. Nie powinno to dziwić, gdyż do plaży tej można dojechać korzystając z komunikacji miejskiej. Jeśli chcielibyście dotrzeć tu właśnie w ten sposób to powinniście wybrać autobus linii 21, którzy w centrum Chanii przejeżdża miedzy innymi przez znajdujący się w centrum Plac 1866 roku. Bardziej wytrwałe i aktywne osoby mogą tu dotrzeć bez najmniejszego problemu dojeżdżając rowerem lub po prostu spacerując.

Agii Apostoli

Piotrek,  data_2021-08-16 19:26:27 2021-08-16 19:26:27 Liczba komentarzy: brak

Bunt mieszkańców Agia Roumeli

Jak zapewne wiecie wąwóz Samaria został zamknięty 31 lipca ze względu na bardzo wysokie zagrożenie pożarowe, jakie zostało spowodowane długotrwałą falą upałów. W zeszły czwartek poinformowano, że zamknięcie Samarii ulega przedłużeniu aż do 20 sierpnia. Decyzja ta spowodowała ostrą reakcję mieszkańców wioski Agia Roumeli, która znajduje się na końcu ścieżki wiodącej przez wąwóz.

Bunt mieszkańców Agia Roumeli

Klasztory i obiekty kultu religijnego w rejonie Chania

Kreta to miejsce, w którym znajdziecie mnóstwo klasztorów, kościółków, kapliczek. Większość z nich to obiekty  należące do greckiego kościoła prawosławnego. Malowniczość tych miejsc jest niezwykła. Duże monastyry są na ogół  bardzo zadbane, pełne uroku i skryte za grubymi murami. Większość z nich podczas burzliwej historii Krety odegrała duże znaczenie podczas walk z okupantami, których na wyspie nigdy nie brakowało. Mnisi zamieszkujący te klasztory wielokrotnie chwytali za broń i walczyli o niepodległość Krety.

Jednak to czego na wyspie jest zdecydowanie najwięcej to małe kościółki i kapliczki, które spotkacie w wielu miejscach.  Nie sposób poznać i opisać wszystkie te miejsca, gdyż duża część jest znana przede wszystkim lokalnym mieszkańcom. Na pewno jednak te miejsca, które spotkacie na swojej drodze warto obejrzeć, zajrzeć do środka. W ich wnętrzach bowiem znajdziecie często piękne freski. Jeśli spędzicie na Krecie wystarczająco dużo czasu to przekonacie się, że niektóre jaskinie także pełnią funkcje sakralne. Dawniej składali w nich dary na przykład Minojczycy, teraz przychodzą w te miejsca współcześni mieszkańcy.

W miastach zaś odnajdziecie meczety lub to co z nich zostało. To ślad po obecności Turków i ich wielowiekowego panowania na Krecie. Oczywiście nasza poniższa lista nie wyczerpuje tematu, traktujcie ją raczej jako pewną podstawę i zajawkę do własnych poszukiwań.

Najciekawsze obiekty sakralne w rejonie Chania

Gosia,  data_2021-08-13 19:50:45 2021-08-13 19:50:45 Liczba komentarzy: brak

Zakaz wstępu do obszarów wrażliwych ponownie przedłużony

Dzisiaj wieczorem ukazał się komunikat odnośnie wstępu na tereny parków narodowych, obszarów Natura oraz lasów. Ze względu na wysokie zagrożenie pożarem zakaz przebywania na tych terenach, który wprowadzono w Grecji 5 sierpnia, miał obowiązywać do piątku 13 sierpnia. Niestety dzisiaj okazało się, że ograniczenia te ponownie przedłużono.

Szlak E4 do Lissos

Obecna sytuacja pożarowa na Krecie

Po katastrofalnych pożarach, jakie od blisko ostatnich dwóch tygodni wybuchają w różnych miejscach Grecji, otrzymujemy bardzo wiele zapytań o aktualną sytuację pożarową na terenie Krety.

Fala ogromnych upałów, jaka pod koniec lipca napłynęła do Grecji, podniosła na Krecie zagrożenie pożarowe do tego stopnia, że władze ze względów bezpieczeństwa zadecydowały o zamknięciu popularnych wąwozów, pieszych szlaków i dróg w rejonie Gór Białych, obszarów leśnych i obszarów Natura. Najbardziej oblegany wąwóz Samaria pozostaje ciągle zamknięty od 31 lipca co jest wydarzeniem bezprecedensowym.

Samaria schody

Gosia,  data_2021-08-11 20:44:45 2021-08-11 20:44:45 Liczba komentarzy: brak

Ograniczenia w prefekturze Heraklion

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o wprowadzeniu ograniczeń związanych z pogarszającą się sytuacją epidemiczną na terenie prefektury Chania. Dziś zaś podano do wiadomości, że podobne ograniczenia zostają wprowadzone od jutra na terenie prefektury Heraklion. Jest to reakcja na gwałtowny przyrost potwierdzonych nowych zakażeń koronawirusem odnotowanych w tym rejonie Krety. Tym samym Heraklion zostaje oznaczony czwartym poziomem zagrożenia  epidemiologicznego w Grecji.

Mini lockdown w rejonie Heraklion

Gosia,  data_2021-08-10 19:27:06 2021-08-10 19:27:06 Liczba komentarzy: brak

Zakaz wstępu przedłużony do piątku

Zapewne wiele osób czeka z niecierpliwością na decyzję dotyczącą zniesienia zakazu wstępu na tereny parków narodowych, obszarów Natura 2000, szlaku E4 oraz lasów i gai. Zakaz ten wprowadzono w miniony piątek (06.08) i miał on obowiązywać do dzisiaj (09.08) do godziny 6.00. Niestety w uwagi na bardzo wysokie ryzyko wywołania pożarów na całym terytorium Krety podjęto dzisiaj decyzję o przedłużeniu tego zakazu do piątku 13 sierpnia 2021 do godziny 8.

Zakaz wstępu

Gosia,  data_2021-08-09 11:47:34 2021-08-09 11:47:34 Liczba komentarzy: brak

Wyjątki od zakazu poruszania się na obszarach Natura ze względu na zagrożenie pożarowe

W piątek wieczorem w greckim Dzienniku Urzędowym opublikowano ministerialną decyzję uwzględniającą wyjątki od zakazu przemieszczania się, przebywania i przejeżdżania na obszarach Natura, lasach i parkach narodowych.

Jak pamiętacie zakaz ten nałożono do poniedziałku 9.08. do godziny 6 rano, z możliwością jego przedłużenia w razie braku poprawy sytuacji zagrożenia pożarowego. Według najnowszej ustawy z zakazu tego wyjątkowo wyłączono obszary mieszkalne i gospodarstwa turystyczne znajdujące się na tych terenach, w szczególności obszary morskie i przybrzeżne, rzeczne, jeziorne.

Oznacza to, że w przypadku Krety odwiedzający mają dostęp do rejonu Balos, Falassarna, Elafonissi, a także Preveli i Vai. Jak informuje flashnews.gr wszystkie biura podróży zostały poinformowane o wprowadzeniu tego wyjątku.

Wyjątki od zakazu poruszania się

Gosia,  data_2021-08-07 10:17:20 2021-08-07 10:17:20 Liczba komentarzy: brak

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w dwóch prefekturach Krety

Dzisiaj w regionie prefektur Chania oraz Rethymno ogłoszono piąty najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W pozostałych prefekturach Heraklion oraz Lassithi obowiązuje 4. stopień zagrożenia. Z uwagi na katastrofalne pożary, które mają miejsce na wielu obszarach Grecji, ogłoszono dzisiaj, że od piątku (6.08) od godziny 6 rano do poniedziałku (9.08) zabronione jest przebywanie i wchodzenie na tereny parków narodowych, obszary Natura 2000 oraz w zagajnikach i lasach, także tych podmiejskich.

[EDIT] Aktualne informacje o wstępie na tereny wrażliwe znajdziecie pod tym linkiem.

Wysokie zagrożenie pożarowe

 

Wzrost zakażeń i nowe ograniczenia w Chanii i na Zakynthos

Sekretariat Generalny Ochrony Ludności ogłosił dzisiaj o nałożeniu specjalnych nowych ograniczeń na całą jednostkę regionalną Chania oraz wyspę Zakynotos. Nowe restrykcje nazwane już przez media mini-lockdownem wejdą w życie jutro, czyli 6 sierpnia od godziny 6 rano i obowiązywać będą do 13 sierpnia, kiedy to sytuacja epidemiczna w tych regionach zostanie poddana nowej ocenie.

[EDIT] W jednostce regionalnej Chania obostrzenia przedłużono do środy 18 sierpnia.

Mini lockdown w Chania

Rejon Chania dla zwolenników plażowania

Na dzisiaj mieliśmy zaplanowane wybrane miejsca na aktywne wakacje, jednak z uwagi na upały i zamknięte szlaki zdecydowaliśmy że bardziej wskazane będzie pokazanie najciekawszych i najlepszych plaż z regionu Chania.

W tej kategorii ciężko jest wybrać najlepsze miejsca. Bo czym właściwie jest najlepsza plaża? Najpiękniejsza? Najciekawiej położona? Piaszczysta? Dzika i z daleka od tłumów? Plaż akurat w prefekturze Chania nie brakuje. Wiele z tych miejsc ma szansę stać się faworytką z różnych względów bo każdemu odpowiada coś innego. Dodatkowo to właśnie w tym regionie znajdują dwie plaże zaliczane do najpiękniejszych na świecie i w Europie. Mamy na myśli oczywiście Balos i Elafonissi. Niestety ta popularność powoduje, że w ich przypadku ciężko znaleźć kawałek spokojnego miejsca, co dla wielu osób może dyskwalifikować te miejsca. Celowo pominęliśmy plaże znajdujące się w rejonach turystycznych miejscowości.

Rejon Chania - najciekawsze plaże

Gosia,  data_2021-08-04 19:04:41 2021-08-04 19:04:41 Liczba komentarzy: brak

Kolejna ofiara upałów na szlaku na Krecie

Wczoraj pisaliśmy o zamknięciu części pieszego szlaku E4 oraz rejonów leśnych i parków narodowych na terenie prefektury Chania. Decyzja ta została podjęta wczoraj ze względu na bardzo wysokie temperatury panujące od kilku dni w rejonie całej Grecji. I jak się okazuje decyzja ta jest bardzo potrzebna, czego potwierdzeniem jest niestety kolejna tragedia jaka wydarzyła się w dniu wczorajszym na jednym z kreteńskich szlaków.

Szlak E4

Gosia,  data_2021-08-03 19:34:41 2021-08-03 19:34:41 Liczba komentarzy: brak

Fala upałów nie odpuszcza – kolejne ograniczenia na Krecie

Jeśli czekacie na informację o ponownym otwarciu Samarii to niestety nie mamy dzisiaj dobrych wiadomości. Ze względu na szczególnie wysokie temperatury utrzymujące się od zeszłego tygodnia na Krecie oraz w całym kraju, Dyrekcja Lasów Chanii podjęła dzisiaj decyzję o przedłużenia zamknięcia szlaku prowadzącego przez ten wąwóz. Park Narodowy Samaria będzie zamknięty jeszcze przez kolejne dwa dni czyli 3 i 4 sierpnia*. Decyzja o dalszym przedłużeniu lub otwarciu wąwozu dla turystów ma zostać podjęta za dwa dni po uwzględnieniu kolejnych danych pogodowych.

*[edit] Dzisiaj podjęto decyzję o przedłużeniu zamknięcia szlaku prowadzącego przez Samarię w dniu 5 sierpnia 2021 (czwartek).

Fala upałów nie odpuszcza

Gosia,  data_2021-08-02 19:46:50 2021-08-02 19:46:50 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. (...)
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera